Jämfotahopp är senaste grejen här hemma. Ta i och hoppa allt man kan. Inte blir det så högt (någon centimeter bara) men nog högt för att bilden ska bli suddig för fotografen. 
Alternativt snurra runt sin egen axel och skråla högt samtidigt. Eller lägga morsans telefon på lådbilen och skjutsa runt den i hög (?) fart. Kul grej liksom! Här är vi inte knussliga med nöjen











27 svar
Försök följa med i rörelsen så blir bilden jätte häftig, har tagit flera bilder på barnen där dom liksom står still i rörelsen och allting annat är suddigt, när man lyckas blir det en wowbild =)
Förunderligt hur lätt det är för barn att ha roligt. Sen får vi anstränga oss för att behålla barnasinnet så gott det går.
Åh så söt han är Bertil! Så härligt när det inte behövs så mycket för att roa=)
Älskar Bertils upptäckarglädje!
Blir alldeles varm i hjärtat när jag ser bilderna och minns när mina egna var i den åldern, den spontana barnaglädjen i det lilla. Idag är de 13 och 16 och jag förvånas ständigt över hur snabbt tiden gått och kan konstatera att vi har haft och har roligt (därför springer tiden med dem fram). Njut av varje ålder för du har en underbar tid nu och framför dig tillsammans med ditt hjärta.
Jag tror Bertil ärvt sin moster Annas vackra huvudform.
Tack för instagraminspirationen igår, nu har jag också gjort årets löparpremiär! Heja oss!
Åh vad underbart!
Jag fullkomligt älskar klädstilen killen har! Snyggt!!
Tänk att så små medel kan göra så stor nytta 🙂 Kram från Ystad
hehe va kul. Full fart där hemma! 🙂
Hej Clara! Jag i undrar om du har någon erfarenhet av att måla på emaljerat? Jag har en liten orange kaffepanna som jag hellre vill ha vit/ljusblå. Min syster spraymålade en liten balja förra sommaren för blomplantering ute men färgen fick sprickor ganska fort. Va tror du? 🙂 tack för en fin och inspirerande blogg! Ha en fin dag!
Underbart!
Det är som det ska vara. Att upptäcka och finna glädjen i vardagslivet.
Glädje! (Jag låtsas vi har små: Springer ifatt maken i hallen: ”JAG ska natta/JAG ska säga att det är mat.” Allt har sin tid.
Jag tycker det låter superkul! I synnerhet att titta på. 🙂
Precis som det ska vara! Ta massa onödiga saker, så kommer liksom ungarna på själva vad man kan ha roligt med 🙂
Sötnosen! 🙂
Det är så roligt att läsa om Bertil tycker jag. Det känns som om han håller på med ganska mycket samma saker som min egen skrutt. Edvard hoppar också mycket nu. Och lastar saker på sitt trehjulingsflak och kör omkring med. (Tyvärr har han börjat öppna ytterdörrar och rymma också vilket är mindre kul förstås…)
Jag har sagt det förr och jag säger det igen: Det finns inte mycket som är sötare än barn som håller på att lära sig hoppa. 🙂
Ja det lät onekligen roligt – jag har nästan glömt hur skoj det är att hoppa jämfota!
Underbart! Min 2,5-åring har hoppat runt hela kvällen och låtit som en groda. Nu sover han gott med armen om en plåtburk fylld av diverse skatter: stenar, legobitar, syrrans armband och ett par bitar hundmat… 😉
Så gott det är när barn nöjer sig med det lilla tills vi vuxna tyvärr lär dem konsumera mera:)
Bästa barn och deras bästa fantasi! Önskar att jag vore lika lättroad!
Låter som riktigt roliga kvällslekar 🙂
Underbart! Bertil är ju så söt så man blir sugen på att kidnappa honom, fast jag lovar att inte göra det 😉
Kram till dig och Bertil!
Helt underbart! Min lille har börjat åla sig fram på mage så sakerna ligger inte säkert här hemma längre. De är så himla goa de må liven! Och skönt när de är lättroade:)
Heja Bertil!
🙂