Förläggarföreningens topplista över 2023 års mest sålda fackböcker har precis släppts och Underbara Vinter kom på plats 17. Och dessutom fick Underbara Vinter igår ta emot priset som Årets Kokbok. Adlibrispriset är läsarnas bokpris och jag är stolt bara över att ha blivit nominerad. Men att så många velat lägga en röst på min bok känns helt overkligt. Har aldrig varit med om ett sådant här mottagande av någonting jag skrivit förut!

Jag kunde inte vara på plats vid utdelningen igår tyvärr, men skickade en hälsning på länk! Och så höll Alexandra Lidén på mitt fina förlag The Book Affair ett litet tal.

Jag är så tacksam till ALLA som har köpt min bok och som är anledningen till att jag nu vågar viga ännu en vår åt att skriva. Idag lämnade jag tredje kapitlet på min nya bok och imorgon påbörjar jag det fjärde och går sedan med lätta steg in i helgen.

Pussniärbäst!