
Efter att vi lägger lillen för natten vid sjutiden har jag kvällen för mig själv. Det är min guldstund. Och fast jag vet att jag borde ägna den åt att sova vill jag hellre vara uppe och pyssla. Ikväll har jag gjort det här. Bytt gardiner och fixat i köket. Efter en dag med massa tankeverksamhet kände jag att det var skönt för händerna att arbeta istället.

Dessutom har jag varit ute i trädgården och pysslat med grönsakerna. Älskar pallkragar, det är så otroligt lätt att hålla ogräset stången när man odlar i dem!

Snart ska jag skörda min sallad. Och så är det ju dags att så nya omgångar av alla snabbväxande grödor som till exempel rädisor.











31 svar
Väldigt smart idé! Mitt trädgårdsland är för tillfället helt ockuperat av maskrosor och gräs :/ Så trist, men orkar inte hålla efter. Ska nog också satsa på pallkragar! Var får man tag på sånna?
Din purjo har tagit sig bättre än min ser jag! Min har inte blivit så kraftig än, jag hoppas verkligen den tar sig! Bra att jag läste det här inlägget, blev påmind om att jag måste ut nu och vattna lite. Det är ju så sjukt varmt i den här landsändan just nu! Bäst att vattna på kvällen så inte allt bara ångar bort.
Ha´re bäst!
Ohh, fina pallisar! I en av mina står gräslöken och börjar ta sig men potatisen ser än så länge bäst ut! Det är en härlig känsla det medför, egenodlat!
må gott
mvh Frk. Eson
En sommar hälsning med njutbar vemodig musik. Kolla YouTube och Busk Margit Jonsson med Fäbodpsalm och Godnatt nu min väna lilja. Tack för alla fina tips du ger.
Vilken fart på trädgården. Min växer sakta, sakta…
Vad mysigt!
Håller pallkragarna även mördarsniglar borta? Mina dahlior som jag sått i rabatten håller på att bli uppätna. 🙁 Går här och plockar sniglar efter regnskurarna. Måste nog bygga ett snigelstaket. Och köra pallkragar framöver. Tack för tipset, Clara!
Ja pallkragar håller sniglarna i schack, använd dubbla kragar och fäst en remsa grovt våtslippapper (vattenbeständigt sandpapper) runt kragen med häftpistol. Finns även koppartejp men den är dyr och fungerar inte bättre.
Till Clara rekommenderar jag att du täcker den öppna jorden runt lökarna och mellan salladsraderna med gräsklipp, det ger näring, håller jämnare fuktighet i jorden och du får inget ogräs att hålla efter.
Vi har tack och lov inga mördarsniglar här i norrland 🙂
Det är smidigt med sommar för då är det ljust så länge så man kan få ut mycket av dagen även på kvällen. Jag längtar tills jag har en trädgård, en uteplats eller t.o.m. en balkong så jag kan odla lite i pallkragar.
Så gott med egen sallad och grönsaker! Jag hoppas att det jag odlat snart tittar upp. Inget slår egenodlat.
Kram Daniela
Ja..lungnet lägger sig när barnen lagt sig, men fattar inte hur du då orkar pyssla. Pallkragar är toppen till landen men missade salladen!
Missa inte min tävling!
Ha det gott!
Kram Emma
Passar på att gratta lilla B och min pappa på namnsdagen!:)
Grattis på namnsdagen lilla Bertil 🙂
Vad långt det har kommit hos dig! Här växer grönsakerna inte bra hos mig i år, trots idogt vattnande i värmen. Däremot verkar blommorna trivas bättre. Vi får väl äta ringblomsolja och stockrossallad i höst:)
Trädgård är ju bara bästa pysslet så här års.
Härligt! Längtar till att Isidor kan somna redan sju och sova hela natten.
Det er nydelig å la hendene arbeidet når tankene har arbeidet hardt en stund…Elsker sommerlyset i bildet fra kjøkkenet ditt! Ha en herlig helg.
Har också en liten som nu snart är 8 månader och efter att han är i säng efter sju är det att ta hand om middagen, städa krigszonen badrummet efter kvällstvätten, tömma sopor, plocka leksaker, ta hand om tvätt och damsuga som är ”pysslet” för mig. Har ni hemhjälp, eller hur hinner ni – kanske fel fråga – hur orkar ni?
Jag brukar plocka ihop under dagen. Dammsuga går utmärkt medan minihuliganen kryper runt. Diska brukar jag dock måsta vänta med tills han sover (är ensamstående, annars hade det ju varit lätt att göra undertiden andra föräldern roade busfröet).
Och jag bara måste älska ovanstående kommentar ”Jag har aldrig hört talas om någon som legat på sin dödsbädd och önskat att de hade städat lite mer.”
Ursäkjta…men det där låter som ett oerhöert tråkigt liv. Att ägna varje kväll åt att städa är ett val, inte ett tvång. Går utmärkt att välja bort det om masn kan leva med lite stök (herregud..jag känner ingen som dammsuger varje dag – men så hinner de å andra sidan andra intressantare saker istället). Jag har aldrig hört talas om någon som legat på sin dödsbädd och önskat att de hade städat lite mer.
Prioritera 0ch dela upp sysslor under morgonen och eftermiddagen istället är mitt tips om hur vi hinner här hemma iaf, har också kvällen för oss själva (med avbrott för obligatoriska sambofikat vid niosnåret) men så skiter vi i att plocka leksaker och dammsuga också 😉 Behövs det så görs det (liksom disken) när den ena av oss nattar, men då sopas det bara av lite. Och tvätten slänger vi in precis innan vi lägger oss så får den gå över natten och den som har mest tid på morgonen får hänga upp den. Blir kaos ibland förstås, men då lever vi i lite kaos tills vi har en dag med mer tid *hehe*
Idag står det Bertil på almanackan. Läge för tårta!
Samma här – när lillan somnar vid sjusnåret är det pyssel som gäller! 🙂
Oj, jag har långt kvar innan jag är helt underbaraclarafierad :-). Svärmor tyckte det var dags att byta köksgardiner nu efter 4,5 år och har lovat att sy, jag ska bara hitta ett tyg först. Jag vet knappt ens var man köper tyg nånstans 😀
Jag vill också ha ork att utnyttja våra fina sommarnätter! För det är något visst att vara vaken när en ny dag gryr här uppe!
ja visst är det en speciell stund på dagen?! när man får SKAPA, slappna av, vara sig själv utan att vara splittrad på alla andras behov….
då brukar jag sy o måla o virka för att orka!
Vad härligt det ser ut! För några månader sen kunde jag knappt hålla en kaktus vid liv men nu sår jag och pysslar i min lilla trädgård, jag vattnar och blir helt lycklig när det blommar! Jag har blivit en riktig trädgårds-junkie, men jag gillar det!! Det är liksom meditativt!
Låter som en härlig guldstund!
Ser fantastiskt härligt ut med egen sallad. Vilken lycka!
Vad mysigt det ser ut! 🙂
Du är bäst clara!
håller med 🙂