
tänkte jag. Och så blev det. Jag gillar åskan, fast inte lika mycket på landet för då inbillar jag mig att blixten ska slå ner just i mitt lilla hus. Förut brukade den slå ner i mormor och morfars hus. De hade visserligen en åskledare. Men den var inte så bra på att leda bort åskan, den ledde mest åskan rakt in i huset så att lampor exploderade och kontakter flög all världens väg. Förresten känner jag en som blivit träffad av blixten, men som överlevde. Undrar hur det går till egentligen?











43 svar
Åh jag började nästan gråta när jag såg den här bilden! En bild som bara går rätt in i hjärtat på mig. Jag känner doften av sensommar och elektriciteten i luften precis innan åskvädret kommer. Framförallt så får den här bilden mig att längta hem så det gör ont i kroppen.
En mycket talande bild! Och vacker!
Åh! Just såna moln på himlen älskar jag!
Det blir en speciell känsla i mig.
En känsla av … maktlöshet. jag gillar inte att bli bestämd över,
men när vädret bestämmer lägger jag mig gärna platt!
Fin bild.
Jättefin bild! Åskväder, särskilt blixtar är ju ett skådespel men lite otäckt på landet men i bilden beundrar jag din vackra Rönn full av bär som syns i högerkanten.
Åskan tycks ha flyttat in på flera ställen i landet. Här på Tjörn har jag vaknat flertalet gånger under natten av högljudda smällar och av att hällregnet slagit mot rutorna. Regnet har fortsatt vräka som ur en kran hela morgonen. Vackert men himla opraktiskt när man skall till jobbet:)
När jag var liten så var åska lite skrämmande. För min mamma har ett sånt hus som din mormor och morfar. Kommer ihåg att det kunde komma eldbollar skjutandes ut från en av kontakterna i köket, så man var alltid lite nervös när man skulle gå förbi där, och undvek det om det gick.. =) Men spännande va de!!
Fantastisk bild!
Och sen en helt annan sak… Jag alskar den har laten och nastan annu mer alskar jag videon:
http://www.youtube.com/watch?v=8UVNT4wvIGY
men varje gang jag sett den har jag tankt att sangaren paminner om nagon… Sen kom jag pa att det var din Jacob jag tankte pa! (Efter de bilder jag sett har pa bloggen.)
Du kanske inte alls haller med, det ar ju sjukt intressant hur olika vi upplever det vi ser!
OJ!
och jag som känner mig så trygg och säker i stugan!
hua!
Jeg synes at torden kan ævre riktig koselig, hvis det ikke er alt for ille selvfølgelig! Det er en helt annen stemning når all elektronikk er avslått og man går tilbake til å spille kortspill, strikke og å bare sitte å snakke uten forstyrrelser:) Når man blir truffet av lynet blir man som en lynavleder og leder lynet ned i bakken rett og slett. Men lynet sikter jo på det høyeste punkter i nærheten, så det er jo lite sannsynlig at det skjer, med mindre man oppholder seg på et åpent område da…. Lynet har jo forskjellig ”kraft” da, pluss at hvis du er bløt så går lynet til vannet i stede for kroppen fordi vanne leder strøm bedre enn kroppen gjør:)
Jag gillar inte åskan alls faktiskt. Den får hela mitt inre att skaka!
Jättecool bild.
Regn är mysigt.
Vi hade riktigt läskigt åsk-&-blixt-väder för några veckor sedan (då när hela Gotland blev strömlöst).
Då satt vi och surfade (trådlöst, förstås) om åska och hittade denna utmärkta artikel:
http://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%85ska
och denna spännande sida:
http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php
Jag var nere i skärgården idag,där börja det åska riktigt fint,just då jag hamna åka hem,för jag skulle få besök…15minuter senare ringer morssan och berättar att där ytterom är 2 st tromb början…ooooh,jag missar alltid det,och jag som skulle få så mycket finare bilder än vad mamma med sin kamera :(!!!
Då ska din vän bli schaman enligt indianernas tradition!
Oj, vilken fin bild!
Ja det är båda fascinerande och otäckt på samma gång…jag har fått blixten i mig en gång, jag var fyra år och stod och beundrade åskan med min pappa och min kusin. Vi stod i dörren och höll i varandra som tur var, så kraften fördelades, jag mådde dåligt i flera veckor efteråt….. Kram Johanna
Att överleva eller bli träffad av blixten? 😉 Åska är myyyys!! Särskillt på landet! Bästa barndomsminnet är sommaroväder i Jämtland, från släktgårdens fönbster se blixtarna dansa över sjön. Kärlek <3
What a beautiful view you have! We rarely get thunderstorms in San Francisco, but in the midwest, like Chicago, where my dad lives, you get some pretty powerful ones.
Nej åskan är inget för mig. Den lilla byn jag kommer ifrån bodde även min gammelfarfar för många år sedan. Han blev ihjälslagen av åskan när han satt under en lampa i köket. Det var som sagt många många år sedan, då ledningarna var betydligt sämre, men ändå.. Regn och rusk men ingen åska tack!
Tack för en inspirerande blogg!
Jag gillade åskan massa… tills förra sommaren. Då åskan slog ner rakt i vårt hus. 47000 gick det på. Som tur var fick vi tillbaka det mesta på försäkringen :-)! Men vilket pyssel att ställa allt tillrätta!
Åskan har slagit ned i vårt hus också, läskigt! Det ser mörkt ut i Västervik med så det blir nog att hålla i hatten 🙂
Åska är ju otroligt mysigt faktiskt.
Det åskade precis här. Jag älskar verkligen åska, men min kompis började faktiskt gråta senast hon var här och det började mullra utanför.
Så olika det kan vara, eller hur?
Vilken fantastisk bild! Jag tycker åska är rätt mysigt faktiskt. Jag gillar att kura ihop mig i soffan med levande ljus och lyssna på när det dundrar därute och när regnet smattrar mot taket. Det är dock inte lika mysigt om man råkar måsta vara utomhus.
Jag gillar också åska, och har varit lycklig nog att få vara med om ett blixtklot som tog sig in i mitt sovrum… det var läskigt det. Har förresten ett inlägg om det ifall någon har lust att läsa.
http://jennyslondon.wordpress.com/2011/08/01/klotblixtar/
Här i byn slår blixten ner rätt ofta! Farmor berättade om exploderade eluttag, eldklot längs golven och finfördelade blomkrukor i fönstren! En man fick visst blixten rakt i huvudet från en taklampa.. : O Varje vår ryker modemen…
I helgen på en bensinstation i fjällvärlden small det så jag trodde hela macken exploderat och min höggravida annars rätt sävliga kropp hade på något märkligt sätt flugit in i bilen fortare än hjärnan hann registrera!! -Läskigt värre!!!
Jag gillar när det mullrar… men inget mer… Tycker om när det regnar också för då får man så hiiimla mycket gjort ! Som idag. Jaa, faktiskt igår med.
Så himla fin bild på dig med den röda moppen Clara måste jag med får med här i kommentaren. Du gör dig såå bra på bild !
Kram
De flesta som träffas av blixten överlever.
Å men hur går det till liksom? Fungerar de bara som vandrande åskledare? Går blixten ner i marken eller?
Det är samma princip som gör att fåglar kan sitta på elledningar utan att brännas till döds. Fåglarna har ingen kontakt med någonting annat än elledningen så strömmen leds inte vidare genom deras små kroppar.
Blir man träffad rakt upp och ner (alltså får blixten i skallen direkt eller om den överförs från det blixten slår ner i och går igenom kroppen) är det nog ganska sannolikt att man stryker med. Men om man står nära nedslaget, bredvid ett träd eller liknande, får man det genom marken varpå den går genom ett ben och ut genom det andra utan att det behöver gå genom hjärtat.
Jag har hört (minns inte riktigt var dock. Kan ha varit i Illustrerad Vetenskap för många år sedan, men jag låter det vara osagt) att det spelar roll hur stark blixten är. Har den bara tillräckligt hög styrka (volt??) så blir huden som en plasma som leder blixten runt kroppen snarare än in i kroppen. Är blixen svagare så går den istället in i kroppen. Så enligt den teorin så är det säkrare att bli träffad av en riktig bamsing till blixt än en halvmesig blesyr-blixt om man nu ska bli träffad.
Sanningshalten i påstående låter jag vara osagt. Teorin om att ”blixten leds raka vägen till marken via yttre delen av kroppen” (citat från Wikipedia, som länkas i en annan kommentar), men sanningshalten på Wikipedia varierar ju som bekant…
Nää, har hört att man dör om blixter går genom en ner i marken. Skor och dylikt brukar stoppa markkontakten så att blixten typ ”dör ut” eller nått… 😛 Påstod läraren i Högstadiet som försökte förklara för 26 elever att el är farligt samtidigt som vi skulle bygga egna elkontakter…
gillar också åska, men på avstånd…
Ojoj åska är så mysigt men jag vågar inte njuta av att sitta inne och lyssna för då tänker jag att blixten kommer att slå ned i huset bara på pin kiv.
Vi lyckade pricka in ett riktigt åskväder på vårt bröllop för två veckor sedan. (På kvällen, på dagen var det strålande sol. Som tur var, för vigseln var utomhus.) Det blixtrade och dundrade så det stod härliga till. Då kurade vi alla in oss under partytältet (fast mman inte skall) och det var så himla mysigt!
Åska är läskigt. Dessbättre vet jag hur du ska skydda dig vid ett åskväder.
Läs gärna mina goda råd.
http://sverkerbest.blogspot.com/2011/06/bom-krasch-fras.html
Jag älskar åska! Om jag inte sitter högst upp i ett träd förstås. Min dotter heter Åska i andranamn. Tjo!
Ett underbart foto, Clara ♥
Jag här och gluttar i din blogg så fort du gör ett inlägg i princip. Fast jag är lite dålig på att ge mig tillkänna 🙂
Fast jag gillar den jätte mycket ♥
Jag älskar åska! Fast bara om man känner sig trygg förstås.. Min mormor var förskräckligt åskrädd och det berodde på att åskan slog ner mitt framför henne på vägen en gång när hon var ung och skulle hämta mjölk…
Här går åskan nu. Är lite smårädd, men försöker hålla mig lugn för att katten blir så hispig annars!
Väldigt vacker indigofärg på himlen då åskan närmar sig. Det gröna blir så grönt ihop med himmelsfärgen. jag gilalr det men naturfenomen är både vackra och ibland skrämmande. Pang och bu!
Kornblixtar känns säkrare!!!
Jag gillar åskan jag oxå, det är något mysigt och mäktigt med hela fenomenet. Naturen som visar sin sanna styrka och gör en påmind om att vi trots allt är ganska små i universum.
Vår lilla Jack Russel däremot är mindre förtjust, antingen springer hon skällandes genom hela lägenheten eller så kryper hon skakandes upp i mitt knä, lilla hjärtat. Så det gör ju såklart att jag gillar åskan lite mindre.