Jag får alltid lite hemlängtan när jag är bortrest. Hur trevligt jag än har det där jag är. Så många av mina intressen och det jag uppskattar mest i livet är så tätt förknippat med mitt hem. Jag längtar hem till mitt kök, till mina vassa knivar och min marmormortel och stora skärbräda. Att stå framför fönstret och hacka och skära och se på utsikten. Duka ett middagsbord med mitt blåblommiga porslin. Jag längtar hem till mina skogar, att gå med hunden på morgonen, prata med grannarna, komma in igen och göra upp en brasa. Jag längtar hem till mitt arbetsrum där jag kan stänga dörren om mig själv och där allting finns för att jag ska kunna vara kreativ. Vare sig jag vill måla, sy eller skriva. Jag längtar hem till min egen soffa där jag kan sjunka ner på kvällen, efter en dags arbete och lägga upp fötterna i Jakobs knä medan vi ser ett avsnitt av någon favoritserie.
Jag älskar att vara på semester men jag älskar min vardag ännu mer. Speciellt när jag varit ifrån den ett tag. I morgon reser jag hem.











26 svar
Som en kund i ICA kassan sa till mig när jag kommenterade att han inte handlade till någon stor fest som de flesta andra den dagen.
”Jag handlar till vardagen, det är nog så festligt. Det är ju i vardagen man är som mest”
Snacka om tankeställare!
Det låter som att din vardag är ännu mera harmonisk och tillfredsställande än din semester! Lyckliga du!
Det jag gillar med din blogg är känslan av landet. Det där lugnet och rymden som finns, som ibland kan sväva mellan de sparsmakande orden. När du beskriver hur du tittar genom fönstret, går i skogen. Känslan att trivas och inte längta efter något annat.
Det får mig att minnas att jag från början är en lantis, även om upplevelserna och identiteterna sedan dess lagt sig lager på lager, och jag kanske aldrig hittar tillbaks igen. Lustigt att man kan drömma sig bort till något som egentligen är alltigenom inom räckhåll. Och som är gratis!
Välkommen tillbaks snart, tillbaks till dina knivar och ditt köksfönster.
Jag skriver också om att längta på min blogg. Jag älskar också vardagen och alla rutiner. Det är fantastiskt att resa, men också skönt att få rå om sig själv i sitt hus igen. Tack Klara
Väldigt fint, och viktigt! Ett hem fullt av kärlek längtar man tillbaka till 🙂
Men de vore ju konsigt om man inte trivdes hemma..jag tror de är nyttigt att få längta 🙂
*konstigt
Så fint beskrivet! Jag känner igen mig. Man brukar ju ha sina rutiner som gör vardagen. Klassikern borta bra men hemma bäst, jamenvisst:)
Ordspråket ”Borta bra men hemma bäst” vilar på stabil grund 🙂
Dock uppskattar man ju hemma desto mer när man varit borta.
Oftast när vi varit borta och kommer hem tänker jag dessutom ”men oj, vad fint vi har det hemma hos oss”… Dendär känslan när man kliver in genom dörren och ser och känner just det…
Så fint beskrivet! Känner precis likadant 🙂
Borta bra hemma bäst <3
/Evelina – Evelinas Ekologiska
http://www.evelinasekologiska.se/
Så fantastiskt att få läsa detta, det verkar så… ljuvligt. Jag längtar tills jag har ett sådant hem.
Bra skrivet, jag som trodde jag var ensam om den känslan 🙂
Det är guld värt att åka bort ett tag – just för känslan att sedan få komma hem!
Välkommen hem! 🙂
Ja, det är skönt att vara hemma. Tycker på något sjukt sätt om Sveriges väder också, regn och rusk och moln och sånt är nog min grej tror jag!
Älskar förresten att du längtar hem till dina vassa knivar :’) Låter roligt, och lite sinnessjukt men men!
Det är fint att vara hemkär… borta bra men hemma bäst!
Det måste ju vara en väldigt skön känsla sen för dig väl hemma, liksom strö dig runt i din egen värld med färska minnen av semestern fladdrandes förbi i tankarna
Tänk vad hemskt när man inte längtar hem – och så himla skönt att få göra det. Att ha något att längta till, det som är bättre än allt annat.
Jag tror det är bra att komma iväg ibland så man ser vad man har. Och att ta sig tid att njuta av det. Vilken lycka att det som är vardag är det som är bäst – det är ju det vi har allra mest i livet.
Å vad härligt! Precis så känner jag också!! Kul att vara borta några dar eller nån vecka men det bästa är ändå att få komma hem. Utbrister alltid Home Sweet Home när vi svänger upp på den snirkliga infartsvägen. Precis som du säger längtar man till hunden, skogen, vedspisen och pysselrummet, soffan och köket. Och att kunna blogga ostört utan att man behöver känna sig asocial 😉 Fast nu bor ju jag i Skottland, i en liten stenstuga med gräs på taket, och inte i Norrland. Men det är samma känsla.
Åh vad fint beskrivet! Hejja vardagen, det är ju där vi lever våra liv!
Borta bra men hemma bäst, så sant så!
Men det gäller att ändå kunna njuta av sin semester men det tror jag nog att du gjort! Perfekt med lite semester innan jul!
Ja, att komma hem är något speciellt!
Jag gjorde ett inlägg om det häromdagen 🙂 http://hippiechic.blogg.se/2013/november/home-is-where-my-family-is.html
/ Mia
Jag känner så igen mig! Men så brukar jag också bli så himla bra på att planera förändringar jag vill göra i min vardag när jag är bortrest, och längtar hem för att kunna sätta igång förändringarna. Det är som att man behöver lite distans för att se vad som kan bli bättre. Sova mer, måla mer osv.
Jag älskar att läsa när andra är lika hemkära som jag själv är.
Jag är likadan, det är fint när man kan längta hem tilm sin egna vrå
*till sin egna vrå
Härligt! Det är väl ett ganska säkert tecken på at du är på rätt plats i livet.