I måndags hade vi matlag. Jag drog på mig min gamla röda klänning som hängt längst inne i garderoben i något år. Sedan drog vi till Stina och Emil.

Folke ville absolut vara med på bilden.

Det vankades spagetti och köttfärsås och det var precis vad jag var som allra mest sugen på just då.

Stina rörde i grytorna

Ulrika berättade om sitt kommande ridläger.

Och jag rev ost i drivor.

Medan biker-nissen ville spela fiol.

Våra kära ungar

Så fin att vara tillbaka i vardagen igen och ha matlag efter påsklov och resa.

På tisdagen åkte jag in till stan som jag brukar. Åt det jag brukar och satt och arbetade där jag brukar. Lämnade nytt kapitel till boken. Sedan kom Erica förbi och vi bollade lite manus och texter med varandra. Efteråt drog jag och tränade med min PT Ida. 50 minuter styrkepass.

Efter träningen åkte jag hem till pappa och blev bjuden på middag. Raggmunkar och fläsk. Och så fick jag mina födelsedagspresenter.

Vi pratade om läsning och bytte böcker. Det är ju pappa som till stor del odlat mitt läsintresse genom åren. Jag fick låna en gammal bok om Petrus Laestadius som jag ser fram emot att läsa. Så mysigt att sitta i farsans kök och surra bort någon timme. Men kolla snödrivorna! Börjar misströsta om att det ska kunna bli vår och grönt någon gång.

När jag kom hem från jobbet var jag så trött och frusen (det regnade snöblandat från alla håll och kanter) att jag klädde av mig och gick rakt in i badrummet och spolade upp ett skumbad. Ja, jag vet. Living on the edge med telefonen i badkaret. Men det har gått bra hittills i alla fall!

Efter badet när jag ändå inte riktigt fått upp värmen gjorde jag en rejäl brasa i vedspisen och sedan tog jag en tidig kväll.

Och idag är det lika vidrigt väder men jag ligger ändå bara hemma och skriver. Från sängen.