För några dagar sedan kom syrrans familj till oss. Barnen gick som på nålar och frågade femtio gånger i rad
-När kommer dom när kommer dom när kommer dom?

Vi fördrev morgonens väntan med att plocka in jordgubbar. Och äntligen är vårt växthus monterat och klart och odlingslådorna på plats. Kommer bli så roligt nästa år då vi kan börja odla i god tid på våren och förodla ordentligt i växthus!

Jordgubbslandet bara ger och ger. Det här fick vi ihop på en halvtimme ungefär och då hade jag ändå plockat in massa jordgubbar bara några dagar tidigare.

Tillslut kom i alla fall hela gänget åkandes. Kramkalas!

Och lunch i det fria. Sallad från Albin som lyckades få igång sin odling i tid.

Och gnocci med salsicca. Enda min fantasi räcker till just nu.

Vi hade mycket att prata om efter att varit isär ända sedan nyår!

Och vi hade mycket att äta.

Någon stal till sig lite ensamtid med moster genom att krypa upp i hennes famn med sommarens favoritbok och låta henne kika över axeln när han läste.

Prunket prunkade

Och jag rafsade rätt på lite småkakor från frysen. Vill alltid ha ett lager hemma för alla oförutsedda och förutsedda besök.

Någon är besatt av min “gullis” – mitt lilla utstående födelsemärke på bröstet. Pillerill hela tiden.
–Jag vill gulla med gullisen, låter det och sedan sitter han och pillar.
Och fascinationen och glädjen är stor när han får se andra som också har utstående födelsemärken:
-Oj vad många gullisar han har!

Vi såg en ödla i trädet.

Och efter lunchen byggde barnen vidare på världen av kartong, cernitlera och papper som de byggt på hela sommaren. Och jag och Anna satte igång med ett eget pysselprojekt.

Nämligen att gå igenom hela min garderob.
Jag har länge känt att jag behöver en utomståendes hjälp att skaka liv i den, tänka nytt kring styling och hitta kombinationer som känns roliga. Har så mycket fint men går ofta med känslan av att jag inte har något att ha på mig.

Men nu provade jag igenom allt. Jag valde först och främst ut mina “problemkläder” – sånt som jag älskar men inte tycker att jag får till i riktigt bra outfits av. Sedan kombinerade Anna ihop dessa kläder i nya varianter och så fotade vi av dem på mig så att jag ska minnas hur jag kan bära dem. Nu har jag ett album i min telefon med 46 nya outfits att bläddra mellan nästa gång jag känner att jag saknar inspiration.
Är så tacksam att ha en syster som är stylist och dessutom den mest stilsäkra jag vet. Mycket tålamod har hon också med min tveksamma inställning till garderobens olika möjligheter.

Ulf tyckte att Anna och Clemens verkade trötta så han beordrade dem att gå och lägga sig i mamma och pappas säng så att han kunde läsa bok för dem. De gick villigt med på det upplägget och fick sedan lyssna på många bilderböcker med fria texttolkningar.

Barnen höll sig sysselsatta hela långa dagen – men på kvällen ville de absolut få visa oss den koja de byggt.

Några dagar tidigare hade Jakob nämligen gått med röjsåg i fårhagen och nu fanns massor av sly att bygga av – så barnen hade gjort en hel liten forntidsby. Med en stor lövkoja man kan sova i.

Ett vapenförråd, en toalett och en matlagningshörna. Folke hade slagit upp små stigar överallt så att det skulle vara lätt att gå.

De har varit så kreativa! Täljt spjut och skalat barken av sälg och använt den för att fläta starka rep.
Inget ger mig sådan djup tillfredsställelse som mamma – som när barnen försvinner in i någon lek och timmarna bara går och man inte alls hör av dem för att alla är sams, leker, har roligt och skapar tillsammans. Minns ju precis den känslan från när jag var barn!

Men tillslut kunde barnen slita sig från leken och följa med oss och ta ett bad. Fast först visade vi dem svalboet vid garaget.

Ovanpå en lampa som Jakob skruvat upp har svalorna byggt ett litet bo. Står man på marken ser man de små fågelnäbbarna sticka upp och hör förtvivlat pipande.
Fåglar är alltid välkomna i trädgården – de håller ju nere beståndet av mygg och andra otäcka insekter.

Även om det kändes lite motigt när solen försvunnit bakom molnen, så bestämde vi oss för kvällsbad.

För som man lyckligt konstaterar när man väl tvingat sig ner i vattnet
-Man ångrar aldrig ett bad!
Och det må va en klyscha men den är ju hundra procent sann.

Barnen fick demonstrera sina nya simkunskaper och styla med hur länge de vågade vara i plurret.

Själv började jag snabbt frysa och kröp in i samma klänning och samma kofta som jag burit hela den här sommaren och förra.

När vi kom hem blev det varm choklad och mackor att doppa.

Till och med tända ljus. Det har det ju inte direkt funnits behov av de senaste veckorna – men det var riktigt mysigt!

Ulf som sovit i soffan i flera timmar vaknade till, krävde yrvaket att få fika och sedan ville han somna om igen.

Sedan barnen äntligen stökat sig i säng och flamsat och tramsat och behövt påminnas om tandborstning, toalettbesök och gosedjur åtminstone ett tjog gånger – ja då blev det äntligen lugn i huset. Då satte jag igång med att blåsa ballonger, stryka dukar och montera gräddtårtor till Folkes åttaårskalas som skulle vara dagen därpå.
Somnade ovaggad den kvällen. Som så många kvällar förut.
27 svar
Så fint! Tack för att du delar detta med oss!
Antar att ballongerna hängdes upp men det verkar så mysigt att ha dem överallt, även på golvet. Som ett ballonghav 😊
Det kunde vara tid att lära honom att man inte få peta på andras kroppar, kan bli ett stooort bekymmer i framtiden annors…
Han blev säkert glad för killskjortan häromdagen ☺️
Jag hoppas du skämtar. Treåringars naturliga beteenden ska inte sexualiseras eller problematiseras. Särskilt inte av främmande tanter som dessutom provoceras av att barnet inte har könsstereotypa kläder.
Toppenkommentar från dig Clara! Jag förstår inte varför människan överhuvudtaget läser din blogg om hon är så trångsynt? Dessutom bitter och passivt aggro. Blir faktiskt komiskt i mina ögon. Mkt tråkigt att ha en sådan inställning till sina medmänniskor men alla väljer ju själva hur de vill vara.
Din kommentar är mer obehaglig än barnets petande på gullisen i sig.
Antar att du själv inte har barn som behöver (kräver) närhet, Claire?
Och att maskera ännu en gliring om att samma barn som ofta ses i klänning ‘nu säkert blivit glad för killskjortan’ med en smiley i slutet är bara vidrigt.
Passivt aggressivt.
Ta sommarlov från detta kommentarafält.
Gärna många somrar.
😳😳😳
Har då aldrig läst en mer absurd kommentar – om en treåring! Skulle du reagera på samma sätt om födelsemärket satt på armen i stället? Att oroa sig för att en treåring som mellan lek och bus vill ha trygghet och närhet, och också får det, ska få problem i framtiden är ett helt huvudlöst påstående. Snarare är det barn som inte får uppleva denna villkorslösa kärlek och närhet och normal kroppslig kontakt, som man behöver oroa sig över.
Att avsluta kommentaren med att dessutom påpeka klädvalet – på en treåring?!? Jag blir mörkrädd. Vad är min människa för människa?
Men snälla vad är detta för dum kommentar! Ett litet barn som gosar med sin mamma! Och vad är ens en ”killskjorta”?
jeg er så enig! også viktig at han ikke oppmuntres til å si fra om når han er ferdig på do – hvordan skal det tas i mot i arbeidslivet ?!?!
😂👌
Jag hoppas också att du skämtar, eller att jag läser fel eller att det är ett missförstånd.
Jag är utbildad massör och har jobbat en del med barn i förskola/ skola med just massage MOT våld. Det höjdes en del oroliga röster som menade just det du skriver – att barn ska lära sig att INTE ta på andras kroppar. Och visst ska de lära sig att inte ta på någon som inte vill det, självklart! MEN, studier har visat att barn som får sund beröring, massage och annan fysisk närhet, och som får lära sig att själva röra andra på ett riktigt sätt blir mindre benägna att röra andra på ett opassande sätt, och de får också lättare att veta vad som är sund beröring och kan lättare säga stopp om det inte känns bra. Vi informerade ALLTID föräldrarna och de fick skriftligen godkänna om deras barn fick delta i massagesagorna, som det handlade om. Barnen blev informerade om att föräkdrarna fått veta och godkänt det – vilket förstärkte att de ska kunna prata öppet med sina föräldrar om att någon rört deras kropp. Givetvis fick barnen själva välja om de ville delta, och de fick lära sig att säga stopp om de ville avbryta. De fick också lära sig att ALLTID fråga sin kamrat om denne ville ha massage, och respektera ett ev nej utan att känna sig avvisad för egen del. Allt det här föll mycket väl ut, och stämningen blev märkbart lugnare och med mindre gruff och kiv.
Läs gärna Ylva Ellneby’s ” Om du inte rör mig så dör jag: den taktila kommunikationens betydelse för barns utveckling”.
Och “Kärleksfulla händer” av Frederick Leboyer, och även på 1177.se om beröringens betydelse för både stora och små.
Tanken att en treåring skulle få problem, eller bli ett problem, för att han får röra sin mamma gör mig beklämd och oroad.
Jag vet inte om man får fråga vad som helst i ett bloggkommentatorsfält så bortse från att godkänna min fråga om den är ofin: Min undrar gäller hur många timmar per natt (eller dygn) du sover? Mitt sömnbehov verkar vara enormt i jämförelse med allt du hinner med på ett dygn! Kanske är det inte sant i verkligheten eftersom vi får läsa och se komprimerade utdrag ur ditt liv, men i mina ögon framstår det som att du hinner med mycket mer än vad åtminstone jag gör under ett dygn. Så, jag skulle så gärna vilja veta hur många timmars sömn du får per dygn.
Kanske ointressant men själv måste jag ha -minst- 8, gärna 9 timmar (helst nattetid samlat i ett sträck) men kan om tillfälle ges sova längre än så. Går jag upp i stressnivå märks det direkt på att jag sover sämre och det är början på en direkt nedåtgående spiral av elände.
Tack för fin läsning, även om det i just det här fallet gav upphov till viss avundsjuka kring energiinnehav ❤️
Hehe, jag har också klurat på detta med Claras sömn, eller snarare att nattsudda och vara uppe sent, och jag fattar inte hur man orkar det. Men visst, mitt barn har vaknat kl 05-06 de senaste 5 åren, så jag lägger mig vid 21-22. Dessa romantiska norrländska nätter känns därmed långt borta. 🤣 Men det ser härligt ut!
Så himla mysigt! Men hold up! Den där magiska pysselhörnan/pysselskåpet – är det hemma hos er? Var?? Känns inte som att jag sett den förut 😂 Såg så välorganiserat och mysigt ut. Vi håller på och klurar på att bygga ett episkt sy/pyssel/snickeri-rum (aka ett ”hobbyrum” i vår sidobyggnad så letar inspiration efter bra upplägg överallt. Var det IVAR hyllor?
Ja men precis vad jag också undrade! Ser ut att svälja en galax ungefär, och dessutom jättefint med nätdörrarna och det trärena!
Haha, jag började direkt leta efter ödlan i trädet. Föreställde mig en skäggagam eller något sådant. Sedan fattade jag att ödlan var Bertil….
Clara, din frisyr på de här bilderna är så fin! Kan du inte visa hur du gör den?
Tack =) här finns en beskrivning
https://underbaraclaras.se/2011/05/13/enkel-frisyr/
Underbart tänk om alla barn fick växa upp så!
Ser fram emot bilder från kalaset imorgon!!
Lyssnade på senaste avsnittet av din och Wollins pod.
Finns såklart otroligt många vackra kvinnor med bra stil i Frankrike men min bild av franska kvinnor är att de inte är något särskilt. “Anorektiska”, rökande med dålig hållning, dåliga tänder, dålig hårkvalite och inte särskilt fina ansiktsdrag.
En myt som de själva skapat för att bli sedda som vackra. Alternativ skönhet.
..att de är sensuella ,feminina och inte högljudda…
En vän till mig fick uppleva världens galenskap genom hans franska flickvän heta temperament.
Och har träffat flera fransmän som föredrar långa skandinavier.
Så sträck på dig Clara nästa gång du är i Paris och var stolt över ditt ursprung som attraherar fler än du tror. Du är exotisk och ses inte som “kusinen från landet.”
Även om du din kommentar i välmening vill peppa Clara så tycker jag inte fransyskor behöver beskrivas på det där sättet.
Jo ,ibland behövs det faktiskt en realistisk motvikt mot en alltför romantiserad bild.
Önskar att jag hade en lika färggrann garderob som du! Så Härligt att se alla mönster och färger i en enda hög!
Men ja! SÅ ljuvligt när barn leker så i timmar ute i det fria! Ni har det ju som i Bullerbyn! 😍
Haha åh ”gullisen”! Min mamma har ett sånt födelsemärke på kinden som jag kallade för ”gosan” som jag brukade stryka tills jag somnade ibland. Tack gode gud att min dagisfröken, Astrid, OCKSÅ hade en ”gosa” på precis samma ställe när man var kvar sent på dagis.