Textil Àr en sÄn otroligt viktig del av vad som gör ett hem vackert! Och i ett Àldre hem med Àldre stil tycker jag att det blir en enorm skillnad om man inreder med gammal textil eller ny. Ett par nyproducerade linnegardiner frÄn Ohlssons tyger eller en löpare frÄn IKEA kan helt enkelt inte jÀmföra sig med ett handvÀvt och handbroderat konsthantverk. Jag föredrar 90% gammal textil och 10% nyproducerad i mitt hem. Det Àr rÀtt ratio för mig.
Men vilken slags gammaldags textil ska man dÄ satsa pÄ? Jo, nu tÀnkte jag göra en liten genomgÄng.

Trasmattor Àr Äterbruk i dess bÀsta form. Ingenting Àr hemtrevligare eller skönare för fötterna Àn olika sorters trasmattor pÄ trÀgolv. Nytillverkade trasmattor Àr dock aldrig lika fina som gamla som gjorts av riktiga tygtrasor och dÀrmed ger en hÀrlig brokighet till mattorna som nya infÀrgade trasor aldrig kan ge. LÀgg dem pÄ hÀrsan och tvÀrsan och gÀrna tÀtt ihop. HÀr finns inspiration till placering.

Ăkta mattor. Har letat ihop till min samling under mĂ„nga Ă„r och köpt begagnade pĂ„ Röda Korset, Emmaus och Myrorna. Men den största afghanska mattan i vardagsrummet har jag fĂ„tt Ă€rva av syrran. Medan trasmattor gĂ€rna fĂ„r vara smala och tarmiga ska mattor av denna modell ska vara stora! SĂ„ stora att alla möbler ryms pĂ„ mattan eller i alla fall kan stĂ„ en bit in pĂ„ den.
PÄ den Àkta mattan gör Jakob yoga, barnen har brottningsmatch och nÀr man Àr mÄnga som ska se pÄ film kan man slÀnga ner kuddar pÄ mattan och ha det riktigt mysigt pÄ golvet. Jag tar ut och piskar den nÄgon gÄng per Är men dÀremellan dammsuger jag bara. Nu pÄ vintern gÄr det ocksÄ fint att tÀcka den i pudersnö och sopa ren med en piassavakvast. Ull rengör sig fint pÄ det sÀttet.

Gardinerna Àr vÀldigt viktiga för ett hem. Men det Àr ett lurigt kapitel. Hur hittar man gardiner i rÀtt lÀngd, i matchande par och kanske till flera olika fönster i samma rum? Jag har letat pÄ antikaffÀrer och loppisar under flera Är och anmÀrkningsvÀrt mÄnga har jag fyndat i BorÄstrakten hos syrran. Men det mÄste inte vara likadana gardiner i alla fönster i ett rum. Om de bara tala med varandra stilmÀssigt gör det inget att de inte hör ihop. I vissa rum har jag till och med haft olika gardiner i ett och samma fönster. Tror aldrig ens att nÄgon har mÀrkt det.

PÄ vintern gillar jag ullgardiner men pÄ sommaren kör jag mycket pÄ spets. Och hÀr Àr det en ENORM skillnad pÄ IKEAS syntetiska spetsgardiner och en gammal gardin. En lite grövre bomullsspets eller en virkad spetsgardin Àr oerhört vackert. I somras kom jag över tre par spetsgardiner med nÀstan hundra Är pÄ nacken via en antikhandlare som la ut pÄ annons.

En gardinlösning om man inte hittar nĂ„got annat – det Ă€r fina gamla spetslakan. Det har jag haft i mĂ„nga fönster genom Ă„ren. Och gardinstĂ€ngerna kan förstĂ„s gĂ€rna vara av gammal typ. Gyllenhaks byggnadsvĂ„rd har nytillverkade i gammal stil som Ă€r fina. Ăven Carlshaga gör gamla stĂ€nger fast i trĂ€. Och Gysinge har en egen variant.
Man kan ocksÄ hitta gamla fÀsten och gardinringar pÄ loppisar eller pÄ tradera och sedan kombinera det med en rundstav man köper och laserar. Det har jag gjort. Eller sÄ hittar man en stÄng i mÀssing med ringar. SÄ hÀr kan det se ut.

Draperier mellan rummen kÀnns ocksÄ otroligt hemtrevligt. DÀmpar slammer och drag och gör det ombonat. De fÄr gÀrna vara udda och behöver inte matchar gardinerna sÄ noga. I mina draperier brukar jag vintertid hÀnga upp nÄgra fina klockor jag köpt pÄ loppis. NÀr man kommer Ät gardinen ibland sÄ klirrar det mjukt inifrÄn tyget. ASMR för vintagefrÀlsta!

SÀngklÀder. Gamla spetslakan som förut anvÀndes som pÄslakan kan istÀllet anvÀndas som underlakan. Vackert och skönt att sova pÄ. Och kuddfodral med spets och knytband Àr bÄde vackert och svalt mot huden. De finaste överkasten Àr förstÄs de gamla vadderade sidentÀcken som man kan hitta pÄ loppis om man har tur. Ofta i rött, ibland i senap, blÄtt och grönt. De Àr sÀllan tillrÀckligt stora för att fungera som tÀcken över hela sÀngen utan jag anvÀnder dem mer som halvtÀcke nÀr jag ocksÄ vill visa fram de fina lakanen under. Som pÄ bilden ovan.

Handbroderade bonader Àr en riktig konstskatt. Jag har en diger samling som jag byter mellan nÀr jag vill variera mig. PÄ den hÀr hÀrliga jugendbonaden stÄr det Arbete ger Àra. Jag anvÀnder knappnÄlar för att fÀsta upp mina bonader pÄ ett smidigt sÀtt.

Gamla kökshanddukar har en oövertrÀffad uppsugningsförmÄgan. SÄ vackert ocksÄ med broderade monogram och alla olika mönster och bÄrder som handdukarna kan ha. Förutom att de Àr underbara i köket kan de anvÀndas som borddukar, för att fodra en brödkorg och för att slÄ in paket. Vira in en kaka, ett fint loppisfynd eller nÄgra grönsaker frÄn trÀdgÄrden i en kökshandduk och du har en underbar gÄ-bort-present. Brukar finnas för en guldtia pÄ loppis.

Paradhanduken fĂ„r vi inte förbise. Hittar du en gammal handdukshĂ€ngare pĂ„ loppis kan du skatta dig lycklig – hugg den direkt och sedan har du nĂ„got roligt att pynta och variera med. Paradhanduken Ă€r alltsĂ„ den broderade duk som sitter framför kökshanddukarna. Den kan bytas ut efter sĂ€song och högtider. Jag har ett antal olika varianter att vĂ€lja pĂ„ och köper stĂ€ndigt fler.

HandvÀvda, broderade vepor och ranor av olika slag Àr toppenfint. Att lÀgga i en fÄtölj, pÄ en kökssoffa eller hÀnga pÄ vÀggen.

Filtar och plÀdar. HandvÀvda varianter med fina mönster och fÀrgstÀllningar brukar jag hÄlla utkik efter pÄ loppis. Den hÀr röda Àr mitt senaste fynd. SÄ vansinnigt vacker!

Kuddar. Handbroderade eller mönstervĂ€vda kuddar Ă€r som smycken i soffan. Om du Ă€r rĂ€dd för vĂ€gglöss kan textilierna antingen köras nĂ„gra timmar i torkskĂ„p pĂ„ högsta vĂ€rmen – eller lĂ€ggas i frysen i minst -18 grader i tre dygn.

Dukar köper jag i parti och minut. Broderade, vĂ€vda, spetskantade och knypplade. Ett otroligt hantverk att ha förmĂ„nen att fĂ„ dekorera sitt hem med. FörvĂ„nansvĂ€rt tĂ„liga ocksĂ„ – tvĂ€ttar mina dukar i maskinen och de hĂ„ller bĂ„de form och fason pĂ„ ett fint sĂ€tt. Och mĂ€nniskor som sjĂ€lva inte orkar tvĂ€tta och stryka och hĂ„lla pĂ„ blir sĂ„ glada av att fĂ„ Ă€ta pĂ„ riktig duk. KĂ€nslan Ă€r nĂ„got helt annat.

Virkade dekorationsplÀden. Vi ska inte glömma de lite mer udda detaljerna som gör ett hem vackert. Denna plÀd hittade min syster nÀr hon hjÀlpte till pÄ en stor sorteringscentral för second hand. De skulle slÀnga bort den eftersom de bedömde att den inte gick att sÀlja. Men hon rÀddade den sÄklart! Den Àr sÀkert nÀstan hundra Är gammal och fÀrgerna Àr sÄdana som ingen lÀngre fÀrgar. Jag tror faktiskt att det Àr en av de finaste sakerna med gammal textil. De lite dova, skeva fÀrgstÀllningarna som inte Àr sÄ RGB-skarpa som allt som nyproduceras. Den hÀr plÀden Àr en av mina kÀraste julklappar nÄgonsin och precis det slags udda tyg som gör ett hem personligt och charmigt.

Brickband. En bÄde praktisk och fin inredningsdetalj av tyg som sÀtter piff pÄ vilket hem som helst.

Tidningsfickan hör till samma kategori. Jag har ocksÄ en i brunt.

VÀggförvaringen. För borstar och handskar, eller för papper och pÄsar. Finns rikt dekorerade och Àr som att ha ett riktigt konsthantverk pÄ vÀggen.

Virkade grytlappar. I princip gratis pĂ„ loppis och finns i en uppsjö av trevliga utseenden. Inte alltid sĂ„ praktiska kanske – men hemskt rara att ha pĂ„ en krok i köket eller bredvid vedspisen.
Nu tror jag minsann att jag tÀckt in allt inom hemtextil. SesÄ, ut med er och ta vara pÄ den textila konstskatten! För tar vi inte hand om den sÄ kan vi ju verkligen tala om bortslösad kvinnokraft.
45 svar
Du glömde den virkade skomakarlampan đ
RACKARNS! Hur kunde jag missar. Och jag som har en sÄdan mitt framför ögonen pÄ min köksbÀnk. En sÄn fin detalj
Eller Ànnu finare stickade lampslöjor! De Àr Ànnu skirare Àn virkade.
Fina lakan med spets och monogram kannan sy ihop med underlakan till pÄslakan. Blir jÀttevackert.
Ă h, jag vet en sak till; gamla LAPPTĂCKEN! à ÄÄÄh vad jag önskar mig minst (MINST!) ett sĂ„nt!
Och de underbara hemvirkade filtarna och plÀdarna , kuddar och baby filtar gjorda av mormors rutan!!! I alla dess ljuvliga olika fÀrger.
Och Linne servetter !
Jag har trasmattor som min mormor vĂ€vt. Underbart vackra och sĂ„ hĂ„rt vĂ€vda att de vĂ€ger flera kilo och ligger pĂ„ plats pĂ„ golvet trots barn och hundar. Plus bonusen att mamma pekar ut “den dĂ€r biten dĂ€r kommer frĂ„n mina gamla lĂ„ngkalsonger”
Ă h jag har ocksĂ„ sĂ„dana frĂ„n bĂ„de farmor och mormor â€. Minns att jag fick hjĂ€lpa till att rulla nystan nĂ€r de satt i köket och klippte mattrasor av gamla lakan (och mammas gamla morgonrock)
Jag blir alltid tĂ„rögd nĂ€r jag hör “Autom tautom” med euskefeurat och ser framför mig min farmor vid vĂ€vstolen. LĂ„ten handlar om en Ă€ldre kvinna som vĂ€ver en vĂ€v av textilier frĂ„n sitt liv. “Fransarna ska knytas till och vĂ€ven ska vi fĂ„, att titta pĂ„ ifall vi vill, men aldrig trampa pĂ„…”
Var tvungen att lyssna pĂ„ den direkt, fick ocksĂ„ tĂ„rar i ögonen. Det Ă€r nĂ€stan jobbigt att lyssna pĂ„ sĂ„nger som den och Det Ă€r hit man kommer nĂ€r man kommer hem. SĂ„ mycket minnen och kĂ€nslor som vĂ€cks â€ïž
Vad roligt att du lyfter texiliernas betydelse för mysigheten hemma. Av alla exempel du ger har jag nog en alldeles speciell förkÀrlek till filtar och plÀdar, bÄde att anvÀnda dem och göra dem:
https://tygochgarn.com/2023/01/21/vad-ar-det-med-mig-och-pladar/
Vilket rofylld och fint inlÀgg. Tack!
Stort Ă€lsk pĂ„ gamla textilier! Dukar i olika storlekar gör vardagen piffig pĂ„ enklaste sĂ€tt. En varning dock för gamla filtar: Kolla att de inte har nĂ„gon mĂ€rkning med “MalsĂ€ker” – dĂ„ kan de vara behandlade med DDT, lĂ€s mer hĂ€r: https://www.aktuellhallbarhet.se/alla-nyheter/fredagskommentar/hjalp-min-gammelmormors-filt-kan-innehalla-ddt/
Gamla tryckta linnetyger ska heller inte anvÀndas i sÀngar, förr anvÀndes formaldehyd och nonylfenolextoxylat flitigt för att fÄ hÄllbara tryck pÄ blanka linnefibrer. Nutida tryck hÄller dÀrför lite sÀmre men Àr inte giftiga.
TĂ€nkte skriva precis samma.
Man kan ocksÄ bli misstÀnksam om man hittar en gammal plÀd som inte Àr lagad eller angripen av ohyra, risken Àr att den dÄ Àr malbehandlad med DDT utan att vara mÀrkt.
Helt rÀtt. Clara har skrivit om malsÀkerhet i samband med att hon skrev om madrasser till spjÀlsÀngar. Linnebehandlingen kan jag dÀremot inte minnas nÄgot om, men kan junClara sjÀlv.
Ja, detta med malsÀkra filtar Àr viktigt och vÀl vÀrt att pÄminna om.
Giftiga Àmnen i tryckta linnetyger kÀnde jag dock inte till. Har du tips om var man kan lÀsa mer?
“Nu pĂ„ vintern gĂ„r det ocksĂ„ fint att tĂ€cka den i pudersnö och sopa ren med en piassavakvast. Ull rengör sig fint pĂ„ det sĂ€ttet.” LĂ€ste”Ulf rengör sig fint pĂ„ det sĂ€ttet.” đ
Inte bara duâŠ
LĂ€ste precis det samma! đ
Jag ocksĂ„ đ
Du glömde ocksĂ„ klĂ€dseln pĂ„ möbler – fĂ„töljen och soffans överdrag tex đ€
SĂ„ fina bilder pĂ„ alla vackra tyger. Trasmattor Ă€r jĂ€ttefint, fast jag har inga sjĂ€lv. Ăr för bekvĂ€m av mig, sĂ„ mattor gĂ„r bort i vĂ„rt hem, förutom i hallen och i badrummet dĂ„. Ett barndomsminne för mig Ă€r nĂ€r min farmor satt i sitt hus och vĂ€nde trasmattor, det var mysigt. Den virkade dekorationsplĂ€den pĂ„ fĂ„töljen var charmig och jĂ€ttefin. För att inte tala om hur fin sjĂ€lva fĂ„töljen Ă€r.
Ăven om jag fattar att det mesta gĂ„r att tvĂ€tta sĂ„ Ă€r det nĂ„got med gamla tjocka tyger som kĂ€nns sĂ„…ofrĂ€scht pĂ„ nĂ„got vis. Liksom sunkigt, som att de luktar gamla malkulor och damm? Jag vet att det bara Ă€r en kĂ€nsla, men jag har svĂ„rt att skaka av mig den…
Lakan, kökshanddukar och trasmattor skulle jag kunna tÀnka mig att köpa begagnat men inte saker med gammal stoppning i, som kuddar och tÀcken.
Det vore kul om du ville göra ett inlÀgg om hur du förvarar alla mattor, gardiner pynt osv den tiden de inte anvÀnds? SjÀlv kör jag samma Äret textilier Äret runt men vet att mÄnga gillar att byta prydnadskuddar, gardiner osv.
Jag gillar inte heller gammal stoppning eller kuddar, men det Àr lÀtt ÄtgÀrdat! Bara att sprÀtta upp, tvÀtta/lÀgga i frysen och satsa pÄ nytt innandöme innan man syr igen. Tar inte mÄnga extra minuter.
NÀr jag jobbade i hemtjÀnsten, och Äkte hem till folk pÄ landsbygden sÄ var det alltid roligt att frÄga om trasmattorna. Det var ofta jag blev visad en remsa av nÄgons finklÀnning, skjorta etc. Och massor av minnen som dök upp nÀr vi satt och pratade om de olika persedlar som fÄtt ett nytt liv som trasmatta.
SÄ fint att fÄ ta en paus frÄn en dyster omvÀrld och vila ögonen pÄ vackra ting.
Började genast dagdrömma om fler textilier hemma hos mig!
Jag har lÀst nÄgonstans att de allra giftigaste hemtextilier Àr sÀngklÀderna, alltsÄ helt nya pÄslakan och lakanset. Efter 10 Ärs frenetiskt anvÀndande och massor av tvÀttar ska gifterna ha försvunnit! Valet Àr ju enkelt. Bara sÀngklÀder frÄn secondhand.
Ljuvligt inlÀgg! Letar ocksÄ alltid gamla textilier pÄ second hand.
Ps. Vill bara göra dig uppmÀrksam pÄ att mÄnga av lÀnkarna i inlÀgget inte fungerar, inte för mig iaf. Har mÀrkt det Àven pÄ andra inlÀgg det senaste, tidigare har det alltid fungerat..
Underbart inlÀgg. Gamla textilier Àr det bÀsta jag vet. SÄ hemtrevligt, ombonat och vackert.
PĂ„ senaste auktionen jag var pĂ„ inhandlades en stor lĂ„da med enormt mĂ„nga smĂ„ klippta tyglappar i alla möjliga mönster och fĂ€rger – tĂ€nkta till lapptĂ€cken. Ligger nu pĂ„ vĂ€nt, hoppas jag en dag ska fĂ„ till tid att göra mitt första lapptĂ€cke.
Vilket dröminlĂ€gg! Mys för hela slantenâ€
Jag blir dock nyfiken vad du menar med “riktiga trasor” apropĂ„ trasmattor. Jag vĂ€ver mattor av utnötta sĂ€ngklĂ€der o dyl, men förr anvĂ€ndes alltsĂ„ nĂ„got annat?
Tror det syftar pÄ massproducerade trasmattor dÀr nyproducerat tyg anvÀnds för att vÀva mÄnga likadana.
Ah okej! Blev fundersam nĂ€r det stod att nytillverkade mattor inte blir lika fina som gamla pga trasorna, men dĂ„ var det kanske fabriksnya mattor som menades, inte hemvĂ€vda som jag tĂ€nkte pĂ„đ
Underbart inlÀgg!
VÀverska hÀr som vill göra ett tillÀgg om trasmattor: det finns fortfarande vi som vÀver av trasor som genereras nu! Att ta tillvara pÄ trasmattor som hittas pÄ loppis Àr fantastiskt, jag gör det ofta. Men, eller kanske hellre OCH: om man har turen att kÀnna nÄgon som sysslar med vÀvning sÄ Àr det ett hantverk vÀrt att betala en slant för. BÄde för att gynna samtida Äterbruk och för att hÄlla ett otroligt hantverksarv levande. LÀnge leve trasmattan!
(Om vÀvning Àr en sekt? Kanske lite, men en av de snÀllaste som finns)
SÄ fint och inspirerande inlÀgg som kontrast till Black friday hetsen. Tack för att du uppmuntrar till att handla av det som redan finns! <3
Ett av dina bĂ€sta inlĂ€gg nĂ„gonsin đ tror jag ska bokmĂ€rka det och spara för inspiration – har ett helt linneskĂ„p fullt av Ă€rvda textilier och jag fyller pĂ„ lagret hela tiden pĂ„ olika loppisar! Dock tycker jag det Ă€r lite svĂ„rt att hitta anvĂ€ndning för allt, inte minst för att mĂ„tten sĂ€llan stĂ€mmer med moderna fönster/kuddar/sĂ€ngklĂ€der, sĂ„ man fĂ„r tĂ€nka till och Ă„terbruka mycket.
Vad glad jag blir! Det lÄter som att du har en bra plan. Jag ska laga min symaskin och sÄ ska jag sy ihop lite gamla lakan till fina pÄslakan ocksÄ. KÀnner att jag mÄste bli bÀttre pÄ att laga och fixa om mina textilier.
Förra Ă„rets roligaste Ă„terbruk var att sy en julklappssĂ€ck av en julig paradhandduk. Den blev superfin. Det Ă€r Ă€ven fint att stoppa julklappar i Ă„tervinningsbara textilpĂ„sar av broderier, handdukar eller annat textilt. Broderade dukar i lite mindre format kan kompletteras med namn, âGrattisâ eller annat festligt för personliga födelsedagsunderlĂ€gg. I Ă„r hoppas jag hinna stĂ€rka smĂ„ underbara virkade minidukar till snöflingor att hĂ€nga i granen eller i nĂ„got fönster.
Ă h, vilket trevligt inlĂ€gg! Jag gick in hĂ€r som prokrastinering men nu blev det Ă€ndĂ„ jobbrelaterat â jag Ă€r doktorand och arbetar med en avhandling om svensk hemtextilhistoria. Ett av mina forskningssyften Ă€r att lyfta textiliernas betydelse i och för hemmet och dess inredning. Det Ă€r sĂ„ roligt att se hur du ocksĂ„ gör detta, fast pĂ„ ett annat sĂ€tt förstĂ„s. Jag blir sĂ„ glad av hur du i ord och bild argumenterar för textiliernas vĂ€rde och inspirerar till textil(Ă„ter)bruk. MĂ„nga rum idag (bĂ„de privata och offentliga) Ă€r ju sĂ„ textilfattiga. Jag kan förstĂ„ det i viss mĂ„n, för textilier kan ju verkligen vara arbetskrĂ€vande (tvĂ€tta Ă€r ju inte jĂ€ttekul, t.ex), men det Ă€r Ă€ndĂ„ trĂ„kigt nĂ€r textilierna vĂ€ljs bort â en dimension av interiören gĂ„r förlorad.
Och ja: det Ă€r definitivt en enorm kvalitetsskillnad pĂ„ nytillverkade och Ă€ldre (industri)textilier. Jag köper i princip bara hemtextil second hand â oftast kostar det ju nĂ€stan ingenting (vilket iofs Ă€r sorgligt) sĂ„ varför betala mer för en sĂ€mre (och ofta estetiskt mer intetsĂ€gande) vara?
Tack för att du delar med dig av bilder frĂ„n ditt hem: jag inspireras verkligen av ditt sĂ€tt att inreda, inte minst dĂ„ med textil! Jag Ă€r för övrigt svĂ„rt avundsjuk pĂ„ gardinerna i bild 3…
Jag anvÀnder fortfarande lakan frÄn 1920-talet efter min mormor och morfar. De Àr otroligt slitstarka och med vackra broderier.
Ălskar det hĂ€r inlĂ€gget! Och hela din blogg för övrigt. Hittade hit för nĂ„gra mĂ„nader sedan och har lĂ€st gamla inlĂ€gg flera Ă„r tillbaka i tiden. Vilken skatt! Som du sĂ„ generöst delar med dig av. LĂ€ste nĂ„gonstans att du strĂ€vade efter att âempower and inspireâ women – och det gör du verkligen! KĂ€nner mig SĂ inspirerad nu! Alla inredningstidningar kan ju för övrigt slĂ€nga sig i vĂ€ggen.
Oj vad mycket fint.
Min mamma virkade o stickade mycket.
Har flera lÄdor med dukar och överkast. Ďag broderar ibland.
Syrran Àr ocksÄ jÀtteduktig och har virkade vÀskor och mÄnga stickade tröjor hon gjort. Kram.
Om detta blir lĂ€st trots att inlĂ€gget inte Ă€r helt nytt vill jag frĂ„ga vad det Ă€r för en helt ljuvlig tapet bakom bonaden “Arbete Ger Ăra” ? Den finaste jag sett.
FÀrnebo frÄn Gysinge
Tusen, tusen tack för ett mycket fint och vĂ€larbetat inlĂ€gg! Fin inspiration och nĂ€rbilder av mycket jag velat titta nĂ€rmare pĂ„ i tidigare inlĂ€gg. â€ïž
Ett underbart inlÀgg om vad kvinnohÀnder skapade skatter. Jag verkligen Àlskar allt detta med gamla textilier av alla slag. Har en hel del Àrvda och Àven inköpta för en billig peng. HÄller sjÀlv till med vÀvning, ex plÀdar, mattor, tyger osv, stickning, virkning, broderi osv. Mycket material gÄr att fÄ pÄ loppisar, Tradera men Àven som gÄvor frÄn vÀnner och andra bekanta. à terbruka mer
Ord som brickband, tidningsficka, paradhanduk och vadderade sidentĂ€cken klingar som ljuv musik i mina öron och jag blir nostalgisk i hela mig â€ïž!