Visst är sommaren vacker, men inget klår hösten. Det är rent magiskt att få vara ute och gå i naturen. Nästan varje dag packar jag lillen i bärselen och tar med mig hunden. Ut för att plocka svamp, de sista blåbären eller helt enkelt bara sitta en stund på en stubbe. Sjunga en stump och lyssna på tystnaden.
Jag är så glad att vi bor så nära naturen. Jag är så oplanerad att jag aldrig skulle ta mig dit om jag bodde i stan. Nu är det bara att kliva rakt ut. Det värdesätter jag ännu mer nu när jag fått barn.
50 svar
Vackert!
Hösten är underbart vacker!
Älskar hösten och alla inspirerande färger! Fint att du bor så nära med lillen och allt, naturen är ju helt underbar.
Hösten är väldigt vacker med sina färgskiftningar och klara luft. Njuter också av att bara kunna kliva utanför dörren och njuta av naturen
underbar bild! jag känner precis likadant, jag har ingen skog utanför dörren men klippor och hav. Bodde inne i stan innan och det är verkligen natt och dag, vi har hund och det är helt underbart att få njuta av naturen med honom varje dag.
Jag är övertygad om att hösten är trevligare när man inte bor på västkusten! Här är det regnande i horisontellt läge och löv som bara blir bruna och ruttnande trillar av grenarna som gäller. Suck! Fast förra hösten var faktiskt riktigt fin, och det blev färg på träden, kanske finns det hopp om det knäpper till och blir lite kallare.
Det høres helt vidunderlig ut. For en rikdom å bare kunne gå rett ut i naturen.
Jeg elsker også å være ute i naturen, men bor i by. Men jeg har masse trær utenfor vinduene, som vinden får suse ømt i, Oslo er grønn og fin og fabelaktig. Har innsett at jeg kan ikke være på mer enn en plass samtidig. Men hav, fjell og skog, en gang kommer jeg til dere også, og blir lenger enn en kort stund.
Kan inte annat än att hålla med! Och att få bo i naturen är ett privilegium. Ligger sjuk i min säng och njuter av en ekorre som busar runt i träden utanför sovrumsfönstret.
Hi! I’m from the US, and I love reading your blog. Sometimes I don’t read — just look at your pictures. You are very talented!
Höstens varma färger har du runt husknuten bättre en så kan det inte vara. Njut.
Jätte Härligt!
Åh, jag saknar skogen så jag håller på att förgås. Precis så är det, som du skriver, att jag aldrig kommer ut. Det är svårt att hitta ”sin” skog när jag bor i stan. Jag måste flytta!!!!
Du har så rätt när du pratar om att hitta ”sin” skog. Kände precis likadant när jag bodde i stan!
Vilken bärsele har du? Vi har en Manduca, så smidigt att slänga upp ungen på ryggen 🙂 Du har inte funderat på bärsjal?
Jag bor i den största staden vi har, men eftersom den är så vacker och speciell har jag en nationalpark utanför dörren. Bara att kliva ut, bland träd, gräsmattor och vackra vattendrag. Dessutom så stor att man faktiskt kan hitta stenar där man sitter mol allena och tittar på bladen. Så jag har faktiskt det allra bästa av två världar. 🙂
Jag tillbringade en stor del av förra årets höst utanför Härnösand, och det är ju något med luften, löven, närheten till naturen, färgerna som gör att man bara vill ta timlånga promenader på oupptäckta stigar i skogen och på leriga fält.
Här i Skåne känns det oftast som hösten präglas av isande regn..
Men inte idag! Idag skiner solen! Idag är en dag för utomhusäventyr!
När man sen kommer in igen så är det så underbart att sätta sig under en varm filt med en kopp te och bara titta ut på höstens alla färger.
Mvh
Anna
Å så härligt att sitta på en stubbe! och bara vara! Jag tycker hösten är vackraste årstiden med färgerna, men för mig är våren den årstid som ger mig mest känslor – jag blir som nästan lite nykär och pirrig i magen på våren!
mvh Angela hos Mormor Magda
håller med till fullo. att bara gå ut och sätta sig på en stubbe, lyssna på tystnaden och filosofera om livet – det är typ det bästa man kan göra!! =)
Fattar precis!
Den här bilden minns jag från något av dina inlägg för några år sedan eftersom jag har den bilden och din bildtext från då, på min anslagstavla. 🙂
Minns du texten till bilden?
hösten är fin den med ja! tjusig bild!:)
Underbar höstbild!
Min mormor älskade hösten och jag har alltid hatat den. Men de senaste åren har jag börjat älska den mer och mer. Den är så speciell på nåt sätt.. den suger i själen som ingen annan årstid.
Hej Clara! Jag har läst många bloggar den senaste tiden då jag har mycket tid över på jobbet. Mina kompisar tipsade mig om diverse modebloggar men jag blev uttråkad direkt. Tillslut hade jag så tråkigt att jag till och med läste min mammas blogg, där hon länkat till din blogg. När jag försökte skrolla och datorn hackade upp sig råkade jag klicka på din länk istället. Jag var fast direkt! Din blogg är den bästa blogg jag läst och jag blir så himla inspirerad och motiverad när jag läser den. Har även lyssnat på ditt sommarprogram och har börjat lyssna på husmorsskolan. Längtar till december då du kommer sända julprogram. Kan inte tänka mig en bättre kombination än jul och dig!
Ville egentligen bara säga tack för att du får tiden att gå lite snabbare på jobbet, och för att du inspirerar.
Tack själv! För dina fina ord
Kan inte annat än hålla med! Sen jag flyttade upp till Blattnicksele har jag verkligen börjat uppskatta naturen och hösten är helt, helt fantastisk här uppe. Vart någonstans är det du bor?
Hösten är den bästa årstiden, helt klart. Jag längtar alltid hem till Norrland på hösten, varje år får jag som ett sting i bröstet av att jag missar den vackra naturen och den friska luften. Nog för att det blir höst här nere i Skåne också, men inte på samma sätt, och här i stan är luften absolut inget vidare. Idag är jag hemma med en liten sjukling och jag tänkte att lite frisk luft skulle han nog behöva även om han är sjuk. Snacka om att jag blev snuvad på det där med friskluft när jag kom ut. Inte så att vi bor mitt vid en väg eller så, men det är inte alls samma luft som hemma, den där härliga friska luften som man bara vill andas in i all oändlighet finns inte här. Och vi har långt till naturen. Det är vid den här årstiden som jag frågar mig själv varför jag ens har flyttat ifrån allt det där som är så bra, men jag gissar att kärleken övervinner allt och man kan ju faktiskt åka hem och hälsa på, åtminstone.
Det låter härligt. Som tur är jag ganska bra på att ta mig ut i naturen trots att jag bor mitt i stan. Men jag kan sakna det där med att skogen och havet finns precis där man är.
Älskar i naturen. Alla färgerna på hösten, harmoni!
Hej! I’m from Brazil and I don’t remember how I found your blog. I love the pictures and your lifestyle. You’re a very lucky girl! Brazil is completely different, maybe because of this I really like your landscape pictures!
Hösten är absoluta favoritårstiden. Den är tillåtande och avkopplande. Barn, hundar och naturen hör ihop. Viktigt att lära barnen. Det ska börjas i tid..det som krokigt ska bli eller hur det nu är ;P //Fia
Wow! Vackra färger!
Visst är det vackert! Och det blir ännu roligare när barnen lärt sig och uppskattar att spatsera i skogen! Min tvååring plockade blåbär i drygt 1½ timme i sommar utan minsta klagan!
Vad härligt det måste vara at bo så pass nära naturen! Verkligen en lyx att kunna praktisera mindfulness så man lugn, avstressad och lyckig! 🙂
Ja, hösten är verkligen väldigt fin. Det blir som ett annat lugn tycker jag, både för mig själv och för naturen som rustar för kallare tider.
Det är en sak jag saknar sedan jag flyttade till stan – att öppna dörren och stiga rakt ut i naturen, som jag gjorde där jag är uppväxt.
Men, det blir nog till att flytta ut på landet igen, när utbildning och allt det där är klart. Naturen nära är den bästa lyxen man kan ha tycker jag.
Tack för dina positiva reflektioner o inspirationen . Du är så härligt nyanserad o står för så mycket bra. En hälsosam förebild.
Ja det är verkligen härliga färger i hösten
Visst är hösten vacker, och rofylld på nåt. Allt stillar sig och man kan verkligen unna sig att ta en långpromenad i höstsolen, istället för att böka i trädgården.. För man vet ju inte hur man såna dagar man får.
En annan sak jag funderat på, som inte har nåt med inlägget att göra ; använder du tyg- eller vanliga blöjor åt lillkillen? Har jag en liten tös på drygt ett år som jag använt gamla hederliga tygblöjor + snibbar åt sedan hon var nyfödd. Det är inte alls så krångligt som många tror och kan verkligen rekommendera det som ett väldigt budgetvänligt alternativ. Tänkte att du som både tänker på miljö o ekonomi, billigare o miljövänligare får man leta efter. 🙂
Ha det gott!
// Sanna
Jag älskar också hösten för de fina färgerna men också för att jag och min sambo har jakten som en gemensam hobby, och sen såklart för att man kan tända ljus och sitta och mysa med sin te kopp:)
Finaste tiden i Jämtland är hösten när skogarna blir ett hav av rött och guld… och vårvintern!
Som jag har längtat efter att få snurra på mig min långa stickade halsduk. Hösten passar mig bäst!
Så sant som det är sagt! Jag har precis flyttat från en liten by utanför Piteå till Umeå, för att studera – från landet till stan. Jag saknar det omedelbara och självklara kontakten med naturen som man får när man bor i den. Att söka sig till skogen är bara inte samma sak som att gå utanför dörren och mötas av lukten, ljuden och känslan av frihet och lugn. I själva verket längtar jag ännu längre ut i skogen än vad jag redan var och dit ska jag när utbildningen är klar!
Visst är hösten härlig! Jag tycker att alla årstider har sin charm och kan bli lite trött på människor som alltid gnäller på höstens regn och vinterns rusk. Personligen kan jag inte tänka mig något bättre än den färgexplosion som sommarens urladdning, hösten, är. Efter utomhusmånaderna är det dags att krypa in i sitt lilla bo, dagarna blir kortare och när man väl går ut är det fantastiskt friskt överallt. Helt underbart.
Wow vilken bild!!!
Solen skiner här i köpenhamn, de är fint med höst här med…men jag längtar också till landet och skogen! njuter av staden sen flyttar jag hemmåt =)…saknar att plocka svamp i skogen och naturen….
Håller med, hösten är det bästa:) Mysigt och härligt friskt!
Hösten är helt klart min favorit av våra årstider. Jag älskar de sprakande färgerna och den klara luften.
Visst är det härligt! Har själv flyttat från stan till hus. Det är på något sätt mer kvalitetstid nu. Det gillas! (även om närheten till allt i stan kan vara saknad ibland)
Är gravid nu och gissar att huset kommer vara ens allt när man blir en liten familj sen, mys!
Trevlig helg!
Hösten är min favorti årstid! En varm september dag är det bästa. Så vackert.
vill också. ska också, en dag.