Räfsar och plockar pinnar är vad vi gör denna sköna dimmiga lördag. Lillen är en riktigt bra hjälpreda i år. Jag skickar iväg honom att hämta redskap och han hjälper till att fylla och tömma skottkärran. Förra helgen när jag var hos min syster hjälpte jag henne att anlägga trädgårdsland och ordna med pallkragar och bar 1600 liter jord och skottade upp ett jordgubbsland – vad gör man inte för sin höggravida syster liksom? Jag njuter verkligen av den sortens fysiskt arbete. Som syftar till någonting, och åstadkommer ett tydligt resultat. Här hemma är det inte fullt lika intensivt men ändå blir man ganska trött efter en hel dag ute i trädgården. Som tur är bjuder min vän Elina oss på middag i kväll så vi slipper tänka på maten…
Hoppas ni har en riktigt fin helg allesammans!











23 svar
Hur gör man för att odla i pallkragar? (Vad har man i botten, vad bör man blanda jorden med?). Vore så GLAD ifall du ville svara, stort tack på förhand!
Det där jag har hållit på med hela dagen idag. Det har minsann varit uppfriskande och ta i med händerna och göra grovjobb, när andra dagar sitter i en bil eller på ett kontor och gör pappersarbete och ringer folk.
Ett härlig sätt att motionera musklerna och få solbränna på samma gång 😀
Hej!
Vill bara säga att jag tycker att ditt inlägg Om att vara bortvald är ett av bästa jag läst. Det år precis som jag känner och tänker. Jag skickar det ofta till mina vänner och bekanta som hamnar i oläge eller klagar på att mina tipps är för hårda.
Vilken tur att du skrev det, hur skulle jag annars säga det jag känner?
Vi har också röjt idag, men på balkongen:)
Att vara ute i friska luften att pyssla, fixa och dona är så härligt meditativt. Det är en så skön trötthet och känslan av tillfredsställelse och välmående slår allt! Vad fin syster du är, systrar är de bästa och ska tas hand om <3 Kramar från Amsterdam
Den bästa tiden den är nu 🙂
Åh, så härligt det låter! Kul att Bertil kan vara delaktig i arbetet! Vilken fantastisk syster du är, men glöm inte att du också måste vara rädd om dig även om du inte är lika långt gången som din syster.
När vi köpte vårt hus hade trådgården stått orörd i ca 7-10 år. Nu är det andra sommaren vi bor här och vi rensar fortfarande. Men det är väldigt roligt att se perener och dylikt ploppa upp lite här och där, nu när vi har rensat.
/Lars
Började odla med pallkragar förra året och wow, vilken skillnad det gör. Supersnabb sommarpotatis till midsommar genom den uppvärmda jorden och alla grönsaker växte så det knakade.
Härligt! Jag längtar ut till landet nu, till stugan, och där får man nästan slåss om trädgårdsarbetet, vi är fler i familjen som delar samma hus nämligen 🙂
Tack för dina härliga bilder och ord som gör att jag nästan känner doften av trädgården. Just nu kan jag inte göra något fysiskt, väntar på en hjärtoperation, men i stället får jag njuta av din blogg.
Åh det är ändå en härlig trötthet man får av att pyssla i trädgården. Fin syster du är som hjälper henne! Kul med middag ikväll 🙂 Kramar från Amsterdam!
Härligt är det med den sortens arbete! Här har skyfflats jord idag till nya, höga och förhoppningsvis hönssäkra odlingslådor. Hönsgödsel åkte i det med så de kommer åtminstone att få kalasa på blast som tack för hjälpen. Dock när jag bestämmer, förhoppningsvis.
Ja visst är det konstruktivt att rensa bort för att ge plats åt det nya livet. Jag går i min trädgård och förundras över savens trotsiga brott mot naturlagarna, när den stiger. Och detta på en planet där tyngdlagen drar allting nedåt 🙂
Om jag inte ser helt fel så är det lärkträdskvistar du har i skottkärran. De träden skräpar något alldeles förskräckligt. Min mor har ett sådant på tomten och hon plockar kvistar varenda dag och eldar i vedspisen med dem 🙂 Blir go värme det! Hjälpsamma barn är alltid bra att ha till hands!!
En av de roligaste plockepinn spelen, de i trädgården:)
Vi har också röjt idag! Visst är det härligt?:)
Det låter härligt att ha en trädgård att fixa med..
Tack detsamma!
Jag älskar det också! Snart får vi också njuta av det arbete vi lägger ner i form av trädgårdsbär och blomster!
Åh, jag saknar verkligen att ha en trädgård dagar som denna, när det skulle gå att göra massor med underbart jobb på tomten
Härligt! Hemma hos min pappa går jag alltid runt och plockar i hans trädgård. Det blir mycket pinnar och annat som jag samlar på mig i en hög.
Tack Clara för de goda råden om ett hälsosamt hem i Leva & bo på landet, bilaga till kvällstidningarna.
åh en dag ska jag minsann också ha en liten plätt på jorden och göra egna pallkragar!