I år har jag inte hållit tillbaka på färgprakten! På bron står blommor i alla möjliga färger, i alla möjliga olika missmatchande byttor. Jag gillar verkligen blommor med limefärgat bladverk – det är vackert till alla andra färger och ger en fräsch känsla till blomsterarrangemangen. Man kan plantera i gamla rostiga hinkar likväl som fina krukor från affären. Kom bara ihåg att banka hål i botten med en spik så att regnvattnet kan rinna ut ordentligt.
34 svar
så fiint!!
Ja verkligen! Blommor kan göra så himla stor skillnad!
Kram Mrs G
Vackert Clara! Man blir alltid så glad av att läsa din blogg & kolla på dina bilder! : )
Vackert!
Naturen är ju tämligen missmatchad i sig själv, och vacker ändå. 🙂
Om man inte vill göra hål i botten kan man lägga en drös grankottar där som vattnet kan rinna emellan, istället för lecakulor.
Vilken fin idé!
så bra idé! inte alltid man kan göra hål..
vilka fina blommor och härliga färger!
Älskar blommor i alla färger man blir så glad av dina fina bilder. Vilket härligt välkomnande på bron med sådan blomsterprakt.
Vackert och inspirerande!
Verkligen fint! Och jag håller med om att limegrönt är vackert till allt annat 🙂
Du bad om tips till bröllopet – och fick en massa svar… Uppskattade du inte det??
Vackert!!!
Så vackert !!
Jag har just upptäckt din blogg (jag vet, jag är lite sen) och jag måste säga att herregud så inspirerande du är! Du skriver mysinlägg som du varvar med semi-politiska inlägg (som är helt klockrena) och jag kan bara säga GO GIRL! Jag har nog aldrig träffat på en blogg som får med allt det väsentliga och medkännande och fina i livet. <3
Själv är jag 37 år, gillar bakning, odling, TV-spel och är vegetarian. Holla!
Å så roligt! Tack för det fina berömmet. Varmt välkommen hit =)
Tack!
Ja just det, glömde bort, jag bor i Luleå i ett hus från 1919 (Svartöstaden), älskar loppis (hela mitt hus är inrett med loppisfynd), har två katter och en väldigt absent karl. So there.
så fina!
Åh jag älskar verkligen tobaksblommorna! De ger så härlig doft när det börjar skymma – värsta bästa bonusen för en finblomma.
Du har hittat jättefina blommor. Och jag älskar när människor är så kreativa och använder allt annat än vanliga blomkrukor. Det är så mycket finare när man använder typ gamla hinkar eller burkar och sånt. Snyggt jobbat. 🙂
Älskar din blogg!!! Dina bilder är så fina, måste bara säga att jag hajade till när jag såg rubriken, eftersom jag precis döpt min lilla unge till Flora, ganska så fin tajming! Kram!!!
Så vackert! Jag vill gärna ha prästkragar i min rabatt, de är så himla fina och blommar länge och väl. Funderar allvarligt på att knycka några från vägkanten där jag såg en rugge prästkragar för en dag sedan.
Jag har tagit några fina bilder från det ställe där vi tillbringat några dagar nu, det är precis vid vattnet och jag har lagt upp en mycket vacker och rofylld bild nu på min blogg.
Det ser verkligen fint och härligt ut! 😀
Håller med dig Clara, missmatchat är så fint i trädgården! Är så less på tillrättalagda och supergenomtänkta planteringar. Det är ju inte så naturen ser ut och ska inte trädgården/planteringar se naturliga ut? 😉
Nästa år kanske det vore dags att blanda hejvilt i krukorna.
Ser så romantsikt och extra sommrigt ut. Fint jobbat.
Härligt me vackra blomor omkring sig!
Helt underbart med limefärgat på bladverk!Fantastiskt att kombinera med mörkgrönt.söta blommor hos dig.
Åh så fint!
vilken jätte söt burk du har planterat i, helt underbar.
Hanna
Vilka fina färger! Speciellt det rosa och lila! Vad heter den där växten som bara är grön och hänger ner på sidan av sin kruka? Den var också väldigt fin =). Jag brukar ha svårt att läsa många andra bloggar. Men din håller jag med om är väldigt härlig att läsa. Jag har också en blogg läs gärna den =)
Nu är det andra gången jag klickar in på din sida idag:-) Eftersom det är ganska kallt ute så fördriver jag kvällen med att läsa bloggar. Jag har läst någonstans att du ägnar ganska många timmar i veckan till att läsa andras bloggar och antar därför att du klickar in på ett antal fler bloggar än de som står som favoriter här på din sida. Hade varit kul om du hade velat tipsa om några av dem du läser eller hade läst om du haft mer tid.
Jag älskar alla lila och rosa blommor..och så vackert det blir i gamla zinkhinkar..lagom slitna. 🙂
Det är så fint att plantera i zink! I år blev det inte så mycket blommor för mig, men jag har örter i min gamla zinkbalja på en av våra brunnar. Men nu ser jag på dina fina bilder att jag bara måste ha tobaksblomma nästa år. Visste du att förr odlades tobak, för rökning och snus, kommersiellt här i Sverige? Lika bra att vi slutat, men lite intressant att klimatet funkar.
Hej Clara! Du som har massor av zucchini, på min blogg får du tips om en god grönsakslåda. Ha det bra! /Christina