

Februari: Jag ligger i garderoben och posar

Där stannar jag tills i Mars. Fortfarande i garderoben. Men en klänning från Tant Märta.

April: Jag kommer ut ur garderoben. Min tyllunderkjol ställer till problem. Välter glas, fastnar i bussdörrar, blåser omkull blommkrukor.

Maj:Underkjolen får vila. Solen skiner.

Juni: Jag går på skolavslutning i min bästa Scarlett Johanssonklänning!

Juli: Jag blir allt mer tacky.

Augusti. Mammas Mahjongshorts i frotte blir min uniform.

September: Jag pysslar i trädgården iklädd hemstickad kofta och mössa.

Oktober. Jag flyttar till ett eget hus med Jakob. Med parkettgolv och stor salong.

November: Jag blir blond och drömmer om att jag är Debbie Harry.

December: Jag blir fejkbrunett och firar jul!
Gott nytt år hörrni!









21 svar
Tack för underbar inspiration!
Du har underbar klädstil men klänningen med prickar var min favorit.
Åh du vackra! Jag minns varenda en av dina bilder, oj vilken trogen läsare jag varit. Inte så konstigt, du är ju… underbar, som du vet själv.
Jag måste härmas och göra en egen summering när jag kommer hem från Dalarna!
vilken inspiration du ger mig! mars-clara tycker jag är snyggast!
Pretty! Och om några veckor kommer jag till Umeå. Då vill jag leka, fika och umgås med min goseunge! (du alltså! ^^)
Tack kära ni! Gott nytt år!
Stora kram
Gott nytt år Clara! Vilka fina bilder! Ha ett riktigt bra 2008 och sluta aldrig blogga :)!
Gott nytt år
på bilden i augusti är du väldigt lik min mamma när hon var ung, 🙂 gott nytt år
Det lila är fint! Av någon anledning tänker jag på Gudrun Sjödén när jag ser detta, men som sagt fint! Julibilden med tigern har mycket attityd, bra bild!
for en fin oppsummering av året, du er virkelig en fantastisk kvinne!et supert 2008 ønsker jeg deg ♥
du har världens snyggaste ben!!
Vilekn fin summering utav året. Nu ska det ordnas middag här. Gott Nytt År!
Gott nytt år! Du är en inspirationskälla och en stark tjej. Jag önskar dig allt gott. God hälsa och framgång med studier och arbete. Kram!
Aah, du är så snygg! Jag önskar dig ett GOTT nytt, välsignat 2008!! Vi ses på bloggen :D. Jag är en trogen, trogen, trogen läsare 😀
Clara du är verkligen vacker på ett väldigt unikt sätt , du har din stil och inte som någon annan , och du kan verkligen bära upp dina kläder . Du är verkligen inspirerande för mig , och måste säga attjag verkligen älskar bilden på dig från februari då du ligger i garderoben , den är bara för cool ! Den är en av mina favoritbilder på dig som du har lagt uppp och det var nog vid denna tid som jag började läsa din blogg och och kommer alltid tillbaka ! Gott nytt år vackra flicka 😀
Gott nytt år, söta Clara!
måste säga att jag gillar dig som tacky 😀
VÄldigt fina bilder!
Gott nytt 2008! Älskar dina bilder! Kram!
Den gröna klännigen är fantastisk. Och allt femtiotal förstås, men jag gillar ju det.