Söndagarna är då jag samlar allt som inte rymts i något annat inlägg under veckan som gått. Riktiga mastodontinlägg brukar det bli. Som är roliga att skriva men tar sin lilla tid att få ihop. För att inte tala om korrekturläsningen. Läser fjorton varv tills jag blir vindögd och dagen därpå läser jag igen och hittar alltid en ny drös korr jag missat.

Nå, håll till godo med det som bjuds. Här kommer första veckan på höstterminen.

Tisdag morgon började vår termin. Barnens första skoldag. Väckte mig själv snällt genom att praktisera hacket jag började med i våras – nämligen att ta den första koppen kaffe i sängen iklädd nattlinne, nedkrupen under täcket. Får jag börja dagen så blir den så mycket mjukare mot mig.

Garderobsspegeln som reflekterade med min Västerbottensdräkt på dörren och en knölig hög med kläder på fåtöljen. Utanför fönstret var det dimma så att man inte såg ut.

Blev inte mycket bättre för att man kom utomhus.

Men det anades i alla fall sol genom diset.

När det är riktig tjocka känns vårt hus som en ö i havet eftersom man inte ser någonting av den omkringliggande naturen eller grannhusen.

06.40 var klockan när Bertil och Folke hojade iväg till den första skoldagen efter sommaren. Men först efter att jag traditionsenligt tagit en bild på syskonen.

Iklädd näbbskinsstövlar och allt.

Ulf fick åka med bil istället, Jakob svängde förbi och lämnade honom på vägen till jobbet.

Jag hade in i det sista hoppats och gjort plats i kalendern för att kunna få följa med Folkes på hans första dag i skolan. Årskurs ett. Men nej, det var tvärstopp. Så min dag spenderades istället vid datorn. Jag plöjde mail, gjorde bokföring och riktigt manglade igenom allt som hopats under sommaren. Det som kändes så motigt dagen innan kändes så befriande när jag äntligen fick sätta igång. Men någon bild hann jag inte ta.

På eftermiddagen kom barnen hem helt exalterade över att ha mött en räv på skolvägen. Typiskt bra sak att göra! Sedan var det matlag hos Stina och Emil

Vi gick dit i samlad trupp. Så skönt att bli bjuden på middag efter den första utmattade arbetsdagen. Ulf höll med. Han hade inte alls någon lust att stå vid spisen. Han ville bli bjuden på något gott och slippa kämpa med disken som han annars alltid gör.

Tacos till middag och barn som åt topless efter att ha studsat studsmatta något våldsamt innan maten. Vi är inte så knussliga med sånt där i matlaget. Inte hemma heller för den delen.

Sånt som gör en glad: hederlig tacos med extremt finhackade ingredienser.

Gjorde knepet som Stina lärt mig och som ser ganska otrevlig ut men smakar gudomligt. Alltså att man lägger alla ingredienser på tallriken så här. Sedan rör man ihop dem till en grisröra. Sedan fyller man brödet med röran. På så sätt slipper man att ingredienserna skiktar sig på ett trist sätt i brödet. Allting blir perfekt blandat. Nu är det det ända sättet jag äter tacos på.

Halv nio på kvällen avrundade vi. Då hade Ulf slocknat i min famn och resterande barn i skaran var blankögda och bleka.

Onsdagen skulle egentligen ha börjat med ett träningspass men det blev tur i oturen inställt. Jag kände mig sliten och trött när jag vaknade och ute vräkte regnet ner. Så jag tog en långsam frukost istället. Plockade in lite svarta vinbär och strösslade på min kvarg, tillsammans med granola och bananskivor. Mättande och gott. Och även den här dagen spenderades vid datorn.

Förutom på lunchen då jag slängde ihop kanelbullemuffins för att överraska barnen när de kom från skolan.

Barnen hade en kompis med sig hem så det passade extra bra med finfika.

Ulf hjälpte mig att laga middagen. Genom att proväta alla ingredienser och särskilt broccolihuvudena. Tackartackarrr.

Så blev det middag.

Jag hade gjort en indisk gryta som alla vräkte i sig av. Och efter maten när barnen försvunnit upp på övervåningen låg både Jakob och jag dubbelvikta över bordsskivan. Helt utpumpade. Ingen orkade ens stiga upp och göra kaffe.

Det tar på krafterna att börja arbeta efter semestern. Och innan semestern. Jakob har ju jobbat som en tok hela sommaren så han längtar till sin ledighet som inträder i vinter.

I torsdags var jag hemma med ett krassligt barn och kände mig själv rätt vissen. Men på fredagen mådde hela familjen bra igen. Jag skrev ihop några jobb som skulle in, fortsatte med ett illustrationsuppdrag vars deadline rycker närmare på ett skrämmande vis. Och däremellan satt jag i soffan och planerade, med Essa som sällskap.

På eftermiddagen var det soligt och varmt och jag gjorde tacos eftersom det var det enda vi kunde enas om att vi var sugna på.

Åt på verandan såklart. Passar på varje gång det är soligt.

Efter maten satt vi ute i trädgården och då kom vår grannkatt Svea förbi. Essa är så nyfiken – hon älskar katter. Och eftersom vi inte vill ha en kattjagande hund tog vi det som ett ypperligt tillfälle att träna lydnad. Essa fick ligga blickstilla och inte gå fram till kattungen. Hon riktigt darrade av upphetsning men lydde perfekt.

Det är så rörande att se hennes överjag kämpa med att kontrollera de djuriska instinkterna. Melker hade inget överjag alls vad jag kan minnas? Det var bara 100% leva livet och njuta max! Medan Essa är en duktig, plikttrogen flicka som vill vara till lags. Jag kan inte ta åt mig ett dugg av äran för detta eftersom Jakob stått för all fostran. Han kan dock inte heller ta åt sig hela äran eftersom Essa är en Border Collie. Självkontroll är trots allt deras paradgren.

Essa fick sig en smäll på nosen stackarn. Fast hon bara låg blickstilla och såg snäll ut.

Sen blev det kvällssbad för de minsta lortgrisarna och jag var så trött och frusen att jag också hoppade i. Kvällen avslutades med att vi såg Karate Kid med storbarnen. Håhå jaja. Hade inte sett den innan men många gånger hört referensen wax on – wax off. Så skönt att äntligen få den satt i sitt sammanhang!

På lördagmorgonen var det dimmigt och varmt när vi vaknade.

Kände glädjepirr i hela kroppen av att vi fick tillbaka sommaren efter en riktigt kall och regnig period. Tog frukostkaffet på trappen och hängde sedan i trädgården resten av dagen.

Fick äntligen upp den här hängstolen som jag haft liggande sedan i juni. Prokrastinering deluxe. Bertil satte sig genast för att meditera och ”samla chi”.

Medan jag slog in paket tillsammans med Folke som skulle på kalas hos en vän. Lämnade av honom och gled hem genom en sensommarvacker by med betande kossor och glada helglediga människor som reagerade yrvaket på den plötsliga värmen.

Sedan hämtade vi farmor på tåget. Då kändes det som vanligt igen, på det bästa sätt. För i princip varje lördag under terminerna kommer farmor med tåget och hälsar på över dagen. Har med sig lördagsgodis och glatt humör och gör helgen lite mysigare och festligare för hela familjen.

Ulf var lite trumpen över något. Oklart vad.

Men sedan fick vi annat att vara trumpna över. HUGGORM! Räknade efter och det här var det nionde huggormsmötet den här sommaren. Det är ett helt otroligt huggormsår och jag är så orolig för Essa. Inte så mycket för Ulf eftersom han ”inte gillar mask” utan håller sig på avstånd. Vi försökte få ner den i en hink och köra bort som vi brukar men istället kröp den in under vår farstubro och försvann. Huuuurven.

Nå, jag fick helgfeeling och bakade en persikopaj av några frukter som började bli mosiga.

Tycker om att baka en helgkaka. Det känns så trevligt att ha att bjuda på om man får besök eller bara vill skämma bort sig själv vid eftermiddagsfikat.

Fönster stod öppna för korsdrag och doften av flox och luktärt letade sig in i huset.

Sicken snygg kaka! Trots att jag inte fick till några jämna, fina persikobitar.

Och medan kakan stod i ugnen tände jag grillen. Grillade revben av lamm

Och kolen var lite sur så det blev värsta fina dimman i trädgården

Perfekt fotoljus!

Så åt vi på verandan

Lammspjäll och smashad potatis med färska örter.

Och för er som dånade när jag skrev om fårskinnen och slakten här i veckan (någon liknade mig vid Hannibal Lecter) vill jag bara triggervarna för fortsättningen. För barnen tog rätt på revbenen efter middagen, karvade bort allt kött, tvättade av dem och planerar nu att göra smycken. De är väldigt inne på forntiden och och då smyckade man sig ju med ben och horn.

Varsågod. Svimma.

Medan ni återhämtar er sticker jag in en bild på den färdiga pajen

Som slank ner fortare kvickt.

Mmmm…gott! Men jag måste omarbeta receptet innan jag delar med mig här. Blev inte helt nöjd med botten nämligen.

Så blev det kväll och jag fortsatte plågas av Karate Kid-filmer. Tillslut lyckades jag i alla fall smita undan och gå och lägga mig tidigt. Det var tur eftersom natten blev stökig. Barn med växtvärk och en mamma som inte klarar av att bli väckt i vargtimmen utan att katastroftankarna ska börja skena.

Tillslut blev det i alla fall morgon. Ännu en kolasås-seg morgon med kaffe på farstubron och Godmorgon värden på radion. Folkes kompis kom förbi och de byggde kojor

Av våra syrener och några avhuggna pilgrenar vi gallrat bort. Blev riktigt mysigt.

Sedan stekte jag småplättar i långa banor…

och langade ut genom fönstret…

till ungarna som fick duka i trädgården.

Svartvinbärssylt, grädde och socker. En sån kalaslunch!

Råkade av misstag koka svartvinbär istället för blåbärssylt till plättarna i vintras och sedan dess är detta min favoritkombo.

Den här långa sommaren har vår trädgård myllrat av barn. Det räcker ju att barnen tar hit någon kompis vardera för att det ska bli en klase sisådär. Det gör mig så glad! Den här trädgården är till för att lekas i och jag vill alltid att det ska finnas plats för några extra vid vårt bord. Behöver bara lära mig att dimensionera mina matinköp efter det också.

Det funkar ganska smärtfritt att bli fler eftersom alla barn får hjälpa till. Även barnens kompisar får duka fram/duka av och plocka in i diskmaskinen. Det vet ungarna om så det är inga konstigheter!

Efter lunch ville storbarnen gå till skogs så då tog jag med mig en mjölkhämtare till bärplock och så hakade Essa på. Vi blev borta i närmare två timmar. Promenerade, lekte, plockade bär och vittjade mina kantarellställen.

Det verkar vara ett jädra bär- och svampår i år. Eller hur?

När vi kom hem igen var det dags att börja med middagen. Men jag fara fick förbi Albin och Ulrika på Marstorp och låna lite creme fraiche som jag glömt köpa och samtidigt hämta hem grönsaker. Kolla vilken fin farstubro de har byggt förresten. När det blir dags att reparera farstubron i vårt sommarhus (den är helt murken) ska de få rita den åt oss!

Hem igen. Tända grillen. Skrubba morötter och riva gurka till en gurkraita till middagen.

Jag gjorde nämligen Tandoori Chicken med ris och gurkraita och det blev LÖJLIGT gott!

Och efter maten började jag och Svea rensa svampen.

Och alla bär. Men det tröttnade jag snart på.

Så jag tog istället en liten kvällspromenad med kameran och förevigade augustikvällen.

Och tänkte på vilken fin vecka vi fått börja terminen med. Är så tacksam för att det blev sommarvärme och sol igen. Tänker ta vara på varenda smula sånt som ges.

Och nu sitter jag här i sängen och skriver det här inlägget medan barnen sover och Jakob badar bastu med Albin.

Kanske jag avlöser dem när de bastat klart? Vore ett fint sätt att runda av veckan på och hämta kraft inför den som kommer!

Hoppas veckan var fin för dig med. Och om inte så kommer det ju en ny chans imorgon igen.