Vaknade vid fyra imorse. Vid halv fem satt jag i bilen på väg till Falun och vid halv sju ringde Erica upp mig. Det var tur – för jag var fruktansvärt trött och hennes samtal gjorde mig yster. Hon höll mig sedan sällskap i flera timmar så att resan söderut formligen flög fram. Och sedan gjorde jag en telefonintervju om boken, pratade med min assistent Charlotte och avslutade resan med att ringa min kära Susanne och prata om livets stora gåtor och vår nästa livesändning, ända tills jag var framme i Falun. På så sätt nådde jag boksigneringen med ett brännande halsont av heshet och ett strålande humör!
Anledningen till att jag åkt till just Falun är att Förlagssystem ligger där med hela mitt lager och alla signerade böcker som ni kommer få hemskickade vilken dag som helst!

“Ta en bild när jag signerar första boken” sa jag till Linnea på förlaget. Det var tur att vi började med bilden och inte tog den i slutet av dagen – för när vi passerat 3500 böcker kände jag hur jag kroknade. Som tur var hade jag så fin hjälp! En person lastade böckerna av pallen, en annan öppnade rätt sida för mig att signera på, en tredje stängde boken och la den på en ny pall. Sådär höll vi på i sex timmar. Och imorgon fortsätter vi.

Pall efter pall efter pall ska signeras. Och jag kommer på mig själv med att bli helt rörd av insikten att alla böcker representerar människor som väljer att köpa en bok som jag har gjort. Som väljer att lägga sina surt förvärvade slantar på något som jag har skapat. Det är så otroligt häftigt och ingenting jag någonsin tar för givet.
“Jag är egentligen inte alls intresserad av denna typ av böcker och undviker att konsumera nytt. Men jag har läst din blogg i åratal och är så imponerad av kvaliteten du producerar nästan dagligen. Mitt favoritställe på internet och helt gratis. Så jag vill verkligen beställa några böcker som en slags betalning och tack för allt jobb du lagt ner. Jag kan ju ge bort dem i julklapp.“
Skrev läsaren Johanna och det var också ord som fick mig att snyfta till. Fan vad fina människor det finns!
Men nu är klockan nästan midnatt. Fötterna värker, axlarna likaså. Ska försöka få lite sömn innan morgondagen då allting börjar om igen! Godnatt.
37 svar
Välkommen till fina Falun ❤️ är sjukt pepp på att få hem boken!!
Jag håller med kommentaren Johanna , förutom första raden då jag är intresserad av just sånnahär böcker 😀
Kan inte annat än hålla med om att det är en fröjd att gå in på din blogg och läsa och titta på det du lägger upp!
Så tack!
Instämmer helt i din kommentar! Ser så mycket fram emot boken 😍
Så snygg den där boken!
Starkt jobbat med signeringen! Ska bli så spännande med boken.💕
Jag köper aldrig ”riktiga” böcker längre, läser e-böcker via månatligt abonnemang, men denna bok har jag klickat hem ett signerat ex av. Väntar ivrigt!
Åh, ser så fram emot boken! Det hör till ovanligheterna att jag köper nya böcker till mig själv men det här var precis en sådan bok jag längtat efter och saknat. Barnen har haft sin traditionella julbok och nu får jag min! Hoppas att du får vila signeringshanden emellanåt också!
Som jag längtar! <3
Jag är själv en riktigt vinter- och julälskare som inte riktigt får ut känslan som finns inombords till hemmet. Jag hoppas och tror att jag kommer bli tokinspirerad och hitta de där sakerna som behövs för att gör mitt vinterliv komplett.
Och Johanna har helt rätt. Du ger så otroligt mycket på bloggen att jag blev löjligt glad när det kommer en bok som passar mig, så att jag får möjligheten att ge något tillbaka.
Å vad roligt det ska bli att få hem boken! Jag skriver under på Johannas kommentar~ allt fint vi får av dig gratis i bloggen. Klart man köper en bok! (köper ej heller särskilt mycket nytt annars)
❤️❤️❤️
Hållet helt med dig, köper inte mycket böcker (nya) köper alla mina böcker på loppis, har fler riktigt fina loppisar med fina bokavdelningar här omkring, men, den här köper jag till mig själv som födelsedagspresent/julklapp. Längtar till den dagen jag får bläddra i den. Jag följer Clara nästan slaviskt, älskar mixen hon har i bloggen, så klart att man köper boken, som Johanna sa, betala tillbaka lite för alla mysiga stunder med bloggen.
Längtar tills den kommer ✌️
Bra kämpat! Ser fram emot att krypa ner i soffan med ullstrumpor och filt och mysläsa boken till tända ljus, bättre kan man inte ha det!
Tror Johanna talar för många av oss – har inte köpt en ny bok på åratal, men har förstås beställt din. Lite som “tack för allt bloggande”.
Eftersom halva min släkt fyller år i december-januari hoppas jag också på lite festlig vinterinspiration som inte är advent, jul eller nyår!
Men begriper inte hur någons handled fixar att signera sex timmar i sträck …
Längtar som en äkta julgalning tills jag får hem mitt egna exemplar🤗🤗🤗❣ Det kommer helt klart bli höstens höjdpunkt❣
Den är så fin din bok! 📕 man verkligen ser all möda du lagt ner i detaljerna.
Jag kan bara instämma i kören. Du ger mig så otroligt mycket inspiration, tankeställare och bara allmänt välbehag av din närvaro här på bloggen. Jag ser det därför som en ynnest att få möjligheten att köpa en hel bok av allt detta som jag tycker så mycket om.
Men halli hallå – Hinner du se Falun nåt? Var sover du? All lycka!
Med vänlig hälsning, Anna
Åh vad jag ser fram emot boken! Uppskattar och läser allt du skriver, det ingår i min morgonrutin. Tack för all glädje och alla kloka tankar du sprider!
Tack för rubriken. Nu äntligen hör jag hur sången går!
Jag instämmer i kören! Jag ska snart bli mormor för första gången!😊🙏 Och då jag har förmånen att få ha mina båda döttrar nära och nu snart en liten Humla som ska få juletiden att skimra ännu mer åren som kommer så tänker jag att din vinterbibel ska bli just den inspiration jag kommer att återvända till år från år för att skapa magi för min familj.
Tusen tack för allt du ger mig och oss varje dag!♥️
Hej.
Köper aldrig böcker, finns ju ett bibliotek men böcker som bara är att hämta, läsa, njuta och sen behöver jag inte ens städa en bokhylla full med böcker som jag inte kommer läsa igen MEN din bok plus två av dina gamla bakböcker ligger och väntar på mig som en tidig julklapp ❤️
Men puh vilket jobb att signera alla dessa böcker! En av dem kommer att hamna hemma hos mig, ser fram emot det, tack på förhand! ♥
Kan bara hålla med gänget ovan. Har inte köpt en bok sen… ja, längesedan. Men idag beställde jag din bok – dels för att den verkar vara inspirerande och vacker, dels för att jag får läsa din blogg gratis.
Och håller boken bråkdelen av den kvalité som dina blogginlägg innehåller är den ju en given hit!
Vilket personligt Häst jobb Du gör Clara, för oss alla som hade turen att beställa ett ex av Din Underbara Vinter Bok, signerad!
Du skall ha ett stort TACK för Din enorma och personliga insats😇😇😇
Heja Clara!!!
Väntar med spänning på din fina bok! Jag vill gärna spara lite på den tills närmare adventstiden men det förstår jag ju att det inte går haha. Jag kommer att öppna den andäktigt och med förtjusning. Jag älskar jul och vintermys!
Välkommen till Falun! Har du några minuter över så gå varvet runt “Stora stöten” vid gruvan och spana in skylten “Allting kommer att bli bra”, den ser man genom en kikare på lasarettet som ligger flera kilometer bort <3 En sväng med bilen upp till parkeringen vid hoppbackarna är ett tidseffektivt sätt att uppleva Falun 🙂
Och ett exemplar är till mig,, och SOM jag längtar. 😍
När har du och Susanne ny livesändning? De “gamla” sändningarna har jag sett flera ggr nu. Må allra bäst!
Alltså wow, vilken dröm! Helt GALET att signera så många böcker. Jag hoppas att du använder en kort signatur 😜😅❤️
Jag gav ut min första barnbok i våras. En otrolig känsla att hålla ens bokbebis i handen och att få signera några böcker. Med betoning på några (och utan assistans med boköppning osv 🤣).
Jag är glad för din skull och inspirerad ❤️
Fasen vad ni är bjussiga, snälla och fina! Har definitivt de bästa läsarna man kan önska sig. Nu är jag hemma igen efter signeringen. Blev en blixtresa!
KRAM
Oh, jisses vilken KarlAlfred-arm du måste ha nu 🥺😄😘 Impad!
Välkommen till världsmetropolen Falun! Som du ser i kommentarerna är vi falubor mycket stolta över vår stad 🙂
Jag har beställt boken, köper extremt sällan annat än romaner men lite som någon skrev här uppe, jag älskar ju din blogg och vill då även stötta dig genom att köpa boken.
Men jag förstår verkligen inte, hur orkar man signera 3500 böcker?? Helt galet ju. Hur har man ens kommit på idén att signera massa böcker. Jag hade ju köpt den ändå.
Åh, vad fint mönster på insidan och förstabladen!
Hann du se utställningen av Karin Ferner på Dalarnas museum? Fantastiskt!
Jag må va 50+ men varje år samma visa.. Vid Juletid går jag i “barndom” och blir som den värsta 10 åringen… Lägg till lite snö och Lyckan är total..
Jag läser inte många bloggare… De är så ytliga och tröttsamma…
Men Underbara Clara följer jag.. En jordnära blogg med kärlek och humor till livet och dessuttom goda råd i stället för pekpinnar.
Har precis fått avisering om att denna garantetad magiska boken (eftersom bloggen är det) har lämnat lagret för att färdas hem till mig…
Den kommer pryda mitt hem och vara ända till Påska.
Många hälsningar från djupaste småland
I received your book yesterday! I’m a very happy Belgian woman. Too bad it wasn’t one of the 3500 copies that you signed. It’s a Christmas gift for myself so I put it in the closet not to open it until Christmas. The hardest thing will be not to secretly take a peek at it as the book is calling me to take it to a cosy corner and read it 😉 Tack for din underbara bok!