Bloggläsaren Anna sa att hon inte kunde föreställa sig mig ute och jogga annat än i en femtiotalsklänning. Det var gulligt tänkt men lite fånigt ifall det verkligen varit sant. Bra träningskläder är ju a och o för träningsglädjen! Och så fort jag kommer i mina träningskläder känner jag mig som världens mest vältränade och hurtiga människa.
Jag springer i figurnära tights och linnen (just de här kommer från H&M). Skorna på fötterna är billiga men fullt funktionsdugliga från Soc. Håret alltid i en hög hästsvans. Mobilen (med musik och runkeeper påslagen) har jag på armen då jag föredrar att inte fritera mina inre organ. Jag minns att jag fick den här armgrejen i ett pressutskick från Kjell & Company i julas och tänkte -Vad tusan ska jag ha denna till?! Världens mest onödiga grej! Inte kunde jag då ana hur mycket jag skulle komma att använda den.
Den här veckan sprang jag en mil för första gången. För alla som är vana att springa är det väl ingenting men för mig var det som att bestiga Kebnekajse. (Ja, men fatta – i april kunde jag knappt springa en kilometer!). Jag var så stolt när jag kom in att jag gick runt och tuppade mig och skrek HIGH FIVE!!! till Jakob och tvingade honom att smälla i mina händer. Men nu till en viktig fråga till er som springer: Vad använder ni för trosor? Som sitter på plats och är sköna och funkar fint även när det är kallare? Och kompressionsstrumpor? Kan det vara något?
121 svar
Boxershorts i superunderställsmaterial är super att träna i höst, vinter och vår. De går utmärkt att ha under tights.
Jag använder funktionstrosor från Soc. Är hipstermodell och funkar bra. De är ganska stora i storleken, och är de för stora åker de upp och blir hemskt obekväma…
Sprang också en mil denna veckan för första gången någonsin. De två sista km med mantrat ”du är värd en massage efter det här”. Och idag var jag iväg på en helkroppsmassage!!! Tjohoo!
Sloggi har bra funktionstrosor tycker jag och kompressionsstrumpor är väldigt skönt (så länge man sätter dem på rätt fot 🙂 )
Jag har trosor från Ullmax, enligt websidan heter dessa ”Micro Boxer Women”, nu såg jag att de även fått in några som heter ”Active Boxer Women”. Hur som helst, de jag har är supersköna, jag har även deras underställ som är tunt men värmer jättebra. Trosorna jag använder är gjorda av mikrofiber, de är varma och funkar alltså bra även i höst. Sedan finns det några andra byxor som går ner över låren, sådana har min pappa när han cyklar långt (alltså förutom alla andra lager han drar på sig när det blir kallt). 🙂
Ullmax microfiber! Rejäla som _alltid_ sitter där de ska. Inte de snyggaste men oslagbara för löpning, skidåkning, yoga. Dvs. inne och ute. Testat en del coolare 🙂 Beställ via hemsidan (allt de har är bra & prisvärt) eller än hellre stöd den lokala idrottsföreningen som säljer! Här är det oreinteringsklubben.
Kompressionsstrumpor är nästan skönast efter ett längre löparpass. Eller vid backträning. Gococo är bra, mjuka, färgglada, oluktandes, vadstorleksanpassade. Verkar vara schyssta kvinnor som har företaget 🙂
Vad duktig du är!
Jag brukar ha bekväma boxer-trosor i antingen bomull eller bambu, som sitter åt utan att vara påträngande. Mycket skönt, de är aldrig i vägen och glider heller inte upp obehagligt mellan skinkorna.
Kompressor-strumpor har jag aldrig testat, även där brukar jag köra i bomull. Det har som aldrig spelat så stor roll för min del.
Och jo, det var extremt duktigt av dig att springa en mil! Du har gjort dig väl förtjänt av ett tuppartat lyckorus 🙂
Jag har funktionstrosor från Craft som jag kom över billigt på en outlet. Har dem när det är kallt också, men då med underställ under tightsen.
ALLTID Crafts Cool Boxer-trosor!! Sitter helt perfekt och är av bra material! Dyra men värda varje krona tycker jag. Sportamore brukar ha köp 3 betala 2.
Röhnisch sporttrosor (hipstermodell) i funktionsmaterial är grymma att springa i! Dessutom håller de både färg och form på ett toppenbra sätt. Har bara erfarenhet av vanliga löparstrumpor – det är värt att lägga pengar på så man slipper skav! Heja alla oss löpartjejer!
Jag sprang max 2 km i okt förra året, för 2 veckor sen sprang jag min första ultradistans, wow 🙂 Så med andra ord är jag ny i löparkretsar men jag har redan lärt mig att vissa saker är klart värt att ha bra grejer. Jag använder funktionstrosor från Craft (Cool Boxer). Jag har aldrig använt kompressionstrumpor förut men när vi skulle springa Göteborgsvarvet (första långloppet ever) så var det ju vansinnigt varmt så jag köpte ett par och testade. Nu springer jag ALDRIG utan om det inte är ett kortare distanspass typ. Intervaller och långpass sitter strumporna på. Jag har köpt mina på vardvaskan.se, de är egentligen till sjukvårdspersonal men de är sååå fina att jag gärna springer i dem. Klart billigare än de man köper i sporthandeln. Lycka till 🙂
Just nu gillar jag kappahls sömlösa boxer. Inget som river, skär in men när det blir kallare tänker jag satsa på ett par löparbyxor med windstop på framsidan o trikå bak o ett bra underställ under dom.
Kompressionsstrumpor-sportaffär, stödstrumpor -apotek. Samma sak (?) men olika pris. Tror det är kalasskönt att springa med
Samma kompression -men mer genomtänkta sömmar/ förstärkningar i foten på sportvarianten. Sport är skönare och bättre och använder dem i vårdjobbet 🙂
Trosor: Jag gillar Twilfits egna i microfiber och nästan utan sömmar. Både när jag springer och inte springer. Har bara hört gott om kompressionsstrumpor ochj -tajts. Ej testat.
Grattis till milen, Clara!
Jag använder trosor i polyester, det är ju samma material som i träningskläderna. Tycker att alla träningskläder i bomull blir kalla och blöta och äckliga, det gäller allt inifrån och ut.
Vad gäller kompressionsstrumpor så verkar ju många gilla det men rent fysiologiskt tror jag som medicinskt utbildad att effekten är marginell om man inte springer på elitnivå (i alla fall vad gäller prestation).
Mitt tips som trogen löpare sen 7 år tillbaka är att det första en bör satsa på i början av karriären är ett par bra skor. Gå till en löpbutik (inte nån av de stora sportkejorna typ Stadium, däremot har jag köpt toppenskor som jag fått hjälp med på både löplabbet och Runners Store). Ja, skorna är så dyra att en storknar men springs det i dem 3-4 ggr i veckan så blir fötter och knän glada. Jag brukar rationalisera det med att jag minsann inte behöver köpa nåt gymkort eftersom själva löpningen är gratis. Världens bästa motionsform! Starkt att bränna av milen, kudos till dig!
kloka ord. Ska satsa på ett par skor!
Vilken fin kropp du har, Clara! 🙂
Jag har sporttrosor från soc, de funkar jättebra och man slipper känna om man blir svettig. Till vintern har jag köpt några i ull från smartwoll men har ju inte testat än:-)
Å, jag glömde tipsa om vinteralternativet: då tar man ett par korta merinoullstights utanpå sina Craft-trosor, de värmer rumpa och lår bra här uppe i Västerbotten! Ullmax har bra. Och så ett par vindtäta vinterlöpartights 🙂
Och GRATTIS till milen, nästa sommar springer du ett halvmaraton!
Träningstrosor från Under Armour, boxermodell. På sommaren när det är riktigt varmt kan man springa i bara dem 😀
Annars bambutrosor.
Strumpor orkar jag aldrig byta, känner ingen skillnad på löparstrumpor och vanliga faktiskt. Men jag har mycket bambustrumpor åxå. Bättre än bomull.
Funktionstrosor från CRAFT. Boxer med rätt långa ben. Skaver ingenstans och sitter där dom ska 🙂
Men grattis! Det måste ju kännas helt fantastiskt. Sen var jag ju tvungen att kolla två gånger om jag hamnat på rätt blogg 😉
kan varm tipsa om intersports löpband annars. var där för två veckor sedan och sprang. de konstaterade att jag ”överpronerade” dvs. att jag inte bara är kobent utan att jag dessutom gå så mycket på innersidan av min fot att det är skrattretande. jag skulle prompt ha asics skor så provade ett par för pronation, foundation heter modellen. det var som himmelriket. fotorgasm, ja men faktiskt.
så om du någon gång sliter ut dina skor kan jag tipsa om deras löpband.. (:
Gud vad skönt att klara milen! Självklart att du är värd en high five 😀 Själv tragglar jag på mot att klara 5km, hoppas på att nå målet i oktober. Jag använder mina vanliga trosor (bomullstrosor i hipstermodell, fem pack från H&M eller Sloggi hipster) och blirtokig på dem även när jag inte springer, tycker de glider upp på ställen de inte ska vara på… Inte mycket till hjälp alltså. Hoppas du får några bra förslag så ska jag också testa dem 😉
GRATTIS TILL MILEN!!! 🙂 vet precis hur det känns. Klart du ska malla dig!
När jag tränar har jag oftast vanliga sköna favorittrosor vilket är hotpants/hipsters i bomull. Typ 3-pack HM. Huvudsaken de inte skär in.
På lopp och andra lite mer högtidliga tillfällen har jag ett par adidas clima 365 som är jättesköna och ett par Lager 1-hotpants från Craft som jag egentligen köpte till längdskidåkning för då hade jag verkligen problem med kyla.
Kompressionstrosor har jag inte testat men älskar mina kompressionstajts med ett par sköna trosor under!
Sporttrosor är förvånansvärt dyra men finns på rea då och då. Lycka till i fortsättningen!:)
Ull! Jag köper mest Icebreaker och Smartwool från addnature.com De använder jag till vardags också, känns väldigt hälsosamt!
Samma här!
Haha..du är så rolig! Jag har också tänkt tanken på vad du har på dig men jag har inte kunnat ens i tanken format frågan…..Jag kommer att börja röra på mig, mycket tack vare dina sunda inlägg…..och har därför köpt träningskläder som mycket liknar dina, men mer i lila.
Jag följer för att se vad du får för svar!
Härligt!! Bra jobbat med milen!
Jag älskar att springa, så jag förstår hur stolt du känner dig!
Haha, måste erkänna att jag oxå hade klurat lite på vad du hade för träningskläder;)
Ang underkläder så föredrar jag rejäla saker som sitter där de skall sitta, Pierre Robert har sköna. Kompressionstrumpor har jag inte fallit för (ännu) tycker det blir för varmt, men vet många som gillar det.
Kör hårt!
Trosor och strumpor: Ullmax (googla!). Bra passform, svala vid hetta och håller värmen vid kyla. De har även finfina underställ mm.
Riktigt bra gjort, känner mig imponerad. Snygg också!
Fina du! ♥
Gud så snygg du är!
Grattis till milen! Starkt jobbat!!
Jag tränar faktiskt utan trosor. Det är det absolut bästa! Inget som åker runt, skaver eller åker varken upp eller ner! Låter kanske tokigt men testa, träningstights är ofta så sköna så det går bra även om man kan behöva lite tid för att vänja sig 🙂
Ska jag testa! Det blir inte kallt?
Har inte varit in på din blogg på ett tag av olika anledningar. Det första jag möts av är en bild av dig i träningskläder och blev mycket förvånad men glad! Är själv löpare som försöker hitta tillbaka till formen och bli av med ett gäng graviditetskilon på kuppen och blev väldigt motiverad och sugen på att ta en löptur alldeles just nu på stubinen! Precis vad jag behövde just nu! 🙂 Tack!
På dina frågor har jag tyvärr inga bra svar, men du kan ju alltid göra som jag och fråga min vän Linnea som gått från novis på löpning för bara något år sedan till att försöka sig på Stockholm Marathon 2014 (http://maratondrommen.blogspot.se/) 🙂
Förstår verkligen känslan att klara milen, första gången jag gjorde det kändes det verkligen helt otroligt. Levde på den prestationen flera veckor efteråt. Självförtroendet var på topp! Bra kämpat, vet hur mycket träning som krävs. Jag använder i princip samma sorts träningskläder som du. Har köpt trosor i funktionsmatrial på en sportbutik. Använder boxermodel när jag springer, dom sitter liksom mer på plats 🙂 Sedan har jag även trosor som är vindtäta ( också sportbutik) det kan jag verkligen rekomendera inför vinter. Är ganska lätt att bli för kall annars.
löparnörd som jag är så… har jag faktiskt trosor antingen från Ullared eller Victoria Secret på mig. Haha, en bra mix där 😉 Men faktum är att jag inte kan springa annars, just för den knölar in sig så dant…
Strumpor – ja!!! Min man och hans kompisar höll på att tjata om att man ju MÅSTE ha rätt strumpor när man springer och jag bah, neeeej aldrig att jag skulle falla för sånt trams… Nu har jag gjort det och kan inte springa utan dom haha 😀
Men klart man inte måste! Men det är nåt med det, de är lite skönare faktiskt.
Vad ROLIGT med milen! Grattis!! Själv sprang jag milen i lördags och stolt och lycklig slog jag min tid med massa bra minuter!
Visst är det roligt att ut å springa?! 😀
Underbart att springa, hatar dessvärre att gå, men springa det går bra! Trosor kan jag dock inte hjälpa dig med då jag själv inte heller hittat dom ”perfekta”. Ha de gott // L
Heja dig! Håller med om att bra kläder gör löpningen roligare! Har kommit fram till att rejäla boxertrosor i bomull är det bästa för min del, oavsett om det är varmt eller kallt ute. Kompressionsstrumpor har jag aldrig testat, men de verkar vara populära. Ha det så kul i spåret!
Om jag springer kort brukar jag ha vanliga trosor, men när jag ska springa långt eller det är väldigt varmt ute har jag träningstrosor. Finns att köpa i sportaffären, är jättesköna! Kompressionsstrumpor är ett måste för mig annars får jag problem med mina benhinnor. Mitt tips är att gå till Löplabbet, be dem måtta vaderna och köpa strumpor där. De riktigt bra är ganska dyra (ca 500 kr) men de är sjukt bra. För mig är det i alla fall värt, så jag kan springa utan att få ont. Har du ett par bra kommer det också funka bra att springa med i vinter, de ser till att du får ner blod i tårna. Förra vintern sprang jag med de strumporna och mina vanliga joggingskor och frös aldrig om fötterna.
Hoho, snygg till och med i träningskläder! Och sjukt vältränad! Finemang!!
Hade också svårt att tänka mig dig i sportkläder men visst är det så! (man känner sig så himla hurtig när man har fina träningskläder) och grymt bra jobbat med milen!
Jag har köpt in mig på några träningstrosor ifrån Craft. Lite dyra, men jag tycker verkligen att de är bra. Ett par rejäla saker i funtionsmaterial som både andas och släpper ut svett. Tricket för mig var att gå upp en storlek för skönast passform.
Vad snygga kläder, det ser även väldigt ”fit” ut, så jag förstår att du känner dig så! Jag använder alltid vanliga boxertrosor, eller vad det heter. Sådana lite längre, så att de inte skär in, men ändå värmer bra. Funkar bra under löpartights och alla andra plagg också, för övrigt.
Fortsätt i samma duktiga anda så ska du se att milen känns plättlätt i vår!
Bra jobbat Clara! Heja! Att springa i klänning är ju ingen omöjlighet, jag har sett snyggingar i både löpakjolar och löparklänningar. (:
Strumpor är bra att satsa på. Jag använder ”sportstrumpor” eller om de kallas ”joggingstrumpor”. Helt utan sömmar så jag ej får blåsor, hade stora problem med det förr! Men trosor skulle vara fint att få tips om, använder vanliga bomulls och de åker omkring ibland 😉
Tror absolut att trosor anpassade för löpning är det allra bästa, men så många som det går åt på en vecka och så dyra de är, vill jag slå ett slag för Lindex microfibertrosor i hipster/kort boxermodell. 3 för 2 och funkar ypperligt för den löpning jag håller på med, 6-12 km. När det börjar bli kallt använder jag samma, under långfillingarna.
Strumpor däremot, där är jag såld på s.k. twinskins. En innerstrumpa och en ytterstrumpa i samma strumpa har räddat mig från de blåsor och skav jag ALLTID hade innan. Köpte Hillys först, men har nu gått över till Löplabbets egna utförande, toppen!
Haha vad roligt, kommer på mig själv att jag tänkte ungefär samma. Gud vad snygg du är i träningskläder! Jag har också kommit igång med träningen i år visst är det underbart? Kämpa på Clara 😀 #trainlikeagirl
Jag har bambutrosor i hipstermodell nu på sommaren, älskar bambu! Och förra vintern hittade jag ett par ulltrosor på en sportbutik i Göteborg. Kommer dock inte ihåg vilket fabrikat det är, men de var ganska dyra.
Ang. kompresion har jag inte sprungit med det än, men jag drar på mig sleeves efter duschen. Jag är själv på jackt efter ett par kompresionsstrumpor just nu. Många gillar GoCoco, men de sockorna är för tjocka för min del. Men i alla fall är det grymt skön med kompresion!
HejaHeja! Vilken härlig känsla! Jag tycker att du bör kolla vad du har för nedsteg för att få skor som hjälper dig med eventuell pronation (jag överpronenar och gick till löplabbet för några år sedan, sedan kan man använda informationen som man får vid framtida skoköp). Apropå trosor och strumpor så skulle jag köpa ordentliga strumpor (så värt!) ex Nike (ta större storlek och dra upp dem ifall de känns stora, hellre det än tandställningskänsla). Jag har köpt några trosor från Pierre Robert när jag handlar mat (finns på vår coop) och jag är riktigt nöjd! De är ganska stora så hela rumpan får plats och sitter där de ska!
Å en mil det är inte dåligt!
Och jag gillar verkligen de orangea färgerna!
Hej Clara,
Jag är 35 år, har sprungit lite mer regelbundet och långt de senaste tre åren. Bomullstrosor i all ära, men börjar man springa lite längre och är en svettgris som jag så finns det inget vidrigare att ha i brallan än bomull, blä!
Jag springer i SOCs hipsters, men jag är _inte_ 100% nöjd och jag ser ut ungefär som du i kroppen.
Mitt tips är alltså, skippa bomullen, skippa SOC och prova några andra funktionstrosor som täcker hela röven på ett föredömligt sätt!
Förresten, kompressionsstrumpor är fantastiskt. Kan inte påstå att de förbättrar min löpning, men de är grymt komfortabla och minskar skavsår och träningsvärk.
You go girl!
GRATTIS till milen! Visst känns det bra`? Nu ska du få veta en hemlighet, tihi, jag brukar springa i boxerkallingar. Haha, har stulit tre par av min man. Dom var ändå i tightaste laget för honom så jag tänkte att dom är nog mer till användning hos mig ändå. Funkar jättebra. Pröva.
Jag tror att kompressionstrumpor är väldigt bra om man känner att man behöver det. Jag har aldrig testat men testa du.
Grattis! Så roligt!! Härligt att du skriver om hur det går, man blir inspirerad & glad! Alla kan om dom bara vill!!
Grattis till milen Clara!
Jag har själv börjat ganska nyligen med löpning och i nuläget är det den enda träningsform jag utför. Det verkar vara många vana löpare här inne, räcker löpning som enda träningsform? Och hur gör ni vintertid?
Springer! Och varvar med andra aktiviteter. Det går inte lika fort, lite tassigt men ger rejält med endorfiner. Vanligaste motargumentet -kallt att andas, det är samma för skidåkning och det gör man i kyla 🙂 Lycka till och du kommer ha lätta steg i vår!
Jag håller också på och tränar, för mina första 5 km, till att börja med. Jag är rätt säker på att jag når mitt mål innan snön lägger sig men jag har också funderat på vad jag ska göra i vinter. Men ni menar alltså att det bara är att springa på? Vart ska man dra köldgränsen? Vad har man för skor? Jag skulle vara livrädd att halka med mina vanliga löpardojer. Är det dubbar som gäller?
Kalla dagar är ett par ”Gunde-boxer” oslagbara! Jag har en damvariant från Craft som jag använder till både löpning och längdskidåkning och de håller de vitala delarna lagom varma 🙂 Det är antagligen världens fulast plagg någonsin, men det gör jobbet. https://www.google.com/search?q=craft+gunde+boxer&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=R90NUtHsMceWtAaKlYC4BQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1431&bih=867
Japp helt klart är Gunde boxer toppen när det är lite kallare!
Härligt att höra att du tog den första milen – grattis! 🙂
När det börjar bli kallare kör jag med trosor från Björn Borg i boxertrosor-modell. Jag tycker vanliga trosor åker in i rumpan när jag springer men dessa är ju lite bredare i modellen och sitter på plats hela milen, samt värmer skönt kyliga höstdagar 🙂 Om några år tar du en mara, det är jag övertygad om. Allt börjar med några få kilometer, som blir en mil, som efter några år blir en halvmara, som tillslut blir en mara. Löpning är som en drog 🙂
http://minimalisterna.se/stockholm-maraton-2013/
http://minimalisterna.se/born-to-run-with-minimalism/
Hej!
Grattis till milen! Imorgon springer jag min första mil på Midnattsloppet i Stockholm. När jag läste hur glad du var efter din mil Clara tror jag att jag kommer gråta på mållinjen imorgon!
Men när det gäller trosor, är det bara jag som springer i string? Det är ju helt perfekt 😀 Jag menar, dom sitter ju där dom sitter och man slipper känna hur dom glider runt på rumpan. Jag använder alltid hipsters annars så jag är inget string-freak 😛
Vad fin du är, och så inspirerar du också 🙂 Var igår ute på min första löprunda på väldigt många år. Om du någon gång har lust skulle det vara kul att få tips på bra musik att ha i lurarna. För mig är musik det enda som kan få mig att röra på påkarna!
Härligt!!
Ang kompressionsplagg kan jag absolut rekommendera det om man känner att man har problem med värk eller dylikt. Jag behöver det för mina benhinnor och att jag lätt får ont av löpning/långa promenader och med hund blir det väldigt viktigt för mig. Har både tights och olika strumpor. Viktigast är att de är mätta efter din kropp! Vanliga stödstrumpor på apoteket räcker långt o bra att börja med om man vill testa. Finns liknande fast korta/låga som jag har när det är varmt eller när jag jobbar (gå/stå mycket) lycka till!
Har inga specialartrosor mer än att de inte får vara för stora o inte för små:) däremot när jag springer på vintern har jag yllemamelucker – som cykelbyxor i ylle. Det är underbart – fryser aldrig om rumpan längre.
Jag har trots ganska mycket löpning, marathon mm, aldrig använt funktionstrosor! Tycker det fungerar bra med stadigt sittande vanliga.
Kompressionsstrumpor är toppen.
Åh, första milen, vilken känsla, jag minns den sommarkvällen så väl, när jag gjorde det. Det var 2008, efter det var jag fast!
Förstår verkligen känslan. I början av sommaren fick jag nog av min under många år förslöade, tunga och otympliga kropp, och köpte mig en begagnad crosstrainer (har svårt att springa pga knas med fötterna). Till en början orkade jag inte ens fyra minuter på lättaste motståndet men nu, cirka tre månader senare, har jag efter enträget atbete avancerat till fyrtio minuter utan vila, och med intervall mellan lättaste och trögaste. Alltså, glädjen i det. Sover bättre, rör mig lättare och har mindre ont på olika ställen. Vilken jävla vinst!
Supersnyggt! Tycker att det också är svårt att hitta sköna trosor till joggningen.
Grymt jobbat! En mil är fantastiskt 🙂
Klart träningskläder gör susen, det måste vi ju ha 🙂
Hej! Jag har ett par trosor från Kari Traa i bambu som jag använder nu på sommaren men kan tänka mig att de blir lite kalla under vintern, då skulle jag satsa på samma material som i träningskläderna. Förutom att de är de skönaste trosorna jag använt så är dom dessutom skitsnygga!
Ha det fint! Grattis till milen, det var vårens höjdpunkt när jag också satte den första gången!
En mil – det är superbra!! Klart du ska göra high five 🙂 Bra träningskläder gör faktiskt träningen lite roligare, jag håller med, man känner sig lite mer vältränad i träningskläder som sitter bra. Fortsätt spring – det är hälsosamt! Och så himla enkelt!
Bomullstrosor. Och bomullst-shirt. Tycker funktionsmaterial bara är en bluff som ska få oss att handla mer. Har funktionsunderställ enbart på vintern, eftersom svettig bomull kyler. På sommaren däremot är det skönt att vifta in lite luft under svettiga bomullströjan, så att fukten blir kall, så det svalkar.
På fötterna, ullstrumpor vår, vinter, höst, samt bomull varma sommardagar.
Ull luktar inte svett – man kan ha dem i veckor … (Perfekt på vandringar eftersom fett från hud ”smörjer” in strumporna och hindrar skoskav. Det fick soldater lära sig.) Funktionskläder däremot luktar apa efter en runda.
Boxertrosor/Hipster (och sport-bh) från Pierre Robert är de bästa jag testar, sitter fint på plats och är mycket följsamma!
Till vintervärmen funkar merinoull. Har ett par boxer/Hipster från Kari traa som är underbara! Brukar ha funktionstrosor under. Har också ett par ”Windstopper” från Inter sport som funkar fint om det är sådär snålkallt (eller om man åker skidor) så det inte blåser isande vindar rakt på puppan. 😉
Grattis du är grym!! Jag skulle också jublat om jag klarat milen. Jag har börjat springa nu i sommar och mitt mål just nu är att springa HELA TIDEN en jättevacker sträcka runt en sjö på 3 km. Tror snart jag är där. Framöver är jag sugen på trail running, som min man sysslar med. Kärleken till att vara i naturen var det som fick mig att börja springa, efter en lång dag på jobbet är att stänga in mig på gymmet det sista jag längtar efter. Så nu byter jag gymkortet mot skogen och när det blir för kallt (om det blir det) simning och yoga. Trodde aldrig jag skulle bli en löpare, men det är något som lockar mig, trots att varannan gång är mer eller mindre en plåga … Jag använder förresten vanliga trosor än så länge men sugit ett tag på att skaffa träningstrosor för man kan faktiskt få lite besvär där nere i vanliga om man säger så … Så bra med alla svaren här! Kompressionsstrumpor använder jag inte (än) men läste en artikel i GP häromdagen om att det är typ vetenskapligt bevisat att de funkar. Ja just det ja, kan tipsa om boken ”Born to run”, läser den just nu, spännande och antroplogisk om att springa. Ha en fin helg!
Grattis till milen! Hur äter du nu när du tränar? Hade varit jätteintressant att höra!
Härligt, galet peppande inlägg! får jag fråga om du går emellanåt eller joggar/springer du hela tiden? Har lyckats ta mig runt en mil i spåret på sistone men då går jag säkert 3 av kilometrarna, något konkret tips du funnit vara till hjälp för att skippa att gå så mycket?
Det är helt okej att gå ibland i början. Mitt träningsprogram är upplagt så att jag springer kanske 10 min och sedan går jag 5 osv. Vartefter programmet går framåt så ökar tiden jag springer och samtidigt minskar ”gå” sektionerna för varje runda. Hitta ett träningsprogram som passar dig! Det är ingen ide att pressa sig att springa en mil på en gång. Blir inte så njutningsfullt, lederna hänger inte med och så blir du lättare skadad. Ta det i kroppens takt så blir det roligare att hålla på och se sina framsteg! Träningsprogram är lätta att hitta på nätet eller brukar komma med jämna mellanrum i träningstidningar.
Tack för tipsen!
Jag måste ändå säga att jag önskar att det fanns någon typ av träningsklänning! Det kanske det gör om man letar.
Ja, åtminstone löparkjolar. Men jag vet inte om de precis gör dig till en bättre löpare =)
Hej Clara! Skulle gärna läsa ett inlägg om hur du kom igång med löpningen, om du har några tips för det och om du börjat äta annorlunda efter du börjat springa. Fin, glad och stark ser du ut!
jag har ett tips! läs Martina Haags bok Heja heja!
Den har fått igång flera jag känner och själv tyckte jag den var rolig och inspirerande! 😀
Grattis till milen! Så länge man gör sitt bästa är ALLA mål helt fantastiskt bra!! 🙂
Så härlig känsla, grattis!:) Åh så fin du är i dina träningskläder!
Stort grattis till milen!
Galet snygg är du också! 🙂
Jag älskar att springa för att det är så enkelt, bara ut genom dörren och iväg! 🙂
Första gången jag sprang en mil kändes det otroligt långt, jag hade anmält mig till mitt livs första lopp och ville känna på distansen.
Nu några år senare med massor av lopp på alla tänkbara distanser är nog milen favoriten trots allt, finns så många roliga millopp överallt, testa!
Bara anmäl dig och kör!
Trosor: Craft boxershorts är super, Ullmax på vintern.
BH: Kör med Aklimas sportBH i ull året runt, värmer på vintern, svalkar på sommaren. Ull kan man ha i många dagar utan att tvätta bara man hänger ut och vädrar.
Skor: Någon klok person skrev tidigare om att prova ut rätt skor, kan bara hålla med, väldigt viktigt om du börjar springa lite längre sträckor (öka inte distansen för snabbt bara). Ska du lägga pengar på något-välj skor!
Kompression: Mycket bra för återhämtning och på resa inför tävling. Kör jag ett längre lopp t ex Vasaloppet, Lidingö så reser jag i kompressionstights både dit och hem. Tycker inte skillnaden att springa i kompression är så stor, men många gillar det. 2xu är suveräna och värda sitt pris, håller i evigheter.
Lycka till med löpningen!
Läser alla kommentarer och tänker shit vad många som springer 😛 Blir dock inte sugen själv ändå 🙂
Vill bara säga; Wow- vilken vältränad kropp du har nu! Och vilka snygga träningskläder! Nu blev jag peppad att köpa snygga dito och ge mig ut och springa! Tack för inspirationen
Kari traa har bästa boxer att springa i och på vintern Gunde boxer som folk skrivit om ovan. Dock är det ju så att alla måste prova sig fram vad som passar ju deras rumpa 😉
Bra jobbat Clara!! Det är så roligt att följa din träning!
Jag tycker det är jättetråkigt att många som bloggar om träning får kritik för att det ger vissa läsare ångest och att det ska kopplas det till en utseendehets och viktfixering. Det bästa du kan göra för din kropp är att träna och ta hand om den, sen är det viktigt att man hittar sin egen nivå, och självklart i kombination med att äta och sova ordentligt osv. Det är ju under vilan som kroppen byggs upp och blir starkare. En gammal chef sa alltid, för varje timme man tränar så förlängs livet med en timme.
Till din fråga, jag använder sloggis boxermodell sensual short, lite längre ben och normalhög midja, sitter perfekt under träningskläder(och vanliga också, tex under kjol och klänning, de gör att man känner sig påklädd trots kort kjol). 129:-/st, lindex har 3 för 2 med jämna mellanrum.
När det är lite kyligare på hösten kan jag verkligen rekommendera Aclimas warmwool long shorts i ull, fantastiska att ha under tightsen!! Dessa i ull är så mycket bättre än tex crafts motsvarande i syntetmaterial(jag har båda) När det sedan är flera minusgrader ute(upp till -15) så är ett underställ utanpå dessa perfekt! Tex crafts varma underställ. Och för vinterlöpning eller längdskidåkning är crafts pxc stormset att kanonval, lite
varmare med vindtät framsida. Bra funktionskläder är A och O. Om det inte är lika kallt ute så är crafts underställ zero extreme suveränt!! Det finns vissa delar med vindtät framsida,men även vanliga byxor och tröja. (men se till att det är extreme-modellen och inte bara zero, det är stooor skillnad på dessa, extreme kostar lite mer, ca 400:-/ del men värd varenda krona)! Kompressionsstrumpor är jätteskönt, både om man bara ska stå och gå mycket (tex om du har ett sådant jobb) eller när du tränar. Gococo har bra sorter. Lycka till med träning och vardag och fortsätt med din fantastiska och inspirerande blogg!!
Önskar dig en fin helg från Italien!
Grattis, vad kul! Löpning är beroendeframkallande. 🙂 Du får boka in ett lopp nästa år. Tänk dig stämningen. Alla lika förväntansfulla i startfållan, energin under loppet och den glada och nöjda euforin som sprids efter. Helt magiskt!
GRYMT!
Fan vad inspirerande! Ska ut ikväll för en sväng tänkte jag! Är ju värt allt slit när man ser resultaten efteråt! Men jag är inte uppe i en mil ännu…
UNDERBART CLARA!
Springa är bäst! 🙂 Tipsar om att _inte_ gå till Löplabbet eftersom de provade ut fel skor till mig, tipsar istället om Gå- och löpkliniken (ligger vid Busstationen i Umeå) som har provat ut världens skönaste skor.
& Grattis till milen!
Jag har sprungit många mil i Åhléns bomulls trosor i ”tant” modell och H&M bomulls sockar. Så länge trosorna inte åker in i rumpan o sockorna inte kasar ner så går det bra. Satsa pengarna på ett pas bra skor istället.
Tack för en bra blogg!!
Kul med milen! Helt klart värt massa high fives! Jag använder vanliga trosor modell hipster när jag joggar. Brukar ta något av de par jag har som jag vet sitter åt lite tajtare, de sitter bra hela rundan. På fötterna kör jag funktionsstrumpor från soc, craft eller gococo. Har inte tänkt på om de egentligen gör någon skillnad för min löpning annat än att jag slipper skavsår och att de transporterar bort fukten bra från foten. Kram
Trosor: det jag har på mig. Tänker mer: binda? Nej behövs inte alltid. Efter tre förlossningar.
Självpepp nu och det råkar bli här:
Gå på toa nu och UT!!
BLESS <3
Duktig du är tjejen! Jag använder stora ”vanliga” trosor som jag vet sitter kvar 🙂
Hihi har väl aldrig sett på maken, vad folk gick igång på trosor;) Förr i tiden gick man till sin ”butik” och fick vad man efterfrågade!!!!!!!!!!!! Men oh vad många bra märken det finns! Tack för tusen tips:)
Bra jobbat. Jag längtar till jag kan springa en mil men med min onda fot så går det inte just nu.
Att komma upp i en mil är ju bästa känslan som finns! 😀 Vill bara påminna dig om att vara rädd om dina knän. Och jag vet inte vad du springer i för strumpor nu, men att ha sådana som är avsedda för löpning är i alla fall bra, jag hade jätteproblem med skavsår och det försvann så fort jag började använda mina strumpor från löplabbet 🙂
Jag springer ofta med kompressionsstrumpor på, har även köpt nya som är till för just sport och aktivitet från pahne. Fötterna svullnar inte då och jag slipper få domningar i fötterna. Fungerar bra för mig!
Jag använder också liknande tights som du har på bilderna och jag undrar mest hur man gör för att inte få en kameltå i skrevet??? Det är mitt i-landsproblem när jag drar på mig träningskläderna!!!
Vad duktig du är! Själv har jag kommit halvvägs och sprang i veckan min första halvmil på hur länge som helst.
Gällande trosor så använder jag boxertrosor från Lindex, både till vardag, löpning och fest. Funkar jättebra för mig!
Jag har alltid stringtrosor, både när jag tränar och till vardags. Inte särskilt snyggt, men det enda som sitter bekvämt på mig. På alla andra modeller känns som att allt tyg åker in mellan skinkorna så fort man rör sig minsta lilla, vilket skaver och hela tiden måste rättas till. När jag har stringtrosor känner jag inte alls att jag har dem på mig, så inte det minsta obekvämt.
Jag tycker att dina inlägg mer och mer börjar likna en reklampelare. Jag tycker det är synd för att jag tycker att du har haft en sund inställning till detta med vilka företag som får publicera reklam på din blogg eller inte, dessutom minns jag det som att du har skrivit ett inlägg om vikten av att som bloggare ta ansvar för vilka företag som får publicitet. Varför promotar du HM allt oftare i dina inlägg, det är väl det sista klädföretaget här i världen som behöver mer positiv uppmärksamhet med tanke på deras storlek samt deras samvete gällande arbetsförhållande och miljöpåverkan…?
Vad synd att du känner så. Nu vet jag förstås inte vilka företag du syftar på rent generellt som olämpliga på min blogg. Men jag har aldrig sålt reklamplatser till H&M och skulle faktiskt inte göra det heller. Däremot köper jag ibland kläder från dem. Att försöka dölja det skulle kännas som hyckleri från min sida. Och anledningen till att jag skriver ut märkena på kläderna jag har är att jag annars få många frågor på ämnet som jag sedan måste besvara. Det är alltså en rent tidsbesparande åtgärd från mitt håll. Men kanske är det ändå något jag borde plocka bort från inläggen? För att inte i onödan promota? Jag ska fundera lite till kring detta. Tack för dina synpunkter.
Hallå, jag är en sån människa som skulle vilja vara ute och springa för det verkar vara en sån härlig motionsform och alla som håller på pratar om att de mår så bra av det osv. Men jag har ett stort problem och det är att jag GER MIG så himla fort när jag försöker. Jag tycker att det känns så hjärndött när jag väl försöker springa och jag blir less så fort och har inte det där i hjärnan som vissa verkar ha att de kan pressa sig själv till det maximala och fortsätta hur långt som helst. Men jag skulle vilja kunna det, för som sagt så verkar det så härligt. Så det jag undrar är: hur har du gjort för att komma igång? Jag vill också kunna men har alltid tänkt att jag inte kan för det ”är inte min motionsform” och bla bla bla.
Tacksam för ett litet svar! 🙂 Kram!
Åååå, jag förstår dig så väl! Jag ger mig ut och springer, men så ger jag liksom upp när det börjar bli lite jobbigt. Flåsar och pustar och tänker att det är nog inte nåt för mig. Men. Jag är både snål och lat, så jag vill inte träna nåt som kostar massa pengar och jag VET att jag inte ids (orkar) ta mig till ett gym eller träningshall när jag väl kommit hem från jobbet. Dessa saker driver mig nu att ta tag i det här med löpningen. Jag har bett en bekant skriva ett träningschema till mig eftersom jag är en sucker på scheman och listor. Jag tror det kommer att funka. Jag längtar till den dag då jag bara kan springa på utan att tänka på hur jag andas eller sätter ner fötterna, utan bara kan springa och låta tankarna meditera som de gör när jag promenerar.
Ja, vet inte vad jag ville med det här. Men jag förstår dig i allafall och om du verkligen VILL springa så kanske du som jag, måste lura dig själv till det. Jag lurar mig alltså med schemat. Står det där, så gör jag det, utan att tänka desto mer.
Mitt bästa tips är att ha riktigt bra musik i öronen. För mig är det bäst att springa till musik med mycket bas och liv i. Vissa gillar podcasts som sommarprat osv, men det peppar mig inte alls att springa.
Jag har en lista jag använder när jag är ute och springer med massa olika sorters musik. Kanske hjälper lite!
http://open.spotify.com/user/izabellajehad/playlist/4nR7pvNFMzpNblwVQwfPMo
jag trodde inte heller att lopning var motionsformen for mig. kommer ihåg den skammiga tiden i grundskolan, da skulle man springa flera varv runt skolan pa tid. det var 400 meter runt skolan. jag orkade ca 200 meter….. fast forward till under universitetstiden. man har fyllt 20 och mognat till sig, blivit mer saker i sin person osv. en dag borjade jag bara springa. 5 minuter var allt jag orkade, och det var JATTESVART. jag ville lagga av efter 1,5 minuter. men jag sprang 5 minuter 3 ganger i veckan, tills efter nagra veckor da jag kande att jag orkade utan ansträngning. da okade jag till 10 minuter 3 ggr i veckan. och efter nagra veckor av det, okade till 15 min. osv. och nu kan jag springa en timme i strack! jag som inte ens gillade det… sa mitt tips ar: borja med baby steps. nagot jattelitet som du kanner pa dig att du definitivt kommer orka. jag far inspirationsdips da och da, och da hjalper det mycket att lasa lopbocker eller loparbloggar, eller bara soka pa running inne pa tumblr. da blir man fort pepp igen. LYCKA TILL! 🙂
Du har ju redan fått galet många svar men jag måste också gratulera dig till milen! Snart kanske det är min tur.
Jag springer i vanliga bomullstrosor, alla som sitter skönt till vardags funkar vid löpning också tycker jag, på vintern har jag underställ (gillar verkligen New Body’s) och tights eller löparbyxor i vindmaterial. Det har funkat även vid -10 eller mer. Strumpor kör jag också på helt vanliga och har aldrig fått skavsår.
Men Clara neeeeej! Du måste köpa dig ett par Asics- nu!! Ta de dyraste, unna dig! Jag gjorde det och du kan bara inte förstå hur underbara de är eller vilken skillnad de gör. Jag har börjat använda mina jämt, inte bara under löpningen.
Boxtrosor!! Rejäla som märket Pieces – perfekta och sköna, själv är jag en riktig sporttjej som både springer o tränar fotboll o badminton. Priset är bra o värt, trosorna håller väldigt länge- bra kvalité!!
Ullmax is the shit!! Använder deras boxertrosor, inte snyggast, men blir aldrig svettiga och sitter på plats. Deras cykelbyxa plus underställ i Merinoull är verkligen oxå ett tips! Gällande skor så är Gå och Löp – kliniken i Umeå superduktiga!
Grymt bra gjort!
Något otroligt viktigt att tänka på när du springer är att ha ordentliga skor som verkligen är anpassade efter dig. Jag har haft dåliga skor som inte varit utprovade efter mitt steg (jag överpronerar) och jag har haft problem med både knän och benhinnor. Nu har jag köpt skor i en butik där de filmade mitt steg och anpassade skovalet efter det. Riktiga skor är dyra men en viktig investering, det är så trist att vara skadad. Nu vet jag inte alls om dina skor är utprovade, men om de inte är det skulle jag varmt rekommendera att gå till en professionell butik med kunnig personal där de kan filma dig.
Keep up the good work!
Härligt att spräcka milen! Mitt bästa tips är rönisch hisptersmodell på trosor. Har även testat soc, men tycker inte att dem håller lika bra efter tvätten vad det gäller funktion och form 🙂 till vintern har jag samma trosor men tjockare tights eller underställsbyxor under. Crafts lager på lager modeller är perfekta! Lycka till!
Är jag den enda som kör med stringtrosor? Det är den enda trosan som alltid sitter på plats eftersom det är meningen att den ska sitta i röven, vilket ju är platsen vanliga trosor gärna vill hamna då man är i rörelse. Att den sedan är anpassad för detta betyder ju också att man slipper ha ett par decimeter tyg inklämt mellan skinkorna då man springer. Eftersom jag kör med de riktigt trådiga varianterna så är det heller inte stor chans för skavsår. Faktiskt har jag aldrig fått det från mina trådiga stringisar. Kanske inte att rekommendera om man är lite kylen om rumpan på vintern – men på hösten, våren och sommaren är de optimala!
Jag springer i Pierre Roberts Hipstertrosor i microfiber, de är bäst för min rumpa ialla fall!
Kompressionsstrumpor är toppen! Mabs har en sportmodell i bomull som passar bra i löparskor. Kör även i ett par Nike och ett par Asics, de är i polyester.
Icebreakers svarta boxermodell som är lite högre i midjan. Supersköna och värmer även när de är svettiga eftersom de är i merinoull.