Mamma kom från Jokkmokk och alltid när vi var på Jokkmokksmarknaden gick jag runt och suktade efter näbbstövlarna som var och varannan marknadsbesökare hade på fötterna. De såg så sköna och rejäla ut! Den allra kändaste fabrikanten av näbbstövlarna måste vara Kero. Sedan 1929 har Kero producerat skinnprodukter i den lilla byn Sattajärvi söder om Pajala. Hantverket har gått i arv från generation till generation och idag finns fjärde generationen Kero på plats i Sveriges nordligaste skomakeri. Även om näbbstövlarna hade sin verkliga storhetstid på 70-talet ser man en hel del hippa typer gå omkring i Keros nyaste modeller. Det gör mig glad då Kero verkligen gör kvalitetsprodukter med miljötänk och dessutom kommer från den landsända jag håller kär.
I potten i veckans tävling är det dock inga näbbstövlar från Kero utan en handväska, för sådana gör de nämligen också. Modellen heter ”Slängväskan Natur” och är värd 1900 kronor. Den är gjord i naturgarvat renskinn, vilket innebär att skinnet är garvat med ämnen från växtriket. Denna metod är känd sedan urminnes tider och är också den mest miljövänliga.
– För att vara med och tävla ska du svara på frågan var namnen på produkterna i kollektionen Kero Vintage kommer ifrån? Samt kort motivera varför just du vill vinna väskan.
*Tävlingen pågår tom 26/4-2013 kl. 23.59. Vinnaren utses av kero.se och deras beslut kan ej överklagas. I potten finns en väska värde 1900 kronor. Vinnare kontaktas via mejl. Ev vinstskatt betalas av vinnaren.












442 svar
Väskornas namn kommer efter namn på renar
Produkterna i Kero Vintage har fått namn efter de hemtillverkare som fick råmaterial från Kero, för att sedan tillverka produkter av detta i sina hem, för Kero.
Jag skulle bli jätteglad för en så snygg och praktisk väska som denna! Jag behöver något bättre än den utslitna tygkasse som jag släpar runt på idag. Handtagen går snart av… Allt åker ner i denna och det är hopplöst att hitta det man letar efter…
Bättre ordning och vackrare vardag – ja tack gärna! 🙂
Detta namn kommer från de som tillverkat dessa väskor i hemmet
Produkterna i sortimentet Kero Vintage har fått sina namn efter de hemtillverkare av väskor som tidigare fanns i Sattajärvi.
Om jag kunde bifoga en bild på den väska jag har nu skulle ni förstå varför jag vill vinna Slängväskan natur. Min nuvarande väska skulle man snarare kunna kalla slit- och slängväskan, för efter sex års användning börjar fuskskinnet flaga. Har letat efter en ersättare i något år utan att hitta ”den rätta” – förrän nu, när jag fick syn på bilden här ovan. Skulle därför bli väldigt, väldigt glad om jag vann den!
Namnen på produkterna är namnen på de personer som från början tillverkade dem i sina egna hem. Ett exempel kan vara Astrid.
Jag vill vinna en väska för det är den perfekta väskan för en hållbarhetsnörd som mig. Om jag inte var en fattig student skulle en väska av denna valör vara en solklar vinnare i min jakt på en ny livskamrat. Att väskan tillverkas i Sverige av ett litet företag, med en fantastisk historia, i ett material från välmående och fria renar är så bra som det kan bli. Det skulle vara toppen att få vara ägare till en sådan!
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de kvinnor som ursprungligen tillverkade produkterna i sina hem.
Fyller år den 6 juni och skulle ge väskan till mig själv. Som en mycket fin belöning för att jag har börjat tycka om mig själv igen samt för att jag har vågat klivet – att starta ett litet företag mot alla odds.
Hej!
Namnen på produkterna kommer ifrån de hantverkare som tillverkade väskorna i hemmet förr.
Jag skulle så gärna vilja vinna väskan för att jag har sagt upp mig från mitt fasta jobb idag och behöver lite extra pepp. Nu ska jag göra det jag vill göra i mitt liv!
Namnen kommer från de kvinnor som tidigare tillverkade väskorna i sina hem.
Jag skulle vilja vinna väskan eftersom att jag dagligen släpar på billiga varianter av usel kvalitet, dessutom med noll miljötänk och troligtvis producerade på andra sidan jorden. Det gör mig ledsen, men samtidigt har jag inte möjlighet att köpa något annat när jag är student. Om jag vinner väskan så kan jag hänga mina annars trotjänande tygväskor åt sidan!
Namnen på väskorna kommer från de människor som tidigare brukade tillverka väskorna i sina hem. Några av personerna hette Lisa (precis som jag, yey!), Astrid och Mattias.
Jag skulle vilja vinna väskan eftersom jag förgäves letat efter en väska i precis den stilen i alla second hand-butiker jag kommit åt dom senaste åren, men tyvärr utan resultat.
1) De har fått sina namn från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem.
2) Min kloka mamma har sett till att spara den vagga hennes pappa gjorde till henne, som också jag och nu även min dotter också använt flitigt. Att saker tillverkas med sån kvalitet att man kan använda dem i generationer är något jag verkligen gillar. En sån här väska från Kero skulle först användas av mig, sen av min dotter och sen av den hon väljer att ge den till. Framtiden för väskan skulle helt enkelt bli väldigt lång och spännande, därför vill jag vinna!
Produkterna i kollektionen har fått sina namn efter de personer som tidigare tillverkade dem i sina hem.
Jag tycker väskorna är väldigt fina och min motivering är som följer:
Jag har ganska så nyligen flyttat till norrskenet och midnattsolens Norrland och tror att jag med slängväskan Natur som attribut skulle känna mig än mer hemma än vad jag redan nu gör. Det skulle vara en ära att som nybliven norrlänning få bära en väska som är tillverkad på ett traditionellt och miljömedvetet vis.
De som tillverkade under hemtillverkningstiden har fått sätta namn på sina modeller Vill väldigt gärna vinna en sådan fin väska ! Ursnygga ! jag skulle gå och visa upp den för alla precis alla jag känner och tala om var man kan köpa en likadan. Hoppas på tur ! Hälsar en stor Näbbstövelvän
Inger Strandberg i Kalmar
Hej!
Svaret på frågan är: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag skulle bli sjukt glad om jag fick vinna en slängväska då jag har trånat efter den i flera år. Varken min mor eller mormor har kvar några väskor från Kero trots att båda har ägt väskor och skor tidigare och jag skulle därför gärna få bära en Kero-väska precis som resten av familjen har gjort 🙂
hälsningar Anna
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag hade en sådan väska, nästan, när jag flyttade från Norrbotten för nästan 40 år sedan. Jag behöver en ny 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Orten som nämns är Sattajärvi
Ja, vem vill inte ha en sån väska?? Jag skulle jättegärna bära en sån här i Skåneland! 🙂
Mvh/Ingrid
SVAR: Namnen kommer från dem som tillverkat eller designat produkterna.
VARFÖR ska JAG vinna? : (Det finns många fina svar här och alla är värda en KERO-väska). Jag dagdrömmer om norrsken och midnattssolen, men nu sitter jag min soffa i Malmö, höggravid och ska snart uppleva andra sorters äventyr – och det blir ett tag tills vi kan göra den här drömresan till de norrländska landskapen. En KERO-väska skulle ge ett smakprov och påminnelse om att VI SKA upptäcka Norrland och förhoppningsvis tillsammans med vår lilla människa också. Jag längtar till alla äventyr!
Råkade skicka iväg min kommentar lite för fort, så min motivering kom inte med. Jag skulle bli så otroligt glad om jag vann den fina väskan. Jag har precis övervunnit min cancer. Var sängliggande i flera månader och kunde inte gå alls. Så nu när jag äntligen kan komma ut och gå igen skulle det kännas så underbart att få bära den fina väskan på axeln. Håller tummarna riktigt hårt! Kram
Hej! Namnen på produkterna är tagna från namnen på personerna som tillverkade produkterna i sitt hem.
Namnen på produkterna i kollektionen kommer från de som arbetade hemma med att tillverka produkter för kero. (Kul att ägarna till företaget idag också är keros!)
Jag har länge använt en väska som min mormor köpte från keros nån gång på 70-talet (tror jag!?) men den har verkligen gjort sitt, hade jag vunnit denna fina väska hade mormors väska fått en värdig efterföljare!
Produktnamnen är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna väskan till min mamma som just ska påbörja sin strålbehandling för hennes cancer. Hon är så värd väskan som uppmuntran och ett litet hejarop varje gång hon ser den, men jag har inte råd att köpa den till henne själv.
Hej!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan för att jag inte äger någon fin gå-bort-väska. I garderoben hänger bara stora blöj-och-bäbis-grejs-väskor, så en fin skinnväska skulle vara fantastiskt uppskattat 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min väska har precis gått sönder och jag behöver en ny, en slängväska vore perfekt!
Namnen kommer från personerna som ursprungligen tillverkade produkterna på den tiden som produkterna tillverkades hemma.
Jag tycker att jag ska vinna väskan för att min favoritväska som jag har ärvt av min mamma i brunt fint skinn från 80-talet har precis gått sönder så jag behöver verkligen en ny. Denna väskan är om möjligt ännu finare och jag vet att jag skulle älska den i flera år och kanske om tjugo år sisådär kommer min framtida dotter (som nu är i magen) säkert att sno den! 🙂
Namnet kommer från de personer som sydde väskorna i sina hem.
Har själv haft Tornenäbben och lapplandstoffeln till min barn när dom var små, helt fantastiska skor och tofflor. På min önskelista står det, en fin Keroväska.
Så roligt, vilken fin tävling! Jag var och tittade på deras hemsida för en vecka sedan, men det blev inget köp. Men en vinst nu kanske=)
Namnen på produkterna kommer från de personer som tillverkade produkterna i sina hem. Jag har alltid varit en väsktjej och kommer alltid att vara! Deras härliga produkter med ett medvetet miljötänk bakom gör mig stolt och glad som Luleåtjej.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dem produkter i sina hem.
Jag skulle vilja vinna en väska då jag framför allt tycker att de är väldigt fina! Jag är student och lever under en begränsad budget och därför är det betydligt svårare att köpa produkter som är hållbara och tillverkade under bra förhållanden. Därför skulle jag bli otroligt glad om jag fick chansen att vinna en väska och slapp köpa en billig en, tillverkad under dåliga förhållanden!
Namnen kommer från några av de personer som tillverkade Keros produkter i sina hem förr.
Jag vill ha en väska eftersom jag försöker leva så miljövänligt som möjligt på en liten budget och då är det svårt att ha råd med underbara väskor från Keros!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Otoligt bra kvalité och jättefin väska som jag länge velat ha. Jag skulle bli jätte glad om ja vann den.
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de kvinnor som ursprungligt tillverkat produkterna i sina hem.
Gediget hantverk som färdigställs med livets själ,
önskar jag bära mer än väl,
ljuvlig doft och äkthet när man går,
är en underbar känsla som ägaren får,
vacker och trofast skulle den alltid få följa mina spår,
så nu håller jag alla tummar & tår!
Namnen är tagna från de personer som tillverkade de produkterna i sina hem. Ser framemot att se dom!
Sjukt fin väska som jag länge velat ha. Det blev röda näbbisar i 30-års present. Så om jag inte vinner denna nu, blir det att önska i 40-års present..! Huga, vad det känns långt borta 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem.
Vilken vacker väska, ren och naturlig i linjerna och designen, inget onödigt krimskrams. Varför just jag skulle vinna en sådan fin väska? Kanske för att jag de senaste åren bara har kunnat köpa billiga väskor på second hand eftersom slantarna inte räcker till sedan jag blivit sjukpensionär efter en svår ryggskada. Inget fel på secondhandväskor, de fyller sin funktion och återvinning är alltid bra. Men det skulle vara så fantastiskt att få äga en helt ny
skinnväska, få stryka över det fina renskinnet, känna den speciella doften av en äkta skinnväska! Inget som slår den känslan! Jag skulle njuta ofantligt varje gång jag använde väskan, jag skulle känna mig stolt som tupp över att just jag har förmånen att äga en sådan underbar skapelse! Jag skulle dessutom tänka på de renar som ”gett liv” till min väska samt de samer som vårdat och tagit hand om renarna.
Namnen kommer från de personer som sysslat med hemtillverkning åt Kero förr.
Jag har aldrig varit mycket handväskor innan men efter att ha fått upp ögonen för Keros produkter så kan jag inte motstå känslan av naturligt material och ett underbart hantverk. Den skulle göra mig så glad och det skulle vara en ära att få visa upp den i alla möjliga sammanhang!
Hej!
Namnen på produkterna är lånade från dem som tillverkade dem i sina hem! Så mysig ide!
Och jag skulle hemskt gärna vilja vinna en av dessa väskor, eftersom de påminner mig SÅ mycket om mitt vackra hemland Sverige, och dess historia och så påminner Keros produkter mig om flera speciellt minnen från min barndom. Tönk om jag fick bära med mig en liten bit av sverige medan jag reser runt i Australien (mitt bostads land för tillfället) nu i vinter- sveriges sommar. Tack för chansen på en av dessa underbara väskor! från Malin*
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Mitt efternamn till trots jobbar jag i storstadsstressen och springer mellan politiska möten och kundbesök. Min handväska rymmer en laptop och mina norrländska rötter känns avlägsna. Att få sluta ögonen och smyglukta på renskinn utanför nästa mötesdörr skulle vara en bit norrländsk livskvalité för mig.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skolkade extremt få gånger under gymnasiet, men en av de gångerna var för att åka och köpa ett par näbbstövlar jag sett på loppis dagen innan, men inte haft kontanter nog för att köpa. Dessa skor är väldigt välanvända, och nu drömmer jag om ett par blötnäbbar från Kero att utöka skosamlingen med. Att matcha skorna med en ursnygg klassisk väska vore rena drömmen! Jag gillar verkligen Keros klassiska och hållbara produkter.
Produkternas namn kommer från de som tillverkade dem i sina hem!
För nåt år sen när jag var i min farmor och farfars gamla hus hittade jag min pappas gamla näbbskor som han hade när han var liten. De passar mig perfekt och jag struntar i att alla glor för att alla andra sextonåringar har converse. Hur som helst så var jag i Keros butik i Stockholm i höstas och stod faktiskt och fingrade på en släng, men jag hade precis köpt ett par skor då och hade inte råd med en sån. Tycker annars att det är tusen gånger mer värt med en dyrare väska som man kan ha hela livet än fyrtiotre stycken som går sönder direkt. Eftersom slängen är så tålig så är det ju värt att ge en sådan till någon som kommer använda den mycket och länge och jag kommer använda den tills jag dör (jag siktar på att leva till 2100). Skulle bli oändligt glad om jag vann!
Namnen på väskorna kommer från de personer som först tillverkade dem, De tillverkade de i sitt hem.
Jag borde vinna väskan för att då ska jag ge den till min mamma som älskar både väskan och underbara Claras värld plus att hon har ett par gammla näbbatövlar där ifrån köpta på 1980 talet så väskan och stövlarna skulle passa bra ihop. OCH HON SKULLE BLI VÄLDIGT GLAD
Namnet är från de personer som tillverkade Keros produkter tidigare.
Jag äger alltför mycket skräp och alltför lite kvalitet. Rätt mycket borde rensas ut – för att ersättas med en fantastiskt väska som Keros!
Namnen kommer från de som hemmavid tillverkade Keros artiklar.
Jag längtar efter att få borra ner huvudet i en väska av naturgarvat läder då det doftar så gott och är så mjukt mot min kind. Kärlek.
Hejsan:-)
tittar in här för första gången 🙂
Vilken fantastisk tävling och vilket pris:-D
Uppe i Sattajärvi har jag varit med min man då han har kusiner där ,de jobbar på Kero´s fabriken.
Visst har jag stått och ”suktat” och luktat på de underbara väskorna och skorna och alla andra fina saker de har där!
Svar :Namnen på produkterna kommer från de personer som tillverkade dem i sitt hem.
Denna fembarnsmamma har fått ”släng” och önskar lite extra ”peng” att denna väska köpa ,men nu hoppas jag på turen att få denna vinna då blir jag en mycket lycklig kvinna.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle bli super glad om jag vann denna väska, super snygg. Jag älskar Keros produkter och kommer att köpa ett par näbbskor så fort plånboken tillåter 🙂
Namnet kom från de människor som tillverkade produkterna i sina hem.
Exil norrlänning i Köpenhamn. Vore fantastiskt att få flanera med en sådan snygg väska i Köpenhamn och få möjlighet att berätta lite om vår kultur när folk frågar ”Var har du köpt den där snygga väskan?”.
1/ Namnen kommer helt enkelt från de personer som gjorde de produkterna.
2/ Jag är en norrlandssjäl och inspireras av det som märket Kero står för – unika produkter tillverkade från det naturen erbjuder! Och sen är ju dessa väskor förjootat snygga, oavsett om du befinner dig i en fjällby eller på Stockholms gator.. PERFEKT!
Namnet kom från de människor som tillverkade produkterna i sina hem.
Jag förtjänar en väska för att jag är fattig student och har suktat efter en keroväska i flera år! Ville ha näbbisarna redan när jag var liten och nu är jag vuxen och har inte råd med egna, än! Behöver väskan för att bära mina grejer fram och tillbaka till universitetet!
Samt är jag stolt lapplänning från Gällivare, nästan nästgårds till Jokkmokk och jag älskar lokalproducerat naturvänliga produkter! Är OTROLIGT noga med vad jag köper när jag kan och har råd att riktigt välja 🙂
Väskorna namnges efter de person som tillverkade dem i sitt hem fram till 1990.
Vilken perfekt examenspresent till mig själv efter 3års slit på universitet! Tänk att få lägga examensbeviset i en väska från Kero! (:
Som så många ovan redan skrivit så är produkterna i Kero Vintage-kollektion är döpta efter de personer som tillverkade produkten hemma hos sig. Det gör mig glad att i dagens konsumtionsamhälle kunna känna historiens vingslag och få hedra våra antfäder och deras fantastiska hantverkskunskaper som står sig än idag. Jag tycker det är viktigt att vara en medveten konsument. Konsumera lagomt i dag är något som kräver både medvetenhet och eftertanke. Jag älskar det!! Det finns ingenting som är så attraktivt som det … människor som faktiskt tänker efter lite, för mig signalerar det inteligens och integretet och djup vilket är viktigt när allt tenderar att bli ytligare och ytligare.
Jag älskar Norrbotten. Är stolt att bo i denna vackra del av vårt avlånga land. Här vill jag bo och verka. Hur ska vi som bor här överleva och marknadsföra Norrbotten för att säkerställa fortsatta möjligheter till försörjning ??
Först och främst måste vi hylla våra lokala produkter. Lyfta fram varann. Jag reser mycket och jobbar med interantionella kunder från alla håll. Tycker om mode och sattsar på kvalite för att hålla nere min konsumtion. Jag skulle aldrig köpa en väska från Marc Jacobs, Miu Miu, YLS. Kanske skulle jag sträcka mig till en Filippa K väska för att den är svensk men stoltast skulle en väska från KEROs göra mig. Tidlös och klassiskt mode från norra Sverige. Som stolt Norrläning och Ambasadör för norra Sverige tycker jag att jag ska vinna väskan 😉
Väskorna är namne med de kvinnor och män som ursprungligen tillverkade dessa i sina hem.
En göteborgare, som jag är nuförtiden behöver inte bara en väska som skyddar mot väta utan en som jag också kan bära med stolthet och som kan påminna mig om Norrbotten med älvar, ljusa sommarnätter och myggig hjortronplockning. Så en dag kommer jag att packa den för att flytta uppåt och hem igen.
Produkterna i Kero Vintage-kollektion är döpta efter de personer som tillverkade produkten hemma hos sig.
Jag älskar väskor i alla dess former, speciellt de från Kero. Tyvärr så har jag inte råd med någon av dem pga dålig ekonomi. Så jag hoppas verkligen att jag vinner väskan!
Namnet på produkterna kommer från de personerna som tillverkade dem i sina hem.
Dom välkända näbbstövlarna kom bort efter min 40-års dag. Då det nu är 60 som gäller borde väl en slängväska bli bra.
Älskar allt samiskt och har en del här bl.a flaggan på balkongen. Min far var från same släkt.
Namnen har burits av tidigare skomakare och sömmerskor som arbetade med Keros fantastiska(!) näbbstövlar och renskinnsprodukter.
Jag skulle bli en väldigt bra Lapplands- och hantverksambassadör i Australien! Dessutom är jag ju en störig miljönörd som just proklamerar för lokalproducerat och naturgarvat hantverk! 🙂
Hej! Namnet kommer från dem som sydde väskor hemma och sålde. Varför jag vill ha väskan är att jag kommer från Lappland och älskar allt som är sameslöjd / slöjd 😀
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Älskar Keros produkter, är uppvuxen i Vittangi några mil ifrån Sattajärvi och har under mina snart 28år alltid använt Keros näbbskor. Senaste tillskottet Kero X denim demon används flitigt just nu.
Jag vill vinna denna väska så jag kan matcha den med mina Kero skor + att jag fyller år 2 maj och detta hade vart den perfekta födelsedagspresent man kan önska sig + att jag är gravid och hade behövt en lite mindre, nättare, snyggare ”sköt”väska.
Håller tummar och tår nu! / Elin
Åå vad härligt med ytterligare en Kero tävling !
Kero Vintage är ett underbart samlingsnamn för produkter som ”kommer från den egna gården” och människorna i byn ! Underbart att man tar tillvara på historia i kombination med nyskapande ! Är uppvuxen i Kero näbbskor och lyckan var total när jag köpte ett par nytillverkade blötnäbbar a´la kero förra året och varje gång jag tittar ner på mina skor känner jag mig så stolt och upplever en härlig reunion från förr ! Väskan skulle göra mig nästan lite kaxig att ha slängd över axeln…..och då skulle jag till och med våga gå genom stadens gator med nästippen i vädret !
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle så gärna vilja ha en sådan väska, har suktat efter den länge. Jag är student, så tyvärr räcker inte studentkassan till mycket mer än mat och böcker just nu. Jag skulle bli så glad om jag vann!
Produkterna heter som de gör för att förr hade de hemtillverkning av väskor, näbbstövlar och dylikt och nu har de personerna som tillverkade dessa produkter i sitt hem fått ge namn åt de olika produkterna. Väldigt fint koncept! Uppsalas gator och min axel skulle stolt bära upp Kero’s fina väska, den lilla lokalpatrioten (tornedarling) i mig blir lite extra glad när Kero’s får exportera sina fina saker utanför norrbottens gränser. Och om jag inte vinner är jag glad ägare av en kero’s ryggsäck som jag fick i julklapp för några år sen, som sedan dess varit en trogen följeslagare.
Svaret är att namnen på produkterna kommer från de som tillverkade väskorna i sina hem innan 90-talet.
Jag vill vinna väskan eftersom jag älskar Keros väskor. Jag har länge velat ha en men inte haft råd. Jag har redan ett par näbbskor och de skulle passa så bra ihop, jag vet också att Keros produkter håller länge och är ganska tidlösa, man kan ha samma väska i flera år och den blir bara snyggare med tiden.
Namnen kommer ifrån kvinnorna som i sina egna hem tillverkade väskorna och fick betalt för dessa underbara hantverk.
Min motivering:
Älskar verkligen Kero´s produkter och just slängväskan har jag suktat efter länge. Men med barn som hela tiden behöver nya grejer har jag inte haft möjlighet att investera i en kero-väska än. Men jag skulle stolt bära den i ur och skur. 🙂
Väskornas namn är en hyllning till personerna som fram till år 1990 hämtade det naturgarvade råmaterialet från Kero och sydde hemma, för att sälja tillbaka färdiga väskor till företaget!
Jag går runt och suktar efter en väska från Kero, precis som du gjorde efter näbbskor och jag ser det som en livsinvestering. Den kommer aldrig att gå ur modet, ur formen och ur min livssyn på miljön. Jag tar den på min axel och förmedlar vidare väskans historia, så fler kan investera en väska som räcker hela livet!
Svaret på frågan är: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
På 70-talet, när jag var ung, gick i demonstrationståg och fortfarande trodde på möjligheten att förändra världen, hade jag en sån väska. Jag älskade den. En ny väska skulle kanske väcka lite av den kämparglöd jag har tappat på vägen!
Namnen kommer från de personer som gjorde väskorna förr, innan Kero slutade med hemtillverkning 1990.
Stockholm vore förtjänt av det sista skriet från vildmarken, därför skulle jag så gärna vilja bära en Kero-väska!
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de kvinnor som ursprungligt tillverkat produkterna i sina hem.
Att få bära en sådan väska skulle göra mig både stolt och trendig! Att få värna om vårt kulturarv samtidigt som jag får en praktisk väska av fantastisk kvalitet (som garanterat blir en trogen följeslagare) är ju bara den mest perfekta kombinationen!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle verkligen vilja vinna denna väska till min mamma, min storebror har flyttat hela vägen upp till Jokkmokk från en liten by i nordöstra Värmland och i höstas åkte vi för första gången upp dit och hälsade på. Hela familjen var tagna av den vackra naturen, de trevliga människorna och atmosfären som ingav ett lugn och en stillsam och bekväm trygghet.
Min mamma har alltid varit galen i näbbstövlar och har två mycket väl använda par hemma. Hon menar att detta är de bästa skor man kan ha, såväl i funktion och utseende. Därför skulle den här fantastiska väskan vara en perfekt present till henne, då hennes dessutom början bli sliten och alltför svår att hitta i.
Jag skulle så himla gärna villa ge henne en sån här fin present på morsdag, det är hon så värd som är en sån fantastisk mamma, sambo, lärare och kvinna överlag.
Fram till 1990 hade Kero hemtillverkning, och det är från personerna som tillverkade produkterna i sitt hem som namnen kommer från.
Åh, jag tycker att de är så vackra! Jag önskar verkligen att min knappa studentbudget kunde tillåta att stödja såpass viktiga företag som det här, men det gör den inte just nu. En dag! Och fram tills dess skulle jag vara så stolt över att få bära en sådan här väska över axeln.
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Om jag vinner väskan så kommer jag använda den varje dag när jag går till jobbet och även innan, eftersom jag har 1 år kvar tills jag är färdig barnmorska.
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Tycker verkligen att dessa väskor är så vackra. Bor just nu i USA, och skulle gärna bära på en av dessa, för att på så sätt bära en del av Sverige på mina axlar även här!
Svar: Namnen på produkterna i keros vintage kollektion är från de personer som fram till 1990 tillverkade produkterna i sina hem.
Motivering: ”Slit och släng” är något jag tar starkt avstånd från både privat och i mitt arbete. En klassisk, välgjord väska som bara blir vackrare med tiden skulle därför gärna få bli min nya följeslagare i kampen för miljö och mänskliga rättigheter.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.” Jag är en värmländska, bosatt i Västerås och jag är tillsammans med en norrlänning med samesläkte. Hans mamma var från Pajala och jag har hört att hon satt ofta och länge med handarbete i famnen. Tyvärr avled hon i cancer bara 51 år gammal… Vi var på samebröllop i Vännäs i mars och jag fick då för första gången träffa hans underbara norrländska släkt. Det skulle för mig vara en ära att få bära en väska från Kero och dagligen bli påmind om den norrländska naturen.
Svar på frågan: ”Tidigare hade Kero många hemtillverkare i byn. Produkterna har fått namn efter dessa personer.”
Motivering till varför just jag vill vinna: Keros ansvarsfulla tänk om tidlös design, gediget hantverk och hållbar utveckling i stort som smått för både människa och miljö utgör det goda exemplet för företagande. Jag vill hjärtans gärna vara ambassadör för ett inspirerande varumärke och bärare av produkterna i så väl vardag som till fest.
Namnen på produkterna kommer från de personer som gjorde produkterna i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan helt enkelt för att jag verkligen behöver en väska. Nu när vi fått vårt andra barn och stora barnet står på ståbräda så funkar det inte att ha skötväska längre. Och något måste jag ju ha alla prylar i, och det vore toppen att få känna sig lite snygg samtidigt.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. ”
Jag skulle helt enkelt bara bli så glad om jag vann. Och så kunde jag sen sprida lite ljus här nere i smålands mörka skogar med ett stycke äkta norrländskt hantverk, här där många inte ens har hört talas om Kero!
Oj då, glömde skriva svaret på frågan.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Åh vad jag skule vara glad om jag kunde stoltsera med en Kero-väska på axeln! Snygg design, skapad med hjärta och miljötänk, kan det bli bättre?
Som fattig student kan jag bara drömma om att köpa en så fin väska, men om jag vann den skulle jag använda den dag ut och dag in!
Åh vad jag skule vara glad om jag kunde stoltsera med en Kero-väska på axeln! Snygg design, skapad med hjärta och miljötänk, kan det bli bättre?
Som fattig student kan jag bara drömma om att köpa en så fin väska, men om jag vann den skulle jag använda den dag ut och dag in!
Namnet på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Varför jag vill vinna en Keroväska? Det känns hela vägen utifrån och in att Keros saker är gjorda med hjärtat och naturen i åminne.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem 🙂
Tycker jag borde vinna för att jag har det stora i-landsproblemet att aldrig hitta en väska som passar mig. Men denna är ju perfekt ;D
Innan 1990 så hämtade man råmaterialet från kero och väskorna tillverkade i hemmen runt om och fick där igenom sina namn.
Jag skulle så gärna vilja vinna en sådan vacker väska för en är ssssååå fin och ja helt underbar, och själv hade jag aldrig unnat mig en sådan dyr väska då jag alltid prioriterar resterande familemedlemmar, å sendan blir det inte mycket kvar på mammapenningen,
tack för fina tävlingar å en bra blogg!
Hej,
Namnen kommer från de som tillverkade väskorna i sina hem.
Jag skulle så gärna vilja vinna en röd Slängväska för att den är stilren, enkel och så snygg. Det känns också roligt att det är ett genuint svenskt hantverk som ligger bakom. Jag skulle gärna ha med mig den då jag reser mycket utomlands i tjänsten och den skulle vara lika snygg där som på lekplatsen när jag leker med min snart två-årige son.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Varför jag ska vinna? För att jag tycker väskan var fin och för att jag behöver en ny väska eftersom jag snart tar lärarexamen. Simple as that!
Namnen kommer från de starka, självständiga kvinnor som Satt hemma och började med tillverkningen. Häftigt!
Jag skulle ha min kero till allt!vara snyggast på stan, mammagrupperna, jobbet, hundkursen,ja, perfekt i mitt liv helt enkelt
Åh vad snygga!
Väskorna är döpta efter de fantastiska hemma hantverkarna som satt i sina stugor och syde åt Kero.
Klassisk tidlös väska. En fattig modetörstig student som skulle älska att svänga runt på Handels med denna pärla! Att det är ett genuint vackert norrlänskt hantverk ger den lilla extra känslan av svenskt skapargladje när den är som bäst.
Min kommentar försvann så jag skriver en ny. Vill ju gärna vara med om tävlingen. Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem. Varför just jag skulle vinna en sådan välldans fin väska är bl.a för att det står ”Jag vill ha” på dem. Och för att det är en vacker tidlös klassisk modell som ni borde göra mer reklam för. Och för att materialet är starkt och samtidigt mjukt och smidigt. Så SNÄLLA välj mig. mvh Kristina
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Väskan påminner mig om min barndom på 70-talet i Norrbotten, mörkret på vintern och ljuset på sommaren. Om jag vann skulle jag med stoltet bära den här i Småland.
Namnen på de olika modellerna i kollektionen är tagna från förr i tiden då hantverkarna sydde sakerna hemma och därför har produkterna döpts efter personerna som från början tillverkade dem!
Jag håller tummarna att jag vinner då väskorna jag hittills haft så lätt går sönder och även den jag har nu. Dessa verkar vara i mycket bättre kvalite och roligt att de är så speciella med en egen historia. Har svårt att hitta en väska jag tycker om men denna kan nog bli en ny favorit och klassiker!
Namnet kommer från de kvinnor som i början tillverkade produkterna hemma.
För att de är så fina och bra gjorda! Har sagt upp mig till hösten för att börja studera och har sagt till mig själv att när jag börjar läsa ska jag få köpa en ny handväska som pepp. Vore ju kanon om jag kunde vinna den istället!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Å den är ju bara så snygg!! Jag skulle använda den jämt och visa den för alla 🙂
Så är den svensk dessutom o det gillar jag skarpt.
Tack för en bra blogg! Ha en fin dag!
De är hemtillverkare i byn som hämtade det fina råmatriealet för att sedan sy upp en produkt hemma och fick sedan betalt för de antal väskor de sytt ihop, snacka om hantverk! Namnen är från de som tillverkat väskorna, vilken ära!
En sådan väska hade passat mig ypperligt då jag som själv är en hantverkare, florist, värnar om kvalite och hantverket i sig och miljön! dessutom är den väska jag har på sista versen, dax för en ny helt enkelt!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag har i alla år haft problem med handväskor. Hittar aldrig någon jag trivs med. Ett äkta hantverk från Kero skulle bli en perfekt ersättare till den tygkasse jag använder idag. Tänk, jag skulle kunna ha den resten av mitt liv och den blir bara vackrare med åren!
Namnet ”Kero” kommer från de som ursprungligen tillverkade dessa väskor i sina hem.
Jag skulle vilja vinna väskan så jag kan känna mig mer nära mitt ursprung som finns i de Tornedalska skogarna. Är nu bosatt i Stockholm men kroppen skriker med jämna mellanrum efter vinterns kyla, renarna i skogskanten, midnattsolen, norrskenet, Kukkolaforsens brus och ja, till och med knotten och myggen. Till den dag jag kan återvända skulle denna väska vara ett plåster på ett hjärta som längtar tillbaka till allt vad ”Kero” representerar – det genuina, slitstarka och ack så vackra vilda.
Namnet på produkterna kommer från de personerna som tillverkade dem i sina hem.
Jag vill vinna en väska för att min gamla håller på att ramla i bitar. Av någon anledning slits mina handväskor så snabbt, jag har dem med mig överallt och packar kanske lite mer än vad de egentligen vill bära. Väskan från Kero ser ut att palla trycket och få plats med allt viktigt en handväska ska rymma, jag tror att det skulle kunna bli min följeslagare många år framöver.
Väskorna fick namn efter personerna som tillverkat dem.
Jag kände nyss en SLÄNG av kärlek…det räckte med ett ögonkast. Fyll hålrummet på min ensamma axel med den finfin skinnväskan från KERO.
Tills vi möts… XOXO
Svar:
Namnen på Kero Vinetage produkter är namn tagna på de personer som tillverkade produkter i sitt hem.
Motivering:
Slängväskan Natur skulle hänga finfint på/över min axel, både när jag ska till jobbet och på äventyr med mina 3Underverk i någon park. Å, en snygg och hållbar väska skulle lyfta vardagen mer än en smula :-)! Dessutom behöver jag en ny och rymlig väska i lagom storlek, och då passar den perfekt.
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de människor som ursprungligen tillverkade produkterna i sina hem.
Varför vill jag ha denna väska slängd över axeln? Jo jag må ha skorna i den skånska möllan, men hjärtat är och förblir i västerbotten! Jag flänger och jag far och en väska är ett måste för att förvara alla pinaler i och just därför skulle jag vilja ha denna väska. För vart jag än drog fram så skulle jag stolt representera Norrland. Att jag sedan läser vid SLU Alnarp gör ju inte saken sämre, då jag säkerligen skulle få mina miljömedvetna vänner att få upp ögonen för Keros hållbara produkter. Inte att förglömma så skulle de göra sig fint till mina luddor som troget värmt mina fötter i vinter!
Svar: Namnen på produkterna kommer från de personer som fram till 1990 tillverkade dem i sitt hem.
Motivering: Om jag skulle ha turen att vinna en väska skulle jag samma dag jag får reda på det köpa en lott, för att det kanske är en sådan dag i livet då man faktiskt vinner någonting. Och om jag skulle vinna på den lotten lovar jag att skänka hälften till ung cancer, i försök att skicka turen vidare!
Keros vintageprodukter är namngivna efter de människor i byn Sattajärvi som förut tillverkade Keroprodukter i sina hem.
Jag har mitt ursprung i Norrbotten och känner att det ibland är alldeles för långt borta då jag nu flyttat till västkusten. Så gott jag förmår försöker jag hålla fast vid allt det som hör norr till, både för att ha nära till mina rötter och för att vara en god norrbottnisk representant. Detta skulle Keros vackra väska hjälpa mig med.
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivation: Sen min vintageväska jag ärvde av min mormor gick sönder har jag saknat en snygg och praktisk väska i brunt läder, och tycker att det här hade varit en fantastisk ersättare.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag hade verkligen behövt en ny väska att släpa runt all min studentlitteratur i!
Som en katt bland hermelinerna ger jag mig nu in i kampen om denna väska! För även om inte katter vanligtvis har så mycket med renar att göra så har hermeliner inte det heller,så varför skulle inte detta mästerliga hantverk kunna bäras av en man?
Namnen på väskorna/produkterna är tagna från de personer som tidigare tillverkade dessa i sina hem!
Som fattig student (med stora väskdrömmmar som inte alls matchar budgeten) skulle jag verkligen bli glad över en sådan här väska. Att jag dessutom är lite av en miljökämpe passar ju även det bra in i bilden! 🙂
Hej Clara!
Svaret på frågan: namnen på produkterna kommer från namnen på de kvinnor som från början tillverkade Keros produkter i sina hem i Sattajärvi.
Vilka fantastisk kvinnor!
Motivering: Clara, jag är en obotlig naturromantiker som flyttat från Göteborg till Norrbottens inland, i hjärtat av lappland, för att komma närmare naturen, få möjlighet att leva som jag vill lära dvs i enlighet med samisk tradition att vi måste värna om naturen och vad den ger oss. jag har länge suktat efter ett par kero näbbstövlar och just en sådan väska, men med begränsad inkomst och andra prioriteringar så som resa till Göteborg pga dödsfall i familjen, har gjort att sådana inköp fått stå tillbaka.
Jag och min sambo väntar vårt första barn och nu och lång tid framöver kommer ekonomisk prio såklart vara på vårt barn. Jag hoppas jag vinner, det skulle göra mig överlycklig och så stolt att få bära en Kero när jag spatserar fram med min barnvagn på stan. tack för en inspirerande blogg, har följt dig sedan starten på VK.
Varma hälsningar
Mikaela
Jag vill vinna för att jag helt enkelt är väsktokig men när det är tomt i plånboken kan man inte köpa så här fina:-)
Svaret på frågan är: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Du har gjort mig så otroligt mycket mer produkts-medveten, Clara! Detta har gjort att jag endast önskar pryda och smycka mitt hem och mig själv med endast ekologiska, miljövänliga och kvalitetssäkra produkter. Som studerande av klassisk sång och musik i Stockholm med dyra fasta kostnader på hem, mat, ungdomsliv och privata sånglektioner som man bekostar själv en gång i veckan (och med sommaren snart här och inte mycket sparande över till annat än att överleva sommaren…) så vore det fantastiskt att få vinna en så tjusig väska – så man åtminstone kan känna sig naturlig och fin även när man kastar sig mellan olika tunnelbanor.
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Så himla fin väska och vilket härligt företag! Flyttade upp till Luleå för ca ett halvår sedan och har verkligen blivit tilltalad av Norrland, det är så fint här uppe. Till hösten börjar jag universitet så därför skulle en ny väska passa perfekt.
Namnet kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
Väskan skulle passa mig, min personlighet och mitt yttre. Jag skulle bli fin som en kanin i krinolin och skutta fram över gator och torg. Jag skulle matcha den med ett rött läppstift, min beiga mockajacka samt röda converse. Mitt leende skulle blänka i solen och sommaren skulle vara min!
Namnen på produkterna kommer från de personer som tillverkade Keros produkter i sina hem, vilket jag tycker var ett utmärkt sätt att namnge fina saker på! Min förskolelärare hade massa hundar, och gav dem namn efter gamla tanter och farbröder i hennes hemby, och jag tyckte att det var lika charmigt då som nu, tjugo år senare.
Jag skulle så hemskt gärna vilja vinna väskan! Varför? För att jag är en student som får prioritera bort saker för att kunna unna mig andra saker, för att väskan är så himla fin och för att den skulle passa så bra till mina fina gubbskor som jag plockade fram i helgen!
Hej!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag har så svårt att skriva en slagfärdig, hjärteknipande och övertygande motivering till varför jag skulle vinna den underbara väskan. Jag måste bara saga att jag blir så sjukt avundsjuk på den som vinner! Jag önskar innerligt att det blir jag!
Hej!
Kero har tillverkat produkter sedan 1929. Fram till 1990 hade företaget många ”hemtillverkare” i byn. En hemtillverkare hämtade råmaterial från Kero, sydde ihop väskor själv och fick sedan betalt för antalet ihopsydda väskor. Svaret på frågan är att namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem. (källa: Keros hemsida)
Jag skulle gärna vinna väskan eftersom jag har gått omkring med samma väska i snart sex år. Har sökt en ny jättelänge men aldrig hittat nån som varit perfekt. Det viktigaste för mig är att jag hittar en väska som är miljövänlig – och hållbar! Eftersom jag studerar har jag inte mycket pengar att sätta på ordentliga kvalitetsprodukter, så jag försöker alltid köpa i andra hand. Men har som sagt inte hittat nån väska som passat perfekt ännu… Håller tummarna för att få äga en sån fantastisk väska som den som nu lottas ut 🙂
H. Maria
Namnen på produkterna kommer från personerna som ursprungligen tillverkade väskorna i sina hem.
Jag skulle vilja ge den till min syster som behöver en ny väska och älskar Keros produkter. Hon skulle bli så fantastiskt glad då!
(ursäkta avbrottet) Med barn och vattenskador i källaren kan jag inte prioritera en väska till mig själv för över tusenlappen. Hur gärna jag än skulle vilja!
Namnet på väskorna kommer från de personer som ursprungligen tillverkade dem i sina hem.
Jag är och förblir en äkta norrlänning i själen, även om jag flyttat från Luleå och bor i Dalarna sedan 2005, och jag blir alldeles lycklig av dessa vackra väskor av renskinn! Har alltid velat äga en, men aldrig haft råd. Med barn och
Namnet på väskorna kommer från de personer som ursprungligen tillverkade dem i sina hem.
Jag är och förblir en äkta norrlänning i själen, även om jag flyttat från Luleå och bor i Dalarna sedan 2005, och jag blir alldeles lycklig av dessa vackra väskor av renskinn! Har alltid velat äga en, men aldrig haft råd. Med barn och
Personerna vars namn finns med i Vintage-kollektionen är taget från de personer som förr i tiden hämtade råmaterialet från Keros, tillverkade produkterna i sitt hem och sedan fick betalat för arbetet.
Jag kommer från Pajala och bor sedan en tid tillbaka i Göteborg. Fick för några år sedan ett par blötnäbbar av min mor i födelsedagspresent och varje gång jag har på mig dem ser jag förtjusningen i folks ögon och får ofta frågan: ”var har du dem ifrån?” Givetvis promotar jag Keros och blir extra rak i ryggen av stolthet över mitt Tornedalska arv. Jag lever efter tanken om hållbar utveckling och kvalitet istället för kvantitet. För mig passar Keros produkter in i den tanken. Då varje produkt är handgjord av kärlek, kunskap och naturmaterial.
Tack för en rolig tävling!
Kram Eva.
Namnen i den nya kollektionen är samma som namn på de personer som för om åren sydde väskor (i sina egna hem) åt företaget Kero. Riktigt häftig hyllning!
Det där ser ut som en sån där ljuvlig väska som man kommer älska hela livet. Jag ser framför mig hur mina barn kommer fråga om de inte kan få ärva väskan. Jag är tveksam till om jag kommer kunna skilja mig från den dock…
Förr (om åren). 🙂
Namnet på produkterna kommer från de personer som tillverkade väskor i sina hemma, när Kero använde sig av hemtillverkning.
Jag skulle vilja vinna en väska för den är snygg och stilren och passar min personliga stil, samt att det är en väska som kommer hålla i många många år framöver. Jag älskar att den är naturgarvad, och där med miljövänlig!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Väskan ser underbar ut. I mina drömmar äger jag en sådan väska. Som är rejäl & robust. Naturvänlig och användarvänlig. Ett äkta hantverk! Ägaren till väska blir helt enkelt snygg med stil 🙂
Namnet kommer från de kvinnor som tillverkade produkterna i sina hem.
Att köpa en ny väska som inte tär allt för mycket på miljön är otroligt svårt, speciellt med det lilla studiebidrag jag har. Att få vinna denna väska skulle betyda så otroligt mycket då jag stolt kan gå med en väska som inte är med och bidrar till den globala katastrof vi håller på att skapa. Så snälla hjälp en miljö interesserad student att förvara sina grejer i en riktigt snygg och miljövänlig väska!
Namnen kommer från de som tidigare tillverkade Keros produkter i hemmet och är nu namnet på denna kollektionen.
Innan använde jag alltid handväska, men sen kom jag på att jag var del i en slit och slängkultur genom att köpa väskor som inte höll och som innehåller miljöskadliga ämnen. Jag skulle visserligen kunnat köpa en dyrare, men som småbarnsförälder och student är man ju extremt dålig på att prioritera dyra behov när man ser allt som de behöver och vad som egentligen finns på kontot. Just nu kånkar jag runt på en mini-kånken överallt (typ gjort i två år), inget fel i det. Men det hade varit väldigt kul att få känna sig lite lyxig och gå runt med en så fin handväska i stället. Som miljövän gillar jag att det är en miljövänlig tillverkning också vilket är ett enormt plus.
jag skulle vilja vinna denna väska till min dotter,,hon är 32 år nu och de sista 10 åren har hon bara stött på motgångar.
hon älskar väskor och detta hade betytt mycket för henne men även för mig som givare
Kvinnorna som tillverkade produkterna hemma har gett de deras namn.
De vräkiga märkesväska är inte min grej, men det skulle vara kul med nåt annat än tygpåsarna jag kör med idag.
Bara namnet ”Slängväskan Natur” gör att man bli kär;)
Namnen kommer från de som ursprungligen tillverkade produkterna i sina hem.
Den finaste väskan jag har är inte någon flådig märkesväska för tusentals kronor, det är min mammas gamla skinnväska som hon haft sedan tonåren. Den är perfekt sliten i skinnet och jag får många frågor om den och det känns så kul att kunna säga att den är min mammas gamla. Jag vill vinna väskan inte bara för att den är sjukt snygg, utan också för att det är ett gediget hantverk som jag kan ge vidare till mina barn precis som min mamma gjorde.
Svar: från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Tänk att få vinna en nästan hemma sydd väska i skinn, som är så hållbar, snygg och tidslös; åh vad det hade gjort mig gift-fri och glad.
Namnen i kollektionen kommer från de människor som ursrungligen tillverkade produkterna i sina hem.
Jag vill ta med väskan på en resa, vi skall åka på bröllopsresa i Europa , frankrike, Italien och den klassiska väskan skulle kännas både trygg och modern att ha på axeln.
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de som ursprungligt tillverkat produkterna i sina hem
Har kommit till den slutsatsen att jag måste använda väskor som man får över axeln, såna som bara kan ”hållas i handen” är alltid bara i vägen för mig och så såttar jag dom och blir irriterad. Så nu fattas bara att skaffa en sådan väska och då skulle väll den här vara ganska perfekt 😉
Namnen är efter dem som i sina hem tillverkade väskorna.
För att jag längtar hem till Norrland! Har varit inkomstlös i nästan ett år, och nu när min första lön från mitt nya jobb står för dörren och jag äntligen skulle ha råd att åka upp lite oftare, ja då har jag ju inte tid. I sommar ska jag ta mig råd med ett par veckors obetald semester, för skogen kan jag inte vänta på längre. Väskan skulle dels bli ett välbehövligt (och knäsviktarsnyggt) bidrag i min nu ganska trasiga och urplockade garderobsrepertoar (har inte köpt något nytt åt mig själv sedan jag blev en fattigjon), men framför allt en påminnelse om att jag snart kan flytta hem igen.
Namnen på produkterna kommer från de personer som tillverkade dem i sitt hem.
Jag skulle verkligen, verkligen vilja vinna den här tävlingen!!! Jag har letat i flera ÅR efter en bra handväska, jag har köpt otaliga som jag inte blivit nöjd med eftersom de antingen varit opraktiska eller dålig kvalitét. En sådan här väska skulle jag kunna ha for ever!
Hej!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min motivering: En trogen vän för livet är min Kero, den bär mig från stadens jäkt till de djupaste skogar,alla dagar året runt.
Med vänliga hälsningar
Madeleine
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de män och kvinnor som ursprungligen tillverkade produkterna i sina hem.
Efter ett år med skötväska som enda väska skulle det kännas fantastiskt lyxigt att få bära omkring på detta vackra hantverk. Även om väskan troligtvis skulle få innehålla en och annan blöja och napp, skulle jag iallafall känna mig som en trendig och chic mamma 🙂
Namnen på väskorna är inspirerade av några av de kvinnor som tillverkade väskor för Kero i sina hem.
Jag skulle så vilja vinna en av era fina väskor, flyttade till Indien i februari och precis när jag kom hit gick min finaste och trognaste handväska sönder. Oj så jag har letat efter en ersättare men här är allt bara kopior eller gjort av plastigt låtsasläder. En gammal stackars tygkasse har fått agera hand-/pluggväska i tre månader nu, saknar något rejält, stadigt och framförallt välgjort att bära runt mina grejer i. Kommer hem en sväng nu maj och en väska från Kero skulle verkligen vara den bästa hemkommarpresenten, och tänk sen vilken marknadsföring jag kommer göra här när jag kommer tillbaka!
Namnen på produkterna från Kero vintage kommer från de hemtillverkare som fram till 1990 hämtade råmaterial och sydde ihop väskorna i sina hem. De fick sedan betalt för antalet ihopsydda väskor.
Att vinna en väska från Kero skulle göra mig lyckligare än vad en fattig student som mig kan kosta på sig! Efter att idag ha lämnat in min sämst skrivna tenta någonsin skulle jag behöva lite pepp för att fortsätta kämpa. En vacker väska skulle antagligen få mig att börja skriva VG på varenda tenta!!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Tänk att få byta ut min befintliga, otroligt ledsna och väl använda väska innan den faller sönder i beståndsdelar och istället få stoltsera runt i en väska som skulle påminna mig om de bästa åren i mitt liv. Nämligen mina tre år som exil-skåning i Norrbotten! Att sen dessutom få äga en väska som kan matcha min mors avlagda näbbskor från 70-talet vore en dröm i sig!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Eftersom jag är oändligt trött på väskor i otroligt dålig kvalitet har jag länge sökt med ljus och lykta efter en ny väska. Att få samman alla mina krav (en väska som rymmer allt, en väska som håller och kan visa upp år av kärlek, en väska i en snygg färg som aldrig blir omodern, en väska som kan ges vidare åt en ny generation när den dagen kommer) har varit omöjligt. Hittills. Men nu. Nu är jag övertygad om att den här underbara Kero-väskan möter alla min krav!
Produktnamnen är tagna från de personer som tillverkade produkterna i sina hem.
Jag är på jakt efter en brun väska då min nuvarande har gått itu. Att få en miljövänlig och välgjord väska som Keros, I’d love to!! 🙂
namnen kommer från de personer som tidigare gjorde produkter via hemtillverkningen.
Jag skulle verkligen vilja vinna en sån här väska! Jag har försökt hitta en ny väska under lång tid eftersom jag inte har någon vettig handväska. Går runt med en antingen för stor väska eller en inte så praktisk tygkasse just för att jag är så kräsen när jag köper nytt – jag tycker illa om designen på de allra flesta damväskor man ser i butik. Dessutom vill jag ha en väska i äkta läder (konstläder åldras så fult) som jag kan nöta på i många år. Att Keros handväska dessutom är gjord i naturgarvat renskinn får den att kännas nästan för bra för att vara sann!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag tror att den fina väskan från Norrland skulle passa utmärkt hos mig i sydligaste Sverige! Jag ska fylla den med allt man behöver kånka runt på och hänga den över axeln när jag går ut med barnvagnen. Kanske kan den så småningom gå i arv till två-åringen eller knodden i magen..?
Namnen till produkterna är från de personer som tillverkade produkterna i hemmen förr i tiden – en fin hyllning.
Jag skulle vilja vinna en väska då jag länge suktat efter precis en sådan, då och då går jag in på hemsidan och tittar och drömmer men jag har aldrig haft råd att investera (för det är verkligen en bra investering) då jag just har studerat klart vid universitetet och hoppar runt på diverse korta anställningar och inte har någon säker inkomst. Jag vill så gärna ha en då jag skulle vilja visa upp och bära med mig mitt Tornedalska och Norrbottniska arv, (har faktiskt släktingar som är från just Sattajärvi) även när jag som nu är tvungen att bo i Stockholm på grund av arbetsskäl.
Storleken skulle vara perfekt då jag släpar med mig matlåda, bok och annat till jobbet varje dag för att spara pengar, vara miljövänlig och underhålla mig på tåget – nu har jag en handväska och en liten plastpåse med matlådan, inte speciellt stylish…
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag vill vinna väskan för att den skulle passa fantastikt fint tillsammans med mina näbbskor från kero (som jag suktat efter i flera år och äntligen investerat i!). Jag skulle vårda den med massor av kärlek och min förhoppning är att använda den livet ut, som den klassiker den är / Terese
Namnen på produkterna är tagna från personerna som under åren tillverkat produkterna i sina hem. Ett fint sätt att hedra en hantverkstradition, tycker jag!
Jag skulle så gärna vilja vinna denna väska till min kära svärmor i USA som gör så mycket för oss trots att hon är så långt borta, och som inte har mycket eller någonsin unnar sig själv något. Hoppas att jag vinner!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag är född och uppvuxen i Lappland men bor och studerar i Usa. Att efter sommaren återvända till USA med en Keroväska hängandes på axeln hade varit något alldeles speciellt. Att både få imponera på mina amerikanska vänner men också känna att jag bär med mig något från mina hemtrakter skulle få mig att le då hemlängtan till dom djupa skogarna och den vackra naturen växer sig större.
Hej!
Namnen på produkterna kommer från de personer som tillverkade dem i hemmet 🙂
Jag hade verkligen tyckt om att ha en härlig norrbottnisk pärla till väska, och även om jag själv är norrbottning så är det inte ofta man ser dessa väskor på folk hemma. Jag hade gärna varit representant och hänvisat de som beundrade min fina väska vidare till Kero 🙂 Det är ju så roligt med norrbottniska företag som det går bra för! Och sen hade jag ju använt min väska såklart! Fyllt den med min plånbok, tuggumin, hundbajspåsar, lypsyl, läppglans, hårnålar, telefon och tamponger och allt sådant där man måste ha med sig alltjämt.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min nuvarande (billiga) väska har jag haft i många år, men den är inte längre i speciellt fint skick. En ny väska står på önskelistan och skulle det kunna bli en så fin och hållbar som den som ligger i potten så skulle jag förmodligen aldrig mer behöva skriva ”ny väska” på önskelistan…
Hej, namnen på produkterna kommer från personerna som tillverkade produkterna i sina hem!
Dessa väskor är ju så underbart fina, sen har min kära mormor visat mig väskan en gång tidigare och jag föll platt, underbara! Själv skulle jag valt mellanstorleken och låta väskan följa med ut på olika äventyr som jag drömmer om, händig, tjusig och rejäl! Det känns som en väska som man skulle kunna lämna vidare, säga vad den vart med om och att den fortfarande skulle vara fin, vilket är en liten minidröm.
Svar:
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Flyttade från Västerbottens inland för snart 25 år sedan. Halland blev mitt ”nya” hem men jag längtar och saknar ständigt mitt Norrland. Längtan blir dessutom starkare för varje år… Saknar de ljusa nätterna, myggen som kan bita mig hur mycket som helst utan att jag får myggbett, den kalla älven som jag nästan frös ihjäl i under sommarens bad under min barndom, de långa vårarna som räcker så mycket längre än södra Sveriges blixtsnabba, sanslöst mäktigt norrsken, skogen där jag växte upp som ser ut som en brinnande ryamatta på hösten, riktiga krispiga gnistrande vinternätter och mina nära och kära… Hade en sån väska som er som tonåring som försvann på vägen. Hade gärna velat vinna en:)
Kram Annika
Namnen kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
En sån här väska hade fyllt ett hål i min familj av väskor som i dagsläget består av en lila Kånken och en lite större och mycket sliten röd loppisfyndad väska. Mellanstorleken skulle jag valt och färgen är så jag!
Svaret på frågan är att namnen kommer från dem som tillverkade väskor i sina hem som KERO sedan sålde.
Jag vill vinna väskan för att det skulle göra mig glad på flera sätt. Jag var senast idag på loppis och letade efter en fin skinnväska, men hittade ingen jag gillade. När jag såg bilden här på bloggen tänkte jag direkt på min mormor som bor i Norrbotten, hon hade en liknande väska så det skulle vara extra roligt att vinna just en sådan!
Jösses, så många som är med och tävlar,
fler än jag som vill vinna denna, för mig
i alla fall ”kultväska”..
Svaret är: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Och anledningen till att jag eftertraktar denna väska så hett är:
Att under min gymnasietid, hade jag en liknande väska.
Samma modell, men inte samma hantverk, eftersom jag
fullständig ”slet” ut den, alla böcker, pärmar och papper
som kånkades fram och tillbaka, i ur och skur! Så det
var en sorgens dag, när den inte gick att använda längre…
Så denna väska från Kero väcker minnen till liv, både
lyckliga och mindre trevliga, men skulle bli överlycklig
om den fick flytta till mig på Gotland..
Ha det så fint!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill bli gammal med väskan. Ta med den på en massa äventyr och långsamt se hur vi får rynkor och karaktär tillsammans. Finns få saker som är så vackert som slitna skinnväskor. Jag skulle slita min livet ut.
Namnen på produkterna är från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag har funderat på vardagslyx och har kommit fram till att året består av fler vardagar än helger 😉 Det jag vill komma fram till är att man borde unna sig mer vardagslyx och då hade ju denna väska verkligen passat för att lyfta min vardag! Jag tycker verkligen att Kero’s produkter är vackra och tilltalande vilket innebär att jag skulle bära väskan dagligen med stolthet! <3
Namnen på produkterna kommer från de personer som tidigare om åren tillverkade produkterna i sitt hem.
Min mamma fick en skinnväska av min pappa när hon fyllde trettio år. Nu trettiosju år senare är den finare än någonsin. Den har varit ute på många äventyr och bär på många minnen. I år är det jag som fyller trettio år. Självklart önskar jag mig en skinnväska som kan få följa med mig på mitt livs resor och äventyr.
Namnen på produkterna i vintagekollektionen kommer från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag saknar mitt Norrbotten.
Jag har börjat samla på mig attribut som visar mitt ursprung, min uppväxt.
En väska skulle jag kunna bära med mig varje dag, bära med mig en bit av Norrbotten och inte känna mig lika långt ifrån.
Namnen på produkterna är från de personer som förr brukade tillverka väskorna i sina hem!
Jag har nyligen bestämt mig för att dra ner på min konsumtion och vill välja äkta och hållbara produkter. Jag känner att denna väskan skulle passa in perfekt i mitt nya liv och att den bara skulle bli ännu snyggare med åren 🙂
Ida
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Snart ska jag åka på en resa, en överaskning där jag vet start- och sluttid på vår lilla minisemester. Eftersom vi inte har råd att åka på semester så har mina föräldrar ordnat en weekend till mig och min man, vart vet vi inte mer än att vi ska få åka flyg! Döttrarna ska bo hemma hos mina föräldrar! Vad skulle inte passa bättre än att få en ny väska till vår hemliga överraskningsweekend!
Hej!
Namnen kommer från dem som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Å jag vill vinna för att ha en fin väska nu när jag inte längre behöver ha med en stor skötväska vart jag än går, denna skulle dingla som ett litet smycke på min axel 😉
Tack för en fin blogg
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Fenomenet med hemtillverkning slutade vi med 1990”
Om jag skulle få en väska skulle ni göra min man lycklig. Han klagar jämt att jag inte har några fickor att stoppa mina saker i och väska har jag ingen för jag hittar inte någon väska jag trivs med. Men denna väskan är ju snygg och hållbar och jag skulle stolt fylla den med diverse ting jag behöver i min vardag som fyrbarnsförälder.
Namnen är tagna efter de personer som tillverkade dem i sitt hem. I min väska skulle det finnas en vit näsduk med monogrammet LF, en tygportmonnä från tiogruppen, ett blåvitt lypsyl, en plastfemma som passar kundvagnen på coop, en Iphone i egenstickat fodral och ett fempack med kondomer – jordgubbssmak.
Namnen på produkterna i Kero Vintage-kollektionen kommer ifrån de personer som tidigare tillverkade dessa produkter i sina hem.
Som studerande har jag verkligen letat efter en läderväska där jag får plats med det jag behöver, men aldrig innan hittat någon som faller mig så bra i smaken. För klumpig som jag är håller inte mina väskor så länge. Men att denna till och med heter ”slängväska” skulle båda gott för mina långa äventyr fram och tillbaka till skolan.
Nytt försök!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem”
Jag är så innerligt trött på slit och släng-produkter och konstiga syntetmaterial! Sedan jag började slöjda själv har jag fått en helt annan syn på god kvalitet och uppskattar verkligen riktig hantverksskicklighet. Jag längtar efter en väska som håller, som kan vara med mig genom livet och som bara blir vackrare av tid och användning. Om jag vann den här väskan skulle den få följa med mig överallt, till vardags och till fest under många långa år framöver!
Namnen på produkterna är från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem.
Trots att jag ivrar för att vi ska värna vår miljö och återbruka vårt avfall är jag hopplöst bra på att köpa väskor i skinnimitation som bara håller ett par månader och sedan blir just avfall. Kanske är en äkta skinnväska den rätta medicinen för mig?
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle jättegärna vilja bära en av dessa väskor. Jag skulle vara stolt och bära en del av Norrland på min axel och i och med det bevisa att jag är en stolt Norrlänning!
Hej!
Jag tycker att väskan var så ortroligt fin när jag såg den på bilden här. SÅ jag skulle bli så väldigt glad om den blev min!
Namnen på väskorna kommer från de som tidigare sydde väskorna hemma i sina hem.
Ha en bra dag!
– Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
– Det vore en ära att få ha en Kero väska hängandes över axeln. Sedan jag flyttade upp till Luleå och första gången introducerades för deras fantastiska produkter har jag längtat efter en av Keros genuina och vackra väskor. Det vore vårlycka att vinna denna tävling!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Just nu sitter jag och har uppsatsångest och att vinna Keroväskan skulle bli en present till mig själv när jag tar examen i juni. Den skulle bli en perfekt trotjänare till de nya äventyr som väntar, oavsett vilka de blir.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Varför jag ska vinna? Jag tycker jag är värd en sån här väska. Det skulle vara gott och få en ”riktig” skinnväska och kunna gå runt och bära den utan att ha dåligt samvete över var materialet kom från. Att jag vinna något som annars är omöjligt för min lilla studentpeng.
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de som ursprungligt tillverkat produkterna i sina hem.
Varför skulle jag vinna? Tjaaa, för att min favoritväska jag haft i många, många år precis gått isönder, eller ja, helt ärligt har den varit trasig i ett par månader och jag har inte hittat någon jag vill ha någonstans förrän nu. Denna väska är fantastiskt fin och ja, jag skulle slippa gå runt med en trasig väska.:) tack för mig.
Svaret är ! Det är efter hemtillverkandes namn. Vilken ära för dem.
Jag vill vinna den för att jag älskar att bära på en väska. Jag skulle bära den med stolthet och glädje varje dag. Modellen är klassisk, vacker och den ser ut att ligga skönt på axeln. Det gör att man vill använda den år ut och år in. Att få äga en sån Kero- väska blir som ett långvarigt förhållande i många många år. Blir även så varm i hjärtat av det genuina hantverket . Har haft en del Kero under åren och det gagnar verkligen för kvallite . Håller tummarna nu jättehårt !
Hei Clara!
Navnet Kero kommer fra slektsnavnet til de som lager de flotte skinnproduktene. Jeg håper at jeg vinner, fordi en slik veske ville vært kjempefin til mine vintage-antrekk! Jeg er veldig opptatt av ordentlige produkter som er laget på en skikkelig måte og som har høy kvalitet. Jeg håper på å kunne bidra til å vise frem Sveriges kulturarv og vise den frem her i Norge 🙂
Namnen kommer från de som förr tillverkade Keroprodukter i sina hem.
Ett norrlandshjärta bosatt i Florida behöver något vackert i sin vardag som påminner om allt det fina som finns på den plats själen kallar hemma.
Namnen kommer från de som förr tillverkade produkterna i sina hem.
Jag skulle gärna vinna en väska. Jag springer oftast runt med ekologiska tygkassar som visserligen är snygga men som skär in i axeln om man har en extra bok nedpackad. Jag tycker att det är svårt att hitta väskor och andra modeattiraljer som både är snygga och producerade på ett schysst sätt. Därför tycker jag att denna skulle sitta perfekt på min axel!
Produkterna har fått sina namn efter personer som arbetat med hemtillverkning.
Jag har precis flyttat tillbaka till Sverige efter många år utomlands. Väskan är en symbol för det som jag saknat; det naturliga, jordnära, äkta och slitstarka. Svensk med lite gransus i bakgrunden.
Namnen kommer från dem som tillverkade dom i sina hem, det tycker jag är väldigt fint att de namngav dem efter tillverkarna.
Jag vet att detta skulle bli min mors finaste födelsedagspresent, hon fyller femtiofem i början av juli. Hon har haft en liknande väska innan som hon har användt och älskat så mycket så den blev helt utsliten. Hon har den kvar för att hon inte vill slänga den även om den sjunger på siste refrängen. Hon älskar hantverk och är väldigt noga med kvalitet på saker så jag vet att hon skulle bli tokglad för denna och förmodligen älska den lika mycket.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Efter en envis influensa vill jag mycket gärna möta våren med en vacker och miljömedveten väska från Kero. Min livssyn och mitt miljöintresse skulle också matcha denna väska perfekt!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min morfars mormor var same. Kanske, antagligen, var morfars mor även hon hundra procent same, men eftersom att pappan aldrig avslöjades så vet vi inte säkert.
Det är något som jag, trots en uppväxt i Uppland, hela min uppväxt har tagit med mig, att jag har sameblod i mig. Det syns på mig. Höga kindben, lite sneda ögon. Många gånger i mitt liv har jag stolt deklarerat att jag är åtminstone 16-dels same. Så det så! Det där blodet som när jag någon gång färgat mitt blonda hår mörkt fått människor att fråga om jag har asiatiskt påbrå, men nej, bara URSVENSK.
Men där stannar liksom min samhörighet till de norra delarna av landet, för så mycket mer har jag inte med mig, inga traditioner, inga fina vävda band eller sköna näbbstövlar. En väska från Kero skulle jag bära med stolthet, den skulle vara min på flera sätt, jag skulle ju liksom bära omkring på en liten del av svensk historia – min egen historia.
Hej!
Namnen kommer ifrån de personer som tillverkat produkterna i sina hem .
Lukten av äkta läder gör mig lätt euforisk 🙂 En bra och snygg handväska hänger med i många år och den här är underbar! Skulle gärna skylta med lite norrländsk kvalitet på Göteborgs gator 🙂
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de hemtillverkande personer som tidogare tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Precis som Clara gillar jag verkligen jokkmokks marknad och i februari i år hade jag och sex vänner hyrt bil och fixat boende för att kunna vara med på marknaden. Dagen innan åkte jag dock på influensan och 40c feber och blev därför tvingad att stanna hemma. Jag gick så klart en hel del pengar back på det, men allra främst gick jag ju bet på hela jokkmokks atmosfären och marknaden därtill. Min motivering är att en en väska från er vintage kollektion verkligen skulle bli som en stor tröst för februariinfluensans tråkiga konsekvenser.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa i sina hem.
Tanken på att ha en väska år efter år och veta att den är ett bidrag både till ett kulturarv inom hantverk och ett konkret exempel på att det visst finns miljönvänliga metoder när det kommer till tillverkning, gör att jag vill vinna. När man som jag för diskussioner med människor dagligen att ändra sina levnadsvanor och tänka hållbart skulle denna väska kunna symbolisera detta på ett konkret sätt och då når man fram bättre.
Så många här har så fina motiveringar att de alla är värda att vinna!
Namnen på produkterna kommer från en del av de människor som tillverkade Keros produkter i sina hem fram till 90-talet.
Jag skulle vilja vinna av flera skäl, mest för att min nuvarande handväska håller på att falla samman. Väskor gör så när de får hänga med i alldeles för många år, och är av dålig kvalitet från början.
Ekonomin tillåter inga extravaganser, är sjukpensionär och har aldrig varit högavlönad utan klarar mig på minsta möjliga ersättning. En så ljuvlig tanke att få äga en så genomtänkt och kärleksfullt tillverkad väska, gjord med omtanke om jordklotet, framtiden och barnen!
Namnen på produkterna i kollektionen Keros Vintage är hämtade från de personer som av råmaterial tillverkade Keros produkter i sina hem.
Jag vill så gärna vinna väskan för att den är otroligt vacker och jag gillar tanken på att det är en väska som håller livet ut, inget slit och släng!
Hej hej!
Namnen på de olika produkterna kommer från de personer som tillverkade dessa i sina egna hem.
Och varför borde jag få vinna en underbar väska? Jag kämpar med näbbar och klor för att vi ska få mer närproducerat och ekologiskt producerat. Men ekonomin räcker inte alltid till, Jag skulle stolt gå och visa upp denna underbara skapelse på stan. 🙂
Kramar!
Namnen kommer från några av de som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Jag skulle älska att sprida ert miljötänk och visa upp en vacker väska från norr här nere i sydligaste syd!
Namnen kommer från de hemtillverkare som tillverkade väskan i deras hem.
Som journalist-student är det viktigt att jag har en bra väska så att jag alltid får med mig anteckningsblock och penna. Jag är trött på mina tygpåsar som bara lyckas ha sönder, och vill ha EN rejält hållbar och miljövänlig väska så att jag slipper slösa resurser och köpa nytt hela tiden! Jag vill och försöker verkligen leva hållbart men ibland är det svårt.
Namnet på produkterna kommer från de människor som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Jag och min man träffades i dessa trakter och en Kero-väska skulle vara den perfekta symbolen för vår kärlek – precis som skinnet i väskan blir den bara finare med åren!
Namnen kommer från personerna som tillverkade produkterna i sina hem.
Jag håller successivt på att ändra min livsstil från ett ”vanligt” slit-och släng-tänk till ett liv med ekologiskt och långsiktigt tänkande (bl.a. tack vare den här bloggen!) och att få bära denna fina miljövänliga väska på min axel vore ett steg närmare målet:)!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Varför jag tycker att jag ska vinna:
Jag är barn av 70-talet och Keros näbbstövlar satt alltid på mina fötter vintertid. Det var väldigt viktigt hur näbben på skon skulle se ut (inte fyrkantig) och Keros näbbar var de som uppfyllde kraven. Jag har haft fodrade med halvlångt skaft och jag har haft knähöga med snörning i sidan, passande till kjol och klänning.
Av alla ting som jag rensat ut är näbbarna det enda som jag ångrar att jag låtit gå vidare. Visserligen till Röda Korset så jag hoppas innerligt att den som köpte dem älskar dem lika mycket som jag en gång gjorde.
Namnen kommer från dem som tillverkar väskorna.
Jag vill vinna därför att jag är imponerad av deras miljötänkande och hade gärna velat bära en av deras väskor!
Namnen på produkterna om Kero Vintage-produkterna är uppkallade efter är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Varför ska då jag vinna denna underbara väska? Jo för att den är det snyggaste jag sett och jag tror inte att jag någonsin kommer att bli lycklig utan den! Så gör en höggravid lärarstudent lycklig! Så ge mig den underbara väskan nu!
Namnet på produkterna är efter de människor som tillverkade dem i sina hem.
Förutom att väskan är riktigt jäkla snygg! Vilket jag tyc ker är ett gott nog skäl! Den står ovkså för bra saker! Men utöver det, så är denna väskan himla himla lik en väska min mormor brukade ha. Och hon hade den LÄNGE! Det syntes på den att den var älskad och använd, och jag tycker det hade varit så fint om jag också kunde gå runt med en likadan väska, och också älska och använda den tills den var alldeles mjuk och ljusnad och sliten.
Kero Vintage produkterna har fått sina namn från de personer som tidigare brukade tillverka produkterna i sina hem.
Jag skulle absolut vilja vinna denna underbara väska. Den är otroligt fin, dessutom närproducerad (bor i norrland) och miljövänlig – kan inte bli bättre!
Innan 1990 så hämtade man råmaterial från kero och tillverkade väskor i hemmet. Produkterna Lisa, Mattias och Astrid är några av namnen på personer som sysslade med hemtillverkning.
Jag hade aldrig hört talas om det innan, men nu när jag ser hur den ser ut och designen som är så enkel men så snygg. Jag skulle känna mig väldigt hedrad om jag fick möjligheten att bära en så vacker väska. Det är ett hantverk som försvunnit och ett hantverk jag beundrar och det skulle jag bära med stolthet <3
Veskene har navn etter de som tidligere produserte dem i sine hjem.
Så morsomt at du har disse som premie! Det er ikke lenge siden jeg satt og kikket på de og ønsket meg akkurat den modellen. Jeg er selv fra Nord-Norge og har feriert masse i Sverige som liten. Nå bor jeg i Oslo og kunne kanskje bidratt til økt salg i Norge? Har sett etter ny veske ”hur länge som helst”, men syns alltid det er for mye pynt, stæsj og andre unødvendigheter involvert. Denne er tidløs, kommer til å vare lenge og er precis passe stor!
Namnen kommer från de personer som tillverkade produkterna i sina hem.
Håller tummarna för att vinna en så snygg väska från Kero.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Mina prylar får åka i en sliten kasse av tyg, för att köpa en snygg väska är jag för blyg. Men om jag skulle ha turen att vinna, ska nog denna blyghet försvinna.
Härligt med en väska så snäll mot miljön, och för mitt öga är den så skön 😀
Lisa, Astrid och Mattias är ju tre av Keros tidigare tillverkare som i skapandeprocessen ”jobbade hemifrån”!
Jag hade så gärna och stolt spatserat omkring här i sydligaste delen av vårt avlånga land, och matchat mitt norrländska påbrå med något så både flådigt, långlivat och ordentligt som en Slängväskan i bästa naturkulör!
Namnen är efter de personer som tidigare har tillverkat produkterna i sina egna hem. Fint!
Jag har varit på jakt efter EXAKT den här typen av väska jättelänge nu men har ärligt talat varit lite osäker på miljöaspekterna. Jag är miljövetare och jobbar inom forskning och tycker inte om att ha tveksamma grejor som jag liksom känner urholkar det jag jobbar för. Därav ingen bil, pyttelägenhet – leva som man lär, i alla fall så gott jag kan. Detta verkar vara ett väldigt bra val där man vet hur och var den tillverkats, och av ett bra företag! Dessutom är den grymt fin! Jag är skåning och har inga kopplingar till Norr över huvudtaget, så jag har inga sådana fina historier att berätta som en del andra här, men vi behöver lite mer av Norr härnere!
Namnen på produkterna om Kero Vintage-produkterna är uppkallade efter är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Att vinna kommer nog bli ganska svårt men samtidigt så måste man väl ändå försöka, utan att försöka kommer man ingenstans. En äkta väska vore en dröm. Jag är så pass fattig att jag med största sannolikhet aldrig kommer ha råd att köpa en sådan fantastisk väska som Kero. Eftersom jag är en student går jag runt i en väska fylld med litteratur, kollegieblock och en bunt med pennor. När jag är ledig går jag istället runt med plånboken i handen. Så det vore roligt att ha en Kero-väska som gör att jag bryter ”plånbok-i-handen”-trenden och kanske slipper förlägga plånboken titt som tätt.
Väskorna har namn efter de personer som tillverkade dem.
Jag skulle bli lycklig över att vinna denna väska – en väska som bara blir vackrare och vackrare ju mer man använder den.
🙂 Jag håller mina tummar :-). Mvh Ulla
Hej!
Fram till 1990 hade Kero hemtillverkning, dvs personer som hämtade råmaterial från Kero och sedan tillverkade produkter(väskor) i sitt hem. De fisk sedan betalt för antalet ihopsydda väskor. Namnen på produkterna är tagna från personerna som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag beundrar företagets historia, hantverk och arv! En produkt från Kero skulle jag bära med stor stolthet!! Bara tänk på hantverket som ligger bakom, att den dessutom är miljövänlig är fantastiskt, ett stort stycke svenskt kulturarv! Har tidigare suktat efter deras väskor och skor på deras hemsida som jag har hittade till via annonsen på din blogg. Jag är på jakt en snygg skinnväska(och har varit det en längre tid) så om jag vann denna skulle jag vara överlycklig och använda den så gott som varje dag!
Hälsningar Frida.
När jag var liten hade min mamma en enkel axelväska i mjukt fint läder: naturfärgad utan krusiduller, med smala axelband och ett lock som man fäste med ett litet silverfärgat spänne. Jag brukade leka att det var min skolväska och proppa den full av mina tunna bilderböcker: Visst kan Lotta cykla, Allra käraste syster och Det lilla blå loket. I vuxen ålder har jag sökt och sökt efter denna väska, letat i alla lådor på vinden och längst in i skåpen i klädkammaren, men den är borta. Jag har gått igenom otaliga loppisar och marknader och köpt väska på väska från Tradera i hopp om att hitta något liknande, men det har aldrig varit rätt. Tills nu. Väskan från Kero är min mammas perfekta väska! I vår vill jag också rulla barnvagnen med den där 70-talstryggheten från mitt älskade Norrbotten slängd över axeln.
Namnen på produkterna i Vintage-kollektionen kommer från hemtillverkarna i byn Sattajärvi som sydde upp originalmodellerna av väskorna. Det tycker jag är fint.
Namnen på produkterna kommer från de personerna som tillverkat dem i sitt hem.
Som mamma på en pojke på 4 år som jag levt ensam med mesta delen av tiden så har fina skor och väskor inte fått den plats i mitt liv som de förtjänar…. Går inge vidare att promenera runt med barnvagn i klackar och älsklingsväskan på axeln när man ska söva barn och passa på att handla lite på stan tyvärr.
Nu när min pojke växt upp så känner jag att den gamla praktiska ryggsäcken jag släpar runt på inte alls gör att jag känner mig fin 🙁
Snälla hjälp mig på traven att känna mig ”fin” igen genom att få bära denna skönhet på axlen! De säger ju att skönhet smittar av sig 😉 😉
Tack för en underbar blogg som värmer mitt vintage hjärta.
En Umetjej
Förut hade Kero många hemtillverkare i byn. Namnen på produkterna i Keros kollektion är tagna från de personer som skapade skinnprodukterna i sina hem.
Jag är nybliven förstagångsmamma och har dessa första månader insett vilken stor packning en liten bebis alltid ska ha med sig, vart man än går! Saknar att ha en egen handväska med mig för mina egna saker. En Kero-väska skulle passa perfekt! Jag kan ha den hängande på axeln eller på barnvagnen, och den rymmer allt jag vill ha med…sen att lillen kan ärva den en dag för att det är bästa kvalitén är ju en enorm bonus! Så i 30-årspresent i slutet på maj önskar jag av hela mitt hjärta en Kero-väska. //Stina
Namnen kommer från personerna som först tillverkade i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan för att jag gav min förra skinnväska till min syster. Som den storasyster jag är är det fruktansvärt när småsyskan mår det minsta dåligt. Det första jag kom att tänka på var att ge bort min väska som hon så gärna ville ha, men nu står jag här utan. Jag har en ryggsäck som jag traskar runt med men.. ärligt… det passar inte till alla tillfällen. Jag skulle jättegärna vilja ha en ny väska!
Kram
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag ska till nord-norge i sommar och väskan kan göra att jag dels passar in i miljön och dels har nått hemifrån så hemlängtan kan hållas på avstånd. Med den väskan skulle jag känna mig trygg och stolt i alla situationer! (dessutom slå norrmännen på fingrarna lite vad gäller svenskt kvalitetshantverk)
Namnen är tagna från de som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Jag skulle bära detta hantverk med stolthet då jag vet att det skapats med själ och hjärta i de norrländska vidderna.
Namnen är tagna från de personer som tidigare tillverkade produkterna i sitt hem.
Det finns många orsaker till varför jag skulle vilja vinna – jag har letar efter en läderväska som är tillverkad utan en massa otäcka kemikalier och som dessutom kommer att hålla i många år. Att äga en väska som dessutom är tillverkad i norra delen av vårt land skulle glädja mig extra, eftersom jag numera bor så långt söderut man kan komma i Sverige. Sist men inte minst – väskan är riktigt snygg!
Väskornas namn påminner om de personer som tidigare tillverkade väskorna i hemmet.
Jag bor i Italien och skulle älska att ha en här så ovanlig och ”exotisk” väska, och berätta för de som frågar om väskan och dess rötter.
Hoppas!
Lotta
Kom just på att jag bytt mailadress. Denna är de rätta!
Namnen kommer från dom som tidigare gjort produkterna i sina hem.
Vad roligt att väskorna är naturgarvade! Garvning är ju annars en sådan miljöbov som få vet om! Om jag skulle vinna en väska skulle jag bära den stolt och berätta för alla jag träffade hur bra den är!
Namnen är tagna från de personet som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Jag skulle bli fantastiskt glad om jag vann väskan. Först och främst för att väskorna här i inlägget var sjukt snygga och jag har tänkt på dem hela kvällen, men också för att när jag läste vidare såg jag att de är jorda av renskinn. Jag är halvsame och min släkt är renskötande samer men jag har sorgligt lite anknytning till mitt ursprung. Det vore grymt att ha den här väskan. Jag skulle bära den med stolthet.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna för att när jag läste om Jokkmokk i ditt inlägg så längtar jag dit hem så fruktansvärt mycket. Vi har blivit tvungna att flytta sönderut till Umeå, men letar nu jobb för att kunna få flytta tillbaka hem! Våran lilla tollare som är född i Pajala och uppväxt i Jokkmokk vill också tillbaka..
Namnen kommer från människor som tillverkade produkterna i sina hem fram till 1990.
Kero påminner mig om min lilla tornedalska farmor som under tiden jag kände henne alltid tassade omkring i kerotofflor hemma. Hon var född och uppvuxen i Pajala och jag tänker alltid på henne när jag ser människor med keroprodukter. Mina första skor var faktiskt ett par pyttesmå kerotofflor som hon gav mig. En keroväska skulle jag bära med stolthet då det påminner mig om min släkthistoria, mitt arv och familjetraditioner.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle bli jätte glad med väskan. Har sökt för en snygg väska för ganska lång tid nu och tycker att den är hur fin som helst. Jag vill inte ha någon väska, utan en som är på bra kvalite, som jag vet varifrån den kommer och som jag kommer gilla fortfarande om tio år.
Dessutom tycker jag att man skulle se så fina saker också i tyskand, där jag bor.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Som 10 åring var jag med mina föräldrar i Kiruna och Björkliden. Mamma köpte en liknande väska där. Givetvis är det utsliten sedan länge. För utsliten blev den verkligen. Så jag önskar mig en sådan. Det är liksom hela min barndom. I ett snyggt fodral!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Trots den ryggsäcksfanatiker jag är kan jag faktiskt erkänna att jag ibland saknar en väska i det lilla formatet. En som inte slår i folk och prylar så fort man vänder sig om och som inte alltid väger 10 kilo för att den är så rymlig. Snart 50 och äntligen har jag insett att jag vill ha en handväska!
Produkterna har fått namn av de personerna som förr tillverkade produkterna i sina hem.
Jag vill vinna tävlingen eftersom jag kommer ta min kandidatexamen om en månad och förtjänar en fin present!
Namnen på produktene kommer från dem som tidligare tillverkade produktene i sina hem.
Jag skulle vilja vinna før att poengtere mina røtter och min identitet som utflyttad norrlænning.
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag fyller 25 år i maj och önskar mig just den perfekta skinnväskan! Har letat och letat men har nu funnit precis vad som kommer stå överst på min önskelista.. En väska som likt mig kommer åldras vackert! 😉
Svar: Namnen är tagna från de personer som förr tillverkade produkterna i sitt hem.
Motivering: Jag har i flera år känt o klämt på era Kero-väskor men alltid tänkt att jag borde tillverka en själv. Jag lärde mig nämligen garva skinn på Bäckedals folkhögskola och har sedan dess haft flera barkgarvade renskinn i en kartong på vinden. I förra veckan hade vi vindstömning och då visade det sig att alla de fina skinnen blivit helt förstörda. Och jag var tvungen att slänga allt fint som jag lagt ner så många timmars hårt arbete på i garveriet. Vilken sorg i hjärtat! Men det är väl sånt som händer när man gömmer undan saker på vinden. Det jag nu lärt mig är att fina saker ska användas och aldrig lämnas på en vind. Vinner jag er snygga väska kommer den bli en ständig följeslagare.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
En väska i naturgarvat renskinn från Kero skulle göra sig så bra till finaste näbbstövlarna jag har, inköpta från Kero för drygt 10 år sedan, fortfarande vackra och så sköna. 🙂 Är övertygad om att väskan skulle bli en favorit, precis som mina Kero-näbbstövlar har varit sen dag ett, skinnet blir så klart vackrare för varje dag jag använder skorna!
Namnen kommer från dem som tillverkade produkterna i sitt hem.
Om jag vann den supersnygga väskan skulle jag sätta den på min skrivbordshylla. Jag är förskolechef i en naturförskola och då har man antingen Konken eller tygkassar, men nu pluggar jag till rektor. Jag vet att jag kommer att vara den samma, att jag kommer att gå till samma jobb som jag älskar. Men jag har lovat mig själv att om jag klarar av att jobba heltid, älska min familj, inte stressa och ändå vidarutbilda mig så ska jag äntligen få äga en äkta skinväska. För sådana har liksom rektorer! Det skulle vara toppen med en morot, för skoljuridik är inte att leka med…
önksar Annamaria
De kommer från personerna som tillverkade produkterna i sitt hem!
Skulle gärna vilja ha en sådan fin väska så jag kan påminnas om vintrarna hos mormor och morfar i Gällivare. Ett starkt och lyckligt barndomsminne från skidåkning i skogarna, skoterutflykt till sjön där vi pimplade och grillade korv. Alla snögrottor vi byggde och när vi tog sparken till affärn, och när mormor bjöd på köttfärspaj och glass med varma hjortron till efterrätt..
….vara med i tävlingen skall det naturligtvis stå i min nyss skrivna kommentar!
Barbro Tjernström
Dessa finfina väskor gjordes tidigare, dvs. före 1990, hemma hos privatpersoner.
De hade verkligen sinne för naturens eget material, för enkelheten i designen och för hållbarheten.
Jag tittar ofta in på Keros hemsida och tänker på att deras fina produkter fortfarande är något jag gärna vill äga. Jag tycker mycket om den här väskan – det är den enkla anledningen till att jag vill vara med inställningen.
Med vänlig hälsning,
Barbro Tjernström
Namnen på produkterna i serien Kero Vintage är hämtade från de sk. hemtillverkarna som arbetade för Kero.
Jag är så förtjust i alla Keros produkter och hoppas att vinna väskan för att matcha Kero x denim demon skon som jag ska resa i sommar för att köpa. För att sedan ha en vacker väska som jag kan låta någon av mina barn ärva. Hoppas hoppas!
Väskorna från Kero började tillverkas hemma av personer boende i byn Sattajärvi och väskorna namngavs då av dessa hemtillverkare.
Varför jag vill vinna? De är så vackra! Har sytt en del tenntrådsarbeten, nu senast till min dotter. Tyvärr sätter sjukdom och arbetslöshet stopp för att köpa dessa fina väskor, därför hoppas jag på vinst! Skriver så smått på en skrivkurs och texter från mig och andra skulle må gott i Keroväskan! Dessutom kommer min mans farfar från Jokkmokk, så det skulle bli en ytterligare anknytning! Allt gott!
Namnen på produkterna i kollektionen kommer från hemtillverkarna som satt hemma och tillverkade de här produkterna.
Efter skötväskeåren är över är ju en snygg handväska högst upp på önskelistan!
Namnet kommer från personer som tillverkade väskor hemma. Väskorna såldes sedan vidare av Kero.
Jag har ärvt min nuvarande och enda handväska av min kusin. Hon fick väskan innan hon gifte sig. Hennes flicknamn står ingraverat i en liten plåtbit på väskan. Det var minst 15 år sedan. Jag fick ta över väskan och har använt den i över 5 år. Väskan är ett handarbete i skinn och den har hållit mycket väl. Men nu börjar den vara riktigt slut och smutsig. En Keroväska skulle vara en värdig efterträdare till min kära ljusbruna söndernötta skinnhandväska. Jag skulle bära den med stolthet och dessutom villigt marknadsföra varumärket Kero i Svenskfinland.
Namnen kommer från de personer som förut tillverkade produkterna i sina hem.
Jag har letat efter en skinnväska i flera år och inte hittat någon som jag tror jag kommer gilla år efter år förrän nu.
Tänkte strunta i att köpa någon (om jag hittat nån) för att jag ska vara föräldraledig om några månader ( och då har jag ändå bara skötväska tänke jag). Men vad tusen jag vill ha en nu! Den här är så perfekt!
Innan 1990 tillverkades Kero produkter i hemmen, så kallad hemtillverkning. Produkterna i Kero Vintage kommer från de personer som tillverkade produkterna.
Jag vill vinna för att jag behöver en ny snygg, sjysst producerad väska- sådana finns inte så många av… Det finns heller inte så många slantar i en föräldraledig mammas plånbok…:) Vinna vore toppen!!
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem.
Min skolväska är nära bristningsgränsen. Jag skulle verkligen behöva någon slitstark väska som inte är av tyg, som håller länge och som man kan använda i alla lägen. En väska man kan älska genom åren framöver, och vara stolt över!
” Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. ”
Jag har letat efter en sådan här väska i flera år! Men jag bor i England, så det är svårt att få tag på sådant hederligt hantverk här. Jag skulle göra utmärkt reklam för den, och berätta för alla var man kan köpa en sådan. Jag tror den skulle bli väldigt populär här!
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”.
Min mamma kommer från Jokkmokk (men bor sedan 25 år i värmland) och hade i sina unga år en liknande väska. Hipp, tyckte jag som fann den i hennes garderob för några år sedan och fick möjlighet att låna den. Dessvärre gick den sönder under denna låneperiod.
Mitt dåliga samvete skulle därmed lätta några kilo om en av dessa väskor skulle hamna i mina ägor, och min mamma skulle få en väldigt fiiiin present!
Innan 1990 tillverkades Kero produkter i hemmen, så kallad hemtillverkning. Produkterna i Kero Vintage kollektionen bär namn utifrån de personer som tillverkade Kero produkter i sina hem.
Jag har länge varit på jakt efter en skinnväska men har inte kunnat hitta någon som faller mig i smaken. Denna väska skulle uppfylla alla mina krav och göra mig glad varje gång jag får använda den. Stort plus att den är svensktillverkad på ett naturligt sätt utan en negativ miljöpåverkan.
Kero hade tidigare många hemtillverkare av sina grejer. Namnen på Vintageprodukterna är tagna från de personer som tillverkade Keros produkter i sina hem.
Jag vill verkligen vinna väskan, för jag är svår kromallergiger – jag tål bara att använda produkter som Keros. Fy för krom, man får hemska utslag och allergireaktioner! Hurra för Kero som naturgarvar!
Vilken rolig tävling! Självklart vill jag vinna en fin väska från er! Väskan påminner om en väska som mamma hade när jag var liten och som jag förgäves letat efter i hennes förråd. Men det verkar ha försvunnit.
Slöjdare som jag är så blev jag väldigt inspirerad av denna kollektion! Vilket genidrag! Att hjälpas åt med tillverkningen måste ju både ha skapat gemenskap människor emellan och fört en viktig hantverkstradition vidare. Fram för mer sånt idag också. Namnet på produkterna kommer från de personer som var hemtillverkare till den tidigare kollektionen som nu görs i vintagestil.
Svaret är; ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”.
Åh vad härligt det skulle vara att få bära en sådan skönhet, skulle verkligen göra det med stolthet. Älskar Norrland, natur och miljö. Vore perfa på min axel!
Dessutom är jag less på att ha alla mina saker i skötväskan, vill ha en egen, snygg väska nu 🙂
Trevlig helg!
Namnen på produkterna i kollektionen Kero Vintage kommer ifrån personer som tillverkade Kero produkter i sina hem innan 1990.
Jag skulle vilja vinna denna väska för att kunna ge den till min flickvän som en välkommen hem present när hon flyttar tillbaka till Sverige nu i sommar efter tre år utomlands.
Namnen kommer från de som satt hemma och tillverkade väskorna för Kero under 1900 talet, sk hemtilverkare.
Jag har varit på jakt efter en snygg läderväska i evigheter. Men då ingen kan garantera att skinnet har framtagits på ett schysst sätt med så få och så snälla kemikalier som möjligt har jag blivit avskräckt.
Men denna väska verkar ju passa in på alla mina kriterier. Och dessutom är den snygg. Kan det bli bättre?
Namnen kommer från personer som tidigare tillverkade keroprodukter i sina hem.
Har tagit över min mammas gamla fina skinnväska som efter mycket användande nu börjar sjunga på sista versen men skulle vilja ha en ny som jag senare kan föra vidare till mina framtida barn. Aldrig haft en väska som passat till så mycket och hållit så bra i modet som en skinväska.
Namnen till produkterna i Vintage serien är tagna från de personer som tillverkade förlagorna i sina hem.
Jag skulle vilja vinna väskan åt min mamma, skulle passa henne perfekt. Min mamma är svårt sjuk i lungcancer, hon har en trasig handväska men svårt att shoppa för hon är infektionskänslig och dålig ekonomi på grund av sjukskrivning. Själv är jag student och föräldraledig och önskar så att jag hade haft råd att ge henne en riktigt fin present.
Frågan: Produkterna är namngivna efter den person som ursprungligen tillverkade dem i sitt hem.
Min bror ska gifta sig och jag skulle vilja ge väskan till hans blivande fru på deras livs finaste dag!
Namnen på produkterna är tagna från dom som gjorde produkterna i sitt hem.
I ur och skur,
jag har otur.
Väska köpt på loppis,
ej blev så poppis.
Brast mitt på stan,
utav 31 det var en av dem röda dan.
Tamponger på trottoaren,
blev sen till kursen om kraven.
Kursen i ekologi jag skulle gå,
men förstod att målet var svårt att nå.
Att med gott samvete handla,
vara ett gott föredöme för andra.
Lovade mig själv att med nästa väska,
jag andra skulle läska.
Men inte till miljöförstöring,
eller för den ge en femöring.
Gratis den bör vara,
jag mina tamponger bättre bör förvara.
På trottoaren de ej bör ligga, därför jag om en ny väska nu tigga.
Svar: Namnen kommer från de personer som brukade hemtillverka väskorna som Kero sedan köpte.
Motivering: Jag använder sällan handväska, är mer en ha saker i fickorna person. Dock har min bästa vän en mycket liknande Kero väska, och jag har ALLTID varit avundsjuk på hennes väska. En väska i perfekt storlek för de gånger då klänningen inte har fickor, och jackan inte behövs för sommarvädret. Har hållit utskick men aldrig hittat en liknande bra. Dessutom, hur gott luktar inte naturgarvad läder?
ps. tack för en finfin blogg!
Namnen på produkterna i Kero Vintage-kollektionen är tagna från de personer som tidigare tillverkade dessa produkter hemma.
Mina väskor går alltid sönder. Remmen. Dragkedjan. Sömmarna. Alltid blir dom trasiga efter bara några månader. Det vore kul att prova en väska av riktig kvalitet, som inte går sönder. En sån som jag kan behålla länge, och fara på äventyr med många gånger. Vore fint tycker jag.
Namnen kommer från de som brukade tillverka väskorna i sitt hem.
Min gamla skinnväska som jag köpte på Loppis på hötorget har gått sönder för länge sedan och jag har sedan dess inte kunnat finna en lika fin med den där äldre känslan. Förrän nu, när jag såg den. Åh jag skulle vårda den ömt.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag är född utanför Västerås, bodde 1 år när jag var 4 år i Brunflo och när mina föräldrar bestämde att vi skulle flytta ”hem” igen så kräktes jag hela flyttresan. Jag ville inte flytta. När jag skulle utbilda mig bodde jag 2 år i Pite och jag kom att älska Norrbotten. Men eftersom jag träffade stora kärleken så flyttade jag ”hem” igen och jag kommer alltid få leva med en längtan till Norrbotten. Att få bära en väska från Kero skulle lindra min saknad och längtan efter Norrbotten.
Med respekt,
Linnéa
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag skulle vilja vinna denna underbara väska så jag kan ge den till min mamma. Hon brukar inte unna sig så mycket saker här i livet, och går för det mesta runt i min avlagda handväskor som ofta håller på att falla sönder. Den skulle dessutom passa fint till de näbbskor hon har från er som hon köpte någon gång innan jag föddes! Det skulle vara fint att få ge den så hon får känna sig lite fin och lyxig =)
Många glada kramar från Isabelle
SVAR: Namnen på produkterna är namn på personer som tidigare tillverkat Keros väskor hemma.
MOTIVERING: Jag skulle så gärna vilja ha en väska i skinn men jag har inte känt mig okej med tillverkningsprocessen och ursprunget i den industrin. Så jag har aldrig haft nån. Här ser jag ju att det finns en underbart fin väska med ett ursprung som jag kan stå för. En väska som kommer hålla halva hela min livstid och om aldrig kommer gå ur tiden. Släng dig i väggen ”slit- och slängtrenden”!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Fenomenet med hemtillverkning slutade vi med 1990.
Som fattig student är det sällan man kan unna sig något fint, har länge suktat efter näbbstövlar och snygga väskor från KERO! Hade planerat att köpa Blötnäbben åt mig själv när jag har tagit min masterexamen i marinbiologi, och det vore underbart att även ha en snygg slängväska!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Väskorna i kollektionen heter Lisa, Astrid och Mattias.
Jag har många gånger drömt mig bort när jag tittat på era vackra skor, stövlar och väskor. Min absoluta favorit är Blötnäbben. Den ska bli min belöning till mig själv när jag tar min lärarexamen nästa år. Men innan dess hoppas jag givetvis att få stilla mina cravings efter era fantastiska produkter med denna utsökta väska!
Vänliga Hälsningar,
Tove
Namnet står för människorna som tillverkade dessa fina produkter hemma.
Önskar jag fick vinna. Känner igen mig i namnet då det mesta jag säljer i mitt lilla företag görs hemma hos mig. Dessutom älskar jag att kunna ha en ny väska på våren!! Vore en lyx att vinna en sån fin!
/sara
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna en väska för jag har aldrig ägt en riktig kvalitetsväska förr. Jag har efter tre barn använt skötväska väldigt flitigt och nu när sista barnet är utan blöjor så är det… Tomt. Ingen bra väska finns till MINA saker! Det skulle jag behöva. En egen väska till bara mig!:)
Svar: Namnet på produkterna kommer från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem.
Jag tycker väldigt mycket om skinn. Tycker också om genomtänkt tillverkning och konsumtion. Denna väskan har allt detta. Om jag vann den skulle jag ge den till min älskade flickvän. Det tycker jag är ett extra genomtänkt sätt att förvalta denna väska.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Väskan är vad jag vill ha. Försöker samla på mig skinnsaker av kvalité. Något som kräver omvårdnad och kärlek och är en motpol mot slit-och-släng attityden. Något som mina barn kan ärva och fortsätta vårda.
Denna väskan är detta något.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sina hem”
Jag är så innerligt trött på slitochsläng-produkter och konstiga syntetmaterial! Sedan jag började slöjda själv har jag fått en helt annan syn på kvalitet och uppskattar verkligen hantverksskicklighet. Jag vill v
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Sattajärvi är nostalgi – från den lilla skinnväskan jag förvarade alla mina guldpengar i som liten, till orten jag passerade alla de år som jag pendlade Piteå-Pajala till pojkvännen under gymnasiet och som idag producerar både skor, väskor och accessoarer att sukta efter och samtidigt syns tillsammans med min hemstads Movitz! – Kero känns verkligen modernt och nostalgiskt i samma andetag!
// Ariel
Mitt förhållande till väskor är komplicerat. Jag tycker väldigt mycket om kläder och skor, men jag har otroligt svårt att hitta väskor jag tycker om. Jag köper nästan aldrig väskor utan går mest omkring med min ryggsäck eller tygväskor. Jag ser sällan någon väska och tänker att jag måste ha den, utan det handlar mera om att hitta väskor jag tycker är ok. Det är trist. Ofta ser väskor så plastiga alternativt flashiga ut, vilket jag inte gillar. Men den här väskan tycker jag verkligen ger mig känslan ”ooooh vad fin…!”. Jag skulle ta emot den med öppna armar och ett leende på läpparna :), då den är stilren, enkel och lädret ser ut att vara helt underbart.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
1. Svar på fråga: Namnen kommer från de personer som förr sydde ihop väskorna i sina hem. De hämtade råmaterial hos Kero och fick sedan betalt efter hur många väskor de sytt ihop.
2. Jag är verklige jättedålig på att köpa handväskor, jag köper ny handväska ungefär vart tionde år och märker inte hur sunkig och ful den blivit förrän jag i chock upptäcker i något offentligt sammanhang att jag bär en anskrämlig handväska. Inte kul! Så jag vill gärna vinna väskan för att den verkar vara en kvalitetsprodukt och passa en kvinna som jag som köper handväskor så sällan! 🙂
Svar:
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering:
Slängväskan Natur är av rätta sorten
tänder på designen, faller för komforten.
Gamla väskan – skänker bort den
snart får ni höra lägesrapporten!
🙂
Svar:
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering:
Drömväskan Kero räddar min dag
fulländar min outfit till ett bättre Jag.
Med renskinn blir det alltid mera drag
är för materialet läder väldigt svag
ja, det borde på väskor vara lag!
Namnen på väskorna är samma namn på tre av dem som sydde Keros produkter hemma.
Jag skulle gärna vilja vinna en av väskorna då de liknar en väska som jag fick ärva från min mormor som både hon och jag varit med hos skomakaren åtskilliga gånger och lagat, använt med kärlek för att sedan laga igen, efter dryga 40 års användning och lagningar behöver den en efterträdare som mina barnbarn kan ärva 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Vilka minnen väskan väcker. Jag är idag drygt 50 år och när jag fyllde 13 år fick jag en liknande väska. Jag älskade den! Den blev bara vackrare ju längre tiden gick. Tyvärr älskade min hund den också och tuggade sönder den. Det smärtar fortfarande. Om jag skulle vilja ha en ny – jaaaa?!
Kollektionen Kero Vintage är reproduktioner av gamla modeller och originalmodeller. Det fanns en tid när så kallade hemtillverkare skapade väskor åt företaget – modellerna i kollektionen är därför namngivna efter dessa hemtillverkare. Jag äger en handväska, som jag köpte för ungefär sju år sedan. Den är av bra kvalitet. Men den är svart. Det skulle sitta vansinnigt fint med en brun. Speciellt den där modellen som är klockren.
Väskorna är namngivna efter de personer som förr tillverkade väskorna i sina hem.
Jag skulle vilja vinna eftersom väskan är himla fin och tjusig och eftersom jag skulle bli riktigt glad och därför bära den varje dag.
Hej!
Namnen kommer från de personer som gjorde produkterna i sina hem genom så kallad hemtillverkning. De hämtade material och säkert beskrivningar från Kero och gjorde hantverket i sina hem.
Jag är student och tycker att återvinning och sparsamhet i antal prylar passar bra in i studentlivet! Det går! Jag försöker köpa hållbart, ekologiskt och närproducerat – för allas skull. Men det är sånna här underbara, hållbara väskor som jag tyvärr inte har råd med. Jag vill ha en väska som håller och som jag inte behöver slänga eller laga ständigt.
Jag lovar att vårda den, laga den om den går sönder och ge den i arv till mina efterlevande.
Hoppfull, kram Lisa
Namnet kommer från de som tidigare tillverkade produkterna i sitt eget hem.
Jag vill gärna ha en sådan vacker handväska! Det är sällan jag hittar en handväska jag verkligen gillar, men här är en!
SVAR : ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
MOTIVERING : Har en (stor) svaghet för väskor!! Det skulle vara fantastiskt att få bära en sådan här fining! Stolt som en tupp hade jag svassat nedför gatan i här i byn 🙂
Hälsningar anna
Namnet kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
För mig har hållbarhet fått en större betydelse under det senaste året. Att känna att jag tänkt till efter jag handlat kläder, hygienartiklar, mat och leksaker är otroligt tillfredsställande. Det är inte alltid enkelt men en kunskap jag gärna förvaltar.
Jag bär gärna en vacker väska med en god tanke för en hållbar framtid.
Det är dom som tillverkade och legosydde åt Kero som fått låna sina namn till de färdiga produkterna! Varför just jag ska vinna : Jag var med på 70 talet, näbbstövlar å färgglada benvärmare, afgahnpäls… Tuggumituggande vid ortens korvmoj, spanade på pojkar… Suck!
Namnen på produkterna är tagna från de personer, i byn Sattajärvi, som tillverkade produkterna i sina hem. Jag hade inga näbbstövlar men min bästis hade, jag var avundsjuk på dem! Ville ha men hade inte råd. Men jag tog revansch och köpte ett par näbbtofflor inför min dotters födelse 1984. Bäbisen kom dock 14 dgr för tidigt så tofflorna hann jag inte få och därför inte ha med till BB, som jag planerat men jag gick i dem hemma i drygt 20 år! Därför önskar jag mig den fin väskan, den kommer hålla livet ut!
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem.
Jag skulle vilja vinna den här väskan eftersom mina rötter finns i norra Sverige (korpilombolo), men aldrig fått tillfälle att besöka orten!
Med väskan hängande på axeln skulle jag ständigt bli påmind om mina rötter även om jag idag bor i en stressig storstad:)
”Tidigare om åren har vi haft många hemtillverkare i byn. De hämtade råmaterial från oss och sydde ihop väskorna och fick sedan betalt för antalet ihopsydda väskor. Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag hade blivit så glatt överraskad om jag fick den äran att vinna denna vackra klassiska väska. I det enkla bor det sköna<3
Tack för mig.
Maria
Namnet på produkterna i kollektionen kommer från de som tillverkade dem i sina hem en gång i tiden.
Jag vill gärna vinna väskan dels för att det är svårt att hitta fina väskor och den här är verkligen snygg och dels för att man skulle kunna använda den länge då man inte bara slänger bort en så vacker och arbetad sak. En väska att bo in sig i helt enkelt.
Namnet kommer från de människor som tillverkade produkterna i sina hem.
Jag är bördig från Vittangi, en by i Tornedalen…inte långt från Kero. Slängväskan skulle matcha mina Tornenäbbar perfekt. Don efter person 🙂
Namnen på produkterna i sortimentet ”Kero Vintage” är tagna från de personer som tidigare tillverkade produkter från Kero i sina hem.
Jag vill innerligt gärna vinna en vacker, välgjord och rejäl väska för en sådan har jag faktiskt inte. Dagens magra väskgarderob består av några olika slit-o-slängvarianter som inhandlats för att man måste ha nåt att bära runt sitt skräp i och då den plånbok som ligger i nån av väskorna är oerhört mager är det inga kvalitetsväskor jag har direkt. Det hade varit ljuvligt att kunna bära nödvändigheterna med stil och stolthet i ett hantverksföremål istället för skämsiga kompromisser i plast.
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem.
Jag behöver nämligen en ny väska. Den som jag har nu väldigt väldigt sliten nu.
Kul tävling! Länken till Kero funkar inte…
Svar: namnet är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Snygg, stilren och underbar. En väska att bäras i många år och som bara blir snyggare med åren. Jag skulle bli så glad över denna vinst.
Svar på frågan: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”.
Motivering: Väskan är rätt och slätt perfekt. Fantastiskt fint hantverk, äkta skinn och miljövänlig – kan man önska mer? Ja, att den är snygg och det är den det med! Jag är övertygad om att den här väskan skulle göra mig lycklig.
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem.
En slängväska skulle vara perfekt för det är precis så jag använder mina väskor, slänger ner saker i dem, slänger väskan över axeln och slänger mig på spårvagnen. Gillar att väskan både är fin och praktisk med fack med dragkedja, perfekt för personer som mig som lätt rör ihop allt annars.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Den här underbara väskan skulle hänga över min axel och glänsa ikapp med min gravidkula:)
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem! Himla fint koncept tycker jag att hylla dessa personer genom de nya produkterna.
Skulle gärna bära en av deras väskor med tanke på just att det är lokalproducerat och med hänsyn till miljön. Jag försöker välja sådana produkter då jag handlar… ibland second hand – det är ju alltid rätt miljömässigt – men också se över mina val vad gäller nyproduktion!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag har letat länge efter en riktig kvalitetsväska som dessutom är snygg. Jag har köpt så många skitväskor, och skulle verkligen vilja ha en som är så bra att jag kan ha den i många, många år. Att den dessutom är tillverkad i naturliga material, men hållbara metoder och av människor med rimliga arbetsvillkor, gör ju detta till den optimala väskan. Och designen! Tidlös!
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Så många gånger som jag har varit inne på Kero’s hemsida och bara suktat efter deras fina produkter. Vill ha allt! Då jag själv är ifrån Tornedalen skulle det vara en ära att få bära på en väska tillverkad där. Värna om det lokala!
Mvh Carolina. 🙂
Hejhej!
Kero döper produkterna i Vintage kollektionen efter sina hemtillverkare, dvs. de som bodde i trakten och i hemmet arbetade med företagets tillverkning.
Jag skulle jättegärna ha en handväska i naturliga och äkta material. Annars har jag bara råd med min billiga plasthandväska som antagligen tillverkats i Kina under förhållanden vi Svenskar inte vill tänka på och helst inte bidra med heller. Äkta material, rättvisa och kvalité vill vi ha!
Namnen på produkterna i kollektionen Kero Vintage är hämtade från dem som under perioden 1929-1990 tillverkade Keros produkter i sina hem.
Jag köpte en liten vintageväska i skinn för några år sen. När jag visade upp den för min farmor hämtade hon en likadan väska i sin garderob fast i en annan färg och med hennes namn inpräntat. Den har hon haft sen hon var ung och den har hon lovat att jag ska få så småningom. Jag skulle vilja ha en egen väska att bevara hela livet, göra härligt sliten och ge till ett av mina barnbarn i framtiden. En av Keros väskor skulle vara fin att ha till det.
Namnen kommer från de som tillverkade produkterna i sina hem!
Jag besökte Sattajärvi och Kero förra sommaren. Suktade länge och väl efter väskan men bestämde mig för en plånbok… Sedan skaffade vi oss en Samojed och för i te så längesedan hittade jag min fina plånbok nästan helt söndertuggad i hundburen… Jagssknar min plånbok för den bar så många fina minnen från vår resa och därför vill jag gärna vinna väskan för att bära framtidens minnen i!
Namnen på produkterna kommer från de (säkert ruskigt duktiga) människor som gjorde väskorna då de hemtillverkades förr i tiden.
Jag, alltså – jag? Nä inte ska väl jag. Jag skulle aldrig ha råd med en så fantastisk väska … men jag skulle jättegärna vilja och behöva ha en sådan, jag skulle slita den med hälsan, minst sagt. Jag har ingen väska när jag nu tänker på det – använder tygpåsar.
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna väskan och ge den till min man så han kan ge den till mig. En ”tack för att du burit vårt barn och ammat i evigheter- present”
Namnen på produkterna i kollektionen kommer från de människor som förr tog hem skinn från företaget och sydde ihop väskor och skor, såkallad hemtillverkning.
Jag vill vinna för att jag älskar skinnprodukter som håller i en evighet och bara blir snyggare med tiden, och det faktum att jag testat på garvning men inte har möjligheten att sy en väska av det lilla skinn jag fick fram, gör att jag ännu hellre vill ha den då den inte är garvad med krom som det mesta av skinnet numera är. Dock har jag som student inte råd att köpa en själv, så att vinna hade varit perfekt!
Men åh! Jag har letat efter den perfekta skinnväskan (rätt färg, lagom storlek och utan ”blingbling”) i flera år nu, så går jag in på din blogg och ser denna underbara skapelse!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Sitat fra nettsiden: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem (tar ikke sjansen på å oversette til norsk)
Jeg synes dette var alldeles vidunderlig vakre vesker, og har veldig lyst å vinne en sånn siden jeg ikke føler budsjettet tillater en ny sommerveske
Namnen på Keros produkter kommer från de personer som tidigare var hemtillverkare av produkterna.
Jag skulle bara bli så otroligt glad av att äga denna fantastiska väska!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
För att jag skulle älska väskan, den skulle bli min ständiga följeslagare, verkar rymma allt man behöver.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Är inne på mitt 3e år som småbarnsmamma, skötväskan som ständig följeslagare. Men de vore roligt med en egen fin väska där mina grejor slipper trängas med blöjor och extrakläder.
De axtra slantarna lägger man helst på barnen istället för sig själv och när man väl unnar sig en väska blir det den billigaste, tyvärr är kvaliteten där efter.
Med en väska från Kero har jag en väska för många år framöver.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag vill vinna väskan för att jag vet att den skulle finnas med mig hela livet. Har också rötter från trakterna kring där väskan kommer från och att ha den med sig skulle vara som att ha med en del av det.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle så gärna vilja vinna denna väska. Min väska är så sliten och trasig men med småbarn är det sällan man kan prioritera nånting till sig själv. För övrigt så var det banne mig den snyggaste väskan jag sett på väldigt länge och eko-tänket gör mig så glad!
Namnen på de personer som tillverkade dessa i sina hem har fått ge namn åt Kero Vintage -produkterna.
Jag kommer själv från Norrbotten och har släkt i de kringliggande Tornedalska byarna. Hur mycket jag än letar i second hand-butikerna så hittar jag aldrig den perfekta skinnväskan, skulle bli överlycklig om jag vann tävlingen eftersom Kero gör riktiga kvalitetsprodukter som dessutom är miljösnälla. Jag skriver och ritar mycket, och till våren vore det härligt att få bära med sig block och papper i skinnväskan då utomhusmiljö är allra mest inspirerande. Väskan skulle ge inspirationen en extra skjuts och känsla av lyx när jag beger mig ut på mina utflykter.
Vänligen Ida
Hej!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Först av allt så skulle jag vilja vinna pga att väskorna är otroligt snygga och skulle passa till det mesta. Men också för att jag håller på att förändra mitt liv till mer eko- och miljötänk, jag skulle vilja kunna påverka fler människor att göra detsamma. Dessutom älskar jag handverk och i mitt hem består det mesta av saker som min gammelfarfar och min farfar har tillverkat, jag älskar saker som har en historia bakom sig som man sedan berätta den för andra.
Hej!
Namnen kommer från de personer som förr tillverkade produkterna i sina hem.
Om jag skulle vinna väskan skulle jag vilja ge den till en av mina bästa vänner, en kvinna som alltid finns där och som många gånger tagit mig under sina vingar och hjälpt mig upp då jag varit nere. Vi delar livet, trots att vi träffas sällan och är så olika. Hon bor i storstan, jag trivs bäst i skogen. Hon går i högklackat, jag i kängor eller dojor från loppis. Hon plattar håret och fixar naglarna, jag lärde mig borsta håret regelbundet för bara ett år sen (under hennes uppsyn).
Minns att hon nämnde en gång att eftersom jag handlar på second hand så kunde jag väl hålla ögonen öppna för en fin, ordentlig läderväska. Det har jag gjort, men ännu inte hittat den ”rätta”. Den här väskan från Kero hade gjort henne så glad, och jag hade med gott samvete fått ge henne något som är nytt – men ändå klimatsmart; något snyggt och moderiktigt – men med en lång och verklig historia och ett ursprung i naturen. Något som liksom representerar vår vänskap och vad vi båda utgör tillsammans.
Tack för en fin och inspirerande blogg!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Jag vill vinna en väska för jag vet vilket oerhört jobb som är nedlagt på dessa och vilken kvalité som väskorna har. Hela min familj hade näbbstövlar från Kero på 70 talet och jag har kvar mina ännu. Det finns inte något bättre en kall vinterpromenad, att sticka ned fötterna i Kerostövlar med tjocksockar och bege sig ut. Jag är helt säker att väskan håller samma utomordentliga kvalité .
Svaret på frågan är att produkterna i Vintage kollektionen fått sina namn från några av de personer som var sk hemtillverkare, alltså hämtade material från Kero och sedan sydde ihop produkterna i sitt eget hem.
Motiveringen till varför just jag ska vinna lyder:
En snygg väska i hållbart material
borde vara ett självklart val.
Som student måste dock plånboken styra
därför jag tummat på kvalitén och valt det mindre dyra.
Fick jag därför en i finaste skinn
skulle jag bli gla’ i sinn!!
Namnet har dom fått efter dom hantverkare som producerade Keros produkter i sitt hem.. Roligt att du nämner Jmks marknad uppvuxen där och bor och lever där.. Min motivering är att jag skulle vilja ha en sån väska som min mamma hade när jag var liten. Hade vart ett fint ”minne” efter henne .. Sen är ju keros hantverk helt underbart.. Din blogg är ju bara bäst och jag följer den varje dag Mvh Johanna
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Om jag vinner väskan ska jag sprida den norrländska skönheten till södra Sverige, och jag skulle göra det med stolthet!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. ”
Det vore så underbart att som fattig student för en gångs skull få möjlighet att bära en väska av kvalitet, som håller år ut och år in. Då skulle jag slippa köpa billiga väskor av skitkvalitet som går sönder efter en säsong och tvingar mig att hela tiden köpa nya, något som alltid plågar mig eftersom slit-och-släng konsumtionen är så dålig för miljön. Jag försöker i övrigt att leva så miljövänligt jag kan, men när det gäller konsumtion är det svårt att skramla ihop pengarna till kvalitetssaker.
Tack för en bra blogg! Du är en verklig inspirationskälla!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade produkterna i sina hem (spontant tycker jag att det är väldigt synd att de slutade med det).
Jag skulle vilja vinna eftersom jag har börjat arbeta mot en mer miljövänlig och etisk livsstil och därmed bara använda produkter vars producering jag kan stå för. Det gör så klart allting lite dyrare… och eftersom jag behöver en ny väska i bra kvalitet så skulle den här passa mig perfekt!
* namnen på produkterna kommer ifrån de som en gång tillverkade produkter i sina hem!
* Jag skulle vilja av den anledning att jag aldrig bär handväska men skulle verkligen behöva en för det ramlar ut saker ifrån jackans fickor! Denna var ju snygg o passar min ”sportiga” stil 🙂
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”.
Den otroligt fina väskan med den inpräglade renen påminner mig om en väldigt kär vän som inte finns hos oss längre. Hon tog in mig i sitt liv och sitt hjärta och visade mig, förortstjejen, det finaste hon visste, nämligen Norrland. Hon visade mig vidderna, fjällen, skaren över den glittrande snön. Hon visade mig hjortronmyrarna och fjällbäckarna, björnspåren och de ändlösa vägarna. Och hon berättade alltid med ett skratt om hur hon tyckte att renarna såg ut som indianer med fjäderskrud när de spanande stack upp sina huvuden bakom en åsrygg, spände halsarna och kikade ut i fjärran, ständigt på sin vakt. Ett fint minne som jag bär med mig varje dag, mjukt och starkt och omfamnande, som det naturgarvade lädret.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. ”
Jag har letat efter den rätta skinnväskan länge, är trött på fuskväskor som går sönder på en gång. Jag vill ha en och samma väska , länge framöver! Den här ser precis så fin och enkel ut som jag vill ha en väska och jag älskar ljusbrunt!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Jag skulle vilja vinna väskan eftersom jag är en fattig biologistudent som inte har råd att unna mig något som en sån fin väska. Dessutom tycker jag att svenskt hantverk är bland det vackraste som finns! Känslan av att ha någonting som är tillverkat i Sverige är oslagbar och inte har märkningen ”made in China” som bara är slit-och-släng som slösar på våra resurser och åker långt i onödan. Om jag vann väskan skulle den få följa med mig överallt. Tanken av att ha något sådant fint som skulle hålla i alla evighet och bara bli vackrare med tiden gör mig alldeles varm inombords. Jag tycker det är väldigt viktigt att vi värnar om våra egna designers som gör en sådan fin insats för miljön och samtidigt skapar något så vackert.
Svaret på frågan är: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag har själv besökt den mysiga byn Sattajärvi och skulle bli så glad av att få bära en väska som är tillverkad där! Den skulle vara perfekt att använda i sommar.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Väskan tilltalar mig p.g.a. färgen, formen och den lilla renen som minner om ett besök på Jokkmokks marknad som barn, och en liten silverren att luta smörknivar mot.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Jag skulle vilja vinna väskan för att min morfar kom från dessa trakter. Förutom att den är otroligt fin, skulle det vara en påminnelse om honom och hans historia.
Namnen kommer från personerna som tidigare tillverkade väskor i sitt hem.
Jag vill gärna vinna en väska eftersom jag har tröttnat totalt på alla dessa syntetmaterial och skinnimitationer. Jag tycker de är så himla tråkiga eftersom de ser plastiga ut och går ofta sönder efter en kort tid av användning. Jag vet att en väska av äkta skinn kan hålla i hur många år som helst och den blir bara finare med tiden. Dessutom känns det bra att bära en väska som är tillverkad med miljömedvetenhet och omsorg och inte en tillverkad av barn eller vuxna under hemska arbetsförhållanden.
Kram!
Jag har en liten blogg, och skulle just sätta ut en bild på söta barnskor från Kero:s som är 40år gamla och fortfarande fungerar. Eftersom jag känner många i Kero:s så kan jag bara hålla med det Clara kort beskriver om dem, och svaren håller jag också med om:) Nå bloggar om skorna nästa vecka istället, annars ser det ut som att gör och skriver om det som Clara har på tapeten.. Allt gott!
De namngavs av de som tillverkade produkterna i sitt hem.
Att jag ”borde” vinna beror på att jag är en av de få som fortfarande går omkring i näbbstövlar från Keros som jag köpte på sjuttiotalet. Det vore kul att matcha…
Förr tillverkades produkterna i arbetarnas hem och har uppkallats efter dem. Jag skulle otroligt gärna vilja ha en av deras väskor då de ser helt fantastiska ut! Här nere i södra Sverige skulle jag känna mig väldigt speciell med en Keroväska eftersom det inte är en så vanlig syn, dessutom skulle mitt samvete kännas lugnat då väskan är gjord av ren som antagligen har haft ett betydligt bättre liv än kor. Att det också är garvat på med naturmaterial är ju ett extra plus i kanten! Hoppas hoppas!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag vill hemskt gärna vinna väskan, jag vet av erfarenhet att Kero gör produkter som håller i en evighet och bara blir snyggare med åren!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill väldigt gärna vinna för att jag så himla länge letat efter den perfekta handväskan, och när jag såg Keros slängväska kände jag att jag kunde sluta leta!
Namnen på de här produkterna kommer från tillverkarna som tillverkade dem i sina hem.
Jag skulle vilja ha den här väskan för att den är otroligt fin och jag vet att det är väldigt bra kvalitée på Kero´s produkter men den är i en prisklass som jag, som studerande, inte har råd med just nu. Den skulle passa bra till min examensoutfit om några månader och skulle användas flitigt i diverse sammanhang en lång tid framöver eftersom dessa produkter fortfarande håller charmen fastän de används mycket.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min älskade mormor hade alltid en sådan väska med sig. Då hon tyvärr inte finns med mig längre skulle det vara ett vackert minne av henne att ha den med mig på axeln.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem
Jag skulle hemskt gärna vilja ge bort en sådan här väska till en kär vän. Hon har länge letat efter en ny väska, men hittar inte någon som passar riktigt vad gäller både storlek, utseende och pris. Denna är precis hennes still och stämmer väldigt väl in på vad vi letat efter! 😀
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skriver just nu på min första roman. När jag är ute och skriver så har jag mitt material i en väska som jag köpte för 100 kr när jag fortfarande student (en miljoooon år sedan), den är numera lätt ”shabby chic” om man säger så. Tryck-knappen är borta, dragkedjan har kärvat sig och fuskskinnet har släppt i stora sjok. Så en ny väska som kan följa mig och mitt skrivande i många år framöver skulle göra mig själaglad. Vem vet, kanske är det väskan som hjälper mig att skriva min ”bestseller”-roman 😀
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Hej Clara! jag skulle hemskt gärna vinna väskan eftersom jag suktat efter Keros produkter länge. Tyvärr är produkterna lite för dyra för mig i detta nu + fraktkostnader till Finland. Dethär känns som en väska som man kan använda resten av livet, och sedan ge vidare åt barn och barnbarn 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem!
Jag har letat länge efter den perfekta väskan och har aldrig kunnat släppt tanken på just Keros slängväska, varje vecka går jag in på hemsidan och suktar, för med en studentportmonnä är det allt jag kan göra. Det vackra utseendet är det som slår en först men hantverket, funktionaliteten och garantin om att jag i framtiden faktiskt slipper att leta den perfekta väskan igen tilltalar mig verkligen.
Namnet på produkterna kommer från personerna som förr tillverkade dem i hemmet.
Jag vill vinna väskan på grund av att den är otroligt fin. MEN också för att Kero representerar hållbar utveckling för mig. Genom att använda metoder som är miljövänliga hjälper Kero till att bevara vår värld till efterkommande generationer. Det gör att jag STOLT skulle bära denna väska i många, många år framöver.
Namnen är tagna från de personerna som tillverkade dessa i sina hem.
Jag skulle vilja ha denna väskan eftersom jag har länge letat efter ”den perfekta väskan” ni kan ju tänka er glädjen jag kände när jag gick in på bloggen och den här bilden kom fram. Så fin!
Jag tycker även att det är viktigt att behålla historian och kvaliteten som man får. Jag tar även studenten nu till sommarn och det hade höjt hela upplevelsen att få äran att vinna väskan.
Ha en bra helg!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter hemma hos sig.
Jag vill vinna för att jag aldrig haft en väska som jag kommer kunna ha livet ut. Älskar att ta hand om skinnprodukter, tycker om doften, hur de känns, tyngden, hur de åldras, allt.
Hej!
Brukar inte kommentera eller tävla men när jag såg dessa fina väskor så kändes det som att den här tävlingen är avsedd för mig!
Jag har länge letat efter en stor fin väska i riktigt skinn, men inte riktigt hittat någon som fallit mig i smaken och har jag gjort det, ja då har den tyvärr varit för dyr för min plånbok. Den här väskan var ren, vacker och miljövänlig och att den produceras i Norrland känns bra då jag själv bor där. Skulle bli fantastiskt glad om jag för en gångs skulle van en tävling!
Till svaret på frågan: Namnen på produkterna kommer från de så kallade hemtillverkarna, dvs de personer som förr tillverkade väskorna i hemmet. Denna hemtillverkning slutade år 1990.
Tack för en inspirerande blogg!
Hälsningar Nilla
Produkterna är döpta efter den person som ursprungligen tillverkade dem.
Jag vill vinna väskan för att jag helt enkelt är himla bra! & eftersom jag slitit på samma väska under 5 år nu under min universitetstid! I juni tar jag min masterexamen i Genusvetenskap & det vore ju för jäkla trevligt att kunna göra det med en ny väska på armen, som dessutom skulle få följa med på anställningsintervjuer & vara min vän när jag så småningom förhoppningsvis får jobb & ska kämpa för att förändra skevheter!
Svaret är att: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Varför jag vill ha en väska är för att det skulle bli min första äkta väska och som norrlänning i Stockholm skulle jag vilja bära den med stolthet och påminnas om min tid i byn Murjek en bit från polcirkeln.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. ”
Jag har samlat på väskor redan som liten. Älskat att känna olika material, välja den rätta väskan till det rätta tillfället. Jag får inte nog!
Åh, vilka härliga väskor! Bra att de är gjort av endast naturbaserat material också och att de är från norra Sverige (<3). Svaret på frågan är: Produkternas namn är tagna från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem. Nu håller jag tummarna för vinst! 😀
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Väskan är underbart fin, ett gediget hantverk och en produkt från mitt älskade Tornedalen som jag aldrig skulle unna mig själv.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Väskan skulle vara perfekt som skolväska för mig.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Som 50+tant som alltid sytt sina handväskor eller köpt second hand, så skulle det sitta riktigt fint med en ny och fin väska från Kero. Särskilt som det blir bröllop i sommar då enda dottern gifter sig.
Namnet på produkterna kommer från de som tillverkade sakerna hemma hos sig. Jag har tre anledningar till att jag vill vinna en väska.
Dels för att den är snygg och miljövänlig och påminner mig om min morfar (som var same).
Dels också för att jag är trött på att bli bestulen. Har hänt mig två gånger på kort tid, och att ha en väska i handen minskar risken än att ha det i fickorna.
Dels eftersom jag inte kan ha min ryggsäck längre då min son övergivit vagnen till förmån för bärstolen.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna för att jag i samband med flytt nu i januari tappade bort min älskade bruna skinnväska som jag köpte i Skottland. Jag tycker om den mindre modellen, så otroligt fin i detaljerna. Sen tycker jag att det mest görs väskor i plastmaterial nu för tiden. Ett äkta hantverk är en klassisk modell som håller i många år.
Namnen kommer från de män och kvinnor som tillverkade dem i sitt hem.
Jag vill vinna eftersom jag, sedan jag blivit mamma, känner ett stort ansvar för att leva i någon slags samklang med vår natur. Jag vill kunna berätta för mina barn om hantverket och historien bakom, så att de lär sig värdet av dels vår natur, och dels människors kunskap och färdigheter. Med en historia och namn är det lättare att säga till en fyraåring ”var rädd om det här, det är värdefullt”
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag skulle vilja vinna den här väskan för att jag precis har börjat mitt nya jobb och den skulle passa så bra in i denna nystart i mitt liv. En nystart som andas hållbarhet och långvarig glädje. Väskan är dessutom fruktansvärt snygg och designen kommer att hålla hur länge som helst. Jag skulle fylla den med vardagssaker, nycklar, läppstift, en bra pendlingspocket och någon väldoftande handkräm, precis så som passar en ”slängväska”.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter, ”hemtillverkare”.
Jag vill ge väskan till min mamma som fyller år i maj. Hon är fantastisk och är värd det allra bästa. Det vore en perfekt present till henne, hon är så rejäl!
Hälsningar sara
Namnen i serien kero vintage kommer från de personer som då det begav sig tillverkade dessa modeller hemma hos sig.
Att äga en väska som kommer att hålla, långsiktighet i både kvalitet och design. Tänk när en hittade mors gamla keroväska från 70-talet, vilket fynd! 30 år och fortfarande snygg. Men dock. En alldeles egen, som mina barn kan få glädjen att hitta i en flyttkartong om 30 år till, det vore väl något?
Tack för att ni finns!
Elin
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem
Behöver verkligen en ny snygg väska som inte hänger på varje axel. Denna blev jag grymt kär i och hade med stolthet buret både till vardag och fest.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Sedan 10 år tillbaka bor jag i Hamburg, Tyskland men jag är född och uppvuxen i en liten by i Norrlands kustland. Under de långa kalla vintrarna var det luddor eller näbbkängor som gällde. Jag kan fortfarande minnas lukten av det smorda lädret när kängorna stod och torkade ovanpå vedpannan. Jag håller som bäst på att spara ihop till ett par av Keros underbara näbbkängor och jag skulle helt enkelt bli urglad om jag skulle vinna en väska att matcha till kängorna!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag blev vegetarian i somras, men gör ”undantag” för viltkött eftersom det f.a. är djurindustrin som jag vänder mig mot. Efter det har jag varit lite tvehågsen till skinnväskor/skor, just eftersom även de är tillverkade av djur som inte haft det bra. Att det fanns väskor i renskinn hade jag ingen aning om, och att de är naturgarvade är helt fantastiskt! Jag hoppas att jag vinner, eftersom det kommer ta ett bra tag att spara ihop till slängväskan på egen hand. Men oavsett hur det går är jag så glad över att ha fått tipset om dem!
Svaret: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem
Jag skulle så gärna vilja satsa på att ha mer miljövänliga saker/kläder och kanske framförallt av bättre kvalitet så att de håller länge. Det blir så lätt att man tar den enkla vägen och köper det billiga slit-och-släng-grejerna. Denna väska är jag övertygad om att det blir en ”livsinventarie”. Och dessutom är den väldans snygg!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem i Sattajärvi.
Har länge letat en väska som jag gillar, hade en som gick sönder för en tid sen. Å när jag läser underbara Claras blogg så ser jag bilden på keros väskor och blir kär på en gång. Hoppas jag vinner!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Precis som du älskar jag Keros fantastiska produkter! De är både vacka och iögonfallande i sin enkelhet. Att bära naturnära färger och produkter är min grej och en sådan väska passar i princip till allt och kommer med all sannolikhet med rätt omvårdnad dessutom att hålla tills ålderns höst! Det är helt underbart, och därför önskar jag vinna!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem. Min nuvarande slitna handväska vars dragkedja gått sönder för länge sedan har jag inte haft hjärta att byta ut förut, men nu kan jag faktiskt tänka mig det. Älskar att modellen heter slängväska! För det är precis vad man behöver till vardags, då den ska tåla att användas på jobb, vid barnlek, utomhusvistelse och mycket mera! En väska att leva med länge är precis vad jag önskar mig.
Hej Clara!
Ville bara säga vilken otroligt intressant och trevlig blogg du har! Kram från Jessica
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill ha en handväska som är snygg i evighet, håller i evighet och som jag kan använda jämt! (Skinn blir ju dessutom bara snyggare med åren -ännu bättre!) Att dessutom få en lokalproducerad, miljövänligt garvad och NORRLÄNDSK väska på köpet vore ju drömmen. Därför vill jag vinna!
Förr om åren hämtade händiga människor råmaterial på fabriken och tillverkade produkterna i sina hem. Dessa människor fick namnge produkterna i Kero vintage. Himla fint!
När jag ser Slängväskan känner jag läderdoften i min näsa & får en längtan efter att leva med en sådan väska resten av livet. Låta den få minnesmärken, följa med på långa och korta äventyr, låta barnen tjuvlåna den när de blir större – precis som jag gjorde med mammas skinnväska. /Emma
Namnet kom från namnen på de personer som tidigare gjorde väskorna i sina hem.
Jag vill ha väskan för att den bara blir finare och finare med åren. Den är producerad miljövänligt och ingen slit och slängvara! Enkel och vacker!
Svar på fråga: Namnen kommer från de personer som förr sydde ihop väskorna i sina hem. De hämtade råmaterial hos Kero och fick sedan betalt efter hur många väskor de sytt ihop.
Motivering: För inte så länge sedan satt jag och kikade inne på Keros hemsida och suktade efter så mycket fint; kaffepåsar, skor, de fina kuddfodralen, gevärsremmarna, men framförallt väskorna!
Jag är en riktig väskfantast som har svårt att hålla tillbaka för en fin väska. Men tyvärr så har jag inte råd alla gånger. Jag vill vinna denna väska för den är en perfekt allroundväska som går att ha till allt, den är miljövänlig och producerad i Norrland, vilket för mig känns väldigt bra! Jag tycker det är viktigt att bevara gammalt hantverk så även nästa generation kan lära sig att allt inte behöver vara slit och släng utan, återanvändning och lokalproducerat är det bästa.
Namnen till Kero Vintage kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
Förutom att väskan är supersnygg kan jag tänka mig att den där kan man ha hur länge som helst. Den är tidlös och blir bara finare ju mer och längre tid man använder den. En väska är ingen slit och slängvara för mig. Hittar jag en som jag gillar använder jag den till den är helt utsliten. Så är det med den väskan jag har nu, så jag behöver verkligen en ny.
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
jag skulle vilja vinna för att jag skulle vilja ge väskan till min älskade stora syster som skulle vara ur snygg i en sån här väska 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna för att jag behöver en riktigt snygg väska. Jag lovar att bära den med stolthet nere i Blekinge!
De har fått namn efter de personer som förr om åren tillverkade produkterna i sina hem.
Min hund har tuggat upp min fina, ärvda skinnväska och eftersom jag inte riktigt litar på massproduktionen i skinn och dess verksamhet (vart kommer skinnet från osv?) skulle jag bli överlycklig om jag vann en väska från er! Kram
Svar: Namnen är tagna från de personer som tillverkade Keros produkter i sina hem, när hemtillverkning ännu skedde.
När vår nya katt kom till oss, misstog han min gamla väska för att vara en kattoalett. Tyvärr gick den inte att få luktfri och sedan dess har jag letat efter en ny väska i min smak – alltså något som kan förväxlas med en kattlåda i plast…. Nej, ett rustikt hantverk vill jag ha med själ och estetik, precis som en Kero Vintage-väska!
Namnen till Kero Vintage kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan av många anledningar – den är grymt snygg, den är tillverkad på ett fantastiskt vis, jag är imponerad av hantverket, den är hållbar och miljövänlig och jag skulle använda den i många år framöver!
De är namngivna efter personerna som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag har köpstopp på nya produkter, och behöver verkligen en väska. Har inte hittat den modell jag vill ha på second hand än så jag testar att försöka vinna drömväskan här. Det är precis en sådan jag vill ha, och hur bra är det att den håller hur länge som helst och dessutom tillverkad så miljövänligt som det bara går. Peace & Love
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dem i sitt hem.
Jag hoppas jag vinner en som jag kan använda under vår och sommar att fylla med de ting en 3-åring och 1-åring kräver men framförallt – till hösten då jag är tillbaka efter över ett års föräldraledighet från mitt älskade jobb som gymnasielärare! Vill fylla den med mina ting – en proppfull kalender, läromedel, en frukt, läppstift, viktiga papper, min plånbok, telefon och kanske, kanske gömmer det sig en liten napp och värdefull kotte från skogspromenaden där med.
Namnen kommer från de personer som tillverkade väskorna i sitt hem!
Jag skulle vilja ha en Kero-väska av två skäl.
Dels för att jag inte längre har någon användbar väska. Den jag hade gick sönder för mer än ett år sedan. Och som jag har letat efter en ny väska som jag kan känna mig bekväm med! Men jag har helt enkelt inte hittat någon. Nu går jag omkring med en sunkig tygkasse som slukar alla mina tillhörigheter så att jag varje dag drabbas av en mindre panik när jag inte hittar nycklarna/ plånboken/ busskortet/ något viktigt. Jag har rätt lite pengar just nu men spanar alltid efter väskor second hand. Fast Stockholm är tydligen inte grejen.
Allra mest vill jag ha en Keroväska för att det är ju precis en sådan väska jag vill ha!!! Jag vill att den ska vara i läder som kan hålla länge! Och så vill jag att den ska vara lagom stor och liksom mjuk så man kan knöla ner allt man behöver. Ni vet; plånbok, mobil, nycklar, ritblock, pennor, en utanpåtröja som blivit för varm, smink, ätbara saker, boken man läser, kameran ibland och alla andra saker jag inte kommer på nu.
Keroväskan verkar vara perfekt för mitt ändamål. Jag skulle bli sjukt glad om jag vann. På riktigt.
Hej Clara!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade detta underbara hantverk!
Jag hoppas vinna en sån läcker väska för att det helt enkelt är äkta hantverk! Det är på tok för mycket slit och släng i dagens samhälle. Köp, bara köp, liksom! Att det är gjort av naturmaterial som håller och dessutom är riktigt snyggt gör att jag verkligen skulle vara stolt över att få bära en sån väska över axeln! Därför håller jag mina tummar… Och passar på att önska alla en härlig dag i vårsolen!
Svaret på frågan:
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan för att ha världens snyggaste skötväska till augusti när vår nya bebis kommer. Vet dessutom att bebisens två äldre syskon alltid varit sugna på att ”smaka lite” på mammas väska om de kommer åt, skulle då vara skönt att veta att den är tillverkad på ett naturligtvis!
Åh! Jag skulle vilja att Mattias flyttade hem till mig – jag är kär! I utseendet, kvalitén och funktionerna.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Väskornas namn kommer från de personer som i företagets tidigare historia sydde produkterna i sina hem.
En riktig norrlandsväska behövs här i Stockholm, så att det här citylejonet har något genuint att lägga sina byten (aka shoppingfynd) i…
Namnen på Keros produkter kommer från de personer som tillverkade dessa i sina hem.
Jag har letat efter en väska i den modellen under två års tid på second hand utan framgång. Eftersom denna är gjord i renskinn har den det starkaste skinnet som finns och att då även veta att den framställts på ett sätt som inte skadat miljön gör att det vore en ära att få bära den!
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
För en tid sen fick jag min gudmors gamla skolväska, en postväska i skinn. Ca 40 år gammal är den fortfarande rejäl och hållbar, och förmodligen vackrare än den var som ny. Den fantastiska väskan från Kero, som är tillverkad så som alla väskor borde tillverkas, skulle jag ta med överallt och vårda ömt, och om en sisådär 30 år ge till min dotter. Den kommer att vara ännu finare då!
Svaret: Namnen på produkterna är hämtade från de som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Min syster har tusen väskor men ingen som är gjord av riktig kvalité. Om jag vann skulle jag ge den till henne.
Namnen kommer från de personer som gjorde dessa produkter i sina hem.
Jag vill gärna vinna, dels för att det är en otroligt vacker väska men också för att ta ner lite av den fina norrländska hantverkarkulturen till Skåne!
Hej!
Svar: Namnet Kero kommer från de som förr tillverkade produkterna i sitt hem.
Motivering: Jag har länge varit på jakt efter en robust och snygg axelremsväska, om jag vinner denna kommer jag att glädja mig åt kvaliteten, utseendet och ursprunget! Att den heter ”slängväskan natur” känns perfekt eftersom en riktigt bra väska ska kunna slängas över axeln på väg ut i naturen eller storstadsdjungeln under många år.
Varma hälsningar
Fredrika
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Jag älskar gediget hantverk och har drömt om ett par nya näbbskor väldigt länge men en rejäl handväska skulle jag verkligen behöva. Jag jobbar med dimensioneringen av malmtransportvägarna och när jag var uppe på platsbesök hade jag så himla gärna hunnit med att besöka butiken i Pajala men det fanns ingen tid den gången. Hoppas på att hinna med en tur till innan jag går på föräldraledighet. Men i alla fall så skulle en väska från Kero vara det allra finaste minnet från mitt jobb uppe i norr. 🙂
Namnen är tagna från de personer som tillverkade produkterna i sina hem.
Jag vill väldigt gärna ha en sådan väska eftersom jag önskat mig en sådan sedan jag var barn. Min fröken på lekis (som det hette då på hedenhös:) hade en sådan och det var det snyggaste jag sett. Dessutom älskade jag min fröken och mitt lekis så väskan skulle bli en underbar koppling till min barndom.
Hej Clara!
Svaret på frågan är: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag skulle vilja vinna väskan för att den symboliserar mina förfäder och deras respektfulla sätt att hantera naturen och miljön på.
För en tid sedan fick jag reda på att min släkt på pappas sida härstammar från Norrland, så långt norrut man kan komma till och med. Jag visste om att min farfar växt upp där, men inte att våra rötter var så befästa i området. Jag fick reda på allt när jag gjorde ett skolarbete där jag intervjuade min farfar om hans barndom, ett skolarbete som är det absolut roligaste jag har gjort under hela min skolgång. Farfar berättade om hur de brukade åka skridskor över till Finland, hur de samlades i den egenbyggda igloon och stekte pannkakor på den lilla mobila kaminen, hur de rodde ut i båten om somrarna och fiskade till middagen. Det var så fint att höra om hans barndom, allt var så otroligt nära naturen och vår grundmiljö.
I januari i år gick min farfars mor, alltså min gammelfarmor, bort. Hon blev 100 år gammal. Tyvärr var hon så förvirrad den sista tiden att en dialog var nästintill omöjlig, men jag älskade henne mycket och önskar att jag visste mer om henne. Min farfar är nu den sista i min släkt som har upplevt Norrlands skönhet på så nära håll, och han vårdar sina barndomsminnen därifrån ömt. Min dröm är att ta med honom tillbaka till hans gamla hem i Kuivakangas så att jag kan få se allt han berättat om i verkligheten. Se hans gamla skola, hans före detta hem, hans barndoms platser. Jag vill det så gärna!
Men tills dess skulle jag glädjas något enormt av att hela tiden ha våra Norrländska rötter nära, kunna känna, lukta, se och bära på dem. För vad kan vara bättre än att alltid ha med sig sin historia och sitt ursprung, sitt förflutnas väska fylld med känslor och minnen?
Många kramar från Moa
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”.
En motivering: En härlig väska är ju något alla behöver,
men det är bannemig inte lätt att hitta och komma över!
Jag har kollat runt hur länge som helst,
men hittar inte den där väskan som ska göra mig så frälst,
Men nu vet jag varför, jag har tittat helt fe(l)
den har ju hela tiden funnits på kero.se
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Så underbart fina! Vilken smart ide´! Här kommer 70-talet tillbaka igen.
Lycka till med lanseringen!
Jag skulle gärna bära en Lisa natur – igen och berätta för alla var den kommer ifrån. En framtida klassiker!
Min pappa kommer från Jookkmook och jag har den delen av Sverige djupt i mina rötter och gener. Det skulle vara helt underbart att återigen kunna få slänga en väska från Kero över axeln. Den förra åt en hundvalp upp för många, många år sen och jag har saknat en sen dess. Älskar naturprodukter och fint hantverk och är enormt glad för att Kero bibehåller traditionerna och naturgarvar sina skinn 😀
Svaret på frågan: Namnen ex. Astrid 1965, är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem i Sattajärvi.
Önskar alla en riktigt fin vår!
Namnen kommer från de som tillverkade produkterna i sina hem!
Jag vill vinna väskan för att jag är så trött på billiga plastväskor som går sönder efter ett halvår, ska aldrig någonsin mer köpa än!
Denna väska är snygg och något man kan slita med hälsan 🙂
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag vill gärna vinna väskan då jag det senaste året börja sträva allt mer efter självhushållning och miljömedvetenhet. Dessutom har den enda väska jag äger börja gå sönder, jag hade gärna haft en Kero-väska hängande från axeln de närmsta tio åren! Keros produkter passar mycket bra in i mina livsval och är dessutom otroligt vackra!
Hej!
Väskorna är uppkallade efter de personerna som tillverkade dessa i sitt hem.
Jag har letat och letat efter den perfekta handväskan som skall kunna ta matlådor, barnteckningar och annat smått och gott som man bör ha med sig till lekplats och arbete. Jag är ganska så kinkig med väskor (och skor) då jag vill att väskan skall vara praktisk, snygg och tillverkad på ett sätt som är hållbart både stil- och miljömässigt. Och nu har jag hittat en sån!
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Jag vill vinna för att kunna ha en chick & nätt handväska. Har letat länge efter en väska som är så där lagom, and now I flundra it. Dessutom vill jag halte Norrbotten i min ägo. Bodde i Luleå i 5 år, jobbade 1 år i Gällivare & jag saknar det enormt vissa stunder även om jag älskar mitt Östergötland.
Håller tummarna för vinst 🙂
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna en väska så jag kan ge den till min mor. Hon kommer från Norrland och skulle bli fantastiskt glad över att få någon som påminner henne om hemma.
Namnet på produkterna är tagna från de personerna som tillverkade dessa produkter i sina hem. Jag vill vinna väskan och bära den som en hyllning till livet och en påminnelse var dag om att jag överlevt min cancer. Lite fårad, lite ärrad som en sliten läder väska med tiden, men absolut lika vacker och mjuk och med ett rikt innehåll! 🙂
Svar på frågan: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Jag vill vinna denna väska helt enkelt eftersom jag älskar skinnväskor och lukten av riktigt fint skinn, bara tanken på att packa upp den och lukta på den för allra första gången gör mig salig. Samtidigt vet jag att en väska som denna bara blir snyggare ju mer jag använder den. Väskan blir en trogen vän jag tar med mig genom åren och som passar till det mesta.
* Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
* Minns från en semesterresa från Småland till Lappland, när jag var lite (för mer än 40år sedan) att jag tjatade på mina föräldrar, om att få köpa en liknande väska. Det tillät inte deras ekonomi, utan vi fem barn fick välja någon liten sovenir istället. Jag fick köpa en liten börs i renskinn som jag fortfarande har kvar och som nästan är finare idag än när den var ny.
Om jag fick en sådan här väska nu, skulle den hålla livet ut för mig…och bara bli vackrare och vackrare för var dag som gå.
Namnet härstammar från de personer hon tillverkade produkter i sitt hem. Jag skulle vilja vinna eftersom jag stolt skulle bära väskan på Uppsalas gator och berätta vart min fina väskakom ifrån som den Sanna älskande tornedarling som jag är. 🙂
Svaret på frågan är: Produkterna från kollektionen Kero Vintage är uppkallade efter de personer som tillverkade produkterna i sina hem.
Den senaste tiden så har jag suktat efter en rejäl skinnväska då min loppisfyndade skinnväska, som jag använt i flera år, börjar falla isär.
Eftersom som jag är föräldraledig med våra två små barn så är det inte prioritet att lägga pengar på en väska så därför skulle det vara galet kul att vinna denna snygging!!
Namnet på de som satt och sydde väskorna hemma åt företaget Kero.
Kvalitet, miljötänk, enkel skönhet! Just därför vill jag ha en sådan väska.
Väskorna är uppkallade efter de personer som förr tillverkade väskorna i sina hem.
Jag skulle vilja vinna en väska eftersom att jag föll pladask för modellen, och färgen är helt perfekt! men jag ser också mer som kag tycker om i produktinfon – jag älskar den miljömedvetna produktionen och uppskattar hantverkstraditionen som genomsyrar företaget som tillverkar dem. Jag tycker också mycket om renar och jag tycker att det hade varit fint att hedra renen som fick sätta skinnet till genom att använda väskan dag in och dag ut! Den kommer bara att bli vackrare med tiden.
Namnen är tagna från de personer som tillverkade produkterna i deras hem.
Jag vill vinna för att kunna bära ett genuint och äkta norrländskt hantverk och arv på min axel..
Produkterna är namngivna efter de personer som tillverkade väskor under den period då Kero hade hemtillverkare.
Motivering: Att stödja ett företag som befinner sig på en plats i Sverige som kanske inte anses vara den mest effektiva platsen att driva företag på, är något jag verkligen vill göra. Tyvärr räcker inte min studentbudget till för att stödja dem idag, jag önskar att jag kunde få bära denna väska och drömma till den dag då jag kan köpa något som matchar. Företag som Kero är otroligt viktiga för att byar som Sattajärvi ska få finnas kvar.
Min far kopte en ladervaska till min mamma nar Han besokte Nya Zeeland 1975. 35 (!) ar senare, nar jag flyttade till Australien gav hon mig den, men jag har alltid misstankt att hon saknat den dar latt slitna vaskan med blommiga monster inbranda pa ladret.
Efter att ha erfaret hur komplimanger okar ju aldre en vaska av kvalitet blir, skulle jag vilja ge henne en. Och min ar jag for kar I for att ge tillbaka….
Namnen, Lisa, Astrid och Mattias, är tagna från de personerna som brukade tillverka produkterna i sina hem.
Jag skulle vilja vinna väskan eftersom jag, för det första, verkligen behöver en väska. Mina skolväskor jag haft genom åren köptes second hand, och har fått stå ut tentatider med flera kilo böcker i sig… Är väl överflödigt att påpeka att alla har gått sönder i remmarna. I juni tar jag dock examen och ska förhoppningsvis börja jobba. Min dröm är att kunna ha en fin väska som inte är införskaffad på premissen: ”Det måste få plats ett kollegieblock i den”. Dessutom är produkterna väldigt vackra.
Från de som tillverkade produkterna i sitt hem!
Jag vill vinna väskan till min mamma, hon har letat efter en perfekt handväska i åratal men inte hittat en och denna vet jag att hon skulle älska!
Svar: Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Motivering: Jag har länge sökt efter en väska som är fin, hemskt hållbar och samtidigt god mot miljön vilket är näst intill omöjligt med en students plånbok. Så kommer jag ju också från Norrland, och allt som kommer därifrån och kan påminna mig om mitt ursprung är ju gott.
Namnet på väskorna är tagna från de personer som förr tillverkade dem hemma.
Motivering: Som utflyttad Tornedaling – Korpilombolo – skulle jag känna en extra stolthet att få bära denna fina väska. Keros produkter är ett sätt för mig att utåt visa min identitet. Jag har länge suktat efter en äkta Kerosväska att matcha mina fina blötnäbbar och tennarmband, vilka jag så många gånger med glädje visat upp och marknadsfört åt nyfikna beundrare.
Hej!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag upplevde ALLT i mina näbbisar: Dalaskogens dofter; kantarell, blöta löv, smygrökt rök, raska månljuspromenader med mamma och vår boxer – innan Earl Grey och Måndagsbörsen på teve, tunga steg från bussen med Kånken full av lika tunga läxböcker och palestinasjalen virad ett extra varv, frusna förälskelsebabbel under någon lyktstolpe medan flingorna singlade ner på Stenmarkmössan och HAN var sådär ljuvlig, svarta steg under svart himmel mot insikten att min pappa hade värsta sortens cancer , ivriga och lite förvirrade steg mot kyrkan, ljuset, Gud och människorna där, läger i obygden med tröstens ungdomar, tokiga, underbara och sig själva. Många av dem med samma stövlar som jag.
Nu står de i källaren, väl bevarade. Trettio år senare.
Om jag hade en väska från Kero skulle det vara som att börja om. Nya ”näbbstövlar”, fast över axeln – och ännu fler minnen att bära. Jag vill åldras med min väska.
Och vid sjuttiosju ska jag berätta om allt vi gjort ihop.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag vill vinna en väska av den enkla anledningen att snart är min dotter tillräckligt stor för att jag ska slippa bära runt på skötväskan och har ingen fin väska att ersätta den med. Keros fantastiska hantverk skulle jag verkligen vilja bära runt mina saker i! 🙂
Namnen kommer från de människor/kvinniskor som tillverkade dessa produkter i sina hem.
Jag skulle hemskt gärna bli ägare till en så här fin väska då jag fått nys om att renskinnen som används till produkterna kommer från den samiska näringens renskötsel och fyller en viktig funktion för det samiska samhället. Jag tycker nämligen att samer är en viktig minoritet att bevara. Jag har ingen direkt anknytning till Sattajärvi som by men har som barn spenderat mycket tid i andra delar av Tornedalen där jag fortfarande har en stor del av min släkt. Eftersom att jag numera är bosatt i huvudstaden sen ett par år tillbaka försöker jag samla på mig små ting som påminner mig om mitt ursprung, som jag räknar som Lappland och där Tornedalen också ingår.
Döende = en
Haha, vet inte vad min telefon fick för sig.
Produkterna är döpta efter de personer som tillverkade förlagorna i sitt hem, såklart.
Jag skulle önska att jag vann då jag verkligen uppskattar det fina hantverk och den traditionella, enkla form som Kero använder här. Det jag älskar med väskor i gediget läder av den här typen är att de, om de vårdas väl, håller livet igenom och bara blir vackrare med tiden; fett från fingrar som nöts in i lädret med tiden och får det att mörkna och glänsa; rispor, veck, småskavanker och vackra nötningar som bara visar att lädret levt och använts, lite som rynkorna i vår egen hud.
Döende riktig läderväska är ingen slit- och slängprodukt utan för livet; den åldras tillsammans med en själv som en älskad vän, och blir bara vackrare med åren.
Namnen på väskorna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag får varje år den nya katalogen av en vän och suktar över alla fina produkter. Om jag vann skulle jag gärna behålla väskan själv men jag skulle ändå välja att ge den till min svägerska i examenspresent när hon snart är färdig läkare, för jag vet att hon önskar sig just en sådan väska!
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Jag skulle verkligen vilja vinna väskan på grund av ”hemlängtan”. Jag är född i Norrland men bor sedan ett par år i Värmland. Mitt norrländska hjärta bultar av saknad (och syretillförsel och sånt där) och jag skulle hemskt gärna vilja ha en väska för att påminna mig om mitt Norrland.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem” Jag vill vinna väskan för att den är snygg, väldigt svensk och skulle passa så bra in i mitt liv. Jag skulle fylla den med det som jag brukar ha i min väska, näsdukar, huvudvärkstabletter, en vattenflaska, ett paket halstabletter och en hel massa andra saker. Puss på dig och ha en underbar helg 😉
Produkternas namn kommer från de personer som tillverkade produkterna i sitt hem.
Jag har fått upp ögonen för hur Viktigt! det är att ta hand om miljön & vår hälsa! Genom att göra rätta val! Denna väska skulle få leva livet med mig, och finnas kvar. Bort med den gamla skinnimitatonen och in med äkta vara, som faktiskt håller. Och snygg är den också!
Namnen på produkterna i Kero Vintage-kollektionen är tagna från de personer som tidigare tillverkade dessa produkter hemma.
Jag vill vinna väskan för att få känna naturen närmare.
Är från landet, men bor i storstaden nu 🙂
Sen vore de kul med en väska som faktiskt håller, vet att dessa har grym kvalite då min vän har en lika som jag brukar klämma på direkt jag får chansen 🙂
Namnet på produkterna kommer från de personer som tillverkade dem i sina hem då Kero har haft många hemtillverkare i byn fram till 1990. De hämtade råmaterial på Kero och fick sedan betalt för antalet ihopsydda väskor.
Jag älskar hantverk och känner glädje över saker när jag vet vilket hantverk som ligger bakom. Att gå på julmarknader och se allt hantverk där är ett måste varje år. Jag skulle gå med ett leende på läpparna och berätta för alla om Kero och vilket fint hantverk väskan är:)
Vad glad jag blir av att se dej ha tävling om väskor från Kero’s!
Namnen på produkterna är tagna från dom som gjorde produkterna i sitt hem.
En sån här fin skinnväska skulle matcha mina näbbstövlar perfekt! När jag var liten hade min mamma en renskinnsväska med tennbroderier och det skulle vara kul att ha en egen nu när man själv blivit ”stor”. 🙂 sådant här material känns hemma för mig och inget slit-och-släng från en av alla stora butikskedjor. Kort och gott en fin, hållbar väska med hemkänsla!
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag skulle vilja vinna väskan för att ge den som present till ett av mina barnbarn, som snart tar studenten. Att ge bort ett hantverk är att visa mottagaren respekt, att visa livet respekt, att respektera naturen, visa på att det finns värde i att ha något hållbart, som man inte bara byter ut och slänger bort. Jag tror hon skulle gilla den! Hon har haft ett jättetufft år, men är nu på G igen och kämpar.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
En väska som denna är precis vad jag skulle behöva,
Min gamla håller på att falla i tusen och en bit
Att den är miljövänlig är ett stort plus,
andra företag borde se lära och se hit.
Namnen på produkterna i kollektionen kommer från hemtillverkarna som satt hemma och tillverkade de här produkterna.
Om jag vann skulle jag ge väskan till min lillasyster i en välbehövlig present, hon kan behöva ett bättre miljötänk och lära sig att det är värt att investera i bra produkter som håller.
Namnen på produkterna i Kero Vintage-kollektionen är tagna från de personer som tidigare tillverkade dessa produkter hemma.
Jag borde få ha en sådan stilig väska hängande över axeln (bärande studentlitteratur över kullerstenarna i ett kallt 2010-tal) tills den dag då jag kan ge den till min dotter eller son, om jag får någon.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag önskar vinna denna vackra väska främst för att det äntligen finns en miljövänlig väska som är sjukt snygg. Samtidigt så är jag snart klar NO-lärare med fokus mot miljö och hållbar utveckling, jag vill på ett snyggt sätt föregå med gott exempel.
Namnen kommer från de personer som tidigare tillverkade dessa produkter i sina hem.
Jag skulle behöva en lite större skinnväska och jag tycker de är mycket vackra!
Namnen kommer från de människor som tillverkade Keros produkter i sina hem.
Jag vill vinna därför att jag aldrig skulle ha råd att köpa ett så här fint hantverk själv. Skulle vara en ära att få bära den.
Namnen kommer från de personer som tidigare var hemtillverkare av produkterna.
Jag vill gärna vinna en sådan fantastisk väska, då min egen slitna mocca-väska håller på att trilla sönder av all tung kurslitteratur jag burit i den. Nu när jag är arbetslös har jag inte råd att köpa en ny väska. Dessutom skulle jag som den norrlänning jag är (Umeå – born and raced) känna mig stolt att gå runt med en sådan rejäl och miljömedveten produkt här nere i Skåne där jag nu bor.
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
En väska i renskinn skulle passa mig, älgjägarinnan från Lappland.
Namnen på de personer som tillverkade dessa i sina hem har fått ge namn åt Kero Vintage -produkterna.
Jag skulle bli överlycklig om jag vinner denna väska, den är så otroligt fin och genuin och påminner om ”jaktväskan” jag hade på 70-talet. Läcker och äkta!
Namnet kommer från de som under hemtillverkningens tid gjorde produkterna. Jag vill vinna för alla barndomsminnen av marknaden i Jokkmokk, dofter, ljud och intryck, och alla dessa skulle kopplas samman med väskan på ett sätt som skulle göra den unik
Svar: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem”
Motivering: Jag har letat länge efter en snygg skinnväska som håller genom modets nycker. Vad passar inte bättre då än en vintage modell? Jag älskar slängväskan och inflyttad skåning men norra norrlands inland i hjärtat skulle jag bära den med stolthet 🙂
”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.”
Kan man säga att jag vill vinna bara för att väskan är så himla, himla fin!? Och jag för att jag älskar doften av skinn innan man har börjat släpa runt det i smutsen. Typ lika bra som att sätta näsan i ett uppslag på en nyköpt bok.
Svaret på frågan:
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Jag vill vinna denna väska för att den liknar den väskan som min mamma använda för ett antal tiotals år sedan. Denna skulle vara kul att äga för fast den känns gammal så känns det även som att det passar i dagens mode. Både vintage kläder och accessoarer är väldigt populärt just nu. Denna väska skulle även passa bra att använda i mitt framtida jobb för att jag håller på att söka jobb för fullt och jag hoppas och tror att jag har ett jobb till hösten.
Vart skickar jag mitt svar?
Namnet på produkterna kommer från de kvinnor som tillverkat varan.
Jag vill vinna för jag tycker väskorna är så särskilt vackra. jag skulle bara en sådan väska med stolthet och glädje.
Namnen kommer från dem som tillverkat eller designat produkterna! 1994 fick jag en underbar renskinnsryggsäck med fickor i flera färger i 40 års present som jag använde i de flesta sammanhang. Jag älskade den. Tyvärr tyckte min dåvarande katt också om den o kissade på den. Den gick aldrig att beställa igen,då jag önskade en ny. Nu skulle jag bli väldigt glad åt en lite för tidig 60-årspresent! Den är klassisk o går att använda i alla sammanhang.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Om jag vinner väskan så kommer den att hänga med i ur o skur, o hoppas på tur, en väska så snygg att den passar till allt, vardag som fest, gjord i finaste skinn som i längden bara vinn…
Hej namnet kommer från den som Tillverkat produkten i hemmen. Slängväskan natur som kommer från Kero mero fina produkter från Sattajärvi nära Pajala. Gillar era fina produkter och vill gärna vina det fina väskan. /mvh Karin
Namnen på produkterna i vintage-collectionen är tagna från de som tillverkade Keroprodukter i hemmen tidigare, hemproduktion.
Är i stort behov av en snygg skinnväska då jag ska flytta till Afrika inom kort. Älskar Keros produkter och har f.ö. även med mig en skinnryggsäck som hängt med mig på mina resor i ca 30 år, snacka om ”outslitbar” . Med mig har jag också lite presenter i form av skinntofflor och lite annat smått och gott från Keros.
Blir förmodligen Kero:s främsta reklampelare i Atlasbergen.
Som en god Norbottning kommer berberfolket, som jag kommer att leva tillsammans med, bli upplysta om samekultur/hantverk och våra övriga norbottniska hantverk. Men om jag införskaffar en skinnväska på plats därnere blir det förmodligen getskinn eller får, så jag vill gärna kunna skryta lite med en riktigt fin renskinnsväska.
Karin i Umeå på väg mot det stora äventyret…
Keros är efternamnet på de som gjorde väskan från början.
Varför ska jag ha en? Därför att jag skulle dela den med mina döttrar och för att jag är från norr om polcirkeln. Ha det bra och glöm inte bort att ha roligt också!
Namnet kommer från de människor i Sattajärvi som att i sina hem och sydde av material från Kero-fabriken.
Jag älskar väskor och har säkert ett hundratal. Jag har dock ingen från Kero. Om jag fick vinna väskan skulle den inte hamna i en låda som flera av de andra väskorna, utan användas dagligen.
/Marie
Namnen kommer från de personer som sydde produkterna hemma materialet hämtade de från Keros, min farmor sydde också underbara saker med material från Keros.
Tack för att mycket kommer tillbaka.
Hej hej! Namnen på de fina produkterna i kollektionen kommer från de som arbetade hemma med att tillverka produkter för kero.
Jag skulle bli så glad om jag fick en av dessa fina väskor. Har länge sneglat på en men när man har många små barn så måste man prioriterar annat istället, men drömma kan man ju=)
Från landet i norr , sagornas och äventyrens land. Av det underbaraste naturmaterial är de gjorda samt håller en evighet lång. Blir vackrare för var dag du den använder och är aldrig fel för något tillfälle . Letandet är över efter den ultimata väskan . Kram Ellinor
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem. Varför just jag ska vinna, nja därför det står ”jag vill ha på dem” och att de är stilfulla en klassisk tidlös modell som ni borde göra mer reklam för. Även därför jag tror att just renskinn är ett starkt men ändå mjukt och smidigt matrial. Så SNÄLLA VÄLJ MIG.
Namnen på produkterna i keros vintage kollektion är från de personer som tidigare tillverkade produkterna i sina hem.
Jag vill vinna en väska från Kero då jag anser att den är klassisk, tidlös och underbart vacker. Att det sedan har denna historia bakom och är tillverkad i Sverige känns helt rätt i tiden.
Med vänlig hälsning, karin
Namnen på produkterna i Kero Vinatage har sitt ursprung i de människor som tillverkade produkterna i hemmet.
Märket är relativt nytt för mig och tycker väskorna är fantastiska. Tycker också det känns riktigt gott i hjärtat att vi använder våra egna svensktillverkade produkter och skulle stolt bära en sådan väska på min arm. Dessutom blev jag mamma för
9 mån sedan och ska äntligen stuva undan skötväskan för en handväska igen 🙂 En Kero väska hade räddat hela ”val av väska – krisen”.
Namnen kommer från de som tillverkade produkterna i sina hem fram till 1990.
Jag skulle älska att få gå omkring med en sån snygg väska. Har varit mammaledig och mest gått omkring med skötväska ett år nu så det skulle verkligen kännas kul att få ha en fin handväska istället! Otroligt fina väskor oavsestt om jag vinner eller inte!
Vilken tävling och vilka vinster!!!
Svaret på frågan är: ”Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.” Väskan kan bäras av alla oavsett ålder…..så den passar även mig…..som kunde vara mormor till Dig Clara och som älskar Din blogg….Ditt sätt att tänka och värna om vår miljö, återanvänding mm och inte dagens ”slit och släng”mentalitet. Du är beundransvärd!!!
/Ninnie
Svaret är att namnen är från dem som tillverkade produkterna i hemmen från början.
Har näbbstövlar som jag använder ibland när det är mycket snö. Det är tredje paret från Kero. Skulle bli så glad för en väska.
Namnet på produkterna kommer från de personerna som tillverkade dem i sina hem.
Väskan vill jag bära för att den är jag, och jag har speciell känsla för det som är det. Det känns på en gång. Mjukt, naturligt, hållbart och välgjort.
Namnen på produkterna är tagna från de personer som tillverkade dessa produkter i sitt hem.
Gör Micka till en lycklig kvinna, låt henne med glädjetjut vinna! Skulle med största ära, till jobbet en Keros väskor bära!
Namnen i Kero vintage’s serie kommer från de kvinnor som ursprungligt tillverkat produkterna i sina hem.
Varför skulle väskan passa mig? Jag är en ambassadör för Norrland (även om jag för tillfället bor i Småland) och hela det ekologiska/närproducerade tänkandet. Jag jobbar dessutom med landsbygdsutveckling och rör mig över hela landet (och även i andra länder) där lokalproducerat är en av mina hjärtefrågor. Jag har dessutom följt Kero en längre tid och kunde inte dölja min glädje när jag tidigare i jobbet besökte Ica i Gargnäs, Västerbotten och såg att de är återförsäljare för Keros produkter. Väskan skulle helt enkelt passa mig för att jag skulle rocka den och slita den med hälsan över hela landet och säkerligen inspirera andra att få upp ögonen för Keros fantastiska och hållbara produkter.
Innan 1990 så hämtade man råmaterial från kero och tillverkade väskor i hemmet. Produkterna Lisa, Mattias och Astrid är några av namnen på personer som sysslade med hemtillverkning.
Jag hade en keroryggsäck en gång i tiden.
Jag hade också en katt som kissade på min fina, fina keroryggsäck. Den blev totalförstörd! Jag blev totalförstörd!
Kan jag få vinna en handväska ny skulle jag bli mäkta glad!
Namnet på produkterna kommer från de människor som tillverkat dem i sina hem.
Om jag väskan från Kero vinner, skulle jag bära den vart jag än går och står, år efter år. Snyggaste väskan jag sett, bara tanken på den gör mitt leende brett. Så, snälla, snälla, gör en stressad tvåbarnsmor glad i vår, för det var inte igår som jag bar nått så snyggt! / Sandra