Än är det mycket kvar av sommaren! Jag tar varje tillfälle i akt att njuta. Dukar en middag ute i kvällssolen.
Grillar kotletter från våra egna grisar och gör en enkel sallad på färskpotatis, majonnäs, crème fraiche och dijonsenap.
Och dricker gärna denna fantastiska äppelmust/cider till. Ett supergott alkoholfritt alternativ som finns på Systembolaget. Bland det godaste jag har testat faktiskt och inte är det särskilt dyrt heller.
Den här augusti blir speciell för oss eftersom vi är barnlediga så mycket och länge som möjligt. Den här vanliga höstkänslan som börjar infinna sig när kvällarna blir skummare och solen mindre stekande – den har liksom inte infunnit sig alls i år. Ganska härligt faktiskt även om jag också gillar hösten.
18 svar
Ljuvlig sommar, men vi har haft 28-30 grader i lägenheten i över en månad så det känns ändå skönt att det börjar lugna sig lite. Nu har vi ”bara” runt 26 grader inne. Jag har glömt hur det är att ha kläder på sig hemma!
Jag känner samma sak. Tycker att det är SÅ skönt att det nu går att få svalt i sovrummet så att man kan sova gott om nätterna igen
Ja, det känns väldigt gott för både oss och vår 6-månaders bebis att få sova ordentligt igen. Elis är lika varmblodig som jag är och har passerat en storlek utan att knappt ha använt någonting.
Majonnäs och fraiche 😉
Fint det ser ut! Kommer ihåg att du pimpade en retroradio från Claes ohlsons ett par år sen, fungerar den bra? Funderar på att köpa en 🙂
Ja den funkar ganska bra. Lite brusig men den kan ha att göra med att vi bor i radioskugga delvis =)
Tackar för tipset på cidern!!
Här vid höga kusten så har höstkänslan börjat smyga sig in om kvällarna. Det är precis som du beskriver och det får mig att se fram emot hösten. Jag känner för att börja med lite fler lager och varma stickade koftor, det är så mysigt. Dock kommer jag att sakna sommaren, så nu får jag passa på och njuta utav det lilla som är kvar 🙂
Te, mörker, familj, varma sockor, en bra film, och levande ljus 🙂
Jag har letat och letat efter robusta utemöbler som kan stå i gräs.
De ni har här ser fantastiska ut, vem är produsent?
Så skönt det låter! Här har börjats med jobb och dagis och även om vi badar så är det märkbart kyligare varje kväll. Hoppas på en solig helg nu.
http://www.amamma2.wordpress.com
Så härligt det låter.
http://hannafialotta.blogg.se
Fint 🙂 Det er jo august = sensommer, jeg bader og tenker ikke på høsten ennå. Jeg liker jo høsten, men den er lang nok som den er og behøver ikke starte før i september. Nå er det sommer!
jeg har forresten skrevet noe om sommer og høst her:
http://glambibliotekaren.blogspot.no/2014/08/sensommer-tanker.html
Hej, var roligt jag köpte precis en sån flaska till ikväll 🙂 känns alltid bra med ekologiskt. TACK för en superhärlig, intressant och tänkvärd blogg. Och GRATTIS till er nya familjemedlem. Allt gott till dig och familjen!!!
Ah vad harligt det later – det ar precis av sana har anledningar som jag ibland vill flytta hem till Sverige igen. Aven om vi har en ”stor” tradgard i London sa saknar jag att blicka ut over angar och skog och dra djupa andetag av absolut ren luft – himmelskt!
http://www.bettylousbakery.blogspot.com
Det är så himla härligt med sommar, men det är ändå mysigt när hösten kommer så man kan krypa upp i soffan och ha fredagsmys!
http://chipsochchokladbloggen.blogg.se
Åh så gott det lät… och härligt! Tack för inspirationen <3