Någon undrade hur det har gått med träningen under semestern och jag måste säga att det har gått riktigt bra! Jag ligger i och promenerar och joggar. Mindre vissa dagar – mer andra. Som tur är har jag bra promenadsällskap då min kompis och granne också är inne i ett motions-il. Jag försöker göra ungefär 90 minuter konditionsträning per dag. Antingen uppdelat på flera pass eller så ett enda långt. 90 minuters promenad innan frukost blir man nästan lite hög utav och går omkring som på ett moln resten av dagen.
Men sedan får man ju så mycket annan träning på sommaren också. Bärplockning, simma, cykla och hålla på i trädgården är bra motion. Måste förresten passa på att tacka för alla fantastiska tips jag fick från er läsare, på hur man kan lindra sina allergiska besvär och möjliggöra träning mitt under pollensäsongen. (Älskar att kunna slänga ut en fråga sådär och få så mycket input). Så hur går det med min vidriga allergi då? HELT SJUKT BRA! Jag är i princip besvärsfri för första gången på många år. Jag känner mig som en ny människa! Och det är helt av en tillfällighet. Har nämligen ätit Clarityn sedan jag var liten men mina allergiska problem har ökat för varje år. Trodde jag. I själva verket verkar Clarityn ha slutat funka för mig! Av en händelse råkade jag köpa Loratadin istället på apoteket och det har jag aldrig gjort förut. Men det har typ botat mig och tagit bort allergin helt. Vem visste att det kunde vara så enkelt?
29 svar
Härligt att allergin har blivit bättre! Dock är den verksamma substansen i Clarityn just Loratadin, dvs tabletterna innehåller samma sak.
Och jag som läste trädgårdsupdate. Kan man få en sån också kanske? 🙂
Fick veta av läkare att Loratadin inte heller gör en trött som andra allergimediciner. Loratadin får pga det användas av piloter.
Förr när jag åt andra läkemedel mot allergi så kändes det som att jag gick runt i en trött ”bubbla” hela somrarna.
Då ska jag också testa Loratadin 🙂 Har inte tagit någon medicin i år pga att blir så fruktansvärt trött och slö, och i år har jag verkligen märkt av pollen..
jättebra kämpat! all träning är bra träning 🙂
Jag tycker du kör på kanonbra, heja dig!
Bra att inte slappa till under högsommaren. Usch jag har somnat från träningen,, dags att vakna nu för tanten:)
Så skönt att din allergi blivit lindrigare!
Tack för vackra inspirerande bilder från saftning.
Är faktiskt själv lite förvånad hur bra träning går nu under sommaren. Trodde jag skulle bli latare av all värme men långa ljusa dagar har verkligen gjort mig pigg! En halv mil jogg och tre km promenad på det är lagom för att jag ska känna mig pigg resten av dagen!
Skönt att även din allergi är bättre! Tycker detta år varit ovanligt skonsamt faktiskt. 🙂
Vad roligt att träningen går bra. Perfekt att komma ut när man har lite sällskap också. 🙂
Och vad skönt att allergin har blivit bättre! Nätet är bra ibland. 😀
Gratulerer med innsatsen! Jeg har blitt veldig glad i å løpe regelmessig dette året, men de siste tre, fire ukene så har jeg levd i pollenboblen og rett og slett ikke løpt. Først så tok jeg cetiricin, som hjelper i massevis, men gjorde meg så trøtt og apatisk at jeg kunne sovnet stående. Så har jeg byttet over til Allegra, som virkelig ikke gjør en trøtt, men jeg virker å ha fått migreneaktig hodeverk som bivirkning. Og bare det å småløpe til bussen fikk meg til å nesten gjennomgå mitt første astmaanfall, så jeg dropper løping inntil videre – men til gjengjeld prøver jeg å svømme en kilometer hver gang jeg bader; og det skjer jo nesten daglig nå for tiden! Stå på, jeg gruer meg allerede til å måtte trene meg opp igjen…
Apropå allergimedicin så brukade min pappa som har allergi och astma äta flera olika mediciner mot det, men mådde aldrig riktigt bra ändå. Tills den dagen då medicinen tog slut och han hela tiden glömde bort att hämta ut ny medicin. Efter nån månad utan medicinen så kom han på att han mådde hur bra som helst! Så sedan dess är han problemfri och medicinfri! Det var ju sjukt mycket biverkningar av medicinerna dessutom så det var aldrig riktigt bra med dem ändå.
Hej! Jag vill verkligen rekommendera
Allmyn från hälsokosten, suveränt mot
allergier som pollen, pälsdjur etc.
Den innehåller enbart naturliga
ingredienser, rent Perillaextrakt,
givetvis utan biverkningar. Bör provas!
Men Clara, Loratadin och Clarityn innehåller samma verksamma substans nämligen loratadin….Är du säker på att det är byte av läkemedel som gör att du mår bättre? Kram 🙂
Ja! På apoteket sa de att jag skulle testa att byta då människor kunde reagera olika på medicinerna – så jag antar att det måste vara det som är anledningen – för inget annat har hjälpt hittills
När jag på apoteket frågade om de olika allergimedicinerna så fick jag veta att jag ska välja efter mina problem. Det är inte så att alla är exakt lika och hjälper mot allt! Här tycker jag att det brister i info.
Vad kul att det går så bra med träningen! 🙂 Jag har också märkt av att jag reagerar olika på clarityn och loratadin, fast det är samma verksamma ämne i. Tror att man får testa sig fram lite och rådfråga läkare/personalen på apoteket.
Intressant. Jag har själv köpt loratadin de senaste åren för att det är billigare än Clarityn och tycker de hjälper lika bra/dåligt. Jag vet att många tycker Aerius funkar mycket bättre än Clarityn/Loratadin trots att den har samma eller om det är en nästan likadan verksam substans. Jag tyckte den funkade bättre också men inte så mycket bättre att jag är villig att betala så mycket mer för den som man måste göra.
Den verksamma substansen är exakt samma i Loratadin och Clarityn – loratadin. Däremot kan fyllnadsmedel och liknande vara olika i tabletterna. Aerius däremot innehåller desloratadin, och är alltså inte exakt samma som Loratadin/Clarityn även om det är samma typ av läkemedel (antihistamin).
Om man är nyfiken på att hitta fler preparat med samma verksamma substans (det kan ju som sagt skilja i pris) så kan man enkelt söka på fass.se (eller läsa den verksamma substansen på förpackningen).
Andra exempel på läkemedel som innehåller samma verksamma substans är Alvedon – Panodil – Pamol, eller Ipren-Burana-Ibumetin.
I slutändan väljer man ju själv vilken man vill ha och vilken man tycker är bäst – man ska inte heller underskatta placeboeffekten…
Har också upplevt att Aerius är väldigt mycket bättre än Loratadin. Det är ett annat verksamt ämne i som heter desloratadin. Det är dokumenterat mer effektivt. Tycker också Aerius är löjligt dyrt men som tur är finns det billigare kopior även på denna, de heter just ”Desloratadin”. Hett tips!
http://www.lul.se/Global/Extranät/Vårdgivare/Läkemedelsenheten/Dokument/Läkemedelsmyter/Desloratadin_ar_bevisat_battre_an_loratadin.pdf
Desloratadin är inte bevisat mer effektivt. Slutsatsen i det dokument du länkade till från Landstinget i Uppsala län lyder som följer:
”Det saknas belägg för påståendet att desloratadin
skulle ha någon fördel jämfört med loratadin. Inga
jämförande studier mellan de två läkemedlen har
publicerats.”
Visst är det fantastiskt vilken skillnad det kan göra!? Jag bytte från clarityn till cetirizin för några år sen, eftersom jag bara blev värre av både clarityn och loratadin. Nu använder jag livostin eftersom jag ammar. Försökte mig på lomudal för nån vecka sen men fick sluta efter några dagar eftersom jag fick världens klåda över precis hela kroppen som höll i sig så länge medicinen hade effekt. Usch att man ska behöva alla dessa mediciner.. 🙁
Men hjälp vilket lyxliv, 90 minuter att göra något eget av får jag inte ens ihop på en vecka, tränar jag då hälften av den tiden är jag riktigt lyckad, för den veckan =) Hur får du fatt i 90 minuter om dagen??? Okej att jag har två barn och ett jobb som inte kan skötas hemma, men ändå, tid för träning en och en halv timme varenda dag som förälder låter ju alldeles fantastiskt!
Ja, det är verkligen lyxigt! Eftersom jag har en make så sköter han förstås lillen medan jag tränar =)
Jo, förstås, det har jag med, men jag tror ärligt talat inte ens vi är fria 90 minuter om dagen, haha, kommer hem lagom tills det är dags att laga mat/äta mat/leka och natta…man borde förstås börja kvällsträna efter nattningen, men då blir jag så hiskeligt pigg och kan inte sova. Bekymmer det där, jag blev iaf pepp av ditt inlägg och drog ut på en träningsrunda nu, en halvtimme hann jag med iaf 😉
Man kan ju också ta med ett av barnen ut på löpturen (t ex i joggingvagn). Det gör flera av familjerna runt här där jag bor, speciellt de som har flera barn och annars inte skulle hitta tiden till träning. Föräldern får sin träning, men samtidigt blir det också en stund till att vara med barnet på tu man hand. Man stannar till då och då under turen för att visa barnet natur, djur etc etc.
Jag var ute och sprang med min systerdotter i joggingvagn för bara nån dag sen. Vi stannade och tittade på harar, katter, gräshoppor, blommor, myrstackar…och jag fick rejält med träning av joggingvagnen. Avslutade med att gunga i parken och sen avslutande löpning hem igen till syrran. Det var superskoj för båda och systerdottern tyckte att jag var ”dukig”, dvs duktig. Haha! 🙂
Haha, vi bor som sista hus på en enormt gropig grusväg, och har rätt många kilometer ut till vagnvänlig väg, att jogga själv utan att stuka fötter räcker som äventyr=) Styrketräning i trädgården funkar ju dock med barn…=)
Ha vad lustigt! Jag hade samma problem med Clarityn och bytte också till just loratadin som fungerade superbra. Konstigt är det.
Hej Clara!
Det är så härligt att läsa om din träning – det ger ”vanlig” motionär som mig pepp snarare än dåligt samvete! blir sugen på att ge mig ut och motionera. Heja dig!