
Juninatt och det är nästan omöjligt att komma till ro om kvällarna.

Jag får njutpanik.

Jag vill hinna uppfatta och njuta av allting innan den här korta, korta tiden är förbi.

Här är klockan efter ett på natten och jag stryker omkring som en osalig ande i huset.

Nyper vissnande blomblad, rättar till kuddar och står i fönstret och kikar ut över dimman som dansar över åkern

Ryser av fasa när jag tänker på vintern och att det många dagar aldrig ens blir så pass ljust som det är på det mörkaste klockslaget i juni. Hur ska man orka det? Hur orkar man ytterligare en vinter av evighetsmörker och kyla?

Och ändå på något vis så uppskattar jag alla årstider när jag väl är där. Men jag står inte ut att tänka på mörkret och kylan nu – för då drabbas jag av ännu mer njutpanik. Hur ska jag kunna fånga juninatten? Hur ska jag lyckas hålla kvar den?
28 svar
Jag har alltid lite ångest över samma sak den här tiden på året. Älskar att veta om det, för då tar jag det mer med ro. När hösten väl kommer har jag redan varit ledsen över det ett par månader innan, och så tycker jag istället att det är skönt med höst.
Samma här. Det gick inte att somna igår kväll, för det var för fint ute. Kompromissen blev att sova med öppet fönster så att alla ljud kom in.
Känner samma panik när jag tänker på att sommarn bara har 3 månader! Med lite god vilja kan jag pressa in maj och september i kategorin “det är i alla fall ljust och någorlunda varmt” och få sommaren till 5 månader. Men resten? 7 månader av mörker när man vaknar, regn och snö och annat blääää! Funderar mycket på vart i välden det är den ULTIMATA sommaren. Syderopa? Nya Zealand? Storbritannien? Eller räcker den med Danmark eller Skåne?
Du kan flytta till östra Australien. Sommar året om 🙂
Ja så är det ju!
Njut så mycket du kan!☀️💛
En liten fråga. Vad var det för slags tuschpennor du använde när ni målade på stenar i ert midsommarprogram? Tack för bra sommarpysseltips!
Pilot Pintor =) de är suveräna! Fastnar på allt – tyg, metall, skinn, kartong etc. Täckande och bra
Åh! samma tankar här. Det är ju rent av löjligt att gå och lägga sig. Jag vill spara sömn från den eviga vintern och ladda upp mig på sommaren så man inte behöver sova så mycket på sommaren!
Sommaren är härlig på många, många sätt. Men jag har insett att sommaren inte är min bästa njutårstid, just för att allt är så mycket och känslan av att inte hinna med allt. Dom bästa sommarstunderna tycker jag är när man får sitta i någon annans trädgård eller altan och dricka kaffe. Då kan jag njuta, för hemma hos någon annan ser jag inte vad som måste/borde göras hela tiden. I mitt eget hem trivs jag bäst på hösten och vintern när måsten och borden är mycket färre.
Tack snälla för snabbt svar!
Åh, jag håller med. Samma känsla av hur man ens står ut på vintern? Men så gör man ju det. Förra vintern var också värre för det dyra elpriserna så kändes som det enda jag gjorde var och frös hela tiden. Och mörkret känns värre ju äldre man blir. Senast igår sa jag till min man att det känns som man är två olika människor på sommaren och vintern. Allt är så lätt och glatt och härligt nu. Hur kan man ens vara deppig? Typ så. Nej, tänk om man kunde stanna tiden lite 😍
Jag känner igen mig, igår kom jag på att jag har “tidsångest” just nu och det är typ också som det du beskriver som njutpanik. Skolavslutningen är nu över, min man har fyllt 40 i juni m.m. och tiden bara går så fort vilket ger ångest.
Därför jag har en mapp i mobilen som heter november. Där lägger jag alla fantastiska sommarbilder, små filmsnuttar och – mycket viktigt – ljud. Går runt o spelar in fågelkvitter, göken o badande barn. Sen i november kan jag öppna den mappen o påminna mig om den finaste tiden 🙂
Geni!
Det finns en jättevacker norsk dikt om just detta. “Vi skal ikkje sova bort sumarnatta.”
Jag älskar alla årstider! Längtar aldrig från eller till, bara Är Där. Det är härligt 🙂
Sov ute i juninatten! Utan tält, möjligtvis med myggnät. Kanske i en hängmatta. I trädgården eller i skogen eller på stranden. Njut av ljuden, ljuset och vinden mot huden. Flytta in i skuggan om solen blir för varm.
Efter en stressig och tung period på jobbet påminde detta inlägg mig att titta ut och njuta av den ljusa tiden. Låttips “När solen färgar juninatten” med Tomas Andersson Wij 🙂
Eller med originalet Sven Ingvars 🙂
Som är en helt underbar sång av Sven-Ingvars i original. Jag vill bara gråta när jag hör den låten
Mycket finare sjunget av Sven-Erik Magnusson Sven-Ingvars
I feel every word of this!
Jag är uppe länge på nätterna. Är så kär i sommaren. Vintern är för lång. Och sommaren går så snabbt. Men varit ca
20 grader senaste åren i september så det är en sommarmånad för mej. Vi får njuta nu allt vi kan. kramar.
🍋🍒🍋🍒🍋🍒
Jag tänker varje år att nästa år ska jag ta semester i maj-juni för att njuta av den underbara tiden men det blir aldrig av eftersom det är vår mest stressiga period på jobbet just nu. Så när jag väl får semester i mitten av juli är jag helt slutkörd. Men kanske nästa år…….:-)
Det är just pga tankar som återges i ditt inlägg och i allas kommentarer som jag har så svårt för att begripa att savannens människor en gång i tiden vandrade upp hit och tänkte: HÄR ska landet byggas …
🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️
Åh, vilken igenkänning! Jag tvingade mig in igår från djur och trädgård vid 23.30 igår, pysslade runt inne och tvingade mig igen i säng kl.02.30. Blir som mest kreativ när resten av familjen sover och tankarna kan sväva fritt utan avbrott. Älskar den här tiden, men är samtidigt lite sorgsen, speciellt nu när det redan har vänt. Men, tar känslorna med ro och försöker vara accepterande. Som du har skrivit någon gång, vara snäll mot mig själv.
Åh jag känner också igen detta, men jag får njutpanik under vår och höst istället, maj och oktober är mina absolut bästa månader! Vid båda dessa tider är det lagom ljust, lagom varmt, frisk och klar luft och naturen exploderar av färger. Jag blir pigg och kreativ! På sommaren däremot har jag det tufft, mår urdåligt av värmeböljor, blir alltid helt sönderbiten av mygg och bromsar och kan inte sova pga för ljust. Och alla är helt oförstående för sommaren är ju såååå härlig det tycker ju alla?!? Visst är det skönt med semester i juli (4v är dock alltid för kort!) men annars så finns det bättre årstider tycker jag. 🙂
Ja, tänk hur man kunde ta in en evighet i ett kort ögonblick när man var liten, sommarlovet var långt och förmågan att njuta av stunden fanns. Jag saknar så den förmågan. Att vara närvarande i nuet.