Musiktidningen Blender gör ingen besviken. Samma gamla snuskvisa jämt. Tre sångerskor intervjuvas, samtliga nakna eller i bikini. För det känns ju väldigt naturligt, eller?

Hur lanserar man en sådan ide för en artist? ”Jo du, nu när du vunnit en Grammy tänkte vi att du kan ju visa stjärstkåran på omslaget av det nya numret till Blender. Det skulle vara så lämpligt” Eller vad säger man? Hur får man dem att nappa? Eller springer flickorna omkring halvnakna dagarna i ända så att det ändå inte spelar någon roll?

Jag såg av en händelse på MTV för första gången på ett år och blev helt stum. Hade glömt bort hur hemskt det var. Om man stänger av ljudet till Beautiful Liar med Shakira och Beyonce så ser man bara två vackra damer som juckar mot väggar, sandhögar och allt som finns tillgängligt. Jättekonstigt. Ännu värre är när de juckar mot fula killar som är fullt påklädda ( 50-cent, Jay Z). Mycket mycket egendomligt.

Och tjejerna som ställer upp på lite småporriga bilder är så vitt skilda artister som Nicole Scherzinger, Rihanna och Vanessa Carlton . Vanessa Carlton? Please. Hon spelar ju klassiskt piano. Hon wailar inte till skakarumpan musik. Ingenting med henne andas sex. Men ändå, utan tröja ska flickan posa.

Tiden är ur led.