Så roligt att får läsa om allt ni städade igår. Hejaheja! Några postade också framstegen på instagram så att jag fick se. Så härligt! Ytterligare några efterlyste en lagom lång podd för utmaningen. Wollin & Clara brukar ju vara en halvtimme långa – så de räcker till två städkvartar. Men annars kan jag rekommendera denna peppiga svängiga spellista som jag brukar städa till. Disk & Plock heter den.
Nu till dagens städkvart:
De utrymmen som användas mest måste städas oftast. Egentligen en självklarhet – ändå kan jag glömma bort det och få svårt att prioriterar och tro att jag borde ordna upp hela huset på en och samma gång. Men nej – jag ska ju fokusera på de utrymmen som stör mest i vardagen.
Idag valde jag brödlådan. En djup låda i vår köksö där brödet förvaras. Vid köksön ordnar barnen sitt eget mellis och sin egen frukost. Det brukar resultera i en enda smulig röra.

Ja ni ser ju själva.
Jag lyfte ut allt ur lådan. Tog även ut den knottriga plastfilmen som ligger i botten (som förhindrar repor och glid) och dammsög ur lådan noggrant. Och så sprutade jag diskmedel på plastfilmen och sköljde av den i duschen. Den är för otymplig för handfatet i köket.
Sedan tömde jag de trasiga bröden och smulorna ur min stora plåtburk. De sparade jag i en påse för att ge till fåglarna. Sedan öppnade jag alla udda brödförpackningar och la ner dem i prydliga rader.

Så här blev resultatet. Tog lite drygt tio minuter, så de övriga fem minuterna ägnade jag åt att smula ner brödet bland solrosfröna vid fågelbordet.
Lärdom: Brödlådan blir stökig för att barnen ofta hanterar den själva. Att de får bre sina egna smörgåsar besparar dock oss en massa jobb. Så det är värt den extra städningen det genererar.











45 svar
Tack! Detta resulterade i att jag städade en låda som hade knäckebröd, flingor och muggar i sig. Men inspirerad av ditt inlägg drog jag igång och gav den fler funktioner och la även i bröd och lagom stora tallrikar att ha kladdiga mackor på. Så nu blev det helt enkelt en mellis-låda. Lagom i höjd och mer räty saker för att barnen själva ska kunna ta fram sina saker! 😀
Genialiskt!
Min skräplåda var nästan perfekt, tog bara och flyttade på 3 saker och kastade en.
Brödskåpet hinner jag inte idag, har jobbat och är trött, men imorgon ska sonen få hjälpa mig, jag slutar tidigt.
Även jag blev inspirerad men istället för en städkvart har jag en vecka med egenvårds-kvart, dvs typ städar mig själv. Otroligt välbehövt med två småttingar hemma! Så igår blev det ta hand om alla örhängen, rengöra hålen i öronen och sätta tillbaka och idag fick sig fötterna en rejäl omgång fila och smörja, aaah har typ velat göra detta sen november!! Imorgon ska jag nog satsa på att handtvätta en snygg klänning som väntar på att bli använd så fort den är ren 😊
Så klokt! Det var dig väl unt <3
Vilka härliga kommentarer här 🙂 Jag dammsög den där luftventilen i badrumstaket som jag äcklat stirrat på från toalettstolen i flera veckor. Plötsligt hände det. Tack Clara! Och det tog bara 5 minuter. Så då tog jag mig även an grönsakslådan full av löksnafs och små irriterande vitkålsbitar. Så otroligt nöjd jag känner mig efter denna lilla insats. En sak slog mig dock – undrar om denna städiver hade vällt fram lika glatt som en vårbäck om detta vore en blogg vars läsare i huvudsak bestod av män? Vad tror ni? Kan ni se era (eller andra) män entusiastiskt dela städtips på internet?
Fick rensat och organiserat i en av våra trådkorgar i tvättstugan där vi har presentsnören, kalasgrejer och massa blandat. Imorgon blir det nästa låda eller en hylla där inne 🙂
Jag kan tänka mig att den kommer senare i veckan – men för mig blev det översta hyllan i kylskåpet ^^ – så mycket hade den lyckats gro igen att hela min kvart gick åt till det. Alla burkar prydligt på rad. Slängt gammal jäst och torkat rent marmeladspill. Så skönt att komma framåt! Tack för pepp!
En diskbänk i tvättstugan som har en märklig tendens att fyllas med saker, gamla vissna julblommor, en trasig galge, utbytta krukor, schampooprover från frisören och glitter från lucia… rensat tillbaka till rätt plats ute i förrådet.
Alla är så duktiga, vi kanske ska fira med en veckas kvartar av självvård nästa vecka, en kroppsskrubb, fixa naglar, noppa ögonbryn och annat eftersatt som i alla fall jag sällan prioriterar ❤️
Städade översta kökslådan. Tog lite mer än en kvart men det var det värt.
Sorterade och ger bort en del udda och överflöd.
Jag tog tag i stryktvätten x antal handukar/örngott/dukar som legat sedan innan jul
Tack för inspirationen 🙂
Så inspirerande. Jag själv för mycket att klara av just nu (tömma min mammas hem, göra beslut på vad jag och min syster ska göra med varje pryl, göra rum i mitt eget hem för mammas saker,…). Men att bena ner det i små hanterbara sysslor, en grej varje dag har fått mig att inse att om jag gör en sak eller två saker varje dag som inte tar länge, 15 min, så kommer jag i mål. Inte idag, imorgon eller ens nästa månad. Men inom öberskådlig framtid och det tröstar.
TACK för ditt tips och om städkvartar! Jag bestämde mig för att haka på och idag tog jag ett skåp med bra och ha saker. I det hade jag glömt 3600kr i sedlar som är för gamla 😝. Ska se om jag kan få dem inväxlade
Det kan man! Jag rensade skrotlådor i mellandagarna. Man ’ansöker’ hos riksbanken och får ett idnummer tillsammans med vilket sedlarna kan skickas. Sedan betalar de ut pengarna
Jag fick även iväg gamla pund till en mynthandlare i Lund. Så skönt att ha gjort! Lycka till ⚘️
Tack för svar!! Kanske bäst jag letar mer hemma om jag har glömt/gömt något mer😅
Jag blev sugen på att testa gröt brödet som skymtade i lådan 🙂
Check på dagens kvart 👍 tog ett underskåp i mitt ekskåp med porslin. Mest för att det var väldigt dammigt men också för att skapa en plats för mitt julporslin. Loppisfyndade assietter mm som nu plockats bort. Gruvat mej för det och dragit på det och så visade det sig ta 12 min 🙈
Hej! Inspirerande! Brukar jobba lite så med städning hemma men ska testa att införa det varje dag!
Jag lärde mig förra vintern att man inte ska/bör ge bröd åt fåglarna…är inte bra för dem, de ska äta typ proteiner och fett och inte kolhydrater…trist då jag nu inte vet vad jag ska göra med brödrester…
Eller baka bread crumb cookies, sök recept på nätet
Min mamma brukar mixa torra brödsmulor och använda som ströbröd. Att ha i köttfärsen när du gör köttbullar eller bröa en bakform.
Smular du brödet och blandar med fågelfrö är det inget farligt. Det många gör är att ta torrt bröd och ge till fåglarna direkt.
Flyttar idag…ska packa ett släp och sedan städa det sista i kväll…i morgon bitti bär det av ovan polcirkeln…så inte en chans att bara städa en kvart. Men gillar tanken och ska införa det i det nya hemmet! Så kan jag brodera mera som någon skrev i en kommentar1
Aha, detär barnens fel att det gror igen i brödlådan. Tack för insikten (inte heeelt säker på att det är hela sanningen hemma hos oss dock…) 🙃
En kökslåda dedikerad till bröd är ju en supersmidig lösning för att underlätta vardan! hmm… Vem sitter på fler smarta sätt att organisera sig som kanske inte är så uppenbara?
Själva använder vi nedersta lådan/korgen i de flesta garderober som tvättkorg med flera fördelar; det finns flera olika ställen att lägga tvätt på, man slipper fula tvättkorgar som alltid står i vägen samt smutstvätt på golvet, så skönt att det ser städat ut när man stängt garderobsdörren också är de lagom små för att inte härbärgera något tvättberg men däremot ungefär en maskin – så hänger man med så blir det aldrig några monstertvättar.
Gud så supersmart!! Tack för tipset 👌
Roligt, ett sånt projekt har jag också startat hemma. Det är röjning, rensning och omorganisering, etappvis, i alla vrån och skrymslen.
Idag tog jag tag i att ta upp jullådorna på vinden. Tog 15 min inkl att packa ihop det sista samt byta glödlampa på vinden. Frra året stod lådorna nästan till påsk (i gästrummet vi sällan nyttjar mer än att gömma saker när vi städar) så jag är så nöjd!
Toppenutmaning! Igår blev jag inspirerad, när dessutom solen sken, att gå ut och ta reda på och sortera alla plastkrukor jag har inför odlingssäsongen. Dessa låg hopplöst utströdda över 2 uteplatser och i en fullkomligt oöverskådlig låda i garaget. Men se! Efter exakt en kvart låg de i en träback, organiserade efter storlek precis utanför köksutgången, sådär lättåtkomliga för när andan faller på att göra de första sådderna. Skönt!
(Att jag sedan passade på att städa annat förstör lite av historien så vi lämnar den där. En verklig utmaning att sluta efter en kvart!)
Vad lagom med ett projekt på 15 minuter. Vad var städutmaning nr 1? Har tydligen missat den. Ha det gott! Kramar.
Obs! Brödsmulor är ingen bra mat för fåglar – det mättar, men innehåller inte näringsämnena som de behöver.
Idag rensade jag i och på skrivbordet med jag satt i telefonkö till försäkringskassan. Kön var på 18 min och jag rensade på 12.
Två saker på samma gång. Effektivt. Annars var planen att rensa i stora badrumsskåpet enligt mitt schema. Blir i morgon.
Att sitta i telefonkö är ju supertrist, men ändå bästa tillfället att få tråkiga småsaker gjorda på. Det blir lite mindre själsdödande då!
Röjde o städade i överskåpet ovanför kylskåpet där vi förvarar hårt bröd, kex o skorpor. Gjorde fynd som låg längst in och var svåra att se. Julknäcke från 2021 som härsknat och en påse skorpor. Ny ordning= allt ätbart längst fram och tomma fina kakburkar bakom längst in. Så härligt att vara klar efter 15 min och inte fortsätta med skåpet bredvid. Det tar jag i morgon. Begränsningen gör så mycket!
Vad roligt!
Detta är så bra!
Är sjuk/vabbar så anammade detta under vår tillfriskning. Igår en kökslåda där den av någon anledning hamnar allt från bandage, till tärningar, reflexer och ladd-sladdar. Idag mitt badrumsskåp+ en Quickfix i sminklådan. Min sambo som annars är väldigt ordningssam och gillar att städa och fixa fick jag bromsa och säga det ska bara vara något som tar 15 minuter… tror det blev kylskåpet för honom igår då någon i barnaskaran inte lyckats skruva på korken ordentligt på en flaska som låg ner… ofrivilligt men högst nödvändigt! Vi kommer komma långt under denna vecka.. har även försökt involvera barnen, då den som är sjuk lyckades städa hela sitt rum.. inte illa va?
Tack för inspiration!
Ja att hushålla med sin energi så att man får tid till andra aktiviteter är viktigt
Men det är lätt hänt att man tänker ska bara🧚♂️🙂
Gjorde en kvart nu på morgonen utan att ens tänka på det förrän jag tittade in här. 😉 Dammsög o våttorkade dotterns rum o bar in en hylla. Vi hade målaren här igår.
Tillfredsställelse med före- och efterbilder ⭐️
För mig blir det inte ett enskilt område denna kvart utan att våttorkar golvlisterna! De har en tendens att liksom, ehe, glömmas bort längre perioder. Ena dagen golvlister och andra dagen ovanpå dörrkarmar blir nog alldeles lagom i tid!
Heja!
Åh, det här gillade jag. Det har inte gått så bra härhemma hittills. Igår skulle jag jag bara ta loss röret under vasken men det blev en entimmes rensning av avloppet. Jag berättade för maken och han blev också inspirerad. Så han tänkte bara torka av gummilisterna i diskmaskinen och tvätta silen. Det slutade med ca 1,5 h städ där vi hjälptes åt så totalt 3 h. Det finns tydligen skrymslen i en diskmaskin jag under mitt snart 41-åriga liv inte vetat att man behöver städa 🙄. Så skärpning för oss, imorgon ska jag avgränsa bättre.
Men skönt ha gjort och att ni var 2 om det 😁💯✔️
Idag blir det dammsuga vardagsrummet!
Min utmaning är att sluta i tid. Jag har lätt för att passa på och ta hallen också när jag ändå är igång. Och då ligger köket i angränsande rum. Och vipps har all min energi gått till att ”passa på att städa hela huset” istället för att sitta i soffan och brodera som jag hellre ville lägga energin och tiden på.
Idag blir det vardagsrummet. Bara vardagsrummet.
Känner igen mig så i detta. Jag är verkligen en ”när jag gör detta kan jag lika gärna göra detta” vilket förbrukar all energi och gör mig helt slut.
Vi är nyinflyttade så istället för städkvartar testar jag ”fix/renoveringskvartar”. Igår steamade jag en av fyra nyuppsatta gardiner. Det var jobbigt att sluta mitt (mentalt vill man ju göra alla) i men samtidigt hade jag energi kvar och fick jag både då tid att slappna av i soffan och sedan gå och lägga mig utan att det blev för sent.
Ja, precis så! Att avgränsa är halva grejen
Blir så inspirerad. Ska också ta en städkvart idag, mitt i min utmattning, för att det känns så lovande. Precis lagom lång tid att orka engagera kroppen och hjärnan, och precis lagom lång tid för att ändå få något område städat. Genialt faktiskt. Tack för peppen, Clara! Kram