r036A9102

Nu vill jag tipsa om Till min dotter av Malin Wollin. En helt underbar, gripande och rolig bok! Och nej det är inte bara jag som tycker att den är det – för Malin har fått fantastiska recensioner av bland annat Linda Skugge. Och med rätta kallas hon för Sveriges Caitilin Moran. I denna uppväxtskildring från vi följa Stella från flicka till ung kvinna. Med allt vad det innebär av killar, alkohol, utfrysning och vänskap. Och som alltid när Malin skriver skrattar jag rakt ut i vissa passager, men får gråten i halsen i andra.

Stort plus för det fantastiskt snygga omslaget. (Jag fick tom äran att vara smakråd på ett hörn när jag och Malin låg i dubbelsängen i Kenya och skvallrade om ditten och datten och böcker. Lotta Kühlhorn står bakom såklart!)

Nu tävlar jag ut tre ex av boken som alla kommer signerade med en personlig hälsning från Malin. Allt du behöver göra är att motivera varför du önskar vinna. Tävlingen pågår till den 11/4e och Malin utser vinnarna.

Grattis till Anna K, Elisabeth och Sandra!  Malin kontaktar er via mail och skickar boken!