Nu är hela hemmet julstädat. Vartenda golv är linoljesåpat och skurat, alla textilier vädrade och hyllor dammade. Nu doftar det gott från nock till golv. Och de mesta av iulstöket är avklarat. Då är det dags att pynta granen. Brukar egentligen vänta tills lite närmre jul – men när vi nu julstädat och gjort fint såg jag ingen anledning att avvakta. Barnen hjälpte till såklart. I toppeluva och badbyxor.
Sist av allt (när barnen pyntat klart med sitt) hänger jag upp mina ljuvliga glaskulor jag samlat på mig på loppis. De flesta för någon femma styck.
Helt ljuvliga! Och såklart pyntar jag också med halmfigurer, änglahår på ljusen och gammaldags tomtar i garn.
Mina flaggspel (även de loppisfynd) vill jag inte heller vara utan. Och så massa vackra gamla smällkarameller. Tror de här har minst 70 år på nacken.
Hängde först upp glittret men tog sedan bort det igen. Kändes fint med en riktigt gammaldags julgran i år, helt utan glitter. Och förvisso är ädelgranar ståtliga – men jag föredrar en rödgran. Både för doften och det gammaldags utseendet. Den här täta granen köpte jag i stan och visst är den underbar. Men för mig gör det ingenting om granen är lite gles och rapplig. För det finns något så Pettson-charmigt och anspråkslöst i det!
Jag blir så glad av att se alla ärvda saker vid jul. Och tänka på de jag tycker om. Kandelabern och krubban kommer från min farmor och radion från min svärfar.
Krubban består av ett gäng udda figurer som inte riktigt passar ihop och där några har tappat huvudet. Men vad gör väl det? Älskar den här krubban ändå!
Den gamla ylleduken är en flygelduk från 1800-talet. Jag köpte den för länge sedan i den antikaffär som några år senare blev lokalen till vårt nuvarande kontor!
Nu blandar sig doften från linoljesåpan med doften från gran, hyacint och apelsinnejlikor.
På piedestalen står en novemberkaktus i en gammal majolikakruka. Just den här typen av gammaldags blomma hade min farmor – och den finns också avbildad i Carl Larsson och Ilon Wiklands målningar.
På skåpet i vardagsrummet står adventsgranen fortfarande grön och fin, tillsammans med julkyrkan och oljelampan.
Vid dörren hänger några gamla loppisfyndade pappersklockor och ovanför en smal, lång julbonad.
Medan vi julstökat och städat har Melker legat sömnig och trynat. Han syns knappt, kamouflerad i min kofta.
Nu ska jag vila mina onda fogar en stund, dricka lite te och äta pepparkakor och känna julefriden sprida sig i hela kroppen. Hela familjen sover så jag har huset för mig själv. Så härligt med december – och att snart ha hela tjocka släkten här för att fira tillsammans!
22 svar
Men åhh så underbart mysigt! Blev helt uppfylld av julstämning här i utlandet. Tack Clara! <3
Gammal och nytt i en skön blandning.Så mycket minnen och så många små historier kring de olika dekorationer som finns i ditt hem.Njut av friden och njut av gemenskapen med nära och kära
Åh, en sån krubba hade vi också när jag växte upp! En storfavorit att leka med där man friskt blandade krubban med andra småfigurer från lekrummet och ja, vissa figurer är omsorgsfullt limmade rätt igenom! Nu står krubban hos mamma och pappa och i den lådan ligger även mammas årssummeringar från 80-talet fram till idag. Alltid mysigt att läsa om vad vi i familjen har gjort och förverkligat genom åren.
Vilket fint hem du har, tack för att vi får följa din vardag Clara!
Vilken känsla av ro när allt är städat, granen pyntad och det mesta av maten förberett. Själv brukar jag ta en dag ledigt från jobbet precis innan jul då jag gör mig själv redo för jul och fixar med sånt jag alltid annars prioriterar bort. Jag äter långfrukost och läser morgontidningen pärm till pärm, tar ett fotbad, bokar in en helkroppsmassage, färgar håret, nopprar ögonbryn, fikar på kondis. Det är en sådan härlig känsla även fast det mest är ytliga ting. Efter min lediga dag känner jag decembertröttheten sakta försvinna och lugnet inför julafton lägger sig. Härligt!
Å, jag blir helt varm i kroppen av det här inlägget, särskilt de två första meningarna! Så ska det vara en jul på landet. Vilken Bullerbykänsla.
Önskar Guds frid i stugan!
Tack för värmande bilder!
Tack för ytterligare en sak: din ärlighet med graviditetsbesvär. Du tycks också ta hand om dig på ett klokt sätt. Fortsätt så, både med ärlighet samt ompysslande och gränssättande med och kring dig själv.
Så underbart fint och juligt! Du är verkligen bra på att skapa julstämning!
Nyfiken bara: trodde ni högg er egen gran som bor ute på landet?
Jag bor ungefär som du ute på vischan och vi hugger alltid vår egen. Kram och God jul!
Har skrivit det tidigare i december, men det enda som behövs för att fixa julstämning är att läsa din blogg 😀
Så hemtrevligt det ser ut! Ifjol slängde jag julkrubban jag fick av min farmor 1970… nästan så att jag ångrar mig liite!
Så ljuvligt. LJUVLIGT! Önskar att jag något år fick känna att jag hunnit klart med allt innan jul, hehe. Önskar mig alltid en sån där jättestädning meeeen.
Wow alltså vad mysigt och julfint ni har det!!
Tack för att du delar med dig och sprider julstämning!
Önskar er en riktigt God Jul/Lotta
Jättefin gran! God Jul!
Så härligt det ser ut Clara. Helt annat än att bo i ett miljonprogramsområde i Stockholm, där många inte ens förstår vad man säger, bråk i tvättstugan om tider. Skrik och gap kvällar och nätter. Barnen får inte ha sina grejer ifred, man kan bli utnattad för mindre. Får nog flytta till någon by i Norrland, det verkar vid jämförelse så idylliskt
Såpat golv och städat från nock till golv – wow! Så noga kommer jag inte ens att vara innan vi får gäster på självaste julafton. Men så fint du har fått det, önskar dig en skön kväll i julmyset.
Åh, fastän jag egentligen inte pyntar eller känner något särskilt för julen längre, tycker jag att det ser helt underbart ut! Ett juligt drömhem.
Och – en fråga! Tavlan/affischen Kvinnor vi kan … är det också ett lyckat loppisfynd eller vet du om den går att få tag på någonstans? 🙂
Tack för att du delar med dig, Clara. Du fick alla mina barndomsminnen från mormors hem, att vakna till liv igen.
Vad skönt att höra att några av dina krubb-figurer tappat huvudet! 😜 Jag har varit helstressad över att jag bara har 2 vise män, men de har iaf huvudena kvar!!! 😂
Det står ju inte i Bibeln hur många de vise männen var. Kan ha varit två, eller tio för den delen… Så tänk att du har en teologisk krubba 😅
Tack! ❤️ Nu känns det ännu bättre! 😄 Men så det är inte säkert att de var just 3? Intressant! Det måste jag kolla upp mer om!
Fantastiskt vacker gran! Älskar julkulorna. Åh, tänk när julstädningen är klar. Vi har fortfarande vårt kvar att göra. Särskilt barnens rum.
Det är ju som att hoppa rakt in i en julsaga att titta på de här bilderna. Åh, jag kan verkligen tänka mig hur man går runt och ÄR julstämning i den miljön! Så mysigt! Och jag tycker också allra bäst om traditionella granar, med levande ljus i på julafton.
Myset i dina bilder. Underbart 🙏