Jag är så nöjd med min nya frisyr och färg. Förra sommaren hade jag kolsvart långt hår och funderade på hur sjutton jag skulle göra eftersom jag visste att jag ville bli gravid igen och inte längre hålla på och färga håret stup i kvarten. Så min frisör blekte det försiktigt och sedan fick sommaren och solsemsterar göra tricket. Det funkade sådär – ärligt talat har jag sett rätt hemsk ut i håret periodvis. Men värst har ändå skicket varit. Så risigt att jag varje morgon vaknat med dreadlocks.
Tillslut gick jag i alla fall till min frisör Helene på WOW (hon är världsbäst!) som alltid klipper mig och gav henne i stort sett fria händer. Och resultatet blev den här frisyren som är helt underbar! Kort och ”frisyrig” men nonchalant med minimal skötsel. Jag tvättar håret två gånger i veckan och sprayar därefter med egengjort saltvattensspray för att få fram lite volym och stuns. Ingen lugg som måste hållas efter. Ingen utväxt som måste färgas. De flesta dagar drar jag inte ens en kam igenom håret. Känner mig så otroligt nöjd! Både för att jag har en frisyr som jag kan leva med länge – men också för att min egna hårfärg fått komma fram igen.
37 svar
Man blir ju nyfiken på färgen som du skriver så mycket om, synd att bilderna är i svartvitt.
Det är väl bara att bläddra lite bakåt i bloggen, tex. till inlägget ”Lathetens dygd”. 🙂
….men frisyren är jättefin glömde jag säga.
HUR gör du egengjort saltsprey? Använder det dagligen och tänkt hela tiden på hur man ska kunna göra det själv.
Och, din frisyr ser sådär härligt somrig ut – snyggt!
Googla!
🙂
Helt rätt val av frisyr, du är ursnygg i den.
Jättejättejätte fin frissa !
Hur gör du saltvattensspray?
Helene är verkligen världsbäst! Både min man och jag klipper oss hos henne (och hon gjorde min brudfrisyr för många år sedan). Men det är ju alldeles hopplöst att få tid hos henne nu för tiden! 🙂 Måste därför tipsa alla som läser din blogg, om Elina. Hon jobbar också på WOW. Hon är superduktig och jättetrevlig! Jag ska till henne idag faktiskt. Jag känner mig lika trygg med henne, som med Helene! 😉 Det är viktigt det där, att hitta en någon som kan just mitt hår och min stil. Man mår bättre när man känner sig fin, så är det ju bara. 😉 Du är ju ursnygg i din nya frisyr! Förstår att du är nöjd!
Verkligen jättefin frisyr! Jag har också blivit så trött på att färga håret jämt och ständigt. Min riktiga hårfärg påminner om din, nu blev jag inspirerad att sluta färga!
En fråga, är det inte jobbigt att inte kunna sätta luggen bakom öronen? Är den inte ivägen? Jag klippte en liknande page som din förra sommaren men behöll luggen jämnlång just för den sakens skull.
Egengjort saltvatten, det har jag tänkt göra många gånger (mitt hår ser alltid som bäst ut efter att jag har badat i havet och låter det självtorka i solen 😉 Fast jag vet inte hur mycket salt man ska ha i, och behövs det något mer? Kan du inte lägga upp hur man gör det? 🙂
http://www.tiaraschaos.blogg.se
Oh jag vill också gärna veta hur du gör din saltvattensprej, använde det mkt innan jag blev gravid men nu använder jag ytterst lite produkter överlag för att minska kemikalierna min dotter utsätts för. Tråkigt för håret som ständigt är platt o tråkigt…
Hej Clara vill du dela med dig av recept på saltvattenspray? Tack för din fantastiska blogg! Hälsar Mari
Håller med nedanstående. Skulle vara väldigt intressant för en fattig student som jag att veta hur man gör egen saltvattenspray =)
Och snygg frisyr har du också glömde jag säga =P
Alla som är nyfikna på egen saltvattenspray. Är det av lathet ni sitter och väntar och ska ha det serverat* ? Agera själva.
Googla!
🙂
Nä, jag skulle inte påstå att det är av lathet. Jag tänkte att jag skulle ta och googla det, men det kan ju vara intressant att höra hur hon gör det, eller hur? =)
Jag vill ha exakt det receptet som Clara har.
That’s it.
Du är så fin i den frisyren och färgen tycker jag är jättefin till din fina hy. Det är så svårt att hitta duktiga frisörer, min har just flyttat och nu har jag klippt mig hos två tjejer som inte kunde klippa mitt hår så jag blir nöjd. Det måste vara skönt att slippa färga håret hela tiden. Skulle också vilja veta hur man gör sitt eget saltvattenspray.
Perfekt tajming då jag precis flyttat till Umeå och behöver tips på bra frisörer! 🙂 Din frisyr är jättefin! Men du verkar passa i vilken frisyr som helst, till skillnad från andra.. 😉
Visst är det skönt med frisyr som man inte behöver hålla på så mycket med. Själv är jag numera korthårig och jättenöjd med det.
Mitt problem är att nästan oavsett vad jag har för frisyr (undantaget är att det är riktigt långt och jag sover med det i flätor) får ”antenner” så för mig är det ett måste att blöta det varje morgon.
Men numera har jag ett ekologiskt schampo och ekologisk stylingprodukt vilket gör att jag slipper tvätta det så ofta och det tycker jag känns bra, både för mig och för miljön.
Jag måste säga att jag tycker att du är jättefin i håret och jag förstår inte den här färgningshysterin som finns nu. Varför ska håret färgas? För det blir ju som sagt alltid utväxt av håret som inte har samma färg. Dessutom så finns de mest allergiframkallande ämnen i hårfärg och då tycker jag att det är väl något som vi kan vänja oss av med. Jag tycker det är snyggt med damer och herrar i grått hår. Jag fattar inte varför vi ska hymla med att vi blir äldre. Våga åldras med värdighet!!! För en hel del personer väljer inte en hårfärg som gör dem snyggare…tyvärr.
http://www.testfakta.se/kropp_halsa/article42327.ece
Läs gärna mer om allergirisken ovan.
Det ser jättefint ut! Men jag blev jättenyfiken på vad du tvättar håret med? 🙂 Med tanke på hur negativ du är mot kemikalier kanske du inte tvättar med vanligt schampo? Själv tvättar jag med bikarbonat och äppelcider och ibland lite ekologiskt balsam från Urtekram i topparna. Billigt, enkelt, miljövänligt och håret mår bättre än någonsin.
Du har rätt. Det är himla snyggt ditt hår 🙂
http://teorier.blogg.se/
Kan vara min absoluta favorit av de frisyrer du haft. Den klär dig verkligen, så vackert. : )
Superfint! Jag har färgat håret ändå sedan jag var 14 år d.v.s. i drygt 20 år. Jag har testat alla färger under årens lopp och eftersom det inte är så kul med utväxt har jag färgat det med jämna mellanrum. Nu när min verkliga hårfärg sakta men säkert blandas upp med vita hårstrån så vill jag helst inte ha min naturliga look. Jag känner mig lite för ung för det så ångrar jag att jag utsatt min kropp för allt hårfärgande under så lång tid. Jag undrar hur mycket kemikalier jag lagrat i min kropp och också fört över till mina barn. Nu känner jag av allergi och sist jag testade att färga lite utväxt hemma fick jag en allergisk reaktion. Färgen heter Tints of Nature och saluförs som ett bättre alternativ med ekologiskt innehåll. Jag har skrivit om detta på min blogg annamarianordstrom.wordpress.com för den som vill läsa mer om det.
Här är en direktlänk Tints of nature, ekologiska hudvårdsprodukter utan kemikalier samt baserade på naturliga ingr… http://wp.me/p4tABW-5e via @wordpressdotcom
otroligt snyggt med kort hår på dig!!!
Du är mycket fin i håret!
åh, har du recept på saltvattensprayen? Jag använder det rätt mycket o har tänkt att det ju måste gå att göra själv!
Jag har sett olika recept på nätet. (Har dock inte provat själv). Här är några:
1》7,5 dl vatten + 1msk salt + 0,5 tsk socker
2》1,5 liter vatten + 2 msk salt + 1 tsk socker
3》5 dl vatten + 1 msk salt + 0,5 tsk socker
Värm upp allt så saltet löser sig. Låt svalna. Klart!
Du är verkligen supersnygg i håret!! Klär själv inte i kort, men det passar dig! Jag har också slutat färga håret, och även om det fortf ser lite konstigt ut (lite mörkare från halvvägs ner, har låååångt hår som kommer ta ett par år att få ut i min egen färg helt) så är jag SÅ nöjd – ska aldrig mer färga tror jag. Upptäckte att min egen färg ju är fin! Och slippa dålig miljösamvete är bonus till tidsbesparingen!!
Jag tycker du är väldigt fin i håret!
Ja du har verkligen hittat hem Clara när det gäller både frisyr o färg. Miljön är det viktigaste argumentet till att jag slutade färga mitt hår för ca 10 år sedan. Hoppas fler tänker till trots att de inte är gravida.
Åh, vill du dela med dig av ditt recept på saltvatten spray?
Hälsningar/ lollo
så himla fint!
Superfin frisyr, den klär dig väldigt bra!