Här kommer ett knippe bilder från veckan som gick. En kortvecka där jag mest satt och skrev på mitt nästa bokmanus och inte hade tid att göra så mycket roligt. Men håll till godo med det som bjuds.

Första arbetsdagen efter påsken jobbade jag i stan. Rotade runt för att hitta något lämpligt att ha på mig och valet föll på mina stövlar från Sezane, ett par bruna tights från Snagtights (tack alla som tipsade mig om dem) en loppad kjol från Monki, en Selllpyfyndad omlottkofta från & Other Stories samt min secondhandfyndade, rutiga kavaj.

När jag varit länge i stugan känner jag mig som en oformlig, ful blobb. Men så fort jag återvänder till människorbyn och tar på mig smink, bh och fixar håret – då känns allt som vanligt igen.

Gick förbi optikern och fixade Folkes trasiga glasögon (IGEN) och nya linser till Bertil. Det är verkligen otroligt dyrt att ha barn med synfel. Särskilt om de gillar våldsamma, vilda lekar. (Tack Vänsterpartiet som införde glasögonbidrag till alla svenska barnfamiljer! Förstår att många familjer med dålig ekonomi måste haft otroligt svårt att köpa glasögon till sina barn innan det fanns.) Sedan tränade jag och skjutsade hem Bertil från stan.

På onsdagskvällen gick jag en långpromenad med Elina i lurarna. Första skogspromenaden sedan i höstas. SOM jag längtat efter att kunna gå mina skogsrundor igen. Vill spy på vår tråkiga, tradiga grusväg som jag vandrat upp och ner sedan i november.

Bara lite snö fläckvis nu i skogen. Gick två varv för att vi hade mycket att prata om efter att inte ha hörts på hela påsklovet.

På fredagen var jag hemskt trött när jag vaknade.

Men efter en svettig timme med att lyfta skrot var skruttigheten som bortblåst. Sedan fick jag enormt mycket gjort på boken.

Skrev från spat, som var nästan tomt på människor.

På lördag morgon tog jag itu med min arbetshelg. Efter att vi hade städat inne fortsatte jag ute. Så här har det sett ut vid vår entré.

Ljung som dött flera gånger om. Gammal mossa, tallris och julpynt. Så fint det var i höstas när det var nyplanterat. För att inte tala om i vintras när det var översnöat. Nu var det mer förruttnelse och död.

Mustig och motbjudande äppelkompott!

Skidor på svaj.

Bjällerklang och barr-begravning

Ljuslyktan som tinat fram och fallit omkull så tragiskt.

Julgran omkommen i februaristorm.

Vackert är det inte.

Men desto mer belönande att ta itu med. Jag tömde krukor, kärrade granris, räfsade och sopade. Och tänkte på hur härligt det är att få arbeta med kroppen och vara utomhus i fågelsången och ljuset.

Sedan tog jag kväll och gick en långpromenad med Stina, medan Jakob och barnen såg Metropolis som jag redan sett hur många gånger som helst.

Uffe ville sova inne hos oss på natten, och det fick jag ångra. För trots att jag hade sagt

-Du får sova här, men väck mig INTE på morgonen!

Så vaknade jag av att han spelade munspel rakt i mitt öra.

-Jag hoppas verkligen att du inte ligger här och spelar munspel? För du lovade ju att inte väcka mig! fräste jag.

Nåja. Han lovade förvisso att inte säga »vakna« till mig på morgonen. Men han hade faktiskt aldrig lovat att han inte skulle spela munspel.

På söndagsmorgonen kom farmor och Bertil som sovit i stan flera nätter. Jag hade verkligen längtat efter att inte sett honom sedan i tisdags. Efter frukost satte vi igång att räfsa och alla var engagerade. Uffe hittade en krokus till mig och plockade fullt med tussilago. Vi städade verkligen fram våren tillsammans och det blev så fint. Efteråt skimrade hela gräsmattan i grönt.

Sedan gjorde jag iordning vårplanteringen på farstubron. Höll det billigt och enkelt med penséer som klarar minusgrader på nätterna. Det är ordentligt kallt här fortfarande.

Det ser lite tanigt ut just nu – men ge det två veckor så kommer det att prunka!

Det var så skönt att vara ute i trädgården, prata med grannar man knappt pratat med på hela vintern och heja på folk som var på sin runt-byn-promenad. Slänga käft om högt och lågt och känna vilken trevlig liten by jag bor i. Det fick mig också att tänka på den stora forskningsstudien ”What do happy people do”.

Till lunchmiddag gjorde jag tolv portioner småplättar med senaste Della Herstory i öronen.

Slantade några varmkorvar och stekte på dem.

Och så åt vi där ute i röran, med trasmattor och en gasolkamin som ska bäras till garaget igen, efter vintern.

Söndagen avslutade jag och Bertil med ett tungt pass i gymmet. Veckans tredje. Älskar att träna med honom och att vi får lite ensamtid. När jag kom tillbaka igen gick jag en promenad med syrran, som ville komma ut en sväng.

Och det var den veckan i bilder det!

Ser så mycket fram emot veckan som kommer. Valborgsfirande med matlaget, 1a maj-demonstration och att vara ledig fyra dagar i rad. Då ska jag ta fram alla utemöbler, hängmattan och taket till hammocken.