
I måndags hade vi kalas för Folke som fyller nio. En vecka för tidigt men det var ända sättet att kunna fira med så många släktingar som möjligt närvarande. Ständigt detta sommarpusslande.

Vi dukade upp allt möjligt gott. Scones, jordgubbar och Bondmoran-osten jag köpt i Borås och sparat. Och självklart födelsedagsflaggan som ska stå på bordet vid varje festlig tidpunkt.

Till frukosten kom farsan och min systers svärföräldrar ut och hälsade på. Folke fick två presenter som han kunde ha på sig under dagen (färgglada skor och en fin blå skjorta). Kastade av sig kläderna vid matbordet och bytte om.

Sedan var det dags att ta itu med kalasförberedelserna. Ballonggirlangerna skulle hängas upp. Ungarna hade fått i uppdrag att blåsa två hela påsar. Anna hade strukit spetsdukar i parti och minut och jag länsade trädgården på sittgrupper att möblera med.

Bjöd på sju sorters kakor – bland annat brysselkex, kaffekyssar, hallongrottor och vinbärsmazariner. Samt två sorters tårtor. Chokladbollstårta till jubilaren som inte äter grädde, inte gillar marsipan, inte är förtjust i maräng och generellt sett är rätt svårbjudd när det gäller fika.

Anna var ett annat slags fikabröd, i en riktig åttiotalsbakelse till klänning.

Och jag var veckans kex.

Jag gör alltid samma sorts gräddtårta som mamma lärt mig. Sockerkaksbottnar och ett lager mosad banan med vispad grädde och ett annat lager med mosade bär och vispad grädde. Sedan grädde ovanpå. Enkelt och gott.

Jubilaren klättrade upp i trädet när vi skulle sjunga för honom. Han vrålade högt
-Jag är kuuuuungen!
Men sedan kom en geting och gjorde livet surt för kingen så då fick Bertil rycka ut och rädda sin paniskt rädda lillebror. Han slänga sig upp i kronan och skrämde bort getingen.

Sedan var det dags att fika.

Vi serverade varmkorv genom luckan i fönstret. Skeptiskt födelsedagsbarn tog upp beställningar.

Och langade varmkorvar för glatta livet.

Så härligt att ses även om hotet om regn hängde tungt i luften.

Vi skyndade oss att fika för att hinna innan regnet slog till igen.

Och mycket riktigt. Precis när vi börjat kom skurar. Och vi flydde och tog skydd under verandataket. Och medan vi väntade på uppehåll sjöng ikapp till barnens favoriter Sigge Fürst, Povel Ramel och Siw Malmquist som dånade ut från köket. Min spellista ”Sommar på svenska” som gått varm för andra i sommaren i rad och barnen kan alla texter. Regnet det bara öser ner, Bullfest och Far, jag kan inte få upp min kokosnöt. Man har inte roligare än man gör sig!

När Bertil fyllde år i vintras och inte visste vad han önskade sig sa jag
– Du önskar dig inte biljetter till någon konsert eller så?
Bertil tittade upprört på mig och röt
-Men Povel Ramel är ju död?!
End of discussion.

100 procent svensk sommar.

Till paketöppningen fick vi gå in. Tjugo personer trängde ihop sig i vardagsrummet.

Folke fick en teddybjörn som kusinerna köpt till honom så nu har alla tre barn varsin stor nallebjörn. Ulf har fått sin från farmor och Bertil har ärvt sin från mig och den heter Lilla Stornalle. Och på kvällen när vi skulle sova sa Folke att hans björn skulle heta Stubbe.
-Vad heter din björn då Ulf?
-Min björn heter Stubbe.
Folke ilsknade genast till.
-Men din björn kan ju inte heta precis samma sak som min!
Ulf tänkte efter en lång stund och sedan sa han
-Min björn heter Nedhugget Träd.
Stubbe, Nedhugget Träd och Lilla Stornalle. Vilket rövgäng.

Anna hjälpte till med att ta rätt på allt paketpapper och i det stora paketet var det en SUP. Fast den var till hela familjen egentligen. Har önskat en i flera år.

Lego och en Minecrafttröja blev det också och i vanlig ordning började Folke bygga på en gång och hade inte tid för särskilt mycket mer kalas.

Snart kom de riktigt ruskiga skurarna också.

Det fullkomligt vräkte ner över trädgården

Och vi fick söka skydd på bron

Förutom några dårar som överlyckliga sprang ut och lekte

Minns hur roligt det var när jag som liten tog på mig baddräkt och sprang ut på kvarteret och hoppade i vattenpölar. Tror att det agerandet i vuxen ålder skulle kunna ha en väldigt positiv effekt på min inställning till nederbörd. Kanske måste testa det?

När det så småningom solade upp gick vi ut och körde en kubb-match.

Tjugo personer som alla var anmärkningsvärt inkompetenta på att träffa någonting annat än sina medspelare i skenbenen.

Det blev en lång och utdragen match, med väldigt gott humör.

Och därefter lekte vi Femton och nedåt medan gräddtårtan vispades runt i magen av allt springande.

Två trötta färdigkalasade systrar

Och ganska så utfestade barn.
Och det var den födelsedagen i bilder, det. Puh, så skönt att det blev av och till på köpet blev så bra.










32 svar
Grattis Folke! Spellistan är nedladdad och ska strax spelas. Trodde din pappa (?) ar Gubben Pettsson på en av bilderna 😊
Underbart inlägg! Skrattade gott åt ”ned hugget träd” så klockrent namn. Ta hand om dig du fina. Som jag sagt förut – din blogg ger mig så fin energi o glädje. Ella
kändes som man var med på kalaset 🙂
Hej! Inte kopplat till det här. Men sökte något att lyssna på igår, då jag första gången på länge var ensam hemma utan resten av faniljen och hade tid att pyssla lite. Kom på att du tipsade om att prenumerera en månad på podme och lyssna ikapp er podd. Och det var precis vad jag gjorde! Älskar att lyssna på er då ni är så uppfriskande, raka, roliga, och vågar ha olika åsikter. Det gör att jag som lyssnare inte heller känner mej dömd då jag inte håller med er, något som känns väldigt befriande för en lite konflikträdd person som jag. Man kan ha olika åsikter utan att det blir en konflikt. Tack för en fin podd och blogg. Har inte råd med podme hela tiden (speciellt inte då er är den enda jag lyssnar på), men ska absolut unna mej en månad igen någon gång i vinter och lyssna ikapp igen!
Vilket drömkalas. Jag tycker det är något Astrid Lindgrenskt över ditt berättande.
Nedhugget träd, hahaha! Vilken underbar humor dina barn har!
Men allvarligt! Äntligen lite svensk sommarmusik. Precis vad mitt svenskhjärta behövde denna mulna och regniga eftermiddag i norra England.
Tack <3
Men så mysigt! Ser ju helt underbart ut 😊
Älskar din humor! Detta inlägg skänkte så mycket glädje. Tack ❤️
Precis så som du beskriver har vi i vår familj också alltid gjort gräddtårta. Godast ju!
Så fantastiskt underbart blogginlägg, det förgyllde min dag – TACK 💕!
Vilken rolig fest och alla ser glada och nöjda ut.
Det där gräddtårtsteceptet måste provas☺️Trevlig helg till alla🤗
Ända och enda är två olika ord 😄
Men vilket härligt kalas. Trots regnet. Grattis i förskott till Folke.
Hur blev chokladbollstårtan?
Och någon gång skulle jag gärna läsa ett inlägg om alla lekar och regler för dem som ni leker med släkten
Knutgubbe tex, den lät spännande
Hälsa jubilaren
Undebart kalas, så mycket kärlek och bus. Du känns så generös, menar i ditt hem, alla är välkomna, så otroligt fint.
Alltså ”Povel Ramel är ju död”! Skrattar högt! Vilken fantastiskt dräpande kommentar. Lite udda musiksmak i mellanstadiet 2023, men Povel är ju alltid rätt.
Åh vad jag skattade gott åt Ulfs kloka ord. ’Nedhugget träd’ gjorde min dag. 🤩
Men dog av skratt!!! Rövgänget och Povel Ramel. Liksom! Hahaha!
Alltid lika förvirrad när jag (på nytt) förstår att mina två äldsta är jämnåriga med dina två äldsta. Min äldsta är född typ nio månader efter Bertil och mitt mellanbarn ett halvår före Folke, och när jag följde din blogg när mina var bebisar så var ju Bertil sååååå mycket större och Folke såååå mycket mindre. Stor skillnad på en tremånaders och en ettåring osv. Men nu är de alla bara barn och tiden har andra proportioner. Fint när det sätts i perspektiv!
Vill läsa mer om Ulf 😆😆😆
Underbart inlägg!
Bilden när ni fikar med paraplyer- jag dör så roligt, rörande men också helt rakt uppochner porträtterat verkligheten- en helt vanlig sommarfika!
Ps vad Ulf är bra på synonymer! Han kommer bli grym på korsord
Femton och nedåt… Hos oss kallas den för tretton-noll. Jag gissar att det är typ samma lek. En av få kurragömmalekar som funkar även för vuxna.
Kommenterar sällan, men stort tack för att du så generöst delar med dig av era sommardagar, vardag som fest/kalas.
Så roligt att få vara med på er fest genom att få se dina härliga bilder!
Fyfana Clara du är inspiration i mitt liv läser alla dina inlägg .
Fortsätt kanon du har en bra grund älskar din stil och dina tankar.
Mvh Mats.
Jag fyller år 18 december och Folkes kalas hade varit rena drömmen för mig som barn, så fint! <3
Vilket underbart kalas! På alla sätt – utom spöregnet kanske.
Sån vänskap mellan barnen och att allt går att göra roligt!
Vad är ”15 och neråt”? (Men det kanske står om man trycker på uttrycket?)
Och så mycket vackert och gott😍
Grattis Ulf!
Vet inte om Clara har samma regler som vi, men på vår byskola utanför Västerås där jag jobbar går leken ”15” till såhär:
En person blundar och räknar baklänges från 15 till 0, högt och tydligt. Alla som är med ska ta räknaren på axeln och säga sitt namn. Därefter springa och gömma sig. Räknaren ska sedan försöka hitta de som gömt sig, men hen får bara gå tre steg från där hen räknade. När räknaren inte kan hitta några fler är det dags att räkna igen, men denna gång från 14. Högt så att alla kan höra. Alla som gömt sig ska då, snabbt som bara den, springa och ta räknaren på axeln, säga sitt namn och därefter gömma sig igen. Proceduren fortsätter och varje gång börjar räknaren räkna från ett lägre tal än förra gången. Det blir alltså svårare och svårare att hinna ta sig från gömstället och därefter gömma sig igen.
Mycket uppskattad lek som både förskoleklassare, treor och jag som fröken kan delta tillsammans en hel rast.
Wow, vad kul att läsa!
Härliga bilder!
”Men Povel Ramel är ju död?!” ….å nej…
Helt underbart kalas verkar ni ha haft i alla fall!
🙂