Det var i höstas som Jakob plötsligt började prata om att byta bort vår stora sjusitsiga laddhybrid och våga prova en lite mindre men helelektrisk bil. Jag har älskat vår stora, rymliga bil så jag blev bara irriterad.
-Men va? Det kommer ju inte gå! Det är ju sådana avstånd överallt och hur blir det på vintern? När det dessutom är kallt? Elen kommer väl inte räcka till stugan ens en gång. Och dessutom är det ju alltid fullproppat i bilen när vi reser hela familjen…
Jo, allt det här höll Jakob med om – men han hade tänkt på det och insett att det nog skulle gå bra ändå. För även om vi kör mycket bil så åker vi ju sällan längre än tio mil åt gången. Och på Volvon XC 40 Recharge som Jakob ville att vi skulle byta till är den beräknade räckvidden ungefär 40 mil*. Dessutom använder jag ju bilen främst i jobbet och då åker jag ju själv – oftast inte särskilt långt och kan fälla ner sätena och fortfarande rymma massor.
Jag kände mig ändå skeptisk. Inte till tanken på en helelektrisk bil – för det är klart att jag hellre har en sådan än en bensindriven – utan för att elbilar inte känns som något för folk i Norrlands inland där vintrarna är kalla och avstånden långa.
Men Jakob var bestämd. Och här står den nu – vår nya röda elbil.

Jag är uppvuxen med Volvo. Jag började övningsköra med farsans silvriga gamla Volvo 740 utan styrservo. Kändes ungefär som att köra runt i ett kassaskåp. Och den var så rymlig att den invändigt hade plats för en elefant.
Jag har ju möjligheten till förmånsbil genom mitt företag och de senaste åren har vi kört Volvo. Varför? Jo för att de gör väldigt säkra bilar som också är anpassade efter våra väderförhållanden. När man kör mycket på dåliga, snötäckta eller gropiga vägar vill man gärna ha en bil som är höggående, rejäl och säker. Vi bor ju i trakter med otroligt mycket vilt och för mig är det en ständig oro. En sommarvecka när jag såg älgar vid vägen vid tolv olika tillfällen tappade jag lusten att alls ge mig ut och köra.
Men Volvo har smarta system som kan varna för vilt. På sportlovet för två år sedan när jag var jag på väg till Jakobs mormor med alla tre barn, hund och massa packning – då tväbromsade plötsligt bilen. Jag hann själv aldrig ens märka älgen som rusade upp på vägen men det gjorde alltså bilen som stannade i tid. Älgen rusade vidare och försvann på andra sidan vägen, men jag var så chockad att jag var tvungen att rulla in och andas på en parkeringsficka. Otrolig tacksam för att det gick bra den gången. Hade bilen inte bromsat åt mig hade vi sannolikt kolliderat.

Så. Här är den nu. Vår röda juvel. En automatväxlad kompakt SUV som alltså enbart går på elektricitet.

Det bästa är att aldrig mer behöva tanka stinkande bensin eller diesel. Istället laddar vi den här hemma. Vi installerade för snart två år sedan en laddbox i garaget och nu pluggar jag bara in sladden i Volvon. Att ladda batteriet upp till 80% tar drygt en halvtimme med en snabbladdare på 150 kw, dvs såna man kan ladda på längs med vägarna. I vår laddbox hemma tar det lite längre tid men då laddar vi den ju över natten så då är det inte så noga.
När jag läser om elbilar i media tycker jag att det oftast handlar mycket om tillgången till snabbladdare ute på vägarna. Men jag inser nu att 95% av vår laddning förmodligen kommer att ske hemma i garaget. Att ladda ute på vägarna är någonting vi kommer behöva göra väldigt, väldigt sällan.

Men hur ska det gå när vi åker på långa bilsemestrar? Jo, i Volvon sitter en färddator som uppdaterar mig som chaufför om hur långt batteriet räcker och hur många procent som kommer vara kvar när vi når önskad laddstation.
Och om det verkar kritiskt lägger bilen in ett tidigare stopp för att kunna ladda. I färddatorn kan man också se om den aktuella laddstationen är ledig, om det är en snabbladdare, hur många bilar den har kapacitet för och massa annan matnyttig information.

Vår Volvo har en räckvidd på ca 40 mil* och på den tar vi oss utan att ladda till Jakobs mormor, till höga kusten och nästan ända fram till sommarstugan. Våra vanligaste resmål alltså. Fast när vi kör till stugan är den så tungt packad att vi bestämt oss för att stanna vid snabbladdaren i samhället som ligger halvvägs dit och ladda medan vi handlar mat och tar vår fikapaus.

Jag märker att elbil kommer kräva lite mer planering och tankearbete när det gäller längre sträckor. Men ärligt talat – det är väl rimligt? Det är ju klokt att hushålla med resorna och fundera på den bästa rutten. Jag tror också mest att det här med laddningen är en vanesak – för även när man kör en vanlig bensinbil behöver man ju tanka och fundera på hur långt bränslet ska räcka.

Det är lite ovant med den här Volvon då man inte startar den på någon knapp – den startar och stänger nämligen sig själv när man sätter sig i stolen. Bonus för snygg nyckel också!

En annan sak jag verkligen uppskattar är att lyfta på motorhuven. För där finns ingenting! Bara ett lock för att fylla på spolarvätska.

Plus ett tomt lastutrymme där man kan förvara en hel del packning. Så smart! Visste du förresten att Volvo Cars år 2030 planerar att endast sälja elbilar? Det här är framtiden, helt klart.

Jakob fick mig också att inse att vi kanske inte måste ha den största möjliga bilen – utan att vi kan betrakta bilen som någonting man kan ”bygga ut” vid behov. Vi har köpt till både en takbox och en stor box att fästa bak på dragkroken (jag hade ingen aning om att det senare ens fanns) men det är ju suveränt. Med dessa kompletteringar kan vi ha en något mindre bil till vardags och sedan med hjälp av tillbehören rymma mer grejer – vare sig det är jobbprylar eller packning till familjesemestern.

Nu har vi bara hunnit ha bilen i ungefär en månad men jag kommer uppdatera er hur det funkar med sommarens bilsemestrar – och sedan igen när det blivit vinter och riktigt kallt. Förhoppningsvis är vi fler som vågar satsa på en elbil eller åtminstone laddhybrid i framtiden. Även om vi bor på landsbygden!
Den här röda pärlan ska få följa med på sommarens alla upptåg. Havsdopp, fjällturer, in till stan och ut till hjortronmyren! Och har du frågor om den här elbilen eller Volvos andra bilar kan du ställa en fråga i kommentarsfältet så kommer jag med hjälp av Volvo att svara!
(*WLTP (prel). Förbrukning: 18,7 kWh/100 km. Räckvidd blandad körning: 421 km. Inga C02-utsläpp under körning. Faktisk räckvidd kan variera beroende på körbeteende och yttre faktorer.)
114 svar
Jätteintressant att få ta del av vardagslivet med elbil!!! Vi har också beställt precis den bilmodellen (bara annan färg) men p g a pandemi och krig kan den inte levereras förrän i höst…så nu väntar vi otåligt!!! Även vi bor i norr (Luleå) så känner igen frågeställningarna kring hur det kommer att fungera på vintern… men vad vi förstått av andra elbilsägare i denna landsända är den oron överdriven. Att minska vår miljöbelastning och att i rådande världsläget också bidra till att minska världens beroende av rysk olja var huvudargumenten för oss. Men med 400 hästkrafter är ju bilen fantastiskt rolig att köra också!!!
Ett miljötips: Om man kan välja är det fiffigt att ladda elbilar på natten. Nattetid är det nämligen miljövänligare el i Sverige.
(På dagen är det högre efterfrågan så då kan vi ibland behöva importera eller producera miljö-ovänligare extrael.) Hälsningar från miljöingenjören 🙂
Det hade jag ingen aning om, vilket bra tips!
Verkligen SÅ bra!
Vad roligt att ni numera kör helt elektriskt, heja! Jag jobbar med frågan i oberoende EU-projekt där vi försöker få till bättre laddinfrastruktur även här i norra Sverige och verka för att fler ska våga sig på att satsa på laddbara bilar. Där är det ju verkligen kanon att ni kan bidra till omställningen genom att våga prova och dessutom utvärdera hur det går! Vi brukar faktiskt rekommendera rena elbilar just för längre resor på landsbygd, även om det kanske känns lite omvänt – men man vill ju kunna köra så långt som möjligt på just el och då är det ju bättre med större batterier som klarar mer räckvidd än laddhybrider, vars batteri tar slut fortare (och därför kan passa bättre för stadskörning när man inte ska så långt). Du har rätt i var man brukar ladda också – i snitt 90 % av laddningen sker i hemmet eller på arbetsplatsen.
Här kommer en rad tips för andra som går i tankarna på att byta till elbil – jag kan varmt rekommendera kommunens energi- och klimatrådgivare som kostnadsfritt hjälper både privatpersoner, bostadsrättsföreningar och företag med kunskap och råd om hur man kan göra mer klimatsmarta val. Och för den nyfikne som vill veta mer om hur laddbara bilar funkar så har Trafikverket tagit fram en 15-minuters webbutbildning om laddning och laddbara bilar som går att hitta här – https://bransch.trafikverket.se/trvsefiler/Utbildningsfilmer/fakta%20om%20laddning%20och%20laddbara%20fordon_WEBB/story.html. Finns en del matnyttigt på vår hemsida på http://www.biofuelregion.se också ifall man vill fördjupa sig ordentligt. 🙂 Lycka till med er nya röda elbil nu – ser fram emot att höra med om hur det går!
Vilken utbildande och matnyttig kommentar!
Verkligen! Tack Hanna
Grattis! Wow det måste vara trevligt att få bilar genom samarbete! Avundsjuka åsido, verkar vara ett bra val för er. Här hade det tyvärr inte funkar eftersom vi bor i bostadsrätt utan möjlighet till laddning.
Haha ja det hade ju varit najs att få den. Jag har dock hyrt den till samma kostnad som vilken kund som helt 🤗 jag leasar som sagt bil via mitt företag och har gjort i flera år.
Hur är det förmånsbil funkar, behövs en körjournal där man loggar resor som arbetsresor så det blir ”legit” så att säga – eller är det bara och tuffa på oavsett?
Nej det behövs inte eftersom du betalar ett fast förmånsvärde varje månad eftersom du använder bilen privat. Så det är helt legit ändå:)
Menar du att det inte ens är ett krav att man ska ha en viss användning av bilen i sitt arbete? Går det att skaffa en förmånsbil och ENBART använda den i privat syfte?
Så om jag uppfattat dig rätt så gör du detta annonssamarbetet helt utan ersättning, allt för miljön!! Fint tycker jag. (Även om Volvo numera är ett kinesiskt företag och inte samma som när du var barn) Vi funderar också på elbil.
Nej Volvo betalar annonsplats precis som alla andra företag jag jobbar med.
Vi har funderat på leasing men i avtalen är miltalen inte alls i paritet med det antal mil vi kör !
Går det att lösa och till vilken kostnad?
Jag tror att man kommer överens om det när man hyr. Kostnaden baseras (tror jag) delvis på hur mycket man beräknar köra och hur bilen då slits.
Priset går upp väsentligt om du ökar på milen.
FÅ bilar?! Nej nu har du nog fått det om bakfoten:-)
Tack för bra inlägg, är också intresserad av att byta till elbil. Behöver dock ha något för både långbenta tonåringar och två stora hundar!
Samma problem här! Hyresrätt utan möjlighet till laddning. Men det kanske blir ändring på det framöver. Fick fylla i en enkät om boendet och önskemål gällande laddstationer. Kanske vissa hyresvärdar ändå vill hänga med i utvecklingen! Det vore ju topp!
Jag har samma problem. Kan inte ha elbil för hyresvärden vägrar sätta upp laddstolpar. Både jag och sambon pendlar 4 mil till jobbet enkel resa. Blir rätt dyrt nu med bränslepriserna.
Så dumt! =( Hoppas värden kan förmås komma på bättre tankar.
Borde vara obligatoriskt iaf gör alla kommunala hyresvärdar. Heja omställningen!
Oooh älskar den där röda färgen på nya Volvobilar. Så fin.
Jag är också uppväxt med Volvo. Trygga rymliga bilar som tar en från A till B.
Synd bara att Volvo slutade göra sitt flaggskepp V70.
Ska bli roligt och intressant att få veta mer om hur bilen funkar för er i sommar och mest spännande av allt, till vintern.
Grattis till ett fint bilköp och heja samarbetet med Volvo!
Ja och jag älskar utseendet på de gamla kantiga Volvobilarna =) vi hade en Volvo 240 som vi sålde för två somrar sedans. Så vansinnigt snygg!
Det är ändå viktigt att poängtera att bara för att man kör el så är det automatiskt miljövänligt. Tycker sällan någon lyfter det när det talas om elbilar..
Nej, det har du rätt i. Det allra viktigaste är att vi alla ser över våra vanor. Kör mindre oavsett fordon, väljer cykel och kollektivtrafik och absolut inga flygresor. Men när bil inte kan undvikas är en elbil bästa alternativet.
Nej men potentialen för elnätet att bli grönt är hundra miljoner gånger större än för oljan.
Det finns en orsak till att alla stora företag satsar på elbilarna nu, och det är inte att de är snälla utan att det är den enda möjliga uvecklingen framåt.
Nej det håller jag verkligen med dig om Madelene och det är därför jag ingenstans skriver om att det är miljövänligt. Det miljövänligaste är att promenera eller cykla för egen maskin. Det ska man komma ihåg – även om det inte är möjligt i alla situationer!
Så är det inte miljövänligt ska det såklart stå😃
Hur gör ni när ni eventuellt stannar i sommarstugan ett tag? Installerar ni laddbox även där eller finns det laddning på rimligt avstånd?
Själv väntar jag på en elbil som levereras i juni. Kör inte så mycket nu som pensionär, så det blir hur bra som helst.
Dock bör man tänka på att vid kallt väder har man inte lika lång räckvidd. Kan bli problem vid mycket kall väderlek.
Jag tycker att det är intressant att tänka att elbilar är framtiden samtidigt som MSB hela tiden varnar för långvariga elavbrott som eventuell krissituation. Att slå ut elinfrastruktur verkar inte så svårt.
Jag är kanske övernojig för att jag a) ogillar för mig okända nymodigheter och b) jag är gravid (inte så sansad och vettig som annars)..
men undrar liksom hur du eller andra tänker kring det.
Av den anledningen är jag nöjd med att vi har en laddhybrid och en elbil. Hybriden går ju på bensin också och funkar som en vanlig bil när elen är slut. Jag tycker också det känns vanskligt vid en krissituation.
Jag håller med dig. Något som det gångna året har visat oss är att elproduktionen (särskilt söderöver) är otillräcklig och kommer bli ännu mer otillräcklig desto fler elbilar som rullar på våra vägar.
Batterierna som tillverkas behöver komponenter som bryts i gruvor i t ex Afrika, där det har rapporterats om barnarbete (https://special.aftonbladet.se/blodsbatterier/, https://www.amnesty.se/vara-rattighetsfragor/foretagsansvar/hallbara-litiumjonbatterier/). Batterierna – just nu – kommer också bygga avfallsberg eftersom de inte går att återvinna.
Så dels kommer elnätet behöva byggas ut något enormt och det kommer ytterligare att tära på våra naturresurser (eftersom det ”hållbara” är vindkraft/solkraft/vågkraft som även det påverkar vår miljö) och dels är komponenterna till batterierna inte hållbara på sikt.
Jag tror förstås inte att fossildrivna bilar är framtiden, utan att elbilen är ett steg på vägen men inte målet. Hoppas på mer forskning kring t ex bilar drivna på vätgas.
Jag tror man kommer behöva kompromissa hårt med alla andra miljöfrågor (och andra frågor) för att bygga ut ett miljövänligt elnät, sluta använda fossila bränslen helt och hantera den akuta krisen med global uppvärmning. OCH utöver det acceptera kraftiga begränsningar i den levnadsstandard vi vant oss vid och begräningar i vilka val vi kan göra.
Men jag tror inte miljöarbetet är slut där, utan i nästa steg kommer man få hitta verkligt långsiktiga lösningar.
Dock är problemen med vindkraft, vattenkraft osv ytterst marginella om man jämför med krisen som global uppvärmning orsakar. Jag tror inte riktigt vi förstår vidden av vad vi står inför för problem i en väldigt nära förestående tid.
Miljövänligt leverne är inte en engångsfråga för mänskligheten utan något vi kommer behöva arbeta kontinuerligt med undrar hel mänsklighetens existens.
Jo jag håller med om att dt är otäckt. Kortare strömavbrott är kanske ingen fara men längre? Då är dock inte bilen det främsta problemet kanske – vi har faktiskt funderat på ett dieselaggregat för riktiga nödsituationer. Men då får det inte saknas diesel heller. Ingen lätt ekvation
Spännande och kul! Jag ser gärna inlägg om den extra boxen på dragkroken – om det funkar bra och känns säkert. Då kan ju en mindre bil vara ett alternativ. Tack 🤗
Samma här! Bakpåbox låter väldigt smart och lockande ☀️
Snygg och smart! Men hur funkar det om det skulle bli ett längre strömavbrott (eh ja preppern i mig har funderat en del på detta…)
Är inte risken större för ett långvarigt avbrott i vårt lands försörjning med olja?
Visst kan man bunkra för en vecka eller så, men sen då? Vi har ingen inhemsk produktion och det finns gigantiska varningsklockor kring det vi importerar?
Nej absolut, så är det ju. Jag tänker mer utifrån att man kan ha en extra dunk med bensin, och dra till skogs 😅
I höstas sålde vi vår elhybrid och köpte istället en Passat laddhybrid med ca 4 mils räckvidd. Vi kör sällan längre än 2 mil per resa, vilket gjorde att den lösningen passade oss perfekt (jag hade lite räckviddsångest, så det kändes tryggt att ha bensintanken också!).
Kort därefter fick min man ett nytt jobb och var i behov av ytterligare en bil. Valet blev då en Renault zoe med 15 mils räckvidd.
Vi bor längre norrut, men inte på landsbygden.
Sist vi tankade var i december och sedan dess har vi använt knappt en åttondel av bensintanken. Känns hur bra som helst! Har aldrig laddat på något annat ställe än hemma i garaget med vår laddbox. Vi har dessutom timtariff och laddar när det är som billigast. Kommer nog aldrig mer köpa en bensin eller diesel!
Vi har exakt samma kombination av bilar 🤣🤣 en Passat GTE och en Zoe! Perfekt! Vi är också nöjda, bor på landsbygden men har staden ett par mil bort.
Bra val! Vi är en stor familj på 7 personer som bor på landsbygden. För tre år sedan bytte vi till en 7-sitsig elbil. Vi har inte möjlighet att ladda hemma men det löser sig ändå. Vi har betydligt kortare räckvidd än er så det krävs planering men maken har till och med kört till Bergen tur och retur, 70 mil per håll. Han pendlar dessutom till arbetet varje dag. Man ska inte vara rädd för att byta till elbil och i dessa tider, med bränslepriserna, är man bra nöjd med bytet 🙂
Vad har ni för bil?
En Nissan Evalia!
Vad kostar den att köpa resp. leasa?
Enligt Volvos hemsida kostar den 520 900 kr att köpa (som privatperson då, antar jag).
Vad roligt samarbete, är jättenyfiken! Vill jättegärna höra mer, vad kostar den att köra per 100 km, håller ”tanken”/batteriet så länge de lovar osv. Ser fram emot en senare utvärdering! 😊
Jag bor i hyreslägenhet, finns det någon möjlighet att ha en elbil då?
Hur ska någon kunna svara på det här? Du måste ju givetvis kolla upp själv vad som gäller där just du bor, om det finns laddplatser redan? Eller om man får ladda från vanligt motorvärmaruttag?
Sen är ju laddning hemma enklare, men inte alls ett måste för att kunna ha elbil.
Kolla med hyresvärden! Fler och fler kommunala bostadsbolag börjar skaffa p-platser med laddningsmöjlighet. Här i Uppsala där jag bor finns typ 3 stycken i parkeringsgaraget som hör till mitt område.
Vilket bra samarbete! Bara krossar bilden av att elbilar inte är något för lantisar i Norrland.
Också roligt upplägg att det börjar med att Jakob övertalar dig. Jag har varit dig helt klart….
Vad kan det kosta att leasa en sån där då?
Så bra! 😃 Vad glad jag blir av tanken på hur många du kanske kan inspirera att ta steget!
Vi bytte till elbil tidigare i år och kör också mest bara sträckor under tio mil och laddar hemma – det funkar jättebra!
Och tack för ditt tidigare inlägg om ert matlag! Vi fick tummen ur och har nu startat igång ett matlag med två andra familjer… en klar höjdpunkt i vardagen! 🙏
Jag skulle mer än gärna byta till elbil, men har inte råd med det, och har ingenstans att ladda den hemma (bor i hyresrätt utan p-platser med laddning).
När jag tittade över kostnader för elbil så såg jag på flera ställen att det tillkom en månadskostnad för att hyra batteriet i bilen. Stämmer det även för elbilar från Volvo?
Jag blir så nyfiken på hur det funkar i din bransch. Ni sitter där hemma och din man får idén att ni ska skaffa ny bil. Och då kan du ta kontakt med ett företag och fråga om de vill samarbeta med dig om det?
Och ett samarbete innebär inte att du får produkten billigare utan att du får en viss fast lön i betalning?
Så har Clara IAF beskrivit sitt arbetssätt tidigare. Att hon kontaktar företag hon vill samarbeta med, som hon tycker passar med värderingar/ målgrupp.
Tror detta är framtiden för influencers. Tror företagen har betydligt mer ut av sammarbeten som är anpassade till målgruppen och som framstår som trovärdiga.
Ännu ett fantastiskt trovärdigt samarbete! Du är en inspiration och ett föredöme men mest gillar jag dig för att du är rolig.
Hur länge håller batteriet? och vad kostar ett nytt batteri ifall det går sönder? Kan batteriet återvinnas på ett vettigt sätt?
Detta med batteri tillverkning och återvinning är också min stora fundering. Samt att vi låser upp väldigt mycket i dagens samhälle på el. Hur mycket förnybar el på ett hållbart sätt kommer vi kunna producera funderar jag på. Behöver vi sprida vår energi användning till andra källor också. Biogas, tallolja osv. Jag köper just nu hellre en begagnad bil och kör på tallolja (hv100 eller preems) än producerar en helt ny bil med tillhörande batteri. För personligen känns det mer miljövänligt. Men jag håller också på att bli övertalad här hemma men det är svårt att veta vad som verkligen är hållbart i längden. Hur tänker ni andra? Tycker det är svåra frågor.
Tack för ditt inlägg där du lyfter andra miljövänliga bränslen! Jag kör på biogas och känner mig väldigt nöjd med det. Nu kör jag en efterkonverterad biogasbil av märket Ford. Min förra biogasbil var en Volvo från 2004 (jag älskar Volvobilar). Biogas är inte bara mer miljövänligt än bensin och diesel, det är dessutom billigare. Jag kör mycket i mitt arbete så tack vare min biogasbil spar jag både pengar och miljön (jämfört med en bil som drivs på bensin eller diesel). Fördelen med en efterkonverterad biogasbil är att bilen har en normalstor bensintank (som säkerhet) och en normalstor gastank. Biogasbilar som är tillverkade med gastank direkt har en normalstor gastank och en liten bensintank. Biogasbilar startar på bensin men går snabbt över till biogasdrift efter en kortare sträcka. Jag tankar bensin väldigt sällan, typ 10 liter i månaden och då kör jag ca 200 mil i månaden.
Allt gott till er alla! <3
Om man gör en livscykelanalys på en bild totala miljökostnad, där allt från produktion, användning och återvinning/restprodukter tas med i beräkningen visar det att en elbil helt klart slår en bensin/dieselbil om man kör i Sverige. Så är dock inte fallet i vissa länder där elproduktionen till stora delar kommer från kol/olja – då är ju elen också smutsig.
Batteriet medför som du nämner en större miljökostnad initialt, men slår man ut det på en bils normala livslängd är det betydligt bättre än en ”vanlig” bil.
Har tyvärr inga källor men när min man pluggade till ingenjör ingick att studera detta och då framgick det här tydligt.
Har också läst detta. Finns ett par avsnitt i P1 om precis detta. Har för mig att det gick väldigt snabbt att köra in nyttan med en elbil förutsatt att den gamla skrotades. Framförallt med svensk el men även väldigt tydligt så när man räknade med internationell el (vilket såklart är mer rimligt).
Tack snälla för många bra relevanta svar! Skall genast kolla in p1 och lite forskning på detta så jag får en mer sanningsenlig bild. Låter ju väldigt bra det ni säger!
Det som verkligen är hållbart i längden är nog att cykla. Jag hoppas att fler cykelbanor byggs även på landsbygden,så det kan bli ett rimligt alternativ för fler.
Precis, håller med till 100 procent! I tätorten där jag bor, är det väldigt fina cykelförhållanden, även på vintern. Men istället för att cykla 2-3 km till jobbet, så köper folk elbilar för att kunna åka billigare och ”med gott samvete”. Det är så korkat!
Ja, helt galet!
Hade en kollega på mitt gamla jobb som bodde max 10 minuter från jobbet (om man går) men hen tog bilen ändå…..
Haha, det är inte bara en snygg nyckel utan du kan programmera nyckeln med fartbegränsning. Tex om du vill skoja med Jakob eller för ungdomar som just fått körkort och man inte vill att de skall köra mer än 90km/h. Samt alla andra inställningar du vill ha, sätesinställningar osv. Finns under profiler.
Går bara med den orangea.
Fast det kan kanske gå lite på tok om man försöker köra förbi på landsvägen och sen får man inte upp gasen så mycket man tänkt från början 😬 inget jag skulle våga göra åt min man eller barn…
Väldigt fint av dig att ändå göra detta inlägg men att du skriver det som ett samarbete ❤️
Det är nog inte välgörenhet mot Volvo får vi hoppas 🙂 antar att de betalar för annonsplatsen/inlägget men att Clara själv betalar själva leasingkostnaden.
Snygg bil och snygg klänning! Ser fram emot en utvärdering!
Vår trea råkade bli två, så helt plötsligt stod vi där med dubbla babyskydd och två äldre barn! Det innebar såklart ett bilbyte till en sjusitsig minibuss. Jag som gick i tankarna att byta ut min kombi mot en mindre elhybrid, men fick istället gå åt helt fel håll.
Vi bor ungefär som er, i avstånd från kusten fast i Norrbotten, så det ska bli spännande att läsa hur er bil ska klara vintern!
Men min självklara fråga är då om det kommer att lanseras en rymlig(!) sjusitsig elhybrid eller elbil?
Min man har en SUV-liknande 7-sitsig bil, visst det ryms sju personer men minst två av dem sitter inte bekvämt.
Jag hoppas verkligen det! Det skulle behövas – många storfamiljer som behöver köra mycket och där det vore välkommet med en bra elbil!
Jag läste någonstans att Volvo är det enda märket (eller första?) som krocktestar med ”kvinnliga” krockdockor också. Det känns väldigt viktigt för mig som är långt ifrån den medelstora mannen. Kommer krockkudden kväva mig? Sitter säkerhetsbältet bra trots korthet, rejäl byst och bredare höfter? Och andra viktiga grejer.
Kul för dig att du får en bil av Volvo.
Äckligt att behöva sköljas över av reklam på din annars trevliga blogg, men det här inlägget kommer väl inte med förstås.
Ja det hade ju varit trevligare om Clara jobbade gratis förstås…
Det är samarbeten/annonser som ger Claras en inkomst så att vi kan få nöjet att läsa denna ”annars trevliga blogg”. Bilen har hon f.ö. inte fått (se svar på inlägg 17:32).
Men herregud, Clara har väl rätt att ha en inkomst – och har ju dessutom förklarat ganska tydligt hur hon tänker kring och väljer samarbeten. Jag har för mig att hon förklarat att hon tar kontakt med företag hon gillar och vara produkter hon använder och faktiskt VILL promota och efterfrågar samarbete. detta är väl inte konstigare än samarbeten hon haft med Clas Ohlsson kring pyssel och Blomsterlandet (eller vad det var) kring växter och plantering.
Jag tycker det hedrar Clara att välja sina samarbeten och inte bara ha en banner med ”vad som helst”.
Men herregud… Jag jobbar som psykolog och behandlar människor som mår psykiskt dåligt. Jag tar betalt för det. Är det också äcklingt..?
Vem är du att säga att det är äckligt att ta betalt för ett jobb man gör?
Nu har hon inte fått en bil av Volvo, hon leasar den, som alla andra, via sitt företag. Volvo betalar för annonsplatsen på bloggen. Läs svaren som Clara skrivit. Suck och irritation, tycker du hon skall jobba gratis och låta annonsörer ha annonser utan att betala för det? Tänk lite som en papperstidning, tror ingen tar in annonser där utan att ta betalt.
Jag jobbar på tidning och precis så är det; vill man synas som annonsör så får man betala. En ganska rejäl slant dessutom. Dessutom skulle jag säga att de företagsannonser som papperstidningarna förr hade mandat på (och det var otroligt många) i dag har flyttat till influencers. De når helt enkelt många fler läsare än många tidningar i dag, och en yngre målgrupp som pappersutgåvan av tidningar generellt har svårt att nå. Jag upplever att det är eftertraktat att samarbeta med influencers. Det fanns också en ganska lång tid där all journalistik gick att läsa gratis på diverse sajter. Prenumeranter betalade för papperstidningen – men alla kunde läsa gratis på webben – och naturligtvis har det slagit mot ekonomin inom medieföretag över tid. Och det är ju precis samma förutsättningar för den här bloggen. Jobba gratis = vara utan inkomst. Känns förbjudet att ens tänka tanken med tanke på hur genomgående proffsigt, roligt och tilltalande som innehållet är! Personligen tycker jag att bloggen är så bra och givande att jag hade kunnat tänka mig att betala en månadskostnad för att få läsa, likt tv-abonnemang och liknande. Jag gillar dessutom att det är återkommande samarbeten, att få följa olika produkter över tid och att de sätts i sammanhang som känns personliga och går att relatera till.
Verkar ju helt enkelt svinbra, utom att den kostar över en halv miljon.. nu står vi med en trasig bil och ber en bön att reparationen inte ska bedömas kosta så mycket att vi måste köpa en ny bil istället (med en bil från 96 är väl risken stor I guess). Vill gärna byta till elbil och hoppas kunna göra det, får väl se om det går att hitta till någorlunda rimligt pris. Att köpa en helt ny bil kommer jag nog inte att göra under min livstid, och begagnade elbilar finns det inte så gott om vad jag sett än så länge.
Usch. Det är jättejobbigt när bilen krånglar. Första åren på landet körde vi bara diverse skrotbilar och satt ofta fast någonstans med urladdat batteri eller andra problem. Jag vet verkligen vad det innebär.
Så fort vår ekonomi blev bättre var det något vi valde att lägga pengar på – att leasa ny bil för att slippa det orosmomentet och slippa ha en stor buffert för alla bilproblem som kan uppstå. Hoppas det löser sig med reparationen för er <3
Lite äcklad, du behöver nog läsa om inlägget. Clara FÅR inte en bil.
Någon fördel måste man väl få om man gör ett annonssamarbete med Volvo. Jobba gratis eller inte. Jag blir äcklad ändå.
Hej ”lite äcklad” som sagt så betalar jag exakt samma pris för min bil som vilken leasingkund som helst. Däremot betalar Volvo mig för att jag gör ett samarbete med dem i mina kanaler. Det gör ju alla mina annonsörer och det är anledningen till att du kan läsa min trevliga blogg som är ett heltidsarbete att driva.
Jag har mina egna säljare och de jobbar mot de företag jag själv är kund hos och konsument av. För mig handlar det om trovärdighet – att jag då får göra reklam för saker jag faktiskt tror på och står för.
Men alltså va, är det en känsla du har bara? Att Clara får ”någon fördel”, och det gör dig äcklad?
Jag har verkligen svårt att förstå. Som någon skrev här ovanför, alla jobb ger väl lön (själv är jag jurist och får lön, men även fördelar som gratis kaffe, någon fika då och då och kanske en utbildning med lunch ibland). Jag brinner för mitt jobb men skulle inte göra det gratis.
Hej! Spännande med elbil, hur funkar det med hunden. Har ni plats för en hundbur?
Kram Tove
Ja det ryms utan problem – bilen är stor invändigt och Essa ganska liten. Men åker vi med mycket packning kommer vi ha lastboxen bak i första hand =)
Jag funderar på hur miljövänligt batteriet till elbilar tillverkas?
Material, tillverkning och frakt?
Jag kör också Volvo och är intresserad av att skaffa elbil. Det ska bli spännande att få läsa nästa utvärdering när ni haft er nya bil ett tag. Med det här med att motorn går igång av sig själv när man sätter sig i förarstolen, det gillar jag inte riktigt. Jag vill gärna själv välja när motorn ska vara igång. Kan man inte det med Volvos elbilar? Det är ju inte alltid man är färdig att åka och vill starta motorn direkt man har satt sig i bilen. Eller så kör man och hämtar någon och vill inte att motorn är igång när man har parkerat och sitter och väntar. Är detta kanske en inställning som ni har gjort, men som man kan välja bort? Hur har denna funktion fungerat för er hitintills?
Hej!
Fattar att det låter läskigt, det tyckte jag också i början, men bilen kan inte bara börja rulla hur som helst trots denna funktion.
För att ’starta’ bilen måste man ha foten på bromsen och lägga i en växel, först då, när du sedan släpper bromsen och börjar gasa, startar bilen och börjar rulla. Så enda skillnaden mot andra bilar är att man inte trycker på en startknapp. Så fort du stannar bilen och lägger i parkering så stannar motorn. Så om du sitter i bilen och väntar på någon som du skriver ovan, så är det precis som att ha motorn avstängd och tändningen igång i en bensin/dieselbil – dvs radion, värme etc kan vara på.
Men som sagt, fattar att det låter skumt och kan garantera att det går väldigt snabbt att vänja sig och tycka det är en rätt bra funktion 😊
(Finns skydd så barn inte bara kan rulla iväg också).
Å, det låter ju inte alls dumt. Tack för bra förklaring!
Vad kostar den?
Köper du den kostar den ca. 500.000, men förmodar att leasingavgiften är olika.
Underbart! Jag vill oxå ha en Volvo elbil med bra markfrigång. Lite betänksam dock om takbox. Den tar mycket vind och därmed mycket el och kommer att förkorta körsträckan avsevärt.
Jo den förkortar körsträckan något, men det är bara på längre resor vi behöver bekymra oss om att ladda längs vägen öht och då känns en laddpaus ändå okej =) rasta hunden och barnen och fika lite
Allt som innebär en förbättring för miljön är bra, men man ska inte stirra sig blind på att bilen inte går på bensin/diesel, även en elbil förstör naturen men på sitt vis. Frågan är ”hur” mycket den förstör när antalet bilar blir fler? Det kostar i naturen att få fram allt material som behövs för att göra en elbil och framförallt kostar den el! Och hur ska den elen i framtiden framställas för att försörja alla som får ett ökat elbehov ? Ju fler elbilar ju större behov…..en ekvation som ofta glöms bort i fokus på att den är så miljövänlig. Dock är den i nuläget ett väldigt bra alternativ, frågan är bara hur miljövänlig elbilen blir på sikt?
https://supermiljobloggen.se/analys/elbilsbatterier-nya-innovationer-till-fordel-for-miljon/
Jag har under en längre tid kört exakt denna bilmodell och laddningen räcker inte distansen som utlovas. Batteriet är ojämnt. Det är en otrolig skillnad på Volvos räckvidd jämfört med Tesla, och uppstickare Lucid som man kommer ca 60%längre med. Med tanke på dramatiskt ökade elpriser i Sverige samt kölden som påverkar batteriet negativt har jag svårt att se en succé. Det är mycket planerande vid resor med att hitta laddstationer och jag upplever att det blir ett stressmoment. Titt som tätt är de få stationer som finns trasiga, eller så får man vänta på sin tur pga kö. Färden tar mycket tid i anspråk.
Vi valde en Tesla av det skälet… speciellt här uppe i norr där det är längre mellan laddplatserna. Teslan har längre räckvidd och fler platser att ladda på.
( och ja, den är dyr. Men räknar man leasing så blir skillnaden inte så stor per månad)
Grattis Clara!
Det finns många frågor, och en hel del myter, om att köra på el och det finns ett stort sug på kunskap. Jag samlade mycket information via olika grupper på Facebook, men kände inte alltid att jag trivdes med samtalsklimatet som verkar bli lite speciellt när det ska pratas bil.
Jag startade därför gruppen ”Elbil och laddhybrid för kvinnor och icke-binära” och där är vi nu lite över 1500 medlemmar som pratar om ämnet, jag vill hälsa dig Clara och alla andra som passar in i målgruppen varmt välkomna! Vissa av medlemmarna har kört elbil i många år, andra har precis börjat fundera på en laddhybrid.
Här finns gruppen: https://www.facebook.com/groups/elbil.och.laddhybrid.for.kvinnor.och.ickebinara/
Helt out of topic, men kan inte låta bli att säga att du är så fin i den klänningen, Clara! Det bara lyser om dig på bilderna 😍
Hur resonerade ni kring produktionen av en ny elbil – både när det gäller miljöpåverkan och arbetsvillkor för de (barn) som arbetar med att bryta metallerna – när ni tog beslutet?
We’ll never own an ”all” electric car…ever. If the world continues on it’s present course, we don’t want just one way of fueling our car. The charging stations will be the first to shut down. So, hope you enjoy the car…it’s just not for us.
Donna in Texas
Hur tänker vi när det gäller att utvinna cobolt och litium till batterierna? Ofta barnarbete…
Och har de kommit på något miljömässigt sätt att återvinna batterierna?
Det är mina funderingar som hindrar mig att skaffa elbil.
Plus att jag måste ha vind eller sol för egen el.
Tack Marina! Läste igenom alla kommentarer för att se om någon ville nämna baksidan av elbilarna. Tyvärr är det tyst i media om just den sortens barnarbete, den ger ingen good will till elbilsindustrin. Det finns säkert flera skäl att köpa elbil för de som har råd, men vi behöver inte låtsas som om det vore någon slags god gärning. Snarare problematisk.
Vi har två packväskor som vi kan sätta på cykelstället på dragkroken och de räddar oss när bagaget inte ryms. Visst är det en omställning att köra långsträckor men alla turer där vi laddar hemma är väldigt smidiga (laddar helst på dagen när solen skiner eftersom vi har solceller på taket).
Jag ser fram emot utvärderingen av längre vinterkörning här i norrland av denna bil. Längre sträckor brukar innebära packning och tyngre bil, helljuset måste vara på och värmen också och vad gör detta med körsträckan och antalet laddningar?
Vi har en exakt likadan bil. Vi älskar den. MEN det är stor skillnad på hur mycket el den drar (och därmed hur långt den går på en laddning) på sommaren mot vintern. Vi fick (nåja köpte såklart) vår i oktober och har nu när våren och varmare väder kommit blivit glatt överraskade över hur mycket räckvidden ökat. Hoppas ni får samma positiva känsla nu när våren även är hos er.
Så intressant inlägg! Vi har också beställt en likadan fast en blå. Kände också som du i början att jag var osäker för hur den skulle klara av karga vintrar uppe i norr. Men vi kör också bara kortare sträckor och när vi kör längre så blir det stopp på lite olika platser som vi får upptäcka istället. Känns väldigt spännande!
Vilken motor har ni valt singel eller twin ?
Kul och intressant läsning!
Har själv beställt en likadan! Jag jobbar som resande säljare i hela Norrbotten så det ska bli väldigt intressant hur det kommer gå med resorna till Kiruna under vintern🫣
Kör runt 3000mil/år i jobbet så det blir ett ganska kraftigt förminskat klimatavtryck för min del, och DET känns väldigt viktigt!
Mvh Jörgen