Jag vaknar av ett mjukt rasslande från pyssellådan utanför sovrumsdörren. Det är Uffe som stigit upp. Han sitter och knåpar ihop presenter till sin storebror, en dag efter hans födelsedag. Klistrar, ritar och pärlar på någonting stort. Det är sand på lakanen som skaver mot mina ben men jag orkar inte borsta bort den. En rest från ett sent nattbad. Klockan visar 10.20 och alla andra barn sover fortfarande. Själv har jag sovit bättre sista veckan än jag gjort på månader. I maj och juni snittade jag 4-5 timmars nattsömn, men nu kommer jag till ro om natten igen.

Inser att jag glömt att ta min astmamedicin senaste dagarna. Den starkare medicin jag fått utskriven efter att jag hostat sedan Kristi Himmelsfärd. Förkylningen kom tillbaka när jag var i Borås och hostan blev värre igen. Men en fungerande nattsömn och bättre medicin verkar äntligen ha lugnat lungorna. Tänker att när jag är hemma från stugan om en vecka ska jag träna igen. Vill lyfta skrot och gå på långpromenad med Stina, Elina och Erica. Vi har mycket att prata ikapp. Snart finns det mogna blåbär och kantareller också, så då ska jag ut och plocka.

Idag ska vi ha städdag här i stugan. Alla får hjälpas åt. Jag ser fram emot att vädra sängkläder och dammsuga sand. Sedan väntas det regn och då vill jag ligga i soffan med min knappt påbörjade korsordstidning. Suga på pennskaftet och munhuggas med syrran som handarbetar bredvid mig.

Hoppas du får en fin lördag, var du än är!