I onsdags var familjen fortfarande vid höga kusten. Själv var jag överlycklig över att ha en tid hos frisören. Mitt blonda hår brukar vara en katastrof i augusti varje år. Men i år var det faktiskt lite bättre än vanligt. Inte grönt, inte spagetti-stunsigt och inte fullt av beläggningar. Men så har jag också tvättat håret noga efter varje sjöbad. Med Kevin Murphys Maxi Wash och Under Your Skins shampo. Och nästan helt slutat med värmeverktyg. Trots det var det skönt att få det blekt, nyanserat, friserat och upplagt på rullar.

Hemma igen gjorde jag iordning mys för att min bästis Elina skulle komma på besök. Hon var mycket gladare än hon ser ut. Lovar.

Bjöd på en slags chevrésallad. Och sedan gick vi två långpromenader.

Innan vi landade i soffan för kvällsmys.

Där satt vi och pratade tills klockan var halv två på natten och det var det sjukaste för det kändes som den precis blivit tio. Men vi hade ju inte setts på ett bra tag och då finns det ju mycket att prata om. Vi somnade gott…

Och nästa morgon steg jag upp vid nio för att plocka in bär och göra iordning frukost. Men inte förrän när klockan var nästan halv elva vaknade Elina. Började tro att hon dött i sömnen eftersom hon aldrig kom ner. Men det var henne väl unt – och fasen vad jag blir glad när folk sover gott hemma hos mig.

Gjorde en smoothiebowl och bjöd på smörgåsar med gurka och tomat från växthuset. Sedan gick vi en tvåtimmarspromenad, badade nakna i en sjö och pratade tills tungan domnade bort. När Elina åkt hem behövde jag lägga mig i sängläge i flera timmar och bara processa allt vi pratat om. Fullkomligt påfylld med energi och fullkomligt kognitivt dränerad – som jag alltid blir eftersom vårt umgänge är som att ha ömsesidig terapi i tolv timmar.

På kvällen – efter att jag gjort bort en massa jobb – gick jag ut i trädgården och donade. Borstade Essa som släpper så mycket hår att vi skulle kunna tillverka en helt ny hund.

Älskar mina stunder i växthuset. Här inne trivs både paddor, smågrodor och grönsaker

Mycket vattning blir det! Tur att vi inte har vattenbrist.

Längtar efter att skörda min första aubergine och mina kapkrusbär (dvs physalis)

Gurkor har jag redan skördat massvis utav.

Nästa år ska jag bara odla basilika i växthus. I mina pallkragar trivs den inte – är nog för regnigt och kallt. Sedan jag vattnat färdigt plockade jag in jordgubbar från landet.

Rensade och styckfrös på bricka för att kunna ta fram till vintern.

Och det var den onsdagen och torsdagen i bilder, det!