När det gäller att sätta upp träningsmål så tycker jag att det är dumt att göra utfästelser för hela året. Det blir för långt, stort och svårt. Under ett år passerar det så många olika faser att vad man än lovat i januari kan det bli omöjligt att genomföra i augusti. Och så fort man börjar få vittring på att målet är omöjligt så tappar man ju lusten.

Jag har dock träningsmål. Men de sträcker sig oftast bara från ett lov till ett annat. Som från nyår fram till sporlovet – som är den aktuella period jag tänker på. Om jag får vara frisk återstår att se, men den här perioden förra året gick det faktiskt riktigt bra så jag håller tummarna för en härlig träningsvinter.

På de nio veckor som är fram till vårt sportlov vecka 10 så planerar jag att hinna med:

2 styrkepass/veckan med min PT a 50 minuter. Det har jag gjort sedan snart två år tillbaka så det känns inte oöverstiglig på något sätt.

2 konditionspass. Ett av passen på längdskidor (eller vår träningscykel i källaren om vädret är ogynnsamt) och det andra är ett konditionspass tränar jag på gymmet direkt efter styrketräningen. Skidpasset ska vara minst 30 minuter medan gympasset räcker med 20.

Fram tills sportlovets start innebär det alltså 36 träningpass totalt. Om jag missar något enstaka pass på grund av sjukdom så ska jag försöka ta igen det under andra veckor. Därför planerar jag nu när jag är frisk att träna några extra pass att ha ”i reserv” för att nå målet. (Med reservation såklart för att jag kanske får influensan i tre veckor – och då kommer jag såklart inte försöka kompensera, för det vore ju orimligt).

Utöver dessa träningsmål har jag ett mål att gå 70 000 steg i veckan. Jag måste alltså inte gå 10 000 steg om dagen – bara totalen blir ungefär 70 000.

För mig är det här absolut inget orimligt mål. Men det är en utmaning – framförallt för att livet är så oförutsägbart med sjukdomar och sånt. När jag började träna på riktigt hösten 2020 tränade jag första halvåret oftast bara ett enda pass i veckan. Och det gav ändå enorm effekt. Men jag hade varken förmåga eller ork att träna mer än så och uppbyggnaden har kommit successivt. Jag blir så stolt och glad när jag ser min utveckling. Det känns verkligen som att jag genom alla dessa träningspass kärleksbombat mig själv.

Har du något träningsmål?