I tonåren när alla skulle hata sin egen kropp hade jag två nära vänner, Sanna och Elina, som aldrig någonsin pratade illa om sig själva. De vägrade gå in i diskussioner om bantning, tjocka lår eller celluliter. Istället signalerade de – på ett för sin ålder ganska ovanligt sätt – att de dög. Det var omvälvande för mig och hjälpte mig att själv tänka likadant. Jag ville hellre vara som Sanna och Elina än som de som satt och klämde sig på magen och klagade på fettet.

Och den mest kroppspositiva människa jag känner är min kära svärmor. Jag tror dock aldrig jag har hört henne prata om begreppet kroppspositiv. Men hur hon pratar om sig själv, hur hon klär sig, rör sig och tar för sig. Och framförallt hur hon pratar om andra – det signalerar en trygghet som hjälper kvinnor i hennes närhet att också bli avslappnade och trygga.

Intressanta feministiska analyser i all ära – men när någon också beter sig feministiskt i sin vardag är det ett så otroligt kraftfullt redskap för förändring. Sånt smittar och ingjuter mod i andra. När någon backar upp ens röst i rummet under ett jobbigt möte där man inte blir hörd. När en annan kvinna utstrålar acceptans och kärlek inför sig själv. När någon vågar gränsa den som beter sig illa även om det blir konstig stämning. Eller stå fast vid sin åsikt trots kritik. När andra är modiga ingjuter det så mycket feministiskt mod i mig.

Ibland skriver jag feministiska ryt ifrån-inlägg här på bloggen och de brukar bli väldigt lästa och delade. Men jag tänker att en annan viktig feministisk insats handlar om vad jag sänder ut. Hur jag pratar om mig själv. Om jag signalerar acceptans. Om jag vågar vara modig. Hur jag förhåller mig till min kropp. Om jag orkar hålla fast även när det blåser. För jag vet att sådana saker kan stärka andra att göra likadant.

På liknande sätt resonerar jag med miljöfrågor. Ibland gör jag renodlade inlägg om miljö och klimat. Men det finns det ärligt talat många andra som gör mycket bättre och kunnigare än mig. Jag fokuserar istället mer på att inspirera genom hur jag lever. Kläderna jag bär är till största del från secondhand – men jag bär dem utan att kommentera hur mycket bättre det är för miljön. För det vet ju alla redan. Jag semestrar i min närmiljö och visar upp vackra platser i norra Sverige utan att ständigt framhålla hur mycket bättre det är än att resa långt. Och jag försöker på ett lustfyllt sätt visa på värdet av att laga, vårda och ta hand om sina saker. Inte som ett miljöstatement – för det är ju knappast en nyhet. Utan bara för att normalisera beteendet och förhoppningsvis höja dess status.

Vi lever i en tid där fler människor är någonsin har tillgång till en plattform och en röst. Och hur fantastiskt det än är, kan vi nog ofta luras att tro att det är där förändringen sker. Genom välformulerade captions hos någon smart sociala medier-profil. Men det är bara halva sanningen. I någon mån är vi ju alla influencers i vår egen vardag. Hur vi pratar om saker, vilka värderingar vi har. Vad vi signalerar är viktigt och vad som är ointressant. Alla har inte en stor plattform – men alla har potential att genom sitt eget sätt att leva förändra den normerna i sin omgivning.