Idag utmanar Fairtrade det svenska folket att fika med rättvisemärkta varor. Målet är att en halv miljon människor ska fika med Fairtrade-märkta produkter under denna dag. Och samtidigt få upp ögonen för hur dåliga villkor som råder för de människor som är satta att producera vår mat. Och hur mycket bättre det kan bli om vi väljer produkter som är rättvist framställda.
Jag är med i utmaningen så klart och uppmanar er alla att fika med mig idag. Så här över nätet alltså. Det blir ju lite symboliskt då jag inte kan bjuda hem er på riktigt. Här nedan följer förslag på vad ni kan fixa för gott av fairtrademärkta varor. Själv ger jag mig på chokladpuddingen med Fairtrade-choklad. Lämna en kommentar i mitt inlägg så är ni inkluderade i mitt fika.
Chokladgratinerade fikon. Använd choklad som är fairtrademärkt.
Eller gör en härlig chokladpudding på fairtrademärkt kakao.
Eller varför inte tiramisu där både kakao, kaffe, kex och choklad är fairtrademärkt.
99 svar
Oj, vad gott allt ser ut! 🙂 Tror jag satsar på att göra chokladfikonen och bjuda på i dag. Tack för en superfin blogg och bra tips! 🙂
Bra att du uppmärksammar denna dag! I Göteborg hade vi en Fair trade tävling där cafeer tävlade om vem som hade det godaste bakverket gjort på Fair trade-varor. Cafeet Condeco vann, med sin banankladdkaka (cafeet där jag f.ö. Jobbar) 🙂
Ha en trevlig fikadag, Clara! /Amanda
Vilket bra initiativ! Jag försöker alltid att köpa fairtrade-varor om det finns i affärerna tex kaffe och te köper jag nästan alltid med fairtrade-symbol. Chokladpuddingen ser riktigt god ut!
Chokladpuddingen ser helt fantastisk ut, den får det bli! Tack Clara för en fin och inspirerande blogg.
Ha en bra dag!
Thea
Härlig sida du har skapat! Trevlig och underhållande läsning. Tack för fikainbjudan, jag fixar nog till chokladmousse ❤
Ser fram emot den här fikan! Passar perfekt en gråmulen torsdag.
Även jag ska fair tradefika idag. Chokladfikon ser fantastiskt gott ut!
Jag ska minsann se till att fika fairtrade idag. kommer tyvärr inte kunna göra den där chokladmoussen som verkar fantastisk, utan får ta och köpa något gott och fairtrade-märkt ^^
Min frukost kanske kan räknas till fikat. Mosad fairtrade banan med tjockyoghurt och fairtrade kanel och müsli. Och en stark god kopp fairtradekaffe. Är alltid extra nog med fairtrade när det gäller kaffe, exotisk frukt och kryddor, för de kommer ofta från en del av världen där arbetarnas villkor är lätta att dölja för konsumenten.
MYCKET BRA CLARA!
Älskar Fairtrade och jag anser att det är det minsta vi i vårt rättvisa land kan göra för människor i andra länder.
Fairtrade-kaffe har vi i vår kaffeautomat på jobbet (go Öckerö!) och ikväll blir det lite Fairtradechoklad från Equale (kan rekommendera deras nya mörka choklad med mintsmak, mumma!) Ha en härlig dag!
Å, en fairtradechokladmousse får det bli! Tack för inbjudan 🙂
Jag deltar gärna i fikat! För min del blir det med varm fairtradechoklad med grädde.
Fair Trade torkad mango hör till min vardag. Yum
Japp, det blir fairtrade kaffe fram emot kvällen! Bra initiativ!
Vilken fin idé, jag fikar gärna med dig. Det får bli ekologiskt te och fair-trade-honungsmackor. Annars hade ju min kladdkaka med fair-trade-kakao suttit fint men det finns inte en chans att jag orkar baka idag.
Har alldrig hört talas om faiertrade märkt. Får kolla nu när jag ska ut och handla. Tack för att du tog upp det.
Jag är med! Dricker Fairtrade-kaffe på jobbet!
Fikar gärna med er alla, börjar med Tiramisu efter lite prat och skratt fortsätter jag med choklad gratinerade fikon mums,passar bra en sån här grå dag ♥
allt ser tokgott ut! har aldrig ätit fikon men med chocklad ser dom verkligen oemotståndliga ut!
Ok, jag slutar tidigt idag så jag kanske hinner fixa med något 🙂 H en trevlig fairtradefika annars 🙂
Jag Fairtradefikar varje dag på rättvisemärkt kaffe, idag kanske jag lägger till något smarrigt dagen till ära =)
Jag fikar gärna med dig och alla andra!
Nöjer mig dock med en slätkopp svart (grönt) gott fairtradee kaffe! 🙂
Bra initiativ. Sitter och dricker Fairtrade märkt kaffe (vilket jag gör minst 1 g/dag). Väljer alltid Fairtrade och/eller Krav varor om det finns.
Skål med kaffekoppen! Allt såg supergott ut!
Räkna med mig! Jag försöker alltid köpa fairtrade men det är ofta svårt med min tighta budget. Tyvärr. Idag ska jag kosta på mig!
Om du behöver en sporre kan du alltid tänka på att de extra kronorna du lägger går till utbildning utav barn som aldrig skulle få chansen utan FairTrade, eller en brunn så att en hel by kan få rent dricksvatten :). Nästintill alla i ett sådant välfärdsland som Sverige kan handla FairTrade, det gäller bara att omprioritera lite i sitt liv! Go the FairTrade-revoulution!
Härligt, Clara! Jag har också bjudit in vänner & grannar idag till Fairtrade-fika…Här blir det bl a Chokladtryffelpaj, bananmuffins & kladdkakemuffins =) & till det självklart Fairtrade-märkt kaffe, te & saft. Godsakerna innehåller till så stor del som möjligt Fairtrade- och kravmärkta råvaror…Det ska bli så mysigt! Ha en riktigt mysig Fairtrade-fika, Clara & alla ni andra =) !
Jag vill också vara med 🙂 kanske ska lyxa till med rättvisemärkt choklad till mitt fairtrade kaffe idag.
Har precis avnjutit en kopp fairtrade kaffe. Vi har sen ett par år tillbaka bestämt oss för att åtminstone kaffe och bananer ska vara fairtrade-märkta. Lär vara de produkter som man satsa på, om man inte kan handla allt fairtrade. En annan fråga till dig Clara: Ska du vara i Piteå denna vecka? Var i så fall????
Clara, jag blir så varm i hjärtat när du skriver och tipsar om Fairtrade-challenge.
Själv är jag Fairtrade-ambassadör och vet hur viktigt det är att det informeras om Fairtrade i de populära medierna. Att du reklamar för Fairtrade, både på bloggen och skriver om fikat i inlägget kommer göra en sådan stor skillnad. Tack för att det finns människor som du i media, människor som tar det vackra ansvar som du tar.
Tack Clara!
Jag är med idag och mumsar på fairtrade-choklad!
Tusen tack Clara för din eviga vilja, glädje och inspiration!
Besöker din blogg varje dag men är verkligen urdålig på att lämna kommentar efter mig så idag blir det ändring på det 🙂 tänker köpa hem lite god fairtrade choklad, mörk såklart, och göra en god kladdkaka till eftermiddagsfika.
Ha det underbart!
Jag vill vara med och fika med dig!
Eftersom jag försöker pausa från kaffebröd just nu så fikar jag på lite fairtrade-te i stället då : )
Jag sätter mig med en kopp fair trade-kaffe 🙂
Äntligen är det en ledig dag mitt i veckan och fairtrade fika ja, varför inte ! Får bli en mörk pralin till eftermiddags kaffet och lite nedvarvning !
Tack för en skön blogg och en underbar bok !
Henrica
Härligt med lite sällskap till tiofikat här hemma. Fairtraidekaffe till mig och kravmjölk till lillpojken. Han älskar banan och de är alltid rättvisemärkta, annars blir det inga bananer! Tack för din fina sida, den förgyller min vardag!
Jag är absolut med och fairtradefikar!
Fikar rättvisemärkt förmiddagskaffe 🙂
Jag tar en kopp fairtrade-kaffe som alltid!
Skål, på dig med mitt Fairtrade (+kravmärkta) kaffe! (Löfbergs Lila)
/finafrun.se
Tiramisun måste jag testa! Men idag bjuder jag mina grannar på sockerkaka med vit fairtrade choklad och kaffe. / Solveig
hej clara, jag är självklart med och fairtrade-fikar idag med kaffe och hallongrottor! Kram från en annan Clara
Nästan så att tom jag som inte ens gillar chokladpudding skulle tacka ja till fairtrade-pudding. 😉
Bra ide med fairtradefika! Hakar glatt på, men jag fikar nog en fairtrade-chokladkaka som den är ist.
Lätt! Har dock inte bestämt mig för vad än, men känner jag mig själv rätt så kilar jag nog ner på stan och köper en massa chokladvaror! 🙂
Jag vill också fika Fairtrade med dig idag. För mig och mannen blir det nog väldigt enkelt med fairtrade kaffe med en bit fairtrade choklad. Men man vet aldrig när bak och fixsuget slår in så det kan bli vad som hellst!
Mmm.. gott!
Tack för fikat =)
Jag fikar hemskt gärna med dig idag. Här hemma dricker vi bara rättvisemärkt kaffe, det kommer inte in någon annan sort genom dörren.
En kan inte göra allt, men alla kan göra något. Gud, så klyschigt. Men sant!
Jag fikar gärna med dig och njuter därför av kopp efter kopp med fairtrade te här framför läxböckerna.
Tack för inbjudan! Vet att den chokladpuddingen är god! med fairtrade smakar den säkert ännu bättre….;)
Måste ge dig skulden för att jag låg sömnlös inatt. Km hem från jobbet vid kvart i elva igårkväll, och hade precis fått hem din inredningsbok, som jag naturligtvis var tvungen att läsa igenom innan jag gick till sängs. Big misstake. Ideerna och tankarna flödade, och jag riktigt längtade till morgonen så jag kunde sätta igång. Hihi, tack för en kanonbok clara, och självklart fikar jag med dig idag!
Kram
Hej Clara! Klart jag också är med! Försöker generellt i möjligaste mån alltid tänka på fairtrade, eko, bio med mera och blir så glad när andra också uppmärksammar detta! Peppen tillsammans för en snällare värld!
Jag äter fairtrademärkt Ben & Jerrys-glass framför datorn, är det godkänt? 🙂
Har anmält min fika på Fairtradechallange så att de ska få med mig och barnen i statistiken 🙂 Fika gärna med dig också! Har du skapat ett lag som man kan ansluta sig till?
Här hemma blir det fairtrade te till mig, bananer till oss alla samt hembakade kakor med fairtrademärkt kakao till mig och äldsta barnet 😀
Jag unnar mig en bit Rättvisemärkt choklad till dagens eftermiddags-te. Rättvisemärkt Rooibos oxå såklart!
Vilken fin grej, att jag kunde missa detta! Eftersom babyn tycks vara glutenallergiker har vi fått börja ge oss på att lära oss glutenfritt här i hushållet, så idag blir det glutenfria muffins med enbart fairtrade-ingredienser! En bra sak är, att det hade det ju varit även om det inte var fairtradedag 🙂
Finfika tackar jag såklart ja till! Tiramisu är visserligen en favorit, men får nog nöja mig med någon bit choklad till kaffet i farten idag (faitrade såklart).
Choklad, guds gåva till mänskligheten…speciellt om den är rättvis.
Kanske man skulle baka, så man känner smaken också.. Ha en skön dag..
Klart man ska fika fairtrade idag!
Klart ja är med fika gillar vi. Det blir chokladpudding såklart. Kram Anna
Kommer fika med fairtrade-kaffe och choklad! 🙂 Vem vet, det kanske blir tiramisu.
Jag äter helt rätt och slätt en fairtrade-märkt en chokladkaka!
Choklad och te, min fairtradefika idag.
Jättefin tanke! Alltid mysigt med fika.
Tyvärr blir jag bara arg när jag ser Fairtrade-märkningen. Tanken är absolut god och det man gör för de små producenterna är toppen!
MEN det konsumenterna inte vet om är att de företag som använder märkningen får använda den ”lite hur som helst”. Ta tex en chokladkaka, den är märkt med Fairtrade. Det behöver tyvärr inte betyda att just den kakan är framställd på ett rättvist sätt. Det är nämligen så att den kakan kan innehålla 80% kakao från en plantage som inte uppfyller kraven och sedan endast 20% kakao från en Fairtrade-plantage. Kakan får ändå bära märkningen och se ut (och kosta) som att den vore helt rättvis.
Detta fick jag reda på när jag jobbade på ett företag som var i kontakt med Fairtrade, det var ungefär ett år sedan och kanske har kraven skärpts…
Jag är på! Lyxigt att du registrerar oss alla!
Vad smart du är, Clara! (ingen nyhet men ändå) Jag tänkte själv ordna en fairtrade-fika idag men kom mig aldrig för, men nu kan jag ju åtminstone delta. Jag ska njuta av Anthon Bergs fairtrade-choklad almond/sea salt. Den är sjukt god!
Tack för en bra blogg och all inspiration du ger mig /Frida
Bra idé! Jag vill gärna fika med dig.
jag fairtradefikar mer än gärna med dig, clara. heja!
Trevligt att bli bjuden på så välbesökt nät-fika, det är ju ändå sällskapet som räknas, även om det ser jättegott ut!
Men åh, nu förstod jag varför jag fick en massa Fair Trade-choklad på universitetet idag. Perfekta peppen för en student i hemtentaträsket.
Jag dricker rättvist kaffe!
Lite mer innehåll i detta än kanelbullens dag, måste jag säga. ;D
Dåligt Ica i Borgholm vill jag också säga! Jag var inte sugen på kaffe eller svart te, och det enda jag hittade förövrigt var (efter mycket letande) en påse geléhallon och bananer. Skärpning! 🙁
men fy va sugen jag blev på alltihop!!
Jag fikar m dig! Och 74 till som synes!
Härligt Clara! Fairtrade behövs.
Heja Clara! Gott allt det där såg ur att vara. Du är så himla duktig. Jag håller på att bakar bullar. Tänkte att det hade kanske varit trevligt denna dag. Men det går inte så himla bra. 🙁 Läs själva. http://visitcarolina.se/2012/10/18/bullbak-suck/
Idag har jag och en vän fair tradefikat på en rättvis banankaka och druckit rättvist te med rättvist rördocker. Kram på dig Clara
Vilken underbar idé! Jag dricker Fairtradeté och äter en sockerkaka bakat på Fairtradesocker
Heja Dig Clara att du uppmärksammar denna viktiga dag – så många människor arbetar och lever under odrägliga förhållanden idag. Genom Fairtrade skapas förutsättningar för människor över hela jorden att känna empowerment, att själva förbättra sin situation. Fairtrade-märkningen är också den enda i sitt slag som står för människan bakom produkten. Så återigen Heja! Clara du borde gå med i Fairtrade Fan Club btw, se länken: http://www.fairtrade.se/inspiration-material/fairtrade-fan-club/
Jag fikar med dig och alla andra, trots att jag fikade fairtrade i Lund på ICA på em idag. Mums!
Jag har precis druckit en kopp fair trade te. Kul att du uppmärksammar denna dag och ordnar en fika för oss online.
Jag har fikat idag! Jordgubbspaj med vaniljkräm. Fairtradesocker i och fairtradejuice till 😀 Det var mums!
Åhh det där ser underbart gott ut!
Heja dig:) Riktigt många verkade engagerade i dagens Fairtrade fika. Jag bjöd mina kollegor på Fairtrade-kaffe och banankaka. Det var väldigt poppis och många tog två bitar. Dina chokladdränkta fikon ser magnifika ut.
Du, de där fikonen måste jag prova. Såg väldigt gott ut!!!
Tack för dina tips!
Kram Lotta
Det fick bli en kopp fair trade-kaffe.
Det blev kladdkaka på fairtrade kakao, småhönnsegg (pyttesmåa egg av de yngre hönnsen, antagligen går de sämre att sälja, man får dock 10 för 1€ och hönnsen levar utomhus och de mår bra), ekologisk olja (som tyvärr ger kladdkakan en hint av solroskärnoljasmak men det är okej), fullkornmjöl och en rejäl massa med heeelt vanlig socker.
Perfekt tycker jag.
Vilken stålande idé! Jag hade stora planer på att göra din chokladpudding, men det fick bli en annan dag. Dagens fika blev istället Fair Trade-kaffe och några bitar Fair Trade-choklad.
Aha, det var därför det stod en stor hylla med Fair Trade-varor på ICA i Lund idag! Den brukar nog stå där i vanliga fall också, men inte fullt så skyltad kanske… Det blev ett paket kakor att fika på i grupprummet där jag och några kompisar pluggade, kändes extra bra med rättvisa kakor! Och goda var de =)
Chokladpuddingen ser supergod ut och blir nostalgisk av de där djuptallrikarna, såna hade vi när jag var liten 🙂
Mmmm fika…<3
Ville bara hälsa att ni som bor i länder med vettig varumärkning kan skratta er lyckliga!! Är avundsjuk!
Kram
Och tack till Clara för svar på min kommentar för en vecka sedan eller så. Kändes jättebra att få höra hur du tänker!
Kram igen
Mitt jobb bjöd på Fairtradefika igår, så jag fick Fairtade-te, Fairtrade-bananer och Fairtrade-choklad till förmiddagsfikat igår. Gott för både kropp och själ 😀
Jag fairtrade-fikade på torget i Eskilstuna igår och idag fikar jag hemma med favoritkaffet Zoegas hazienda och en bit choklad, båda fairtrade märkta 🙂
Jag älskar fairtrade, men gärna om det är ekologiskt också. Oftast brukar man hitta både kombinationerna men det är inte alltid självklart.
Fikade oxå Fairtrade-märkt igår! 🙂 Försöker å andra sidan att i möjligaste mån handla ekologiskt och rättvist. Klapp på axeln åt oss som drar sitt strå till stacken!
men åh vad gott det ser ut, det där måste jag göra någon dag!
Vi har jobbat hårt på att få så mycket som möjligt i vår dryck att vara eko/fairtrade, nu ska bara loggan dit på flaskan…
Lingonen är svenska, från en vettig uppköpare, det gröna teet är ekologiskt och det är vår specialchili från Hunan också. Sockret är både eko och fairtrade.
Känns bra. Dessutom blev den god. Perfa om man vill ha ett alkoholfritt vuxenalternativ eller bara något gott att dricka.