Nu när mars har gjort sitt intåg vill jag ha in ljus och vår här hemma! Jag lägger ett februari som gått i sjukornas tecken bakom mig och sätter istället mitt hopp till våren. Mars måste helt enkelt bli en riktigt bra månad. Vi har fixat, fejat och vårstädat i vad som känns som flera dagar. Hela huset var liksom ingrott med vinter och damm. När städandet var färdigt möblerade jag om, bytte gardiner och planterade om blommor. Den mörka vintern är verkligen borstökad nu och jag saknar den inte för fem öre.

Jag tänker att det kommer vara så ljust nu att en vanlig taklampa inte längre behövs så jag har hängt bort den och istället satt upp vår lilla oljelampa.  Den ger ett mjukt och fint sken.  Just nu är jag galen i grönt, grått och gräddfärgat. Som färgerna i en kockumskanna. Det är färger som matchar fint mot vår gröna köksinredning också.
Textilierna kommer från Nyblom Kollén, som jag samarbetar och det är och är favoriter jag valt ut från deras vårkollektion.

Nyblom Kollén är ett familjeföretag som håller till på släktgården Stora Holms Säteri utanför Göteborg. Jag besökte dem förra året och åker snart dit igen! Designen utmärker sig med sina uppdaterade versioner av klassiska mönster – lantliga ränder och rutor i vävd bomull. Det är Anna Nyblom Kollén som är designer bakom märket som snart firar tjugoårsjubileum.

Den grå duken heter Leo och den funkar också som gardin – men då har jag den i grönt. De randiga kuddarna i kökssoffan tillhör även de serien Leo och den enfärgade kudden heter Max. Kökshanddukarna heter Boel och mattorna på golvet heter Alvin. Jag har klätt dynan på kökssoffan med trasmattan Alvin i grått. Ni hittar alla produkter på Butik Stora Holms hemsida och hos återförsäljare runtom i landet.

Inlägget är ett annonssamarbete med Nyblom Kollén