Den här helgen har varit så himla fin! En perfekt kontrast till en vecka med flunsasjuk man och barn. I lördags körde jag runt och letade rekvisita på loppisar och antikaffärer till ett nytt projekt jag håller på med och det är ju alltid lika roligt. Dessutom har det varit superfint väder. Imorse lös solen in när jag vaknade
Svart te och skorpor (krisprolls) med smör och ost som doppas i teet – det är fina grejer det!
Gnistrande sol utanför fönstret
Lilleman fick ta ett dopp i baljan
Med den lilla badankan han fick i julklapp. Den är gjord av något miljösnällare material men tyvärr kommer jag inte ihåg märket. Bra badleksak dock, tillsammans med några decilitermått och träslevar.
En av de saker jag fann på min loppistur var den här fantastiska blomsterbänken. Från sekelskiftet tror jag och bara så himla, himla fin! Och alla vårblommor gör mig helt nipprig dessutom
Fann också den fina Jesustavlan som står ovanpå skåpet plus en hel massa annat som jag visar någon annan dag.
26 svar
Underbara bilder! Den på liten i baljan…. Alltså…. Hittar inte ord!
Tack Therese <3
Åh vad fint du har det! Köper du nya blommor varje vår? Vad jag kunde se så var det hortensia, pelargon mfl blommor. Eller lyckas du övervintra dem?
Några övervintrar jag men jag köper en hel del blommor också – det är min last! Blir lycklig av dom =)
Tänk vad solen gör för humöret också,helt fanatstiskt!
Och jag blev nog lite avundsfrisk på din blomsterhylla-såå fiiin 🙂
Varm hälsning Johanna
Det ser ut som en naturgummianka, säljs exempelvis på ekoleko.se!
Ja, det är det ju! Tack vad bra
Ekoleko är den från Clara, lade det på minnet när vi köpte den. 😉
Så ljuvliga bilder! Blir lycklig och lätt till sinnet av att se den fina vrån med fåtöljen, golvlampan och blommorna. För att inte tala om lill-gossen i badet. Tack för att du bjussar på alla dessa bilder!
Wow!
Läste på Elsas blogg och tyckte det skulle vara kul om du svarade på samma frågor!
http://elsa.elle.se/fredagslistan-2/
Så härligt det set ut. Ska flytta till Umeå nästa år och är lite orolig för kylan och mörkret, din blogg får det att kännas betydligt bättre! Tack för det.
Du kommer att älska Umeå
Åh man bara känner hur stressen rinner av en av att läsa din blogg, hehe <3
Å, blombordet! Precis ett sånt letar jag alltid efter! Men vad är de högre partierna i hörnorna till för? Har det suttit plattor där för upphöjda blomkrukor för extra elegant arrangemang?
älskar din blogg och dina fina inspirerande bilder. Känns som tiden stått stilla på dom, fast på ett bra sätt. Lugnt och tryggt.
Jättefina bilder! Jag blev störtkär i den underbara blommiga gardinen i det fina fönstret på den första bilden! Kan man köpa det tyget någonstans?
Kram!
Ja, visst är det fint! Tyvärr är det ett loppistyg så det finns inte att köpa =(
Så fin tekopp och badbalja! och vilket krullehår på lilleman. Sött!
Åh, alltså lilleman i badbaljan, den bilden är ju bara för ljuvlig! Så söt så man smäller av:)
Hej Clara!
Underbara bilder, som vanligt! Men jag gick igång riktigt på den blå fåtöljen på en av bilderna. Den fanns i mitt barndomshem (tror att märket var Dux?). Och blombordet bredvid skulle jag vilja ha, om det fanns plats!
Å vad kul att höra! När är du född? Den här fåtöljen stod nämligen i min mammas barndomshem men den har blivit omklädd några gånger sedan dess.
Åh vilken fin blommig gardin! Var har du hittat den? 🙂
Tack =) på loppis för några år sedan.
blombordet!
Haha hade gjort en fin emojji, men den försvann. Underbart blombord! Carl Larsson och Arts and Crafts på samma gång.