I lördags var jag och Annakarin keynote speakers på Better Bloggers Conference. Så himla roligt att hänga med bloggare och influensers en hel dag och diskutera allt som rör vårt jobb. Kom hem med en hel dos inspiration kring framtiden. Och så många snälla ord från fellow-bloggare att jag nästan inte vet vad jag ska göra av mig själv. Är så otroligt stolt över att vara en del av denna rörelse och få se kvinnor växa både som företagare och som människor – allt tack vare tekniken och mötena över nätet.
Coolast av alla var i alla fall Lalinda som är grundare av yrkesnätverket Better Bloggers och som ordnat hela konferensen. Grymt bra uppstyrt Linda!
(Foto Carin Davidsson)
27 svar
WORD! Linda är verkligen grym och det community hon skapat är verkligen helt fantastiskt givande och inspirerande.
Det var jättekul att träffa dig i verkligheten efter att ha följt dig i snart 10 år. Fortfarande stolt att jag intervjuade dig redan 2008 för mitt projektarbete på gymnasiet – tänk vad mycket som hänt sen dess. (Här är intervjun btw http://freakoutfalun.blogg.se/2008/march/veckans-intervju2008-03-09-2.html )
Du är grymt bra och det du gjort för digitalt entreprenörsskap och bloggande i Sverige är fasen värt något sjukt stort och bra pris!
Det var verkligen jätteintressant, nyttigt och kul. Jättekul att få en sån lång pratstund med dig och de andra tjejerna efter konferensen :-).
Kram på dig
Ulrica
TACK för att ni kom och den pepp ni delade med er, man kunde verkligen ta på den i rummet! Tillsammans flyttar vi berg! <3
Alltså, ni var så grymma föreläsare ni två! Vilket team! Jag älskar din kaxighet perfekt balanserad med självdistans, ödmjukhet och humor. Extra roligt var det att få en lång pratstund med dig och några andra efter konferensen. Tack för att du tog dig tid!
Ha en fortsatt fin vecka!
Kram Lena
Vad är ”keynote speakers”?
Huvudtalare på en konferens, liksom lite affischnamn! Brukar vara att inget annat händer parallellt med keynotes, till skillnad från övrig tid då det oftast är flera saker igång samtidigt!
Det hade varit intressant att lyssna på:-)
Hej, längtar till du ska recensera ditt nya hår 🙂
Så spännande!
Hej Clara
Vågar inte berätta för folk hur slaviskt jag läser din blogg. Speciellt gillar jag inläggen med inredning (men sånt får man ju inte tycka om, om man är man… Eller får man det?!).
/Jonas
Så dumt!
Det är väl klart man får 😀
Ja vilken fantastiskt inspirerande dag! Man blev helt golvad av hur mycket girlpower det var i ett och samma rum!
Är du gravid igen? Grattis isåfall
tänkte också på det iom handen på magen 🙂
Så tröttsamt att man inte kan ha sin mage på handen utan att vara gravid, eller i alla fall inte utan att få frågan!
Det är väldigt stor skillnad på att tänka tanken för sig själv – och på att ställa frågan högt. Den frågan kan nämligen hamna fel på många sätt..
Dessutom kan väl vi kvinnor få vara ömma och kärleksfulla mot våra kroppar även om det inte ligger en bebis i magen? En hand på magen känns rätt gött faktiskt!
Jag undrade faktiskt detsamma… Märkligt val av bild om man inte vill ha några kommentarer på det….
Rätt märkligt val att tolka bilden som att så fort en kvinna håller en hand på sin mage är hon gravid. Kan inte folk någon gång inse att det kan vara en rätt känslig fråga för många människor?
Heja Linda och Better Bloggers! Nästa gång ska jag helt klart prioritera bort kontoret och komma och lyssna istället! 🙂
Tack för en superbra föreläsning! Riktigt underhållande och inspirerande 🙂 Dessutom häftigt att se någon live, som jag enbart sett via sociala medier tidigare!
Jonas: Känner samma 🙂
Jag var inte där, men läst och sett videoklipp och det verkar som det var en toppendag och att det vart väldigt lyckat 🙂
HOMOSEXUALITET ÄR EN TREND?
http://nouw.com/hanshen/homosexualitet-ar-en-trend-25551321
Återigen: STORT TACK! Er föreläsning var så fantastisk. Gav sådan energi och att se din framgång inspirerar och imponerar till tusen.
Hoppas på fler tillfällen att få lyssna och prata med dig. Företagande finns det så mycket att prata om!
KRAM
Allting med dagen var smashing och att ni var där och delade med er av era kunskaper var fantastiskt! Kommer leva på denna pepp och inspiration länge, länge ☺
Kanonbra föreläsning och jättetrevligt att få träffa dig personligen!
Vad fint! Har du borrat hål i baljorna?