Min fina Malin säger så mycket som är bra och sant. Bland annat att hon älskar att vara ensam med sig själv
”Jag råkar tycka att jag är en väldigt trevlig person att umgås med. ”
Amen på det. Jag är också gärna själv. Jag är ju, enligt min ringa mening, fasligt trevlig och belevad. Och är jag inte på det humöret kan jag vara precis hur otrevlig jag vill. Skönt!











37 svar
Jag med! Alltid varit mån om min egentid. Samtidigt är det fasligt härligt när den man tycker alldeles extra mycket om kommer hem och berättar att den tycker lika mycket om dig 🙂
Lyssnar på dig i P3 nu. Du låter väldigt sympatisk och härlig må jag säga! (inte för att jag inte trodde du skulle göra det, men det är kul att få en röst till ansiktet man följer så ofta också).
Jag lyssnar på dig på morgonpasset nu! Vad fin röst du har. Och jag trodde faktiskt du skulle ha mer dialekt än du har. Mer ”fin-ume” dialekten. Men det är ju mest mysvästerbottniskt 🙂
Saknar dig Clara! Var är du? Saknar en daglig uppmuntran…
Åh, en vettig blogg. Blir ju faktiskt nästan lite glad här.
Så himla rätt! Tänk vad mycket man missar om man aldrig spenderar tid med sig själv? Vem vet vad man har att erbjuda sig själv…
Hej Underbaraclara. Vi, med vår blogg om feminism, gillar dig. Bara så att du vet.
Eller som min idol Jonas Gardell säger: ”Självgodhet är också en godhet” ^^
Precis så! Är man inte bekväm med sig själv tror jag att man har ganska svårt att vara bekväm i relation till andra också.
Tack för en suverän blogg, Clara.
Jag håller absolut med – jag är det bästa sällskap jag kan ha!
Vill först och främst tacka för en utav få bloggar som har ett reellt inehåll! Varje gång jag går in på din blogg, vilket brukar vara väldigt ofta, finns det alltid något tänkvärt, vackert eller bara mysigt att fundera och titta på. Tack Clara för det!
För det andra, så tycker jag att du allt är lite lik den tecknade bilden utav ”Julie”, som ska sättas upp på norrlandsoperan och som just idag har en megastor banderoll överst på din blogg!
Gud signe dig!
Lite TMMS behöver vi alla ibland. TMMS= tid med mg själv. Tid när jag och bara jag får bestämma vad som ska hända oavsett om det är shoppa hejdlöst på ikea, se en hel säsong gossip girl eller bara lägga mig i sängen och sova. Vill tipsa om att boka in lite TMMS i kalendern, det är verkligen kanon!!
Mycket bra citat =) Och så sant! Ha en go helg!
MORGONPASSET I P3 på måndag! Fy fabian va du e bra! =D
Ett citat att skriva ner och påminna sig själv med tror jag. Grunden för välmående ligger nog exakt där. Tack för en fin blogg!
hej clara. har du läst detta? http://www.cosmopolitan.se/blog/emma-veronica-johansson/2009/10/28/raging-mad#comments
Ja, jag har alltid tyckt att man ska bli en smula misstänksam mot personer som inte fixar att vara ensamma.. Om man inte kan hänga med sig själv hur kan man då begära att någon annan ska vilja det?
Å, fint citat!
Jag får väl vara den som går mot strömmen då. Jag ogillar verkligen att umgås med mig själv… Jag blir så sorgsen och uttråkad då. Jag lever verkligen för min pojkvän, min familj och mina vänner. Skulle aldrig kunna leva utan dem. Nej jag vill helst ha folk runt mig, så ofta som möjligt. Men jag tycker inte att jag är en dålig människa för det 🙂 Trevlig helg allihopa!
Hej här kommer ett meddelande till alla som bloggar och vill nå ut till fler läsare.
Nya sökmotorn för bloggar hittabloggen.se är i full gång och driver massa nya besökare till alla bloggar som är registrerade. Det är helt gratis att registrera sig, så vi rekommenderar dig att göra det redan nu!
Idag registrerar sig toppbloggare med tusentals besökare om dagen, såväl som amatörbloggare.
Följ länken, och på några sekunder är du också med i vår sökmotor: http://www.hittabloggen.se/user/new
Registrerar du dig idag och anger kampanjkoden: Fredag, så ger vi dig 200 krediter så att du kan göra extra reklam för din blogg!
Hör gärna av dig om du har några frågor.
Hej Clara!
Vill bara säga att du är så bra. Kort och konsist, sådär bara.
Om man trivs i sitt eget sallskap tror jag att man verkligen har kommit langt pa vagen till lycka. Att bara fa vara ifred med sina tankar och drommar kan vara det basta som finns.
Ha, ha, vad klok jag låter nu då du citerar mig! 😉
Men så är det fortfarande, jag gillar att hänga med mig själv även om jag gärna är med Johan, Leon & vovvarna också. Och undrbara claror! 😉
Ha en fin-fin helg, bästa du! PS.Såg du SMSet?
HAHA JAG ÄR OXÅ RIKTIGT TREVLIG. MJA, EN RIKTIG BULLMAMMA, FAKTISKT.
Jag trivs fantastiskt bra i mitt eget sällskap. Jag förstår mig själv så bra och kan lyssna på samma skiva på repeat hur länge som jag vill utan att någon klagar.
Förövrigt måste jag få berömma din vackra blogg Clara! Den är utsökt.
Värmekram.
Det är bra att trivas med sig själv. Inte alla som gör det idag.
Det tycker jag var bra sagt! Jag är lite utav en eremit och min pojkvän och en kompis är lite oroliga över att man skulle kunna sätta ut mig ensam i en stuga i en öde skog och jag skulle ändå kunna ha det riktigt bra där. Själv. Men vadå, jag gillar att hänga med mig själv. Man får alltid så bra svar då, dessutom är det så mysigt att få pyssla med sina egna saker själv.
Att umgås med sig själv är skönt. Särskilt när man fått barn. Att sätta sig ner med ett glas vin NEJ te! Läs mitt senaste inlägg. KRAM
Min svärmor sa alltid det motsatta: Jag trivs inte med att vara med mig själv.
Hon var en mycket social och härlig människa som dog tok för tidigt.
Ja det är stor skillnad på att vara ensam, och att vara med sig själv.
Ibland är just jag själv den enda personen som jag orkar med.
Det var bra sagt! Innan man helt kan acceptera andra som de är måste man acceptera sig själv som man är. Tycker man om att umgås med sig själv är det mycket lättare att tycka om andra också. Fast själv föredrar jag nog ändå mig själv framför andra de flesta gånger…
Klockrent citat! Jag brukar säga att: Ivana måste må bra, mår inte Ivana bra kan hon inte heller få andra att må bra.
Med andra ord. Jag och sällskap med mig är det viktigaste av allt, finns ju ingen som älskar mig själv så mycket som jag gör. Därför går jag före, för mig. Sen kan jag låta andra gå före när jag väl mår bra. 🙂
Det är bra det. 🙂 Jag var inte riktigt säker först eftersom jag vet att du har varit ironisk om en del andra citat jag har läst på din blogg. Du brukar skriva och tycka så kloka saker, så jag ville mest försäkra mig om att du menade något klokt nu också. Och det gjorde du, det blev uppenbart nu när du förtydligade inlägget lite. 🙂
Jag tycker också att jag själv är väldigt sköj att umgås med! om jag var min kompis skulle jag vilja umgås jämt!
Jag gillar verkligen att umgås med mig själv, det är så bra när man ska välja pizza, lösgodis och tvprogram!
Jag är mer än gärna med mig själv! 🙂
Malin: Jag är inte ironisk! Jag tycker precis som du 🙂
Malin, jag tror inte att Clara var ironisk. Jag håller med dig, visst är det bra att kunna uppskatta ensamheten och vara med sig själv. Amen sister 🙂
Nu vet jag inte säkert om du är ironisk eller ej… men jag tycker inte att det där var konstigt sagt. Att säga att man trivs med sig själv och att det är trevligt att vara ensam ibland är inte att skryta eller säga att man är bättre än någon annan. Tvärtom tycker jag bara det är bra att kunna uppskatta ensamheten och att kunna ha kul även när man är själv. Det behöver inte betyda att man inte tycker om att vara social och träffa andra människor, jag tycker att båda sakerna är trevliga på sitt sätt.