Åh vilken underbar dag! Jag vaknade av sång och frukost på sängen eftersom jag fyller 25 år idag. Efter paketöppnande har jag vara varit ute i trädgården och hållit på med vårbruket. Ackompanjerad av fågelkvitter och en lugnt snusande bebis i vagnen.
Massa fin koskit och matkompost har lagts på pallkragarna och rabatterna, jag har arbetat mig genomsvettig och lycklig. Trädgårdsarbete är verkligen en form av terapi. Istället för att bli trött för jag ännu mer energi!
Skratt och skatter från en helt annat födelsedag
124 svar
Grattis! Hoppas du får en kanonfin dag, vilket det verkar som 🙂
Grattis Clara!
galet mycket grattis på födelsedagen! hoppas den blir superhärlig!
jag har den äran att gratulera på bemärkelsedagen! =)
Grattis på födelsedagen. Vilken bra dag du fyller år på, själv fyller jag 40 år idag. Ha en underbar dag.
Å underbart! Har ägnat hela helgen åt fina kolonistugan! Det är bäst att gräva. för själen och kroppen!
Grattis och tack för din UNDERBARA blogg! /maria
åh, hipp hurra på din födelsedag!!
Stort grattis på din stora födelsedag! Många kramar från ett av alla dina fans!
Grattis! Hoppas hela din dag blir lika fin som den börjat!
Gud vad skönt det såg ut! Vad jag saknar trädgård, får hitta på nåt kul på balkongen sen istället. Blir inte lika mycket härligt storgrävande bara.. 🙂
Stort grattis på 25års dagen!
Hurra hurra hurra!
Ha den äran på bemärkelsedagen! 🙂
Grattis Clara! Har följt din blogg nu ett tag och det är en fröjd att läsa om allt du hittar på! Inspirerande!
Här i södra delarna av landet har vi kommit längre. Grannarna vill säga. Hos oss ser det inte så tjusigt ut.
Men vi har kul ändå. Titta gärna in på min blogg!
Grattis på födelsedagen! 25 är en alldeles utmärkt ålder, jag tror jag ska återgå till att fylla 25 varje år. 🙂
Gratulerar Klara! Vad härligt att ha en egen trädgård att få fixa med.
Åh vad härligt. Jag ska nog också gå ut i trädgården idag.
Clara, med C, ska det va naturligtvis.
Grattis på födelsedagen!
Grattis Clara på din 25-årsdag! Visst är det en härlig tid nu på våren när man får se livet spira igen i rabatterna. Och att arbeta i trädgård eller liten kruka är verkligen terapi!
Ha den äran på bemärkelsedagen! Till och med fåglarna sjunger ”ha den äran” för dig 🙂 Och det finns faktiskt en terapiform som blir mer och mer populär som heter Grön terapi och är just att påta i trädgårdar, så du är helt inne på rätt spår 🙂
Hoppas resten av din dag blir lika fin 🙂
Kramar!
Grattis på födelsedagen! Vilket underbart väder du verkat fått dessutom!
Ser ut som terapi det där. Åh vad jag längtar efter min egen trädgård! Men snaaart..
Hjärligt grattis på födelsedagen! Vilka vackra trädgårdskläder du har! Härligt att trädgårdarna håller på att vakna till liv igen.
Grattis på 25 årsdagen! 🙂
Grattis på födelsedagen fina Clara!
Stort grattis på födelsedagen! Hoppas den fortsätter lika bra som den började och att du får njuta av den i fulla drag! 🙂
Hej Clara!
Jag har läst ett tag, men inte kommenterat något inlägg förrän nu. Jag vill tacka dig för att du förgyller mina dagar med din blogg, den är toppen för minipauser på jobbet.
Trädgårdarbete är i allra högsta grad terapi och kan försätta en i ett meditativt tillstånd, det ser härligt ut på bilderna! Själv har jag precis flyttat från hus till lägenhet– men tack och lov har jag en stor balkong där det ska odlas tomater och annat smått och gott i sommar.
Och du, GRATTIS på 25-årsdagen!
Grattis på 25årsdagen Clara!
Du e så bra! Det strålar om dig, även i ärligheten om livets bräcklighet så strålar Guds du-kan-kraft igenom! Blev visst ett nytt ord, kanske finns ett gammalt, men du förstår vad jag menar!
Du har redan gjort världen så mycket bättre dessa första 25 år av ditt liv och jag ber Gud att du ska få fortsätta med det, och dig med! 🙂
Gud välsigne dig och de dina Clara!!
Grattis på din dag! Personligen tycker jag att du har världens bästa dag att fylla år på! 😉 Själv firar jag mina 23 år idag 😀
Grattis Clara!!
Grattis fina du! Hoppas dagen din blir riktigt välsignad o härlig!
åh grattis! önskar dig en fortsatt fin strålande dag!
Ha den äran Clara! Jag blir så inspirerad av dina trädgårdsbilder, så nu ska jag banne mig ut och fixa med mina pallkragar. Ha en fin födelsedag!
Hej Clara! Jag är en medelålders ”tant” som gärna läser din blogg. Jag känner igen mig så i dig och hur det var när jag var i din ålder med barn och en massa projekt. Jag valde att jobba mycket mindre men göra mera själv. Att sy kläder måla pyssla odla mm. Ibland kan det slå mig att hur kunde jag göra så mycket då när barnen var små, kanske viss saker var onödiga. MEN nej, jag mådde bra och fick inspiration och det hade mina barn glädje av. Är det inte bättre att vara hemma och låta barnen se hur det går till när man odlar potatis, syr kläder, tillverkar eller lagar saker mm. Själv lärde jag mig mycket genom att titta på sånt när jag var liten och som jag har glädje av än i dag. Det är märkligt att det är självklart att man kan strosa runt i affärer med småbarn på stan, då säger ingen något. Vad ger det barnen?Eller konstlade aktiviteter när det dagliga naturliga livet ger så mycket inspiration och upplevelser. Nä stå på dig Clara och njut av din bebis och livet på landet. Tant Bella
Tack snälla ”tant” för dina fina ord 😀
Grattis på födelsedagen Clara!
Grattis på födelsedagen från en trogen läsare i Finland!
Grattis på födelsedagen! Härlig dag, jag brukar också använda naturligt kroppsarbete för att hämta energi.
Hurra! Grattis och ha en underbar dag!
Grattis fina du!
Grattis!
Och jag kan jämföra ditt trädgårdsarbete med att mocka åt hästen min, det är ren och skär terapi! 😀
Happy, happy Birthday dear Clara!
Have a wonderful day and just stay the way you are!<3
Love, Lotta
Ett stort, stort grattis på födelsedagen kära du! Det låter som om du har en helt fantastisk födelsedag, jag blir riktigt avundsjuk! En massa kärlek till dig! Kram!
Ett stort grattis på din dag 😀 vilka fina bilder. Själv så har jag varit på blomsterlandet och inhandlat pellisar och penseer 😀 dom är nu ute på våran altan och d vart så fint 😀 fin kofta förresten. kram Lisa
Åh Grattis Clara!
Åh, grattis grattis grattis på födelsedagen!
Det låter som om du har en underbar dag!
Kram!
/Stephanie
Grattis på födelsedagen! Jag har också arbetat mig svettig och lycklig i trädgården idag, medan mina barn har lekt runt fötterna på mig och hjälpt till när de hade lust. En riktigt härlig dag!
Stort Grattis på födelsedagen!!
Grattis och hipp hipp hurra på födelsedagen Clara!
Stort grattis på din födelsedag!!!
Grattis finaste Clara på födelsedagen!
Sluta aldrig vara du. Stolt, vacker, stark och inspirerande.
Hurra för dig!
Grattis på födelsedagen!
Jag måste bara få fråga dig en sak. Tycker du aldrig att det kan kännas lite tramsigt att dra med dig kamera och stativ ut för att fota dig själv när du utför nyttoarbete som det här? Jag försöker ibland föreställa mig själv att jag gör något liknande med då börjar jag nästan fnissa och det hela känns lite löjligt 🙂 Hur överkommer man det egentligen? Jag vill!
haha, faktiskt inte för jag har alltid med mig kameran så jag bara ställer upp den på något högt och knäpper av lite!
Det låter härligt nonchalant! Men hur blir det med fokus och skärpedjup då egentligen? Eller är det autofokus? Med tanke på att du blir ett rörligt motiv som inte står bara på ett och samma avstånd.. hm. Skulle väldigt gärna vilja veta 🙂
Grattis! Så passande att du får ett paket på posten då 🙂
25 år och helt fantastisk tycker jag. GRATTIS på födelsedagen!
Gratulerar på din bemärkelsedag! Stor kram
Grattis till dig finaste Clara!
Kram
Hanna
Grattis du oh så underbara Clara! Hoppas du får en fantastiskt bra dag, och Guds rika välsignelse tillönskar jag dig!
Man får gratulera på födelsedagen! Hoppas du får en fortsatt trevlig dag. Visst är det roligt att hålla på i trädgården..
Grattis Clara! Stora kramar
Grattis!
Bra dag att fylla år på – själv blir jag 35 idag, och min dotter fyller 4.
Ha en skön påsk!
GRATTIS GRATTIS GRATTIS på din dag!
Ett jättestort grattis! 25 är ju ändå något speciellt, och jag kan inte tänka mig något roligare att göra på sin födelsedag än att få pyssla i trädgården! (Möjligtvis att få pyssla vid symaskinen.)
Stort grattis på födelsedagen!
Grattis på din dag!
Det finns bara en av ditt slag.
Du är unikum,
för oss, ditt publikum.
Kramar/
vita_mararita
Ett mega stort grattis på födelsedagen,för mej själv blir det först i höst med mina 25…men verkligen stort grattis,nu går jag tillbaks till äggmålningen och senare omplanterning av gurkor,paprikor,chili och tomatplantorna 🙂
vad du är fin Clara!
och strunta i skittanter som tror att man måste stanna upp hela sitt liv bara för att man får barn. vem som helst kan ju se att lilla B mår förträffligt när han får följa med på allt!
Stort grattis på din 25-årsdag Clara!
Har bara läst din blogg i en månad eller så men du är en fantastisk inspirationskälla jag återkommer till mer än en gång om dagen 🙂
Grattis Clara! Bara 25 och åstadkommit så mycket. Jag imponeras och bugar.
Grattis, oh du UNDERBARA Clara! Njut av livet, din man, hund, ditt hus och din fantastiska bebis!
Puss och kärlek!
grattis på födelsedagen och Glad Påsk!
Grattis!!!
Gratulerer så mye med dagen. Glad påsk:)
Gratulerar på din 25-års dag! Jag fyllde 25 bara för ca en månad sedan och jag måste säga att det känns ganska bra. Men du har ju iofs det livet jag satt på gymnasiet och sa att jag skulle ha när jag var 25. ”När jag är 25 har jag ett barn, kanske ett hus på landet och jobbar med något kul..” Haha! Jag kanske har det livet om 4 år, men det funkar nog rätt bra då också, hehe 😉
Ha en härlig födelsedag i den fina vårvädret!
Kram!
Grattis Grattis Clara på din födelsedag!!
Hurra på din da´!
Fyller du 25 år? Vilken härlig tid 🙂 Grattis!!
Annakarin
Grattis på födelsedagen! Älskar trädgårdsarbete och planerar att gå en trädgårdsterapi-kurs på distans i höst. 🙂
Grattis på födelsedagen fina du!
En glad mamma ger glada barn!
pussåkram
Grattis Clara! 🙂
tjusigt och mysigt. grattis!
Ha den äran på födelsedan!
Du verkar ha en toppenfödelsedag! Njut av det sköna trädgårdsarbetet och så förhoppningsvis tårtan. Grattis!
Kram Malin
Grattis Clara! Härligt att tillbringa sin födelsedag i trädgårdslandet 🙂 Ha en fortsatt bra dag!
Grattis på din dag Clara!
Grattis grattis!
Stort Grattis på Din Dag!!
Appropå den aggressiva kommentaren från en läsare kan jag bara säga tvärtom! Du verkar ha mycket bra med tid till den lille och jag skulle själv velat ha dig som mamma 🙂 Tack för en bra blogg och lycka till med vårfixet!
Grattis underbara Clara på födelsedagen!!! Hoppas att du får en fortsatt fin dag!
(Jag som sett oss som jämngamla inser nu att jag blev tonåring när du föddes…hejsan hoppsan!)
Kram Söder-Malin
GRATTIS finaste Clara!!
Grattis Clara!
Va härligt att läsa om din sköna dag!
Men en liten fråga, det här med kommentarer. Vill du inte ha en konstruktiv diskussion om olika saker? Är du bara intresserad av hejarop? Känns lite tråkigt att läsa kommenter efter kommentar med applåder när vi faktiskt skulle kunna utbyta många intresanta tankar! Så fort nån inte tycker som du eller ifrågasätter nåt du gör eller säger blir du väldigt provocerad och går i försvarsställning. Ibland kan det vara bra att stanna upp och tänka, den här människan kanske bara vill mej gott och faktiskt lysssna på goda råd! En dag vaknar du upp, och det snart och lilla b är myndig! Om nån vill påminna dej om det och uppmuntra till att ta vara på tiden så bli inte arg Clara! Ingen behöver ifrågasätta vår rätt att själva bestämma över vår tid men visst kan det vara bra om vi ibland ifrågasätter varandra om våra prioriteringar
Nej jag är trot eller ej inte så intresserad av den ”konstruktiva kritiken”, eftersom den inte är konstruktiv, då dessa personer inte känner mig. Ang bebis till exempel så är jag med min bebis 24 timmar om dygnet. Han sover på mig eller bredvid mig och sitter alltid och glor nöjt på mig när jag pysslar. Jag kan inte se det som ett dugg konstruktivt att folk antar massa saker baserat på en blogg som jag tydligt förklarat representerar ca 20 procent av mitt liv.
Det är riktigt förvånande att folk tror att man vill ha ‘konstruktiv kritik’ på sitt leverne igenom sin blogg. Jag gillar din blogg men hur du är som person vet bara de som känner dig. Dessutom har jag fullt förtroende för dig som förälder! Du verkar klok och redig.
Och så ett 112e grattis på din dag ! 🙂
Läste du överhuvudtaget det jag skrev?Det handlade inte om kritik av dej eller hur du väljer att leva ditt liv utan om huruvida du är inrtesserad av att diskutera frågor om livet överhuvudtaget!
Nej jag är faktiskt inte så intresserad av att diskutera. Jag tycker att det är jätteroligt och givande att läsa när alla läsare diskuterar med varandra, men själv fokuserar jag på att producera nya inlägg. Det blir oftast väldigt konstigt att diskutera eftersom samtalen blir så ojämlika. Jag pratar med människor som jag inte har en aning om vilka de är, vad de står för, hur de tänker – men som å sin sida läser bloggen och vet en del om mig, men ändå inte allt, utan fyller i lite som de tycker och tror. Inget fel i det – men det gör att debatten ofta haltar betänkligt.
Hej hej !!!
hittade till din blogg för ett tag sedan, och jag gillar den skarpt :))
och det är dels för att du blandar din vardag men barn, med en massa annat skojj.
Nu till min fråga, vart har du hittat den fina fina pinsoffan som du har i köket?
antar att de är ett fynd, men chansar å frågar ändå.
maila gärna svaret då, jag är dålig på att läsa dina kommentarer.
slutligen grattis på din dag.
Gratulerer masse med dagen! Nyt den for alt det er vært!
Klem Torbjørg
Grattis ! 😀
Stort grattis på födelsedagen fina Clara! Hoppas du haft en riktig kalasdag! Grattiskramar!
åh, gratulationer till fina dig! håller med om det där med trädgårdsarbete. förut när vi bodde i villa var vi ute varje dag och eldade löv, kammade gräsmattan eller planterade nya blomlökar. det var verkligen skönt! speciellt i solen, och på våren. myyyyyyys.
men grattisgrattis ! du är underbar (och det gäller bloggen med)
<3
Grattis på födelsedagen fina du!
ETT STORT GRATTIS PÅ 25-ÅRSDAGEN!! Det är en milstolpe, hahaha!
Åh vad härligt det låter! Stort grattis på födelsedagen, allt gott till dig!
Grattis grattis Clara! Jag fyller själv 18 om två dagar.
Grattis! Hoppas att du har en bra födelsedag! 🙂
Ett stort grattis till dig på födelsedagen. Du verkar ha haft en härlig dag ute.
Grattis Underbara!
Grattis grattis på födelsedagen!
Gratti grattis Bästa Klara!!!! Önskar dig ett superfint år som 25. Själv tyckte jag 25 var en grymt bra ålder:)
/28-åringen
Grattis på din dag!!
Grattis på födelsedagen! Min son August fyller också år idag, han säger också grattis!
Stort grattis på bemärkelsedagen! Du ser ut att ha det fantastiskt härligt, hoppas att kvällen blir lika fin! Kram
många grattis fina, kloka Clara!
Grattis fina Clara!
Grattis på 25-årsdagen Clara!
Grattis Grattis Clara! Hoppas du fick en fin födelsedag idag tillsammans med dina nära och kära!
Grattis på födelsedagen! Två härliga bloggare fyller 25 på samma dag! Du och http://garderobstankar.blogspot.com/
HURRA!
Grattis Clara!!
Grattis på födelsedagen Clara! Hoppas att din dag har varit sådär underbar som den verkar här på bloggen!
Grattis Clara!
Stort grattis på födelsedagen ! 😀
Grattis på födelsedagen 😀
Din blogg är verkligen inspererande!
Hej
Jag har ett tag följt din blogg och upptäckte nu att vi delar visst bemärkelsedag (vi och Hitler.. och Björn SKifs tror jag också. Kanske inte riktigt väger upp för Fürern, but still). Så grattis till dig i efterskott. Har en liten son som fyller två om några dagar och bor också uppe i norr. Det är roligt att läsa din blogg, kan relatera till mycket, även om vi är ganska olika också, skulle aldrig idas med tygblöjor t ex! Fniss. Men jag läser troget ändå=)
Glad påsk!
Jag vet inte varför men nu blev jag plötsligt stressad av att läsa att du endast är 25 år. =)