Försöker få tillbaka energin i kroppen efter några riktigt trötta vintermånader. Liksom stötta upp mig själv i väntan på att ljus och värme återvänder.

Första åtgärden är att tvinga mig ut varje dag i dagsljus. Ta en paus i skrivarbetet och bege mig ut på en promenad eller i skidspåret. Så lätt hänt att tiden rinner iväg och sedan hinns det inte med. Men jag har bestämt mig för att innan jag varit ute får ingen lunch inmundigas. Och då måste jag ju gå ut.

Jag försöker också fylla på med vitaminer, mineraler och massa nyttiga spårämnen genom att äta varierat med mycket grönt. En riktigt bra lunch med grönkål, svartkål och fint hyvlad rödkål masserad med olja, citron, sesamolja, japansk soja, honung och srirachamayo. Sedan på med halverade brysselkålshuvuden. Kan göras och stå i kylen i flera dagar. Toppad med rostade sesamfrön, pumpakärnor och solrosfrön. En näve frysta sojabönor för protein och några vegetariska ångade dumplings för kolhydrater. Lägger i sojabönorna i dumplingspannan i någon minut så att de tinar, just innan servering. Sedan svänger jag ihop dipp på samma ingredienser som jag dressat salladen i. Mättar bra och låter käkarna och tarmarna arbeta. Många av nyttigheterna från frukt och grönt sitter ju i färgämnena, så det är bra att äta färgglatt!

Jag badar badkar nästan varje vardagskväll. Något att längta till efter en kall och frusen dag! Som idag när biltermometern visade -31 grader på väg in till stan. Vi har egen brunn som aldrig sinar (inte ens sommaren 2018 visade den minsta tecken på detta) och värmer vattnet med bergvärme, så jag badar med gott samvete. Äter apelsin och balanserar bok för att inte blöta ner den med vattenånga. Ibland får jag sällskap av något av barnen. Ännu mysigare.

Jag försöker komma i säng i tid om kvällarna. Klockan tio måste jag ligga i sängen men får sedan läsa till elva om jag vill. Men jag brukar aldrig orka det utan somnar som en gris inom en halvtimme. Jag behöver ungefär åtta timmars sömn för att fungera någorlunda i januari – och i maj behöver jag fem, så årstiderna påverkar verkligen orken! Nu gäller det att hjälpa sig själv genom vintern på bästa vis. Så här gör jag. Hur gör du?










51 svar
Januari tarvar guldkant.
Jag önskar mig alltid Afternoon Tea i julklapp, vilket ska avnjutas innan sportlovet. I år får jag tydligen mumsa scones och clutted cream på Kronoborgs slott i Helsingör??
Annars tycker jag att man kan unna sig en ny trevlig ny serie att frossa i. Ett korsord framför brasan är också en bra guldkantsaktivitet.
Och böcker! Fast det är en salig året-runt-syssla för mig.
Vilka bra tips, här är några trix jag brukar göra: min varma dunväst på när jag kommer hem från jobbet, på kvällar ligga på soffan och läsa med filt över benen och varm katt på magen, tända ljus varje måltid, värma allas vantar på elementet i hallen så de är sköna och varma när man ska ut
Den här vintern har jag börjat lägga alla sparslantar på att gå i terapi för första gången i mitt liv. En krycka värd varenda krona. Mår som en påse skridskor av och till, men har hopp om livet ändå ❤️
Heja dig! Vad modig du är och vilken kärlekshandling mot dig själv. Fattar hur jobbigt det måste vara – men jag tror på dig. Det kommer bli bättre!
Tack ❤️
Jag bor inte i Sverige längre och en av orsakerna till att vi valde att flytta till varmare breddgrader var ju just vinterhalvåret, som kändes som en enda lång kamp för mig. Nu när jag tänker på det tror jag dock att just bristen på dagsljus var en av de stora faktorerna egentligen då jag jobbade inomhus hela dagarna (9-18) och inte så stora möjligheter att komma ut under de ljusa timmarna. Det är nog oerhört viktigt att ta sig ut varje dag, och har man ynnesten att kunna göra det smidigt så är det ju perfekt och en stor förutsättning för att hantera vintern (i Sverige) Numera är vintern min favoritårstid och jag kan verkligen njuta fullt ut efter 7 år här i Barcelona 😀
Jag och dottern håller på med hästar, så sommar som vinter åker vi till stallet och vintertid är det gruvsamt innan om det är kallt och snöigt men när man väl är där så går det bra och man får frisk luft och får helt enkelt omfamna vintern och ta den för vad den är, både underbart fina dagar med pudersnö och galopp i skogen och slitsamt när det är isigt eller klobbsnö, man vet ju att det kommer fina dagar också och då njuter man så mycket mer av dem när man slitit de tuffa dagarna. Sen smakar ju aldrig kvällsfikat så gott som efter en kväll i stallet 🙂
Samma här – det är kallt o hemskt ibland, men fortfarande så mycket bättre än lera. Jag tänker att även om det är kallt o slitigt att fixa med vatten och att hästen blir till en fnysande drake i snö o blåst blir lersäsongen (förhoppningsvis) kortare i år. Om snön o kylan (kanske inte -22, utan -5 typ) håller i sig några veckor till kan leran vägas upp av längre dagar.
Nu när så många är inne på ämnet, kan ni inte berätta lite mer om er bastu, alla ni som har en?
Jag vet att du Clara gjorde ett inlägg när ni byggde den, men det jag funderar på nu, i egenskap av drömmare om egen bastu på tomten en dag, är följande:
Vad ”ingår” i bastubyggnaden hos er? Typ en liten kammare att byta om i och själva basturummet, eller något mer?
Har ni indraget vatten i kran, eller vattentank som värms av elden i bastun men måste fyllas på manuellt (som i en banja) eller springer ni med kallvattenhinkar från boningshuset/ ett vattendrag i närheten?
Och för det vatten som skvätts och spills där inne, behöver man inte en golvbrunn för det och därmed koppla in avlopp?
Där vi bor är läget och kostnaden så att indraget vatten och avlopp till ett bastubygge förmodligen är uteslutet (i bemärkelsen alldeles för dyrt och för krångligt, då blir det nog helt enkelt inget bygge av). Vi har heller ingen brunn eller sjö i närheten, varken att hämta vatten från eller slänga sig i när man blivit varm. Så en bastu dit man får bära hinkar kunde vara ett alternativ, men vart tar sen allt vatten (med tvål och schampo!) vägen om man inte har avlopp?
Att ha vedbastu utan rinnande vatten, avlopp och el har av naturliga skäl förekommit sedan urminnes tider och går alldeles utmärkt 🙂 Jag är uppvuxen med det och tycker inte det är något bekymmer, snarare känns det mer genuint och mysigt. Min pappa har byggt bastu billigt både i byggsats-friggebodar och i ett hörn av en gammal ladugårdsbyggnad. Ett litet förrum är helt klart att föredra men inte strikt nödvändigt.
På somrarna fyller vi upp en 100-liters-tunna med vattenslang för kallvatten eftersom bastun ligger tillräckligt nära en utekran med sommarvatten för att kunna göra så, på vintrarna bär vi dit vatten inifrån huset med hinkar i samband med att man tänder och fyller på i brasan (det går ju bara ca 20 liter vatten per person som ska bada så det är inget bekymmer). Varmvatten fås naturligtvis via en tank på bastukaminen. Avlopp behöver inte finnas utan golvet kan bestå av ett enkelt lager brädor med en springa emellan i mitten av rummet så vattnet rinner rakt ut på marken under bastun – fuktskador uppstår inte eftersom den kvarvarande värmen torkar upp träet efter varje bastubad. Miljövänlig tvål och schampo är väl att föredra men i och med att gråvattnet hamnar i gräset och inte direkt i ett vattendrag är tvålinnehållet inte direkt något bekymmer.
Jag är ingen expert men vet att det går utmärkt att bygga en bastu utan avlopp/golvbrunn. Jag tror att det kallas spygatt, öppningen som man konstruerar i golvet eller mellan golvbrädorna. Det borde ju finnas videor på t.ex youtube hur man gör.
Här är det 17 minusgrader sedan läser man att ni har 30 minusgrader längre upp i Sverige så jag ska inte gnälla. Ja i morgon blir det en långpromenad för att få frisk härlig luft.⛄️⛄️💓
Det märks redan att det har blivit lite ljusare, solen går upp nu 9:46 och ner 15:33 här i norra delen av Österbotten, men jag försöker att låta vintern ha sin tid och acceptera att det är nu en lång och kall vinter i år. Nu är nu och vi har det bra nu. Tänt stearinljus på vedhällen på morgonen, brasa i spisen, bada bastu(vedeldad) 2ggr per vecka, ut på promenader varje dag, korta men flera om det är kallare än -25. Ut i skogen med snöskor på. Sen sover jag också 9-9,5 timmar per natt, som jag alltid behövt under vinterhalvåret.
https://youtu.be/lV0qsHKM0Nk?si=y0_r57AHqh1flfxu
Här laddar jag energi 🙂 en varm filt och mjuk kudde under huvud och fötter. En kopp te innan sitter fint. Blunda och njut. Kram Ewa
Jobbar också hemifrån och har märkt hur lätt det är att fastna i ett flow och helt plötsligt är det mörk, så försöker också prioritera att ta en promenad vid lunchtid. Blir så mkt piggar av dagsljus även om det vissa dagar bara bli 20 min.
Gör även följande för att ta hand om mig själv under vintern.
* Tänder vår bastu och bastar minst 2 ggr i veckan.
* Läser böcker framför en öppen eld.
* Yogar.
* Ut i naturen med familjen så fort det är helg. Gärna skridskor på sjön.
* Värmer sedan en vecka alltid en värmekudde innan jag kryper ner i sängen. Gör under för sömnen!
Men hur kan ingen ha nämnt bastu?! Vinterns bästa krycka 😁
För flera år sen hörde jag en idéhistoriker prata i radio om Carl von Linnés liv och hur han utnyttjade årstiderna och ljuset maximalt. Det gjorde att han sov ungefär 5 timmar när det var som ljusast och dubbelt så mycket mitt i vintern. Det var smart, tyckte reportern. Ja, svarade idéhistorikern – men nuförtiden gör vi ju tvärtom. Jobbar som hårdast på vintern och är lediga och sover på sommaren.
Det har jag tänkt mycket på och funderat på hur jag ska ändra i mitt liv. Just nu är det svårt med jobb och barn, men idén med att följa årstiderna och dagsljuset tilltalar mig.
Intressant att läsa din kommentar. Har du nån aning om vad radioprogrammet hette och vilket år och radiokanal? Vill mer än gärna lyssna.
Jag är lite så skulle jag tro. Har alltid velat jobba juni, juli och augusti då alla andra vill va lediga. Jag älskar att va ledig den kalla och mörka årstiden istället. Slippa kliva upp tidigt och gå emot viljan att kura.
På vardagar går jag och lägger mig ca 01.00, går upp kl. 05.30 för att åka till arbetet. Jag är en riktig kvällsmänniska, för mig BÖRJAR kvällen ca 20.00-21.00. Spelar ingen roll om det är vinter eller sommar 😅
Jag genomlider vintern och kylan genom att gnälla en hel del. Ha ha ha. Sen klär jag på mig, tar promenader, värmer mig i badkaret, lyssnar på poddar, läser bloggar och tittar på foton från förra årets vår och sommar.
Som jag längtar till våren – knäppa upp jackan, dricka kaffe ute i solen och höra fågelkvitter.
Jag gnäller en hel del jag med!! Blir alltid så vansinnigt less på snö och kyla, mörker och halka. Har dock gått över förväntan hittills, detta för att jag skottat massor av snö. Allså avreagerat mig på det jag ogillar genom att skotta bort den och ta fram gräset. Vilket har byggt muskler och gett mig välmående! Paradoxt men logiskt.
Förlåt om det är en opassande fråga, men upp till vilken ålder badar man naken med sitt barn? Haha, ursäkta men tanken slog mig eftersom jag själv har småbarn jag badar med men jag minns inte själv från min egen barndom att jag sett min pappa naken så någon gång slutar man
väl?😝
Jag är uppvuxen i Tornedalen och normen i min familj och släkt är att man aldrig slutar vara nakna med personer av samma kön. Barn börjar bada bastu könsseparerat vid den ålder när barnen spontant börjar reflektera över nakenhet och själva vill, typ. Minns inte riktigt vilken ålder jag var vid då men har tydliga minnen från gemensamma bastubad även med pappa men började bada själv eller med bara mamma när jag var typ 7-8 år nånting. Mamma har jag alltså fortsatt bada naken med men pappa badar jag inte bastu med längre eftersom normen är att för det mesta dela upp i dam- och herrbastu (där då alla badar nakna med varandra – familj, släkt, respektive och vänner). Vid blandad bastu finns det en norm att ha en handduk runt midjan men att inte nödvändigtvis behöva skyla brösten. Badkar har vi aldrig haft i min familj så där existerar liksom ingen norm alls.
För mig är nakenhet väldigt naturligt. Jag nakenbadar gärna i skärgården en stilla sommarmorgon tex. Och gjorde det utan problem i sällskap med min mamma medan hon levde.
Så både min man och jag har varit nakna inför barnen hela deras uppväxt, just efter dusch och sånt. Men sen när dottern blev 10-12-någonting började hon tycka det var superjobbigt att se andra nakna så nu vågar jag inte ens gå från duschen till garderoben naken för hennes skull…
Liksom för mig är nakenhet något väldigt naturligt. Är väldigt transparent gentemot mina söner, de vet allting om mens och tamponger och vi duschar och badar ihop. De är 5 och 6. Min mamma var likadan, henne såg jag naken tills jag flyttade hemifrån. 😂 Jag tänker att det fortsätter vara något naturligt tills den dagen jag märker att barnen inte trivs med det längre. ❤️
Så fint Clara beskrev det med sin väns familj där alla badar och bastar nakna ihop!
Haha, det är nog olika. I min kompis familj bastar och badar man nakna tillsammans hela livet tror jag. Även allas respektive förväntas delta. Så roligt (och lite ovant för mig som inte är uppvuxen på samma sätt)
Det är ju en fråga som man själv får svara på, beroende vem man är. I min mans familj är svaret att nakenhet aldrig är obekvämt eller ifrågasatt, däremot att bada eller basta med badkläder. I min familj skulle det aldrig ha hänt, minns inte mina föräldrar nakna o minns tillsägelser om att ta på mig kläder inkl förmaningar om att inte visa mig naken inför dem vid 10 års ålder. Så gör det du vill med respekt för andra.
Jag har aldrig badat naken med mina föräldrar.
Blev inspirerad av din måltid. Ungefär hur mycket av varje tar du när du gör dressingen? Köper du frysta dumplings? Har du något bra tips på märke att köpa i så fall?
Vad kul! Har aldrig mätt men skulle tippa 2 msk olja, 1 msk soja, 2 tsk citron, en klick srirachamayo, 1/2 tsk honung, några droppar sesamolja =) typ så! Köper de dumplings som finns att tillgå. Oftast ICAS. Helt okej men har ju ätit godare.
Älskar såna här inlägg, mer sånt! Tips och trix och tanke vägledning
Vad kul =)
Att bada badkar några gånger i veckan under vintern ger mig så mycket. Att få sjunka ner i det tokvarma vattnet och bara slappna av. Förut läste jag i badet, men nu försöker jag lära mig att bara bada.
Jag lägger mig klockan 21 och läser bok och lyssnar på lugn musik varje kväll, vardag som helg. Mitt sömntåg kommer vid 2130-22 och om jag inte hoppar på då, så blir det så svårt att somna.
Väntar minst en timme innan jag dricker kaffe på morgonen, för att ge kroppen en chans att vakna utan koffein. Dricker vatten och sedan örtte. Jobbigt i början då jag var van att dricka kaffe det första jag gjorde. Men nu har jag vant mig. Och första koppen kaffe smakar nu ännu bättre när jag fått vänta ett tag.
Jag beställer fröer och knölar som jag ska sätta i jorden till våren.
Ritar rabatter i anteckningsblocket och drömmer mig fram till varmare väder.
Och där jag bor är det ”endast minus 15 grader” men jag brukar hjälpa våren på traven genom att skotta undan snö där jag vet att snödropparna finns och där värmeslingor från huset går ut i trädgården. Så går jag där o tittar om inte vårvintern är på väg.
Hundpromenader är ett måste i dagsljus. Som tur jag har att kunna göra det mitt på dagen.
Fint! Låter som mysiga aktiviteter
Vi som äter äter Levaxin kan ibland behöva höja dosen något under de kalla månaderna som jag har förstått det. Och er period högre upp i landet är ju ofta både längre och strängare, men även vi söder över har ju nu fått tillbaka lite mer normala vintrar med mer kyla och snö. Det krävs mer energi för kroppen att hålla igång allt när det är bistrare klimat helt enkelt.
Intressant! Var har du fått den information från? Min läkare har aldrig sagt ngt om det.
Hej Fia! Jag kunde inte låta bli att kommentera ditt inlägg då även jag äter Levaxin sedan länge. Jag läste i en amerikansk bok om behovet av att öka dosen något under de mörka kalla månaderna. Jag lägger till en ytterst liten extra dos fr o m den dagen vi byter till vintertid, det funkar och gör mig mindre trött och nedstämd. Läkare i Sverige verkar inte känna till detta, ö h t verkar de förlita sig mest på prov-värden och inte gå närnare in på hur patienten känner sig.
När jag jobbar hemifrån gör jag oftast din goda gröt med steel cut oats! Lätt att göra, perfekt mättande och värmande på vintern. Sök på världens godaste gröt Underbaraclaras (och det är den verkligen!)
Topping just nu: apelsin, valnötter o lemon curd. Mmm…
Tack för mysigt och omtänksamt inlägg Clara!
❤️
Mina livlinor denna årstid är:
-Bra böcker att läsa.
-Någon form av fysisk aktivitet, idag hoppas jag på kvällsskidåkning efter jobbet.
-God och lagom nyttig mat.
-Sova 🙂
Böcker! Det är sannerligen en livlina det också =)
Hej Clara! Du verkar väldigt ambitiös och vill att dina planer ska fungera. Hoppas att de gör det och ger dig glädje när du håller på. Det som inte syns mig så bra är att du måste ”tvinga dig” och att du har ”bestämt dig”. När jag var 38 år var våra barn 1,2,3 och 4 år. Då var det inte läge att bry sig om alla så kallade måsten. Men alla barn blir så småningom äldre och behöver inte sina föräldrar lika mycket. Då är det läge att bry sig mer om sig själv och sina egna intressen. Hoppas att du får känna glädjen i det du uträttar och orkar med. Men var snäll mot dig själv och ta inte i för hårt.
Det har du helt rätt i. Men mina barn är ju 13, 9 och snart 5 så jag har inte riktigt de problemen =) det FINNS ork och energi till måsten som känns viktiga. Särskilt sådana som genererar mer energi tillbaka till mig i slutändan.
Huuur kan Ulf vara FEM?! Han föddes ju nyss? Trodde han var typ 2-3 🙈🤯
Jag frågar mig samma sak varje dag.
Hej!
Tack för ett fint värmande inlägg.
Jag har en väldigt specifik fråga, hur vet ni att brunnen inte är på väg att sina? Vi har egen brunn på landet och hela min uppväxt har det varit nojjigt för att brunnen ska sina, men ingen vet hur nära det är.
Har ni någon manick som mäter?
Har man djupborrad brunn så mäter brunnsborraren flödet. 😊Om man inte vet så kan man kolla om det finns med i brunnsarkivet (googla för att hitta kartan).
Vi har en lucka så att man kan öppna och kolla ner =) vi var bland annat nere där i höstas och skottade på massor av kalk i filtret. Men det finns såklart mängder av olika brunnstyper så jag vet inte hur du ska göra just i ditt fall
Inspirerande med fint hyvlad rödkål, grönkål, svartkål och brysselkål! Det blir jag sugen på att blanda. Jag brukar räkna ner veckor under ”oxveckorna”, nu är det sex veckor kvar till mars tex. För mig så är det här den tyngsta perioden under året, kanske för att jag har småbarn och det ofta blir sjukstuga i februari. Mina knep för att hålla energin uppe är att basta och kallbada varje vecka, det gör verkligen underverk för måendet. Jag försöker få dagsljus också precis som du, varje förmiddag. Har även en ljusterapilampa hemma. Jag tränar också och äter typ 120-130 g protein varje dag, det hjälper mycket för energinivåerna. Varje dag så gör jag en självhypnos också, har en app som heter Reveri. Det är verkligen ett jobb att ta hand om sig själv, men det är ett bra och viktigt jobb.
Jeg sliter med mye og kroniske smerter grunnet artrose, så både pga det og pga min psyke trenger jeg en liten tur ut i dagslys, uansett vær og temperatur, og jeg trenger å sykle 6-9 km på min ergometersykkel hver morgen. Andre nødvendigheter for å komme gjennom vinteren er musikk, gode bøker, samtaler m venner, mange ull-pledd, stearinlys, og å ha små gleder å se frem til. En av mine daglige gleder er å lese din blogg!
Har så många anhöriga med artros och har på det sättet förstått hur smärtsamt och begränsande det kan vara. Det gör mig glad att höra att min blogg är en av de saker som gör dig glad i vardagen. Kram