
Med oktobers intåg är det hög tid att välkomna hösten i hemmet! Jag möblerade om och rullade ut de antika mattorna som ger botten till rummet. Dekorerade skåpet med lummer och granris och bytte till nya textilier.

Frosten har tagit det mesta i blomväg, men luktärterna och höstastern klarar -5 utan problem!

Trädgårdsäpplena doftar intensivt och fruktigt.

Nästan lika starkt som luktärterna.

Men stopp, vad är det där?! En ny stol? Ja, en förtjusande gungstol från 30/40-tal någon gång. Anna köpte den billigt på återvinningen i Jokkmokk. Men sedan kom vi på att den passade bättre hemma hos mig. Så då stoppade vi in den i skuffen. Har velat ha en gungstol sedan länge, men de flesta har så långa medar och blir därmed för skrymmande. Men den här förtjusande lilla saken ryms precis. La dit en kudde jag fått av Erica och ett tyg jag köpt på loppis i Borås.

Men originalklädseln under är också helt fantastiskt. Grön sammet med denna blomranka på.

Fick den fina ikontavlan av min faster när jag hälsade på och hittade grodan i porslin på second hand. Med ordet ”import” stämplad i baken. Allt porslin som är märkt med ordet ”import” i botten har i regel kommit till Sverige innan femtiotalet. För då skulle import stämplas.

Bytte plats på alla tre skåp i matrummet helt på egen hand. Tur jag är stark för det blomstermålade allmogeskåpet väger som en shettlandsponny.

En gammal spegel som legat undanpackad ett tag har också fått komma fram. Den ger liv åt detta annars lite döda hörn. Och den förtjusande rumsgranen köpte jag efter att jag på en gammal bild sett att farmor hade precis en sådan i sitt vardagsrum. Nu återstår bara någon fin bild att sätta i den lilla träramen på skänken.

-Mamma det är fööööör mysigt sa Folke och Uffe med stjärnögon när de kom hem från skolan häromdagen.
Och det är tur att jag gillar att möblera om, för det är först då jag får städat på alla konstiga ställen. Som bakom skåp och ovanpå hyllor, på svåråtkomliga lister och på prydnadssaker som står otillgängligt. Men nu är hela rummet genomgånget, så nu får oktober braka in bäst den vill. Vårt hem är redo!











35 svar
En fråga, var förvarar du mattorna på sommaren? Har du andra mattor då? Eller bara golv?
Åh, gungstol. Jag har en Amerika-gungstol (?) ståendes i förrådet , ingick i husköpet, men som inte får plats i det lilla huset längre. Trots att den är yteffektiv med fjädrar istället för skidor… Drömmer om att ställa fram den om vi får fler barn, så att jag kan sitta där med en liten bebis. ☺️
Gungstol + bebis är en suverän kombination!
Älskar stilen
Alltid velat ha fotogenlampa, men har hört fotogenlampor luktar illa- stämmer det??
Så mysigt!
I ett mycket gammalt inlägg nämnde du att ni hade en plåt som diskställ på diskbänken i trä. Smart! Vilken sorts plåt har ni och var får man tag i en sån?
Ikonen är nog en restriktoner, en liknande finns på omslaget till Owe Wikströms bok ”Med ikonen på fickan” om yttre och inre resor.
Reseikon
Tycker att det ser så hemtrevligt ut hos dig/er. Verkligen fint.
Älskar atmosfären i ert hem.
Har någon tips på hur man kan få till känslan med små medel?
Bor i en kritvit lägenhetslåda i stan, med tre meters takhöjd och små fönster. Får inte till myset!
Kan inte måla om, så känns verkligen som en vit skokartong.
Bor också i ett vitt nybygge utan möjlighet att måla om. För att komma bort från den kala känslan så har vi inga vita eller ”stilrena” möbler, allt är antingen träfärgat eller målat. Stort köksskåp i trä, rutiga gardiner, gammalt rejält köksbord, trasmattor, färgstarka kuddar i soffan och ”pryttel” på hyllorna.
Har mörka möbler i trä, och det hjälper verkligen! Taket är så himla högt bara. Men kanske vägghyllor med fler småpryttlar som du säger. Tack!
Jeg bodde en gang i en leilighet m alt hvitt og forbud fra eieren mot å male, så da hengte jeg bl a et quiltet sengeteppe på veggen med tynne stifter som knapt laget hull/merker; og hengte opp gardiner som dekket veggen på hver side av vinduene ( ikke selve vinduet) ved å bytte til en lengre gardinstang ( kunne bruke de gamle festene). Vet ikke om det lar seg gjøre der du bor.
Tänker att Elisabeths förslag är bra! Tyg på vissa väggar blir som stora varma tavlor. Samt rejäla draperier och gardiner som gör hemmet ombonat
Inte tänkt på det! Och jag som älskar textilier! Tack Elisabeth. Och tack Clara!
Det är så fint med lummer, det konstaterar jag varje år när du tar fram det! Men var får du tag i det? Jag försöker hitta men lyckas inte.
Och så måste jag bara fråga – håller den trearmade golvlampan på att välta bakom gungstolen? För mig ser den ut att ha hamnat helt på svaj, som att den fått sig en smäll av gungstolen! 🙂
Mitt är av plast, faktiskt. Då lummer är fridlyst här i krokarna = )
Varför vill du ha en gungstol? Jag har funderat på om äldre förr satt o gungade för att distrahera värk o annat. Eller var gungstolen bara en modegrej, statussymbol som ”vanliga” snickerier kunde göra så att den trots allt blev lättillgänglig o överkomlig i pris. Det fanns en stoppad 30-tals modell hos någon såg aldrig att den användes. Varför??? Vet någon gungstolens historia i Sverige? Jo det fanns även något som kallades amerikamodell. Har ingen nutidahälsoinriktning gungandet som metod. Somnar lätt på tåg och undrar om en vaggsäng hade underlättat insomnande…
Hej! Gungstolar är lättare att sätta sig i och resa sig ur. Det finns moderna fåtöljer nu som ska underlätta för det. De ”möter/följer med” i rörelsen. Gungstolen gör samma sak, tror det var en av anledningarna till att många äldre satt i dem.
själva gungandet är så härligt också. Rogivande. Jag är en bensprattlare som guppar med fötterna av rastlöshet annars – men i gungstolen får jag ro =)
Jag håller med Folke, det är föööör mysigt!! Så himla fint😍 jag blir så inspirerad. Satt och tänkte igår att jag har sådan lust att möblera om lite och ju blev jag ännu mer peppad!
Ursnyckt!! Rumsgran är så vackert. Ser gammeldags ut av nån anledning
När min mormor var äldre önskade hon sig en gungstol. Så när vi var på en aktion i trakten lyckades vi ropa in en ursöt liten gungstol. Lagom att ha att gunga i vid köksbordet. När jag sedan kom till min gudmors stuga i samma område så upptäckte vi att hon hade en exakt likadan. Vi misstänker därför att det är någon lokalsnickare som gjort dom. Så härligt med gamla möbler med en historia bakom. Gungstol3n finns numera i mina föräldrarhem. Ofta hänger vi över en fint virkad bonad som mormor gjort. Tycker spegeln gjorde sig väldigt bra där. Super fin!
Så mysigt!
Vilken underbar gungstol och jag älskar den vackra spegeln. Du är allt bra duktig på att få till det. Så härligt med kommentarerna från dina söner.
Även om gungstolsmattan är jättefin så skulle jag personligen inte gömma den underbara gungstolen. Så fin klädsel och fint arbetat trä.
Nej det satt hårt inne men hörnet blev så tomt med en så genomsläpplig rygg som gungstolens. Så just nu får den ha tyg i sig
Jag säger som Folke och Ulf: Det är för mysigt! Så fint med alla fina möbler, som du ofattbart nog lyckades flytta själv, och alla textilier som jag är speciellt intresserad av. Fina blåvita gardiner i tekniken dukagång och gungstolsmattan ser ut att vara i krabbasnår, det är pyssligt och drygt att väva. Tack för dessa underbara inredningsdetaljer som jag kommer att titta på mycket idag.
Så fint att få namn på dessa tekniker! Det är värdefullt för mig att veta 🤗❤️
Så otroligt inbjudande och hemtrevligt – som att krypa in i en trygg och varm sammetskram!!
Jag undrar fortfarande hur det kan va så olika – om jag blandar färger, mönster, stilar… ser det bara osammanhängande, rörigt, helt opersonligt och dött ut. Men när du gör det – ett levande och ombonat hem som jag vill va barn i!!!
Tack snälla =) det är en övningssak tror jag! kram
Fascinerande! Kommer aldrig förstå hur man kan möblera om i vardagsrum eller kök – i mitt huvud finns bara ett vettigt sätt att möblera hemma och tunga skåp flyttas definitivt inte! Bara i barnrum har möblering ändrats någon gång.
Jag håller med dig! Men alla är vi olika.
Jag älskar Folkes kommentar. Du har fina grabbar, alla fyra.
Tack =) ja de är toppen!
Du har det och gör det så himla hemtrevligt och ombonat, Clara. Det är inspirerande!