Jag steg upp först av alla på lördagmorgonen. Jag sov oroligt och vaknade flera gånger och varje gång befann jag mig vinglandes i en höghöjdsbana. Så nog satte den sina spår allt.

Det var inte mycket till helgfrukost som fanns att uppbåda. Men jag dukade fram det vi hade i alla fall.

Baguette, smör och några grönsaker. Sedan tog vi itu med vår veckostädning. Det var ett riktigt härke denna gång.

Mitt i tog vi dock en paus mitt i och drog på oss gummistövlar och regnjacka och stack ner på byn.

För det var nämligen dags för byns Gammgrejen-dag. Då gamla grejer säljs och ställs ut.

Men först hoppborg i duggregn.

En ny och blöt erfarenhet.

Sedan spanade vi på ursnygga traktorer

Skotrar med picknickset på sätet.

Och rader av veteranbilar.

Med bilklädslar att drömma om.

Skulle så gärna köra en sådan här fin bil!

Ändå var Porsche-traktorn min absoluta favorit.

När vi blev hungriga åt vi hamburgare och sedan köpte vi lördagsgodis och åkte hem och städade färdigt.

Barnen byggde kaplatorn

Åt sina smågubbar.

Medan jag som belöning efter all städning drog igång projektet att göra sommar i vardagsrummet. Väldigt eftersatt. Ut med den röda mattan! Bort med ulldraperierna! Fram med de våriga textilierna och spetsgardinerna. Ska visa fler bilder. Men jag fick en sån otrolig energi av det att sedan fortsatte jag med att byta gardiner och färgskala i köket. Från blåvitt till rödgrönt. Fram med andra plåtburkar, karaffer och dukar i andra färger. Under tiden lekte barnen och Felicia kurragömma. Vårt hus med tre våningar och otroliga mängder skåp och vrår och kammare lämpar sig utmärkt för den aktiviteten. De höll på en god stund.

Sedan körde de ritleken

Och det är en himla fridfull aktivitet. Den går till så att alla ritar på varsin teckning och på en given signal skickar man sedan vidare den till personen bredvid. Som får rita vidare på ens egen bild. Det brukar blir riktigt fina tavlor på det sättet.

Jag dammtorkade porslin och kirrade middagen.

Improviserade ihop någon slags citronkyckling med potatis, morötter och lök. Blev otroligt gott!

Om jag får säga det själv.

När jag skjutsat Felicia till bussen och medan Jakob och barnen spelade tevespel gick jag ut i trädgården som solat upp. Planterade mina tomatplantor och gurkor. Inte många i år men det får räcka som det är.

Och så rensade jag ogräs, vattnade och ställde iordning fint. Nu verkar värmen äntligen komma.

Ganska slut efter att ha gått an precis hela dagen kröp jag ner under en filt och kollade på Sopranos tills jag somnade tidigt.

Morgonen därpå hittade jag denna bild i kameran. Tror det är Bertil som fått feeling och fotat juninatten på eget bevåg.

Vaknade 06.40 på söndagsmorgonen, trots att jag hade bestämt mig för en sovmorgon. Men det spratt i kroppen av verksamhetslust. Så jag gick upp och duschade, la håret på papiljotter och städade verandan.

Sedan skördade jag rabarber

Och svängde jag ihop min goda rabarberkladdkaka med vit choklad. Vi skulle nämligen få gäster!

Hackade rabarber febrilt

Och mortlade oerhörda mängder kardemumma till kakan. Testa mitt recept – ett av de populäraste här på bloggen.

Snart kom gästerna. Det var farsan, min faster Inger och hennes man Ulf. Samt min kusin Stefan. På väg upp mot farmors hus för att öppna det efter vintern.

-Vilken lyx för er pojkar att ha en mamma som kan baka så mycket gott! sa min kusin.

Och pojkarna bara vrålade

-Nej för det blir alltid svinmycket disk som vi måste ta hand om. Och sedan ska hon altid fota kakan precis när vi vill äta den!

Haha, såna otacksamma skitungar. Men ja, de har ju ansvar för disken och det blir en hel del disk när någon i ett hushåll är matlagningsintresserad och inte bara värmer potatisbullar.

Lill-Ulf och Stor-Ulf.

Så fint att få besök. Alltid roligt med min faster också som har samma smak som mig och lägger märket till alla små detaljer.

Hade unnat mig en kartong svenska jordgubbar till kladdkakan. De var otroligt goda.

Och så dukade jag på mitt nya, loppisfyndade majolikaporslin.

Det var fint!

Och halvvägs in i fikat hämtade Ulf sin skattkista med alla sina pengar. Sedan skickade han runt dem för att gästerna skulle få räkna och se hur rik han är. En riktigt liten kapitalist. Vi spånade på om inte samtliga personer runt borde skulle kunna skicka runt sitt banksaldo till beskådande? Men så blev det inte.

Däremot fungerade kistan som en kollekt som gick runt bland gästerna. Så Uffe gick med ekonomisk vinst av det här släktbesöket.

Sedan sa gästerna hejdå och nu måste vi köra om vi ska hinna fram i tid.

Så då tog jag några sköna timmar på verandan för att vila mig.

Och sedan improviserade jag med matrester och svängde ihop en helt otroligt god rätt som alla i familjen älskade och som genererar ganska lite disk. Ska ge er receptet så fort jag fått tid att skriva ner det ordentligt.