
Jag har länge gått och tänkt på att göra en liten uppfräschning av köket. Tapeten som satt där var flottfläckig och sönderborrad (jag gillar ju att flytta tavlor och hyllor stup i kvarten som ni vet) och bröstpanelen var skrapad och kvistmärken hade trängt igenom. Så när Boråstapeter bad mig göra en styling med en av deras tapeter passade det ju utmärkt att slå två flugor i en smäll.

Jag valde tapeten Josefina från deras kollektion Jubileum. En historisk kollektion för att fira att Boråstapter fyller 110 år. Jag visste att jag ville ha en grå tapet i köket för att det passar både till det gröna i vardagsrummet och det blå i matrummen (båda rummen syns när man är i köket). Jag ville också göra vårt kök lite äldre och ”bonnigare”. Visserligen är luckorna från femtiotalet men resten av vårt hus går i äldre stil så jag ville knyta ihop det lite mer. Äldre fast utan att bli för rustikt. Det här var andra gången i livet jag tapetserade med Easy Up-tapeter och det var löjligt enkelt jämfört med annars när jag annars tapetserat. Bara rolla limmet direkt på väggen. Bröstpanelen målades sedan i en matchande grå nyans (S1000-N)



Enris i kruka doftar så gott! Den stora karaffen är ett loppisfynd och ljusstaken kommer från farmor. Kudden i stolen är från Nyblom Kollén.

Under hyllan har jag skruvat fast små hänggkrokar från Byggfabriken – fint att kunna hänga upp koppar eller grytlappar eller annat dekorativt.

Trätråget kommer även det från Märta och i det ligger pumpor som dekoration .

En ny gammal hylla har fått komma upp också. På den står ett gäng små kryddburkar jag fått av en gullig bloggläsare. Hur fint som helst. Blev så nöjd med de nya tapeterna och den ommålade bröstpanelen. Nu ska jag fredagsfira in helgen i mitt nytapetserade och nystädade kök!
Boråstapeter har en tävling som pågår under hela 2015 för att fira 110-års jubileumet. Ta en bild av en tapet och tagga den på instagram med #allatiderstapeter för chansen att vinna tapeter till ditt eget hem. Läs mer om tapettävlingen eller ladda upp ditt bidrag på instagram. TÄVLINGEN ÄR AVSLUTAD.
Inlägget publiceras i samarbete med Boråstapeter











44 svar
Hej!
Vad har du för färg på panelen?
Så vackert köket är.
Jag undrar vad för ris det är runt dörren?
Tänk bara på att lummer är en växt som växer mycket långsamt. Den är fridlyst i hela landet mot uppgrävning och plockning för försäljning, men det är tillåtet att plocka för eget behov. Med undantag för cypresslummern, som inte får plockas överhuvudtaget.
Tack 🙂
Jag tror det är lummer. 🙂 Går att hitta i de flesta skogar.
Hej! Åh, ni gör så himla fina tapetval i ert hus!:) Skulle du inte kunna sno ihop en liten bildserie med alla era tapeter?:) Det vore kul att se! Jag är själv nybliven ägare till en Västerbottensgård från 1880 så nu är det bara att börja spåna idéer för oss här hemma på hur man bäst kan bevara och återskapa. Superkul att kika in här för inspiration då! Tack för att du delar med dig!:)
Tack för förslaget – det lät ju väldigt roligt! Ska göra slag i saken =) och ditt hus låter ju fantastiskt – grattis!
Oj! Jag har inte varit in på bloggen ett tag och var jätteöverraskad att se denna tapet. Först undrade jag om det inte är i hallen men sedan skrollade jag ner och förståd att det är köket. Det blev jättefint, igen. Fast jag saknar ditt ”gamla” kök, det var verkligen unikt 🙂 Men det är alltid bra med lite förnyelse.
Så himla fint och ombonat! Mys!
Ruskigt fint blev det! Har bara sett just den tapeten i andra färgställningar förr, som visserligen varit hemskt fina. Men den här var verkligen toppen! Håller med om att grått var ett bra färgval mot övriga rum. Speciellt mot erat fina bord/köksö.
Det blev verkligen fantastiskt fint! Vilken stor skillnad en tapet kan göra för känslan i ett rum… Stilen känns mycket mer harmonisk med resten av ert hus:)
Jättevackert och det känns mycket äldre än den tidigare. Riktigt klassiskt och fint som en Strindberg saga 🙂
Oj oj så vackert och fridfullt…
Åh vad fint! I det här inlägget måste jag säga att jag fastnade lite extra för tant Märtas trätråg. Jag önskar så mycket att jag hade haft ett gammalt baktråg från en släkting i min ägo. I träet sitter nämligen bakteriekulturer från forntida bak, som du lätt kan väcka till liv och baka med. Jag har testat detta med flera olika gamla baktråg, och fått jättefina surdegar direkt. Så testa någon gång att blanda ljummet vatten och ekologiskt rågmjöl i tråget, så har du förhoppningsvis tant Märtas surdeg redo för bak redan nästa dag. Sedan är det bara att diska tråget (utan diskmedel) och låta det torka.
Åh jösses så fint det blev! Alla tiders!:)
Vad snyggt det blev!
Jag tycker det blev jättefint! Är så sugen på att göra om hemma med, ska bara få tummen ur!
kan INTE släppa hur fin er spis är! eller ugn kanske det heter :p
Så mysigt och fint kök du har.
Det är ren glädje att titta in på din fina blogg.
Tack Hanna =)
Jag tycker himla mycket om din blogg, Clara och det har jag gjort länge. Men jag tycker tyvärr lite mindre om den på senaste tiden då det känns som att vart och vartannat inlägg är sponsrat/ett samarbete med något företag.
Missförstå mig inte; självklart unnar jag dig att tjäna pengar på din blogg och jag förstår att det är därför du gör dessa samarbeten men jag vill ändå skriva några rader om hur det känns för mig som läsare (en känsla jag säkert inte är ensam om…?).
För mig känns de sponsrade inläggen inte lika genuina som resten av din blogg (och det är just det genuina och äkta jag uppskattar med dig!). Jag kan inte låta bli att undra om du hade skrivit dessa inlägg på det vis du gör om de inte varit sponsrade; om detta egentligen är saker du vill berätta om/visa upp/dela eller om det är ett konstruerat sammanhang för att kunna nämna/visa upp en produkt? Tyvärr känns det allt för ofta just konstruerat.
För mig som läsare känns det lite som när man ser en bra film och så plötsligt rullar det upp en splitter ny bil med bilmärket onaturligt nära kameran, så att man inte kan undgå att lägga märke till produktplaceringen. Hur bra man än tycker att filmen är i övrigt så ger detta en lite tråkig bismak. Lite så har det känts på din blogg på sista tiden.
Jag kan tycka att det är OK med något enstaka sponsrat inlägg men det har blivit lite för mycket, lite som att man scrollar och bara väntar på att ”Inlägget publiceras i samarbete med….” ska dyka upp.
Och jag tycker att det är synd, det är allt jag vill ha sagt, som en trogen läsare under många år så tycker jag att det är synd att jag inte njuter av besöken här i din värld lika mycket längre.
Visst kan jag hålla med dig Emma att den absolut mest genuina känslan återges i de inlägg som inte är sponsrade. Och det är väl inte så konstigt? Men är det något jag gillar med de sponsrade inläggen så är det att de inte känns konstruerade. Tvärtom känns de som precis alla andra inlägg tycker jag, d.v.s varma och personliga, men bara med det lilla undantaget att det just är ett reklaminlägg. Men det stör mig inte så mycket, för jag tycker att du, Clara sköter det så snyggt! Jag väljer att inte lägga så stor vikt vid att det avslutas med meningen ”detta är ett inlägg i samarbete med…” eftersom jag tycker att dina texter alltid ger mig en ombonad ”nära-läsaren-känsla”. Det känns att du menar det du skriver om, oavsett om det är ett sponsrat inlägg eller inte. Och vad gör lite reklam, när den är helt relevant i sitt sammanhang? Reklam kan vara skitjobbigt när den tränger sig på när en helst vill slippa, men dessa sponsrade inlägg ser jag varken som jobbig eller påträngande reklam, jag ser det mer som inspiration!
Hej Emma. Tack för din tänkvärda kommentar. Jag håller med om att det blivit många reklaminlägg sista veckorna. Företagens högsäsong när det vill annonsera extra mycket är under okt/nov/dec. Men som trogen läsare kanske du noterade att jag inte hade ett enda sponsrat inlägg på hela sommaren? Det går i vågor helt enkelt. Totalt sett har jag faktiskt mindre sponsrat material på bloggen nu än för säg två år sedan. Då hade jag veckans tävling (i princip VARJE vecka) samt en julkalender med sponsrade priset i december (24 sponsrade inlägg i rad) samt andra typer av samarbeten. Jag väljer mina samarbetspartners noga och väljer själv vad jag ska skriva om, fota, styla och fotografera. Jag skriver sällan om en produkt rakt upp och ned utan vill visa något inspirerande, lära ut något, berätta något tänkvärt etc. Det ska vara ett mervärde i inläggen. Inte bara reklam! Jag gjorde många DIY-tips till bloggen förut. Nu säljer jag sådana reportage till tidningar istället. Det betyder mindre sådana inlägg till bloggen. Så för att få möjlighet att göra sådan inlägg direkt till bloggen (tex med griffeltavlan för någon dag sedan) så samarbetar jag med sponsorer. Så att ni som läser bloggen får ta del av den inspirationen här istället för att ni ska behöva köpa tidningen. Att det känns konstruerat för vissa av mina läsare är tyvärr inte så mycket jag kan göra åt. Hoppas du finner läsglädje i inläggen däremellan i alla fall. Allt gott
Vilka fina tapeter! Var köper du fotogen? Jag har fått en fotogenlampa och vill ha riktigt bra fotogen som inte luktar. Men var köper man det?
Jag köpte från Byggfabriken i somras men tror det finns i vanliga affärer. Välj lampolja istället för fotogen =)
Jättefint! Älskar färgkombinationerna! Vad är det för växt som hänger runt en av dörröppningarna?
Jag tror det är lummer. Går att hitta i de flesta skogar.
Verkligen fint och mycket inspirerande!
Men, jag måste fråga dig något; jag läste någonstans nyligen att om man vill hålla plasten från sitt hem så ska man undvika Easy/Quick Up-tapeterna. Vi satte upp en Easy Up i somras vilket var så smidigt och lätt, så jag blev litet fundersam. Vet du hur det ligger till med detta?
Det kan vara besvärligt tycker jag, älskar gamla hus och gammal inredning men vissa (ett fåtal enl. mig:)) saker var ju inte bättre förr, som ex. innehåll av arsenik och bly. Halter av detta kontrolleras ju idag. Vilket underbart kök du har i alla fall!
Easyup-tapeterna är gjorda i polyester. Vet inte om de som nästan alla nya papperstapeter även är akrylatbelagda. Jag hittade ”rena” limfärgstryckta papperstapeter helt utan plast på en byggnadsvårdssida.
Ja, moderna tapeter har i regel en tunn plastfilm – det gäller inte bara easy-up tapeter. Jag har ett gäng gamla vackra papperstapeter i en låda på vinden men de vågar jag inte använda för de innehåller i sin tur arsenik (inte allt för ovanligt på gamla tapeter). En svår balansgång.
Easy-up har en tunn plastfilm.
Jättefint, och fräscht! Men måste erkänna att jag var löjligt förtjust i ditt gamla kök…
Jag är också hopplös på att flytta om tavlor och annat stup i kvarten… Hål efter spik är ju svårt att undvika (men har du inte alltför mörka tapeter kan de ofta göras nästintill osynliga genom att gnugga in potatismjöl i dem efteråt), men skruvhål har jag ett tips för att undvika – innan jag borrar skär jag med en skalpell ett kryss genom tapeten (med kryssets mitt där hålet ska hamna), tar sedan en fuktig svamp och trycker försiktigt emot tills fukten löst upp limmet bakom (10-20sekunder kanske, beroende på tapet?). Då kan jag försiktigt vika upp mina kryss-flikar och vika dem utåt. Jag har då en tom väggruta att borra/skruva i – och när jag tröttnat på tavlan/hyllan kan jag bara spackla igen hålet, dutta på lite tapetlim – och vika tillbaka flikarna igen. Blir så gott som helt osynligt, bara i skarpt släpljus krysset kan synas lite svagt – om man vet om det. Och knappt ens då 😉
Perfekt för mig som bor i hyresrätt och annars pga miljoner hål tvingats bekosta omtapetsering när jag flyttar ut…
Vilket himla toppentips! Hade hört om något liknande förut men inte fattat hur det gick till förrän nu. Näst gång jag skruvar ska jag definitivt testa =)
Fint med lite varmare färger!
Så underbart trevligt det blev!!! Köket är ju en viktig del av ens hem verkligen.
Så utrolig fint det ble! Tapet altså, det gjør virkelig mye for et rom. Vi tapetserte soverommet vårt med Flora fra Boråstapeter i sommer, fikk så lyst til å tapetsere typ alle rom i leiligheten 🙂
Personligen är jag inte en tapet tjej men tycker att det är vackert i andra hem. Undrar en sak, hur länge håller en tapet innan man bör tapetsera om?
topbloggare blogg.alltforforaldrar.se/viviannetreschow/
De håller hur länge som helst egentligen – men har man dem i ett kök är de ju mer utsatta för fukt och fett. Men borrar man inte och spikar i dem ideligen så kan de sitta i hundra år =)
Så FINT!!
Det här var ju helt magiskt vackert! Wow!
Stiligt värre! Vilken otrolig skillnad mot tidigare. Jag tapetserade vårt sovrum med exakt den tapeten i somras. Rummet blev så mysigt och ombonat bara genom den lilla ändringen. Trevlig helg!