
Fredagen på gymmet. Hade en spellista med 90-talshits i hörlurarna vilket höjde min energi. Har också ”tränat ikapp” efter julens sjukdom. Så nu kunde jag öka igen, för första gången sedan november. På vissa övningar ökade jag vikterna, på andra enbart repetitionerna. Kände mig så stark!
Det har glesat ut i gymmet igen, efter att alla nyårslöften har gett upp. Det är alltid fullt med folk början av januari – men redan i februari är de flesta borta. Och vi som är kvar är vi som alltid går här. Fast det är inte helt sant, för vissa lyckas ju fortsätta träna. För fem år sedan var träningen mitt nyårslöfte. Och nu bara gör jag det. Och så är det ju för alla oss som är stammisar på gymmet.
Det betyder dock inte att jag inte slutat träna en massa gånger under dessa fem år. Men som jag brukar intala mig själv; Jag inte är hon som alltid slutar träna. Jag är hon som alltid börja träna! Så fort jag slutat börjar jag om igen. Och varje uppehåll blir allt kortare och att komma igång blir allt lättare. Jag oroar mig liksom inte längre. Jag bara gör.
Jag tränade ju med min PT Ida de första åren. Det var otroligt viktigt eftersom jag var så rörelserädd och hade så mycket smärta i kroppen efter min sista graviditet. Med en sjukgymnast och PT vid min sida så vågade jag utmana mig. Och sedan fortsatte vi att träna, för det var så befriande för mig att få ledning. Jag som alltid arbetsleder mig själv och ansvarar för att jag ska utvecklas. Så skönt att få bli ledd av någon annan!
Men sedan midsommar har jag tränat på egen hand och det har gått oväntat bra. Mycket för att jag kopplat ihop de tunga passen med Bertils skolgång. Två gånger i veckan får han skjuts med mig till stan. Och eftersom jag verkligen vill underlätta för hans skolgång, så hoppar jag inte över att åka in. Och är jag väl inne kan jag lika gärna träna. Jag håller alltså inte på och funderar på om jag ska träna eller ej. Jag gör det av bara farten. Det är väldigt bra att koppla ihop träningen med någonting som ändå måste göras.
Om du har ett nyårslöfte om träning som börjar gå lite trögt. Ge inte upp! Du är inte den som alltid slutar träna. Du är den som alltid börjar om. Jag tror på dig.
Här är några inlägg jag skrivit på temat träningsmotivation. Kanske kan de vara en hjälp på traven?
Hur man nöter ihop till sina steg. Ett inlägg om de små justeringarna i vardagen som kan hjälpa en att få till vardagsmotion.
Om man låter vädret bestämma får man mest vara inne. Om hur man motiverar sig att komma ut, även en kolsvart kväll i januari.
Lyssna inte för mycket på den inre skeptikern. Om att inte var så himla inkännande med sig själv, när man känner sig trött, krasslig och omotiverad. Man kan alltid provträna lite. Det värsta som händer är att man får avbryta.
Se kroppen som en vän att vara nyfiken på. Om hur träning kan vara ett roligt och spännande sätt att lära känna sin kropp.
5 träningstricks. Små hacks och knep för att få träningen att kännas lite enklare och roligare.
Motståndet är meningen med allt. Om att bli vän med känslan av motstånd.
Det enda hälsoråd du behöver. Det går inte att framgångsrikt förändra något med de minutrar som blir över vid tiofikat eller när du lagt barnen på kvällen. Viktiga saker måste få ta tid och uppmärksamhet i anspråk. Och så är det med hälsan.
85 svar
Jag har tränat på gym nu i 1,5 år. Idag gjorde jag min första riktiga pull-up efter att i några månader tränat specifikt för det. Jag är så nöjd att ha uppnått det målet!
Tipsar om appen strenghtlog där du kan välja ett träningsprogram och frekvens och sen bara köra. Jag valde ett program som ska hjälpa dig till dig 1a pullup. Och det gjorde det! Innan körde jag full body program 2/w och kunde för första gången öka och öka och öka.
Åh stort grattis till första pull-up:en! Heja dig! Har också det som träningsmål, vill ju ha styrkan att kunna häva mig upp över en båtreling om jag trillat överbord.
Haha jag har typ samma mål fast om jag hänger utför en klippkant eller bergskant och behöver häva mig upp och tillbaka till fast mark. Idag hade jag fått trilla mot döden men förhoppningsvis ganska snart kommer jag klara det 💪🏻
Fasen vad strongt Emelie! HEJA!
Grymt bra kämpat, Emilie! 💪✌️
Det kan ju vara så svårt att inte ge upp när resultaten inte kommer med en gång. Grattis! Bra tips med appen där med!
Åh så inspirerande! Har också detta som ett framtida mål och har nyss börjat träna efter Strength logs Full body 2/week. Tack för pepp för fortsatt träning!
Det är så härligt att hitta den träning som känns rätt för en själv, det är ju lättare att den blir av. Förut gick jag på gruppträning men när barnen kom stack jag till gymmet när tiden fanns. Men jag gillade aldrig det, man ska spegla sig, ha någotsånär träningsaktiga kläder, som tjej ska man dessutom försöka se snygg ut och gärna vara sminkad, iaf på mitt närmsta gym. Men nu i januari gick jag tillbaka till gruppträning i en liten förening där medelåldern är relativt hög (som 46-åring är jag bland de yngsta) och man har vilka kläder man vill och motionerar efter förmåga. Jag har träningsvärk efter varje pass så nog tar jag i och jag tillåter mig den träning jag vill göra istället för det de flesta i min ålder runt mig gör.
Bra tips att hitta ett gym som passar en själv. Jag har i många år provat att gå på gym och sedan tappat farten för det har varit dåligt med personal att fråga om hjälp eller så har de inte varit utbildade utan bara unga. TV:ar på överallt och/eller hög musik som stör trots att jag har egna hörlurar på mig. Men jag fick ledproblem och började hos sjukgymnast och sedan blev jag kvar på det gymmet för det har skitbra personal, opretentiösa gymmare som är ute efter träningen och inte hänger framför speglarna med mobilerna och i alla åldrar. Inga TV skärmar och lågt ljud i lokalen. Trivs som fisken i vattnet och trots dyrare pga all personal tillgänglig ofta så är jag kvar efter 7 år.
Malin: så härligt att du har hittat en träningsform som passar dig. Jag tror att det är jätteviktigt för att orka fortsätta med träningen lång tid framöver. Jag tycker själv att styrketräning på gym är tråkigt. Där emot älskar jag att köra tuffa workoutpass hemma framför tv:n. Passen ska helst vara boxningsinspirerade. Det kräver endast lite utrustning som hantlar, träningsmatta och gummiband.
Vi är tre vänner som gympar ihop. Så vi peppar varandra. Men för min del är det så kul att jag längtar till gympan. Så trevliga människor och bra musik.
Trevlig helg. 😊
Du ser stark ut! Haha, känner igen det där med att gymmet är helt fullt av personer i januari, lagom till februari har det tunnats ut och det är samma 10-20 personer där varje gång…jag läste någonstans att ett vanligt gym som Sats tex har tusentals medlemmar men att det bara är en bråkdel som faktiskt går dit regelbundet.
Tips på bra träningstights? De du har på bilden var så snygga!
Mina är från aimin – supersköna och snygga
Väldigt kloka synpunkter! Däremot tänkte jag på vad du skrev om att det inte går att framgångsrikt förändra något med de minuter som blir över vid tiofikat eller när man lagt barnen på kvällen. Det håller jag inte helt med om, även om det såklart beror på hur stor förändring det handlar om. Tvärtom kan ganska små förändringar göra stor skillnad och också vara ett sätt att komma igång. Jag har några yogarörelser jag gör de flesta dagar på jobbet. Nu gör jag andra saker också men i vilket fall så tar de där rörelserna inte så många minuter men jag upplever stor skillnad vad gäller minskad stress och rörlighet. Andra saker som ändå handlar om just minuter kan vara att ta trapporna istället för hissen och 7-minutersträning några gånger i veckan, eller varje dag. Sedan håller jag verkligen med dig om det där med att koppla ihop träningen med något, till exempel en skjutsning. Det har hjälpt mig också jättemycket. Tack för en fin blogg:)
Tycker det är väldigt viktigt. Små saker kan göra riktigt stor skillnad och också vara lättare att få till
Ja, det har du rätt i förstås. För många kan det säkert vara klokt och bra.m Men för mig har det inte funkat att göra så. Jag försökte göra så. Men det var först när jag gav mig själv utrymme i kalendern och livet som det skedde en varaktig förändring. Den varaktiga förändringen har sedan ändrat mig så att jag lättare smyger in små träningspass och vardagsmotion i mellanrummen =)
Ja, det känns verkligen som att det är så olika vad som funkar för olika personer. Roligt att du kunnat hålla i träningen och hittat ditt sätt. Du skriver på ett så ödmjukt sätt om träning och det där med att komma av sig och hitta tillbaka. Det är motiverande att läsa! Trevlig helg!
Helt rätt och bra tips- men den största boven i att få till träningen är TID. Om jag hade mer tid utöver jobb, mat o admin av vardagen och skjutsa barn till träningar etc, skulle jag självklart hänga på låset till gymmet mer! Lösningen för mig är en grupp som träffas utomhus varje månad, vi har ingen ledare utan leder själva passen. Gratis är det också och det bästa: sällskapet! Vi kör alltid stenhårt i 1 timme med styrka o kondition och alla är olika, åldrar, tjocklek, kondition, ambition- men vi peppar varandra! Sen om jag lyckas trycka in två pass till på veckan på lokala gymmet eller gruppträning på Friskis, ja då är det en bra vecka!
Det låter svinmysigt! I byn hade vi en gympagrupp förut, i bygdegården. Mysig på samma sätt. Helt prestigelöst och alla åldrar och kroppsformer närvarande. Man kände sig aldrig dålig eller fel.
Heja dig!
Det enda (som inte är så litet) hindret för mig är tiden. Jag har alltid tränat mycket men det är svårt att hinna med nu, med två ganska små barn. Jag har lite friare arbete en dag i veckan, så hade rent praktiskt kunnat träna då men så länge ett barn går på förskolan kan jag ju inte göra det. Har man inte en friskvårdstimme, utan bara t.ex. friskvårdsbidrag, kan man ju inte träna medan barnen är på förskola. När båda går i skolan däremot…
Jag tror inte jag förstår, om du ändå inte har friskvårdstimme, vad gör det då för skillnad om barnet går på förskola eller i skolan?
Om du tränar på lunchen då? Då är det ju fortfarande jobbtid dvs barnen på förskolan.
Genuin fråga som säkert ställts innan. Hur funkar det med din träning när Ulf är på förskolan? Gör du det på din arbetstid? Tar du extra lång rast? Där jag bor får inte mitt barn vara på förskolan när jag nyttjar min friskvårdstimma, men det kanske är olika regler på olika platser i landet? MVH trött & träningssugen mamma som önskar att det vore lättare att få ihop vardagspusslet
Man har ju rätt att äta lunch på sitt jobb. Och många utnyttjar den lunchen till att träna. Själv tar jag aldrig lunchrast för att fika eller vila. Jag äter på fem minuter. Och använder resterande tid rill att träna 🤗
Tyvärr finns många som inte kan ha en självklar tid och ha lunch. Vi kan vara jour under dagen, sätta in en tallrik i mikron eller plocka fram en sallad från kylen och den står kvar på kvällen. För skrik och rop, kasta er hit för att rädda liv. Och lunchen är inget som hinns med. Många många arbetar med livräddande inom många yrkeskategorier.
Jo det är jag väl medveten om. Min mamma jobbade som sjuksköterska under hela sitt arbetsliv. Men det finns ju många som har helt vanliga kontorsjobb som tex har möjlighet till det. Man behöver inte vara egen företagare för att det ska vara möjligt.
Efter jobbet brukade min mamma cykla förbi gymmet och träna några gånger i veckan. Det tyckte vi var hemskt trist eftersom vi ville att hon skulle komma direkt hem till oss. Nu förstår jag dock hennes prioritering
Hm, men det där köper jag inte riktigt. Om arbetsgivaren har friskvårdstimme betyder det väl just att man får träna inom ramen för sin arbetstid? Är du säker på att förskolan inte blåser dig på din friskvårdstimme?
Det tror jag ärligt talat inte din förskola kan säga något om. Friskvårdstimmen är arbetstid där arbetsgivaren ger en chans för medarbetaren att ta hand om sin hälsa för att också prestera bättre på jobbet och minska sjukskrivningar. Alla barn får använda förskolan under arbetstid för föräldrar. Börjar man däremot hämta barn under friskvårdstimmen bör istället arbetsgivaren misstycka.
Va? Vad konstigt det låter att barnen måste hämtas om du ska ta ut din friskvårdstimme? Det ingår ju i arbetstid. Ska du hämta ut dem en timme och sen lämna igen då.
Verkligen så bakvänt! Då blir det ju i praktiken ingen friskvårdstimme 😟
Jag tyckte det här lätt helt vansinnigt, friskvårdstimmen går ju ut på att du tränar på just din arbetstid. Google (och förskoleförvaltningens jurist Erica Stålbom) svarade så här på frågan ”är det okej att använda sin friskvårdstimma och träna när barnet är på förskolan?”:
– Ja, eftersom friskvårdstimme är en förmån som erbjuds inom ens arbetstid, så går det dock bra att använda friskvårdstimmen medan barnet är på förskolan.
(”dock”-et för att frågan innan handlade om det var okej att träna när barnet var på förskolan)
Hej,
Friskvårdstimme räknas som arbetstimme, och du har rätt att ha ditt barn på fsk under den tiden.
Mitt bästa tips att få till träningen med små barn är att träna framför YouTube med barnen. De tycker de är kul. Sen avslutade vi alltid träning med Bamse gympa/yoga.
Jag har två barn och jobbar på kontor. Mitt upplägg:
– måndag tränar lunch och tar ut friskvårdstimmen.
-onsdagar tränar kväll, mannen tar barnen med middag och nattning.
-fredagar går upp extra tidigt och tränar innan jobbet. Det betyder att klockan ringer 05:00…. Och jag står redo för att köra ett pass på vardagsrumsgolvet kl 05:15.
– helgen försöker jag få till ett pass när det finns tid. Antigen morgon eller söndagkväll.
Min största motivation till att träna fick jag av att läsa boken ”hjärnstark”.
Jag har också lite trubbel med hormoner och PDMS, genom träningen går jag inte ner i ett svart hål varje månad.
Du inspirerar mig Anna! Shit vilket driv. Morgonträning är supersvårt tycker jag. Kroppen är ju inte riktigt vaken ännu.
Håller med om att HJärnstark var en superbra inspiration
Så förnuftigt av dig. You got a point och att bli vän med motståndet var något som klickade till för mig i år. Det blir helt plötsligt inte lättare att träna utan livet kommer alltid gå upp och ner. Ibland är det helt enkelt enklare att få till träningen och ibland behöver jag utmana mitt motstånd. Och så lyssna på min kära kropp som visar mig vägen. Heja er alla som kämpar på!! Och glad helg!
Peppande att höra om din träning!
Vilken generös kommun/förskola som låter en träna på arbetstid när barnet är på förskolan!😃 Har bara varit med om att man får ha barnet där när man arbetar och resan till och från!
Friskvårdstimme på arbetstid är ju tillåtet i de flesta kommuner 🤗. Träna på lunchen får man också göra, utan att hämta barnen från förskolan.
Ja, så konstig regel i praktiken: jag får alltså träna eller äta eller handla på min jobbrast, tex lunchen, men om jag äter vid mitt skrivbord på kontoret så får jag inte sen handla bröd och mjölk på väg hem – för då måste barn hämtas utan stopp på vägen från jobbet?! Blir ju jätteknäppt. Man får hoppas att ingen bryr sig så länge man inte helt missbrukar barnomsorgen.
Jag tror ofta vissa verkar förstå reglerna som gäller som fan läser bibeln. Säg att du har arbetstid till fyra och barnen därför har tid på förskolan till halv fem. Om du jobbar in din lunch och därför går från jobbet halv fyra för att hinna handla på vägen, men ändå hämtar barnen på utsatt tid halv fem kommer ingen säga något om det. Börjar du däremot lägga på en halvtimme extra dagen du ska handla och hämtar barnen fem istället, ja då börjar man ju missbruka reglerna.
Tror inte de flesta kommuner har friskvårdstimme. Iaf inte i kvinno-yrken.
Ah. Nä det kanske inte är så vanligt som jag trott. I Umeå kommun finns det dock!
Landstingsanställd, har inte friskvårdstimme & 30min lunch. Respektive, anställd på privat företag, har inte heller friskvårdstimme. Men möjlighet att ta längre lunch & träna, jobbar igen tiden på kvällen. Alla med anställda borde vilja att medarbetarna får chans att må bra fysiskt & mentalt. Klokt att du avsätter tid Clara.
Friskvårdstimme finns inte för oss som jobbar i Umeå kommun.
Nej jag såg nu att det blivit avskaffat. Och nyligen röstades ner för att återinföras 😟 så tråkigt
Inlägget som heter ”Motståndet är meningen med allt” kändes verkligen peppande och hjälpsamt för mig där jag är idag. Fick tårar i ögonen. Tack Clara!
Just nu är det enkelt för mig att få till träningen eftersom jag varken har heltidsjobb eller förskolebarn. Hur det ska gå om ett par år däremot när jag kommer att ha bådadera, shit! Det enda som finns att göra är att fortsätta nöta mina träningspass nu när jag HAR mer tid. Då kommer förhoppningsvis träningsvanan sitta i tillräckligt så att passen blir av, diverse vardagshinder till trots. Det som är tillräckligt viktigt, det gör vi ändå tänke jag!
Ja! Precis så. Det lägger den bästa grunden för fortsatt träningsliv framöver. Att du etablerar vanan nu.
Just nu har jag en tråkig motivation att ta upp träningen igen. Ett knä med ett avslitet korsband (plus ytterligare skador i knäet, oklart vilka ännu, röntgen väntar) som kommer ta upp till ett år innan det kanske är som innan. Så just nu- sjukgymnastik morgon och kväll, ca 30 minuter varje gång. För att få in lite bättre stabilitet i bålen har jag även lagt till en magövning och en ryggövning (är utbildad PT, men tappat träningen de senaste åren). Jag kommer att få magrutor på köpet……. Trist motivation, men det enda alternativet för att kunna gå obehindrat om några månader.
W jag vill bara skicka lite optimism din väg. I februari förra året blev jag påkörd när jag åkte skidor och slet av korsbandet. I mitt fall valde de inte att operera då jag var rätt stabil ändå så jag körde hårt med rehab mars-augusti och i augusti började jag med min bollsport igen och gym förstås. I december åkte jag slalom igen över jul och nyår.
Så även om ett trasigt korsband så kan det gå bra (peppar peppar) och snabbare än ett år. Visst knät gör ont i bland men ingen fara och jag gör allt jag känner för, kanske lite försiktigare (läs fegare) ibland.
Mitt tips är hitta en bra fysioterapeut och våga höja vikterna och lita på processen
Tack för pepp. Jag är inte i det yngre åldersspannet, och både läkare och sjukgymnast tror inte att jag kommer få tillbaka full funktion. Jag skadade mig för två månader sedan, och har väldigt instabilt knä (troligen minst 2 ledband /korsband som är av, troligen skadad menisk också). Jag försöker att tänka positivt, och se framför mig hur vältränad jag kommer att vara när detta är över. Men det känns rätt hopplöst just nu…
Åh tufft! Jag klarade mig med ett korsband och ingen ytterligare skada. Kämpa på. Jag håller med om vältränad mina vanliga krämpor är bättre än vanligt efter alla gynbesök. Och jag är inte heller så ung även om jag tror att jag kan göra samma saker som när jag var 27 år jag snart 50.
De perioder då jag får till rörelse och träning nu när jag fått barn är på lunchrasten. Äta ingår i mina arbetsuppgifter så har 30 min ren rast. Då har jag startat med raskpromenad den tiden och sedan byggt på med att springa i intervaller och tillslut går det att springa hela tiden efter några månader. Har faktiskt även lyxen att kunna träna på betald arbetstid väldigt stor del av min dag då jag undervisar i hälsa och rörelse för små barn. Då är man ju med själv och leder tabata, yoga och andra puls höjande och styrkestärkande aktiviteter. Så roligt tycker jag. Mina kollegor tittar oftast på. Jag brukar heja på dom att vara med. Men privat hemma har jag ingen motivation alls till sådan träning. Fast jag tycker det är roligt på jobbet. Försökt klura ut varför men har inte lyckats sätta fingret på det riktigt. 🤔
Det låter dock som att du hittat ett bra upplägg. Kanske blir man trött på att peppa sig själv att träna på fritiden när man peppar alla andra till rörelse på jobbet? Helt förståeligt i sådana fall
Skrolla vidare om man inte vill ha oombedda tips 🙂
Jag förstår att många känner att man inte har tid att träna, speciellt om man måste ta sig till ett gym, träna en timme, ta sig hem, duscha osv. Därför vill jag tipsa om mina favoritkonton när det gäller hemmaträning. Då kan man klämma in lite träning när man har några minuter över. (Eller låta bli, man gör ju givetvis som man vill)
– emkfit på youtube. Dansträning, även för oss som absolut inte kan dansa. Flåsigt, svettigt och roligt. Finns massor med spellistor med rolig musik.
– growwithjo på youtube. Hon har en del olika, men jag gillar hennes gåträningar. Man går på stället och gör olika övningar. Kul och lite originellt. Perfekt om man vill lyssna på podd/ljudbok samtidigt eller titta på serier eller så.
– hergardengym på insta. Träning för kvinnor i 50-60-årsåldern. Lätta grejer att göra hemma, med många alternativ till anpassning. Otroligt peppande kvinna.
– Yoga With Adriene på youtube. Huuuur många videor som helst, så det finns alltid något att välja på. Styrka, avslappning, mensvärk, stretch, andning – det finns allt. Charmig, lätt att följa med och hon har en gullig hund 🙂
Bonustips för preggos! Pregnancy and Postpartum TV på youtube. Jag är gravid just nu och här finns mycket att välja på. Skönt att veta att allt är gravidanpassat.
Annars rekommenderar jag att välja några övningar som man försöker få in i sin vardag. Fem benböj innan man sätter sig på toa, tåhäv när man väntar på bussen. balansera på ett ben när man borstar tänderna, tre burpees i varje reklampaus osv. Det blir ändå en del på en dag 🙂
Älskar Yoga with Adriene!
Jag brukar köra framför TVn medan barnen äter frukost på morgonen innan skolan.
Hon har ofta ganska korta pass (20-25 minuter) och är dessutom rolig.
Fler oombedda tips på temat hemmaträning: Sandra Friberg! Massor av rolig, svettig och peppig gratisträning på YouTube (och träningsupplägg att köpa om man vill ha ännu mer). Började med hemmaträning under småbarnsåren och har fortsatt fast jag skulle kunna ta mig till gymmet nu- så himla smidigt att kunna träna, duscha och vara tillgänglig i familjen igen på fyrtio minuter!
Ett tips till: Systarna Kallurs Vibes! Jättebra och rolig träning som jag kör hemma framför tv:n.
Så många bra tips från er! Tack!
ps! Jag tror att jag är 28 år men fyller enligt pappren 50 om inte allt för länge och tränar och tävlar med ungdomarna som före skadan. Ds
Åh vad jag älskar dina träningsinlägg, bara av att läsa dom börjar endorfinerna arbeta 😀. Det är som en drog, kommer ihåg när jag ännu snusade och man såg nån som satte in en prilla eller bara av att se en snusdosa så blev man sugen, samma med träningen nu. Jag bara undrar vad du menar med att du slutar att träna? P.g.a skador eller sjukdomar? Eller menar du bara en medveten träningspaus? För varför i fridens dagar skulle man sluta med att träna när det hör till ens livstil? Inte slutar jag heller att tvätta tänderna, men ärligt sagt så kan jag hoppa om det några dagar om jag är ordentligt sjuk.
Haha! Vad roligt =)
Men sluta träna menar jag att man kanske blir sjuk och sedan inte kommer igång igen. Eller skadar sig och sedan tappar farten och inte börjar om. Eller reser bort och därefter tappar alla rutiner. Förut deppade jag över det och tänkte ”typistk, jag slutar alltid träna”. NU tänker jag ”Jag börjar alltid träna igen” och den inställningen gör allt mycket lättare =)
Jag går upp 30min tidigare än barnen några ggr/vecka och kör träningspass på Youtube med hantlar/kettelbells. Tipsar om Sandra Friberg, massa gratispass 🙂
Alla barn i Stockholm får vara på förskolan varje dag hur länge som helst utan problem om bara föräldrarna har lämnat in sina vistelsetider för barnen. De behöver varken arbeta/studera eller lämna in schema eller berätta om sina restider. Det enda som hindrar är om barnen har småsyskon hemma med en förälder. Då gäller endast 30 timmar per vecka för förskolebarnet. På min arbetsplats/förskola tränar nästan alla föräldrar då barnen är på förskolan… Tänk vad olika det är!
Så konstigt att det kan vara så olika. Det är ju liksom skattepengar alltsammans…
Jag har hittat ett utegym tio minuter från förskolan och jag är så glad! Jag har långvarig hjärntrötthet efter en hjärninflammation och fick ett rejält bakslag i höstas, så jag har inte kunnat träna så mycket. Har börjat komma igång att springa lite, men det var så skönt att köra lite tung styrketräning igen. Och himla skönt med träningsvärk idag. Längtar till nästa pass!
Och tack för en så himla trevlig blogg, jag blir alltid så glad av att läsa den.
Jag hejar på dig! Det låter tufft att ta sig tillbaka ifrån. Hoppas du får fortsätta må bättre nu. Kram
Jag förstår inte riktigt resonemangen kring rast och förskola. Vad man gör på sin rast är väl upp till var och en? Det har väl ändå inte förskolan med att göra? Jag förstår att det är svårt om man arbetar inom vård och omsorg, men långt ifrån alla gör det. Jag studerar till exempel på distans några dagar i veckan, och jobbar någon/några dagar. De dagar jag studerar hemifrån tar jag flera raster, inkl. lunchrast, precis som jag skulle ha gjort på jobbet. Jag går ut och går en promenad, kanske går iväg och handlar lunch etc. Sorgligt om förskolan misstror föräldrar.
Så sant!
Jag har inte kommit igång med träningen igen efter juluppehållet i min gruppträning men efter att ha läst din text så passade jag på att göra några övningarna i sandlådan medan min son lekte. Det var kul och jag ska försöka att göra det igen.
HEJA ANNIKA!!!!!
Bra och kloka tips! 👍✌️
De flesta pappor med små barn jag känner ser till att få tid för träning på sin fritid-UTAN att först ställa,planera och pussla för övriga familjen. Kanske dags för fler kvinnor att kräva lite mer delat ansvar,ta för sej lite mer?
Apropå att låta vädret styra – jag brukar tänka att om min kropp var en hund så skulle jag ju vara tvungen att gå ut och gå med den varje dag! 😄 Man vill ju inte åka dit för vanvård av djur. Så, på med kläder efter väder och gå ut med ”hunden”!
Hahaha, såååå bra!
Tänker lika här 😂 Speciellt motiga regniga mörka dagar så går vi också ”ut med hunden”, trots att vi ingen hund har…
Du har så mycket klokskap, speciellt när det gäller träning. Jag är själv ledare på spinning på Friskis och ditt inlägg ”Motståndet är meningen med allt” har jag haft flera tillfällen citerat för min motionärer. För det är så sant!
Att vara ledare för övrigt ett väldigt bra sätt att få till träning. Jag kan inte känna efter om jag är sugen eller osugen på att träna eftersom jag är den som ska leda passet. 😊
Det gör mig stolt =) tack!
Sant, jag har precis börjat igen. Var dit i veckan och ska se till att det blir nästa vecka igen. Det är ju bra efteråt när kroppen fått träna.
Jag hejar på dig!
Det jag kommer säga nu låter ju som att jag är total träningsidiot och jätte självgod och så är det inte men kanske kan det inspirera någon. I 3 år har jag sprungit varje dag (i 2 år exakt varje dag, förra året några dagars uppehåll på skidresa och på Safari – ville inte bli uppäten). Jag jobbar (mer än) heltid som kirurg, har en timmes resväg till jobbet och 2 barn i skolålder. Lösningen är att jag går upp 5.15, springer 5.30, är hemma 6.15. Tidigt visst men efter en dag på jobbet är kroppen för trött att springa och efter morgonspringning är bruset i mitt huvud mycket mindre.
Jag tycker det låter härligt! Jag önskar att min kropp fixade att springa varje dag, men vis av erfarenhet vet jag att jag måste tvinga mig till vila, för att hålla i längden. Däremot kan jag också slå ett slag för löpning som träningsform, just för att den är så praktisk. Bara att dra på sig löparkläderna när det finns tjugo minuter över, ge sig ut, duscha av sig kvickt, klar. Startsträckan blir så kort och det passar mig. Längre distanser kräver såklart mer planering, men för mig är löpningen framför allt ett sätt att rensa huvudet, och även om jag helst springer långt är någon kilometer bättre än ingenting. Och sådana luckor går oftast att hitta.
Nu är jag förstås medveten om att löpning inte passar alla och att alla inte har lämplig ”springmiljö” utanför dörren. Men för mig är det den bästa träningsformen, eftersom jag får mental vila, fysisk rörelse och frisk luft i ett.
Åh, brus i huvudet, ständigt detta brus i huvudet, tankar, låtar, gnag. Skönt att träna sig trött, rasta alla hjärnspöken för att kunna koppla av. Jag tränar ffa för att må bättre i sinnet, komma i bättre balans. Minns när jag gick med barnvagn hur avundsjuk jag var på de kvinnor jag såg helt fritt och till synes obekymrat komma löpande, den friheten! Livet ändras. Det är svårt att försöka få till träning runt små barn, lite tid, pengar, ensamstående, bekymmer. Några år senare kan livet se helt annorlunda ut. Det finns kanske mer tid och pengar, bekymren är andra men finns förstås där. Träningen är nu min vän som jag vårdar och är verkligt tacksam för, den tar mig igenom och finns alltid där. Så känner jag idag.
Du kommer med så bra perspektiv att betrakta träning och välmående på, Clara. Som ingen annan, och det är så befriande och insiktsfullt.
🥹❤️🤗
Brus i huvudet!!! Vilken grymt bra beskrivning!
Själv fick jag träningspepp strax före 40 årsdagen och löptränar tre gånger i veckan. Uppblandat med några pass med Sandra Friberg som andra också tipsat om. Det går att välja ”8 min ländrygg” när tiden är knapp!
Mitt senaste tillskott är dock att ha en av mina väninnor i telefon. Hon tar en löptur där hon är och jag i mina hemmakvarter. Plötsligt hinner vi höras trots långt avstånd och galna kalendrar. Ibland blir det lite tyst när någon av oss hamnar i en uppförsbacke😅 men ändå! Sån pepp!
Åh vilket bra svar. Just den där meningen om att sluta träna har av någon anledning skavt i mig och jag har återkommit till inlägget för det. Tidigare har jag känt dåligt samvete över att jag liksom ”slutat” träna på somrarna när jag tycker att det är tråkigt att vara inne på gym och hellre är ute och promenerar/cyklar/joggar/rör mig ute. I somras började jag lite smått acceptera att träningen också går i cykler med pauser eller uppehåll då och ibland förändrat upplägg. Du kanske inte alls slutar utan bara har uppehåll till förmån för andra aktiviteter?
Slutar lät så definitivt i mina öron, kanske det som har skavt. Även när du inte går och lyfter vikter på gym är du ju ändå aktiv i ditt vardagsliv ser det ut som så från mitt begränsade perspektiv ser det inte ut som att du slutar utan kanske har ett tillfälligt uppehåll.
Ja precis. All rörelse är ju liksom en form av träning kan jag tycka. Om du inte är på gymmet på sommaren, men cyklar och promenerar och är aktiv ute så får ju kroppen arbeta ändå.
Själv har jag aldrig satt min fot på ett gym och tvivlar på att det kommer att hända, men jag är mycket aktiv i min vardag.
Jag jobbar i butik så mina arbetsdagar består av mycket gå och stå och många lyft. Jag älskar att vara ute i naturen, vandra, cykla, rida etc etc.
Kör lite styrkeövningar med gummiband/hantel hemma emellanåt mellan varven. Kanske inte så ofta som jag ”borde” men ändå.
Det pratas väldigt varmt om vardagsmotion osv och hemmaträning, men jag tycker det känns ibland som att det bara är gymträning som liksom ”räknas”. Men gymträning passar inte för alla.