Så här såg vår groventré ut i slutet av sommarlovet. Vi har kommit och gått, packat upp badkläder, haft nattgäster, lämnat väskor ouppackade, haft renoveringsprojekt igång…och ja då blir det så här.

Skillnaden nu mot för förut är att det i alla fall går att städa. Eftersom lådorna, korgarna och förvaringssystemet finns där. Så Jakob tog barnen till stan och jag fick underbart ljuvlig egentid för att ta tag i skiten. Ja alternativet är ju att ta tag i skiten med tre barn hemma och då är detta helt klart att föredra.

Två timmar senare såg det ut så här. Fick sån energi av att det gick så snabbt så sedan fortsatte jag in i källarförrådet där det också rört ihop sig senaste månaderna. Barnen har varit i lådorna och rivit ut och letat saker. Grejer har lastats in utan att någon sorterat rätt på dem. Så jag gjorde ett ryck även där och det gick ganska fort även om det såg hemskt ut. Finns det bara ett system i grunden så går ju allt att få ordning på.

Och sedan när jag fått upp farten kunde jag inte låta bli att ta tag i förvaringssektionen utanför badrummet på ovanvåningen. Den sektionen städades senast på jullovet vill jag minnas och lådorna med plåster var fulla med tamponger och i tandkrämslådan låg det hundgodis blandat med torrschampo, nycklar till sommarstugan och recensionsex av böcker.

Ja ni förstår. Så jag fortsatte städa, rensa och sortera där.

Men när jag städat och rensat och sorterat i nästan sju timmar hade jag ändå inte kommit till mitt slutmål. Nämligen mitt kontor. Där det stått grejer kvar sedan i maj. Saker jag inte hann städa undan då eftersom det var så mycket jobb. Och som jag inte orkat städa under sommaren eftersom jag velat vara ledig. Och nu en vecka efter detta städ-il har jag fortfarande inte orkat ta itu med det. Vi får se när orken räcker så långt.

Det här är -som ni märker – inget inlägg om hur förträffligt vi har det utan om hur svårt det är när en stor och ganska stökig familj ska försöka hinna leva, arbeta, ha ett socialt liv och även vila mellan varven. Och med tanke på det är jag så sjukt nöjd över att jag lagom tills skolstarten lyckades:

Prova ut höstjackor till barnen och hänga bort det som blivit för smått.

Hitta ny passande storlek på höstjackorna i källarförrådet.

Prova ut gamla höstskor och hittat ny, korrekt storlek till alla barn.

Gräva fram alla regnställ och stövlar och packa med extrakläder till Ulfs låda på förskolan

Hitta fingervantar och tunna mössor och ulltröjor.

Tömma och rengöra alla ryggsäckar och dessutom hitta igen en försvunnen lånebok från skolan.

Ni som är pedanter har ingen aning om vilken bedrift det här är. Men ni andra normala människor kan ge mig stående ovationer, tack. Känner mig så glad över att vara en mer samlad förälder med koll på läget än jag någonsin varit förut. Övning (och maaassor av förvaring) ger tydligen färdighet.

Snart ska jag ta itu med kontoret. Lovar