
Att blogga är själva motorn i allt jag gör – och av alla mina jobb är det bloggen jag prioriterar högst och verkligen älskar att ägna mig åt. Jag är så stolt över den plattform jag har byggt upp. Och glad över att jag här kan skriva utan påverkan från algoritmer, redaktörer, producenter eller andra yttre begränsningar. Allt sånt som finns på alla plattformar och i andra jobbsammanhang. Jag har bloggat i nitton år och haft Sveriges största privata blogg i fem år. Jag har under den här tiden sett bloggen växa och bli ett helt community. Världens finaste läsare har jag ju i er! Och jag föreställer mig att jag kommer att driva den här bloggen livet ut. Tänk att kunna blogga om nya kärlekar, barnbarn och sminktips för rynkiga ögonlock?!
Bloggen har under åren gått från att generera noll kronor, till att generera stora intäkter, till att generera allt mindre i konkurrens med TikTok och Youtube. Trots att min blogg är större än någonsin! Annonsörerna idag vill helt enkelt synas på en typ av plattformar där jag inte är intresserad av att befinna mig. Bloggen är det jag lägger allra mest tid på och den kostar också mycket att hosta, med den enorma trafik jag har och alla bilder och all teknisk support som krävs. Samtidigt genererar den inte så mycket pengar längre. Och så kan jag ju inte ha det! Jag har så många tankar och drömmar om hur jag vill utveckla bloggen, men det är i längden ohållbart att lägga så mycket tid på något utan att få betalt.

För podden Wollin & Clara har vi infört en betalvägg, med fantastiskt resultat. Från att harva på med annonsörer som tar tid, kraft och energi – till att ha en stadig inkomst och kunna fokusera på själva hantverket. Allt det har lett fram till ett beslut om att införa betalvägg även på bloggen. Clara Premium väljer jag att kalla den. Jag publicerar ju ungefär tio inlägg i veckan på bloggen och framöver kommer jag att fortsätta med det. Men cirka 7 av 10 inlägg kommer att ligga bakom betalvägg. Det betyder att det fortfarande kommer att gå att läsa bloggen om man inte är prenumerant – men att jag samtidigt får en intäkt som gör att jag kan fortsätta publicera ambitiöst för de som verkligen vill läsa. Jag har också längtat efter ett att göra bloggen till ett mer intimt forum där jag vågar skriva mer om mitt liv. Men det känns svårt att göra på denna enorma plattform som är öppen för alla. Jag har med beundran sett hur bloggaren Sara Bäckmo har en liknande prenumerationsmodell på sin blogg – och hur hon gjort det med framgång under flera års tid.
Hade det varit snubbar som drev de stora bloggarna hade allesammans haft betalväggar och betallösningar. Män är nämligen bra på att ta betalt – och bra på att lägga pengar på sånt som de gillar att konsumera. Men som kvinna är det svårt att våga ta betalt och kanske särskilt av sina läsare. Men nu kommer jag att göra det. Det är hög tid efter nitton år!
49 kronor i månaden kommer Clara Premium att kosta. Det är ingen uppsägningstid utan du kan sluta och börja som du vill. Utöver full tillgång till alla nya blogginlägg får du via din prenumeration också rabatt på mina nya böcker, samt rabatt och förtur i min webbshop. Och givetvis första tjing på alla nyheter och releaser. Allt som kommer lanseras kan jag inte berätta om just nu – men jag planerar många roliga saker det närmsta året. Det är alltså inte bara mitt privatliv som står inför en stor förändring – utan även mitt yrkesliv! Jag hoppas att du ska vilja hänga med på resan.
Här blir du prenumerant (Du hittar även länk i menyn).
OBS! Efter lite initialt strul med betalningar är registreringen öppen igen!












301 svar
Jag blev faktiskt så GLAD när du nu börjar ta betalt! Du och en handfull andra ”bloggerskor” förgyller min vardag med era bilder och texter på samma (eller bättre) sätt som de stora tryckta magasinen en gång gjorde. Klart du ska ta betalt för allt fantastiskt du gör! Tack för allt du hittills bjudit på, nu betalar jag gladeligen för fortsättningen! ❤️
Jag ska betala! Har följt dig sedan starten och vill inte låta bli. Fattar att du behöver ha betalt!
Detta är den enda blogg jag skulle kunna tänka mig att betala för. För min del helt rimligt att betala en slant för all god inspiration och alla kloka tankar jag får från dig. Vill inte missa något!
Har följt bloggen i många år men detta förändrar något för mig känslomässigt. Passar därför på att försöka minska tiden med telefonen och öka tiden med allt annat irl. Önskar ändå lycka till med allt!
Har reflekterat i ett eget inlägg.
https://www.anna-forsberg.se/betalvagg-ar-det-framtiden-for-bloggandet/
Ber om överseende, men min tidigare kommentar, 24 juli klockan 23:46, har publicerats utan svar så nu gör jag ett nytt försök.
Om jag bestämmer mig för att påbörja en prenumeration, hur gör jag då för att avsluta den? Kommer det finnas en ”avsluta-knapp” i mitt konto eller hur fungerar det? Kanske plättlätt i er värld, men inte i min…
Ja precis 🤗 du loggar in som vanligt och sedan säger du bara upp prenumerationen.
Jättebra, känns bra att kunna ge tillbaka lite för allt jag får och fått genom åren ☺️
Jag har inte bestämt mig än om jag vill/kan prenumerera än, men har följt dig länge och skulle gärna vilja fortsätta! Funderar över om man får tillgång till alla tidigare utlagda inlägg i premiumbloggen, eller bara de inlägg från det att man börjar prenumerera?
Man får tillgång till hela arkivet med premiuminlägg 🤗
Din blogg är den enda bloggen jag läser och jag kommer självklart premenuera!
Ursäkta en oerhört analog persons fundering, men om jag bestämmer mig för att påbörja en prenumeration, hur gör jag då för att avsluta den. Kanske plättlätt i er värld? Inte i min…
Jag önskar att jag kunde fortsätta följa dig,du har genom åren gett mig energi,idéer och många leenden. Tyvärr kan jag inte fortsätta när det börjar kosta. Här finns det inte det utrymmet i ekonomin. Jag har all respekt och förstående för att du måste ta detta steg däremot. Önskar dig all lycka! Och ni som ska/kan fortsätta, njut! Clara är en ledstjärna och en kontakt med det normala i denna galna värld. Kram och tusen tack från mig! 👋
Men ska du inte fortsätta följa och läsa dom inlägg som är gratis och introt på betalinläggen!? Varför ska alla ”tacka för sig” och göra en grej av detta med att inte betala!? Claras blogg och Clara är ju högst tillgänglig iallafall, trots att inlägg blir premium.
Såklart följer jag det som är läsbart för icke betalande. 👍
Camilla. Det är väl fint att tacka för sig många människor gör inte det.
Susanne.w. Det gällde just i denna kontext och enligt såsom jag beskrev. Inte överlag hur bra eller dåliga folk är på att tacka eller ej.
Såg nu att bara slutet av min kommentar kom med, ungefär så här skrev jag:
Jag får känslan av att många har lite dåligt samvete över att de inte betalar, ”följer med” eller ”stöttar”, att det ska uppfattas som ett svek eller som snålhet. Därför vill man förklara att man gärna hade velat – men av ekonomiska skäl inte kan. Och understryker det genom att tacka och visa sin uppskattning.
Det är ju intressant, för det tror jag få gör när det handlar om att säga upp en prenumeration eller tacka nej till ett abonnemang i andra sammanhang. Men det säger ju också något om relationen som influencers (eller i alla fall Clara) skapar till sina läsare.
Oavsett så tycker jag det är intressant att höra hur folk resonerar, även kring varför man inte hoppar på betalversionen. Det är väl också bra att få en bild av hur läsarna ser ut, till exempel att ett caffe latte-konto inte finns i allas vardag.
Oavsett så tycker jag det är intressant att höra hur folk resonerar, även kring varför man inte hoppar på betalversionen. Det är väl också bra att få en bild av hur läsarna ser ut, till exempel att ett caffe latte-konto inte finns i allas vardag.
Som lite feedback kring detta högst rimliga initiativ skulle jag verkligen, verkligen önska att du kunde göra ett lite billigare kombo-pris för att prenumerera på både podden och bloggen. Just nu prenumerar jag på podden sedan ett år tillbaka men att lägga till ytterligare 49 kr i månaden för bloggen också känns som att det passerar någon slags smärtgräns för vad jag är beredd att betala. Någonstans kring 60-70 kr för både podd och blogg utgör någon slags gräns för just mig, där det konkurrerar med prenumerationer på andra poddar, dagstidningar och strömningstjänster.
Samma här! 🥰
Tänkte samma sak när jag läste, för jag är också poddprenumerant
Bra idé! Håller med!
Självklart kommer jag prenumerera på bästa bloggen!
Hej Clara. Har du bestämt vilka dagar du kommer att lägga ut inläggen som är gratis?
Jag kollar bara in ibland så kommer ej betala. Men wow vilket bra beslut! Så grymt att göra likadant som med podden. Jag betalar för 3 olika poddar. Det känns 100 gånger mer värt än Netflix etc.
Mycket bra! Klart att du ska ha betalt och sjävklart vill jag stötta dig. Lycka till!
Jag läser din blogg med stor behållning, tycker den är fantastisk!
Skulle vara tacksam om det skulle gå betala Clara Premium m swish
Helt ok med att betala en slant per månad för Clara premium. En teknisk fråga: Jag brukar annars alltid följa din blogg i webbläsaren Firefox och det går jättebra, men dina inlägg för Clara premium fungerar inte för mig där, bara i Edge. Kan ni fixa så att webbläsaren Firefox också kommer att fungera? Det vore jättebra i så fall.
Absolut! Ska be min tekniker kika på det 🤗
Jag har samma problem fast för webbläsaren Brave, om de ändå kollar på firefox kanske de även kan lösa för Brave? Håller tummarna men använder Safari så länge.
Tack för att du säger till. Har du testat att tömma ditt cache-minne?
Vad spännande Clara! Själv har jag inte råd just nu. Inflationen, elpriserna och inte en jättehög lön har bidragit till en allt mer ansträngd ekonomi. Jag har en liten ”månadspeng” som är bara min. Men vet ni vad, sådant är livet! Man har inte råd med allt. Och man får prioritera vart man lägger sina slantar. Precis som Clara måste prioritera hur och vart hon lägger sin energi och planerar sin inkomst Kanske kan jag blir prenumerant i framtiden <3
Jag önskar dig allt gott och lycka till med den nya satsningen! Tack för ALLT som den här bloggen givit mig. Har följt dig sedan 2011 och två av mina pojkar är födda väldigt nära två av dina. Och jag är prenumerant på podden, så vi fortsätter att höras där 🙂 (Jag väljer den framför bloggen just nu – eftersom att den hjälper mig att orka ta tag i disk, tvätt och dylikt). ps. Jag förstår att jag kommer att kunna läsa gratisinläggen, men vill ändå tacka för det som varit!
Jag undrar lite hur du menar när du skriver att du kan vara mer ”intim” på en betalblogg jämfört med en öppen? Det är ju inte så att de som prenumererar är nära och kära typ familj o vänner och inte heller så att det som ligger bakom kommer kunna hållas hemligt om det är/blir väldigt privat.
Jag menar att jag kan ta bort/utestänga människor som beter sig illa, från att alls läsa. Det ger mig en trygghet 🤗
Ok det förstår jag att du vill kunna göra. Ordet intim i det sammanhanget förstår jag dock ff inte. Men såklart skönt slippa en del ”nötter” ☺️
Lycka till med prenumerationstjänsten!
Upptäckte din blogg i samband med att min dotter dog och den blev lite som en livlina, en påminnelse om allt som är gott och fint och vackert i världen. Som tack för det betalar jag med glädje 49 kr i månaden! ❤️
Tänker dock mycket på de som inte har råd. Skulle du med tiden kunna skapa något sätt där vi som har råd skulle kunna sponsra någon som inte själv har råd genom att betala deras abonnemang?
was für eine wunderschöne idee! 💜
Jag är kanske en av få som faktiskt inte har råd att betala. Jag har heller inte råd med en kaffe på stan. Jag hoppas bloggen kommer kännas ”hel” även för oss icke-betalande. Och att dom låsta inläggen blir mer som en bonus. Önskar dig all lycka. Självklart ska kvinnor också tjäna pengar!
Jeg er med! 😄
Jag förstår att du som företagare behöver tjäna pengar. Inget konstigt. Men för min del är 49 kr/mån för mycket för bara en blogg. Jag följer ett tiotal bloggar, som jag skulle kunna tänka mig betala för, men om alla tog 49 kronor skulle det bli nästan 500 kronor i månaden och det blir för dyrt. Bästa vore om man kunde prenumerera liknande Spotify eller Bookbeat. Dvs. genom en prenumeration få tillgång till ett antal bloggar.
Jag fortsätter att ta del av det du delar gratis och hoppas samtidigt dig lycka till med din satsning.
Clara gör helt rätt. Problemet med Spotify är att artister får för lite betalt + att all musik blir slätstruken. 👏
Det förstår jag helt. Hur många andra bloggare läser du som tar betalt? Jag vet nämligen ingen utom mig och Sara Bäckmo.
Jag kostar ju faktiskt mindre än en café latte i månaden. Tyvärr kan jag inte lägga mig lägre än så i pris 🤗 och jag tycker ärligt talat att min blogg har ett högre värde än en kaffe.
Jag har läst din blogg i minst femton av de nitton åren. Och även om jag tycker att innehållet är värt de pengarna och verkligen unnar dig att tjäna pengar på din blogg så tar det emot att det blir en skillnad mellan de som är ”riktiga” läsare och de som bara läser gratisinläggen. Jag hade hellre fortsatt att ha sponsrade inlägg ibland, eller att man kan betala om man vill slippa reklam som på många andra tjänster. För att ändå nå en bredd av läsare och inte bara de som har råd att betala. Många människor tar nämligen med sig matlåda och kaffetermos till jobbet varje dag, och har inte heller råd att köpa magasin och liknande som din blogg närmast skulle kunna jämföras med innehållsmässigt. När du skriver om att du åker egen sovvagnskupé på nattåget, och åker taxi när du är i Stockholm får jag känslan – vet du om att du lever i en helt annan verklighet än många av dina läsare? Som aldrig skulle ha råd med den lyxen. Att ”bara som en café latte” är en referens som funkar för dem som faktiskt brukar köpa kaffe till det priset regelbundet, men att de många som inte gör det från och med nu inte kommer att finnas med i ”communityt” som din blogg blivit. Ville bara ge det perspektivet. Sara Bäckmo och även Farbror grön har premiuminlägg, men de bloggarna är ju mer faktabaserade och inte lika personliga, så jag tycker inte riktigt att det är samma sak. Om du ryter ifrån och är personlig bara med dem som betalat är det lite som att du köpt dig medhåll (fast tvärtom). Vilket känns tråkigt. Så detta gjorde mig ledsen att läsa.
Bra perspektiv, Frida!
Hon behöver väl pengar när hon och gubben ska separera.
Det ligger något i vad du säger. Även om jag nyss skrev ett ”positivt” inlägg till modellen kan den ju ha både för- och nack-delar förstås.
Något jag nog kommer sakna förutom själva bloggen är kommentatorsfältet som ofta har varit intressanta. Människor har tipsat varandra, sett saker på olika sätt vilket lett till att man kan se saker ur olika perspektiv. Jag vet inte om det blir annorlunda nu när det kanske är generellt sätt de mest hängivna med liknande åsikter som Clara som prioriterar att betala för inlägg. Och att det blir inte lika intressant diskussion om alla redan tycker ganska lika. Jag kan ju ha fel.
Jag tycker definitivt Clara ska ha betalt för sitt arbete men jag kommer inte bli ”medlem” fast jag inte skulle ha problem att ha råd.
Men även om vi har bra ekonomi vill jag också ha sund ekonomi.
Magasin köper jag ca 1 gång om året😁 (till semestern). Vi betalar inte för någon pod, blogg, tv-kanal eller annan digital tjänst. Det känns liksom onödigt. Eller vi ”betalar” ju t ex tv4 genom att titta på reklam – men då brukar jag passa på att gå på toaletten el så. Inte heller dricker vi litteratur ute. Min man har matlåda och jag har gratis mat på jobbet.
Vi unnar oss däremot ofta gå ut och äta på helgerna eftersom det är något vi prioriterar.
Även om vi har det ok ekonomiskt vill vi ju tänka framåt. Man vet inte vad som dyker upp i framtiden och eventuellt behöver våra barn hjälp ekonomiskt att flytta hemifrån t ex.
Du gör helt rätt. Det har faktiskt aldrig varit kostnadsfritt, du har betalat och vi har kalasat gratis länge. Dags å dela på notan❤️
Fast det där är ju ändå en sanning med modifikation. Vi har inte kalasat gratis. Vi har, som läsare, direkt och indirekt bidragit till Claras miljoner, som det faktiskt handlar om. Clara kan därför nu dra mer nytta av alla trogna läsare genom att få oss att vilja betala. Obs! detta handlar inte om huruvida det är rätt eller fel att betallägga inlägg. Självklart, ska man ha/ta betalt för utfört jobb. Men, som en del skriver här som jag uppfattar det, att det är på tiden att Clara får betalt osv. stämmer liksom inte helt. Clara hade knappast, med stuga, hus, hund och barn, bloggat ”gratis” i fler års tid. Andra saker (och samarbeten i bloggen osv.) har ju genererat pengar som hittills gjort det värt att fortsätta blogga för henne förutsätter jag. Sedan att någon vill tjäna (ännu) mer, dra nytta av trogna (av fri vilja) följare/köpare/läsare är bara en smart affärsstrategi. Oavsett att man/nån/Clara älskar sitt jobb så drivs många av pengar trots allt. Men det går att vilja utföra ett jobb OCH samtidigt affärsmässigt vilja tjäna bra pengar på det. Den som tror annat är oinsatt.
Bra kommentar Camilla!
Bra kommentar, du har helt rätt Camilla!
Vilken bra och insiktsfull kommentar.
Spännande och förståeligt beslut! Generöst av dig att kunna köpa till premium en månad och läsa ikapp allt också som du skrivit tidigare. Och även att det är utan bindningstid.
Jag har ju också varit en trogen följare. Började läsa när du var gravid med Bertil och läste då många bloggar. Men nu är du den enda som har varit tillräckligt intressant, givande och hög kvalité på för att hänga kvar. Funderat de senaste dagarna på hur jag ska göra, men jag tror jag ska unna mig själv detta. Visst är det en lyx att kunna lägga pengarna på det, men också en lyx att kunna köpa en finkaffe på café för liknande pris. Det har gett mig så mycket- både dina inlägg och alla kommentarer. Tack för allt du gett och ger oss!
Är mitt uppe i semester och flytt, men när jag har landat lite efter det och har mer tid kommer jag nog testa jag med. Alternativet att vara utan känns ju väldigt trist.
Oavsett; bra att du tar betalt för det fantastiska arbete du gör! Egentligen inget konstigt alls. Bara en själv som ska hänga med i tanken.
Nu väntar vi på något nytt trevligt inlägg. Lite tragiskt att läsa att så många verkar ha en blogg som sin närmsta vän där allt ändå är så okänt för dem.
De tänker med att allt gått så fort och händer samtidigt som några skriver, skilsmässa och betalning.
Sanningen är ju att nu har maken, ja ännu har inte skilsmässan gått igenom, köpt och flyttat till ett stort fint hus renoverat snyggt och med fin trädgård som säkert blir bra att odla i om han vill.
Med en lyckosamt pris också.
Och klart att även om allt är genomtänkt sedan lång tid är det ändå sorgligt att komma hem från semester till något helt annorlunda nu, bo i huset med så många minnen. Och Clara tog tag i detta med prenumeration för blev plötsligt så aktuellt med egen försörjning men har ju länge haft god inkomst även om folk missuppfattat när hon skrev om ekonomi, de tankarna finns förstås även om pengar flödar in att göra det bästa i planering medan folk tipsade om hur man får göra som fattig …
Många blir prenumeranter verkar det som och bra om allt flyter på. Clara blir uppmärksammad i andra sammanhang som betalas med, företagarandan finns för alltid tror jag.
Läste precis långa intervjun i Budbäraren från mars i år, väldigt bra och Clara var tydlig och fokuserad och berörde många områden.
För dem som inte vet, det pratas om sekter när folk svamlar, EFS som Clara tillhör är del av Svenska kyrkan och har aktivt engagemang i bygden som är bra för alla. Som det kan vara på små orter.
Jag kan bara instämma med övriga, det är självklart att kvinnor ska ha betalt för sitt arbete. Heja dig och bra jobbat!
Hej! Hur funkar det om man läser din blogg via t.ex. Feedly, kommer man att kunna fortsätta läsa alla inlägg därifrån om man blir prenumerant?
Det undrar jag också, får det inte att funka
Heja Clara!!!!!!!
Bra att du tar betalt för det enorma och otroligt fantastiska arbete du lägger på att producera den här bloggen!💖🙏🏽
Tack Lisa 🤗
Jättebra! Hejar på. Även om jag inte alltid håller med dig eller delar dina åsikter etc. så står jag fast vid att du är en otrolig skribent och stilist. Och för det bör och ska du ta bra betalt. Lycka till med de kommande äventyren!
Känns absolut som ett steg i rätt riktning, kul! Sara Bäckmo bjuder på ett enormt mervärde för sina medlemmar samt swish. Tror du kommer generera minst lika stor succé som Sara och jag önskar att du även kommer kunna erbjuda Swish så småningom om inte annat. Och då. Då signar jag mer än gärna upp!
Stort lycka till!
Jag hakar på! Din blogg är den enda som är värd att pröjsa för. Önskar dock mer analyserande texter än recept på betalsidan. Har vi förresten fått se en sammanfattning läsarundersökning du gjorde för ett bra tag sen? Är nyfiken
Ja det har publicerats. Kolla arkivet
Är ganska ny som bloggläsare och som poddlyssnare men har nu valt att betala för båda. Tycker det är bra att du (och Malin) tar betalt för de jobb ni faktiskt gör, och precis som du själv påpekar hade en man gjort det för länge sen utan att ens ursäkta sig för det.
Främsta anledningen till att jag väljer att betala för det är dock att jag tycker att kvalitén är så hög så det är värt att betala för det. Tycker även att det är bra att du har kvar kostnadsfria inlägg för de som följer dig men inte har möjlighet att betala för en prenumeration. Känner att jag som har råd kan betala och på så sätt bidra till att du kan fortsätta producera både inlägg för oss som betalar men även för de som av olika anledningar inte har möjlighet att betala för tjänsten, känns bra och solidariskt.
Följer med, jag läser din blogg med stort intresse och uppskattar variationen, den höga kvaliten, SRÅKET och bilderna. Tycker också du är väldigt kul och tankeväckande och det har hänt fler än en gång att jag högläst ur bloggen för min man. Gjorde detsamma med några texter ur underbara vinter, och det tycker jag säger mycket om dina texter.
Ser fram emot att fortsätta följa dig!
Hej Clara!
Håller med om att din blogg håller god kvalitet, liksom din och Malin Wollins pod. Men där är något som skaver med att ta betalt. Det handlar inte om att jag missunnar dig (eller Malin för den delen!) att tjäna pengar på ert hantverk. Du har rätt i att kvinnor ofta är kass på att ta betalt. Det som inte känns rätt är snarare att om man tar betalt direkt av sina följare, så blir man också mer osjälvständig i förhållande till dem, om du förstår? Du kommer att förväntas toppa innehållet, och hålla konstant hög kvalitet, varje dag. Det gör att alla de dagarna när innehållet inte riktigt gör det, av olika skäl – om man är ledsen, sjuk eller bara inte har tiden – de blir på något sätt oacceptabla för ni har en kundkrets som betalar och alltså kan kräva. På samma sätt kan det begränsa/förändra innehållet på sikt för att du ser vad prenumeranterna vill ha och anpassar dig mer och mer efter det för att behålla dem och för att få fler. Det genuina tilltalet du har blir då (kanske?) inte lika självklart – något jag som läsare skulle vantrivas med. Idag är du fri att skriva precis vad du vill för du bekostar bloggen själv, med hjälp av företagssponsring.
Du har säkert övervägt detta själv och har full koll på vad du gör, med all den erfarenhet du har, men för min del blir det – i alla fall just nu – ett tack, men nej tack, både avseende bloggen och er pod. Men jag önskar dig genuint all lycka till!
Ioförsig är det lite likt ett ”vanligt jobb” som anställd. Jag går förstås inte till mitt jobb om jag är direkt sjuk (lite huvudvärk får jag stå ut med) men att stanna hemma från jobbet för jag ”inte har tid” – nja. Eller att jag är ledsen eller inte har lust. Njäe. Jobbet är ju ett åtagande som man kanske kan likna denna blogg vid. Eller tänker jag fel?
För mig känns det tryggt att ha ett fast arbete där jag vet att jag klarar mig ekonomiskt. Jag vet förstås att en del skattar frihet större än trygghet.
Men om det var jag som hade denna bloggen (nu är min vardag nog inte så intressant att blogga om 😁) skulle jag nog göra något liknande. Att jaga annonsörer tycker jag verkar stressigt…
Jag tycker att Clara ”bollat” detta med oss ganska länge. Klart bra beslut att ta betalt för detta jobb, vem vill jobba gratis. Hellre betala en symbolisk summa än att den underbara texten hackas upp av massa reklam för allt möjligt eller blockinlägg som hyllar något som skaver med Clara som person.
Du har helt rätt. Det är precis dessa saker jag har övervägt noga och som hindrat mig från att ha en betalvägg tidigare. Men nu är läget annorlunda. Jag tror också att mina läsare vet att jag har olika bra dagar, precis som att vi gör olika bra poddavsnitt. Jag är själv en betalande prenumerant till flera poddar och tidningar och inser ju att allt jag betalar för kanske inte är precis i min smak. Men jag uppskattar helhelten så betalar gärna ändå. Det här har varit en sak jag gått och funderat på i flera år. Så det är inget lättvindigt beslut från min sida!
Saken är väl att med streaming, tidningar och poddar så betalar du oftast inte för en specifik pod, skribent, bok eller serie, du betalar för ett utbud. Jag kan helt klart tänka mig att betala en slant för t ex ditt innehåll men 49 kr i månaden? Mycket pengar, nej, men om jag ska betala det för varje blogg, podd etc som jag konsumerar så blir det snabbt pengar. Så 49 kr för ett utbud av bloggar eller en bra bit mindre för en enda blogg är vad jag tycker känns rimligt för mig. Men kul att du tänker testa, trist att missa en del av innehållet!
Alla andra bloggar är dock gratis 🤗 så det är inte som att man behöver betala överallt. Vi har ju testkört detta system med podden (man får bara vår podd för 39kr i månaden, 2 avsnitt) Och det har funkat finfint! Vi tjänar nu bra med pengar på podden
Nja, det var väl inte riktigt så jag skrev. Jag ifrågasatte argumentet du använde när du svarade Marja – att du kan ta betalt för att ingen annan gör det, så det blir inte så dyrt i alla fall. Men är det därför du bedömer att du kan ta betalt? Det bör väl vara för att du – sannolikt med rätta – håller tillräckligt hög klass för att tillräckligt många följare ska tycka att det är värt det; inte för att andra inte tar betalt?
Du har säkert rätt i att följare har förväntningar även utan att du får betalt direkt av dem, men jag menar ändå att du blir ”ägd” på ett annat sätt om du finansierar bloggen genom prenumerationer med läsarna direkt, eller om du finansierar den med samarbeten. Du väljer vilka samarbeten du har, men inte vem som prenumererar. Men – som tididgare sagt – stort lycka till med det nya upplägget.
Fast logiken landade väl inte helt rätt i svaret till Marja? Du menar att det är OK för dig att ta betalt – för det blir inte så dyrt för dina läsare eftersom andra bloggar inte kostar?
Du skriver att du tror att dina läsare förstår och vet att inte alla dagar är bra dagar. Nej inte hittills, för du har ägt din blogg. Det är just det jag ville belysa innan – förutsättningarna för bloggen är förändrade när man tar betalt eftersom det inte längre blir kravlöst och i viss mån blir du nu ägd av dina läsare. Det är synd. Men – såklart, du måste ju överleva på det du gör!
Det är ju ett konstigt resonemang att säga att man inte kan prenumerera på en blogg för att tänk om alla bloggar skulle kosta samma? Sanningen är ju att typ ingen tar betalt.
Det har aldrig varit kravlöst att blogga. Tvärtom är det otroligt stora krav som kommer från läsarna – och det kan också kännas ganska förnedrande när man sedan vet att de inte betalar en krona för alla krav. Så nu har jag landat i att detta blir bättre för mig för att hålla i längden. Annonsörer ställer också stora krav på en bloggare. Så skillnaden blir rätt marginell.
Funderade lite men valde att gå med. Du är en stor inspirationskälla och ska självklart ha betalt för det du gör. Känner att din blogg är något som ger energi.
Förståeligt men kommer tyvärr inte ha råd att fortsätta läsa då jag ska börja studera med två små barn hemma. Lite sorgligt då det är min favoritblogg <3
Spännande, efter lite funderande har jag bestämt mig för att bli prenumerant. Tycker verkligen din blogg är unik i hur varierade, intressanta, välarbetade inläggen är. Läser inte så många andra bloggar och finns nog ingen annan jag skulle betala för.
Kan lägga till att jag växte upp i en liten by i Västerbotten men bor nu i södra Sverige, älskar att se alla bilder du delar både från er hemby och från stugan, väcker så många fina minnen till liv.
Nu gjorde jag det som jag aldrig trodde jag skulle göra, jag började prenumerera på en blogg. 😳 Men vill ju hänga med, och det här är den enda blogg jag följer. 😅 Jag hoppas liksom någon tidigare nämnt att det i något skede ska komma en 2-in-1 så att man kan betala lite mer och så får tillgång till podden med. Är lite obekväm med att lämna ut mitt kreditkort kors och tvärs, ju mindre desto bättre. Hoppas du fortsätter hålla samma höga standard! Förstår helt att du behöver få inkomst från din största satsning.
Jag hänger på men tecknar upp mig när jag kommit hem från semestern. Läser knappt ngt annat än böcker vid ledighet. Varken bloggar eller nyheter. Hoppas du får några underbara veckor i stugan!
Som handikappad har jag tyvärr inte råd. Men önskar dig all lycka till. Kommer såklart sakna dig!
Helt rätt! För mig är bloggen som ett lyxigt magasin som jag längtar efter att få läsa. Betalar mer en gärna för det jobb du gör <3
Det ska verkligen bli intressant att följa hur detta funkar! Och om fler följer efter. Jag förstår tanken bakom och det är svårt att säga emot att innehåll och kvalitet ska få kosta. För mig som är journalist i grunden är detta en käpphäst i redaktionella sammanhang.
Jag följer inte med, däremot. Har precis börjat plugga, efter att ha varit sjukskriven på hel- och deltid i ett år på låg sjukpenning, och har en stram budget. De enda abonnemangen/tjänsterna jag betalar för är DN+ allt (39 spänn i månaden) och Spotify. Försöker alltså aktivt hålla nere mina abonnemang så mycket som möjligt. Men det hade jag gjort även om jag varit bättre stadd vid kassa. Det är lätt att bli sittande med många abonnemang som man inte utnyttjar fullt ut, och där blir jag ganska hård i vad jag faktiskt ska betala för. Vilket kan låta snålt, men mer handlar om en reflektion kring vad man ska lägga sin tid och sina pengar på, i detta överflöd av digitala tjänster som finns.
Jag önskar dig lycka till, Clara! Har flera gånger jämfört din blogg med ett magasin eller en veckotidning vad gäller innehåll, bredd och kvalitet och tycker det är spännande och modigt att börja ta betalt för den på samma sätt!
Jag som många andra hoppas på en swich lösning. 🙂 Följer bara dig och Malin Wollin
Hej Clara!
Jag har följt dig i drygt tio år och jag gillar verkligen din blogg. Du är en god skribent och upplägget med en variation av innehåll uppskattar jag. Jag förstår och respekterar att du vill ha en betaltjänst. Vidare uppfattar jag också dig som en vettig person i många olika frågor. Jag tilltalas överlag av dina värderingar, din syn på livet, barnuppfostran m.m. Många inlägg är tänkvärda och som jag tar med mig och funderar vidare på i min vardag.
Därför blev jag så förvånad över tajmingen med detta inlägg rörande Clara Premium. När det kommer nu, bara några dagar efter inlägget med skilsmässan, får jag uppfattningen att det är ett säljknep – att få alla nyfikna läsare att vilja läsa för att få mer ”intimt” innehåll (mellan raderna läser jag in att det gäller hur du mår, mer om skilsmässan osv), läsa om nya ”kärlekar” och om ”förändringar på det privata planet”. Sen du la upp inlägget med skilsmässan har jag tänkt mycket på dig och hur du har det. Därför kändes det så fel tycker jag att publicera detta inlägg nu eftersom det uppfattas som att du använder det som hänt för att locka till dig läsare.
Men gud vilken konstig och okänslig kommentar! Jag tänker precis som många andra att det snarare blir än viktigare att se över sin ekonomi och se till att ha en stadig inkomst i och med en separation. Och sen kan det såklart vara skönt att dela tankar som har med den att göra med en mindre grupp som är lite mer investerade i ens väl och ve (vilket jag tror de betalade läsarna är), så tidsmässigt är det lägligt.
Heja dig Clara, tycker det är fullt rimligt! Jag kommer bli då-och då prenumerant, och köra Clara-frossa nån gång ibland, ungefär som jag gör nu med de bloggar och skribenter jag följer.
Den tanken slog mig inte över huvud taget. Tänker den säger mer om dig än om Clara. Jag tänker också bara att det är sunt att se över sin ekonomi i en sån situation.
Clara är fantastisk på det hon gör! Klart hon ska ta betalt.
Eller så behöver hon likt många andra (framför allt kvinnor) som skiljer sig se över och säkra sin ekonomi…
Håller helt med. Det är såklart så att man behöver en fast inkomst., man ska inte jobba gratis. Skulle tro att den blir gratis igen om Clara skulle vinna typ 137 miljoner på Euro jackpott eller så.
Utan den här bloggen klarar jag mig inte! Kvalité i allt. Engagerar och irriterar på ett fantastiskt sätt.
Hälsar en gumma från Finland!
Nej vad tråkigt att det blir en betalvägg. Och ja, det får man tycka utan att det skulle vara samma sak som att man missunnar dej pengarna. Kanske har man tagit det för givet, att man ska få läsa gratis och då blir man såklart besviken när det ändras.
Älskar din blogg och vill alltid läsa fler inlägg. Det kommer kännas tomt med så få men jag kan inte betala just nu pga föräldraledig.
Hoppas ändå att de inlägg som är för alla ska glädja en lika mycket som tidigare inlägg gjort. Du är så duktig på det du gör!
Snälla absolut inte Klarna! Bedragare och oseriösa!
Så rent praktiskt går det att lösa prenumeration för 49 kr för en månad för att läsa ikapp allt som hänt. Vänta och göra samma sak igen. Lösa vid tex ledighet, sjukdom osv och riktigt frossa i blogginlägg och komma ikapp allt som hänt. Eller finns det en gräns för hur många gånger man blir prenumerant? Nästa fundering gäller som det redan lyfts av några i tidigare kommentarer. Blir det en förändring eller skillnad på det som levereras nu ? Det är bra som det är, en fin blogg på alla vis! Men ”premium” vad innebär det konkret?
Ja det går absolut att göra så 🤗 klart man får bli prenumerant och läsa ikapp! Inga konstigheter.
Ämnesmässigt blir det mer av samma som nu 🤗 och så lite överraskningar
Tillhör tyvärr också dem som inte kan betala 600 kr/år. Det är många prenumerationer som läggs på varandra nu när många poddar, bloggar osv blir betalvägg. Utöver musik, film mm. Jag förstår inte helt hur ”alla” har ekonomi till det?
Med detta sagt så förstår jag att du behöver ta betalt för ditt arbete och det gör du helt rätt i! Lycka till!
Det är väl en prioritering som allt annat vad man väljer att lägga sina pengar på?
Ja, fast det är nog också många som inte riktigt inser hur mycket pengar de spenderar på detta sätt. 99 kr här, 49 kr där, 129 kr där… det låter så lite men det blir ju flera tusen om året. Jag har satt en gräns vid 3 prenumerationer – en tidning, en musiktjänst, en tv-tjänst. Annars drar det lätt iväg. Men såklart handlar det om vad man prioriterar.
Jag kommer börja prenumerera för att jag är nyfiken på det nya ”formatet”. Men 49 kronor i månaden är mycket pengar, så efter nån månad eller två kommer jag säga upp den och nöja mig med gratisinläggen. Tror helt ärligt att du skulle tjäna mer totalt sett på att ta typ 19 kronor, det skulle många fler tycka var ”ingenting”.
För podden (två avsnitt i månaden) tar vi 39 kr och det har gått svinbra! Så jag tror jag lagt mig rätt bra i pris nu 🤗
Jag har varken råd med podd eller blogg. Tycker precis som ovanstående att det snabbt blir väldigt dyrt när allt läggs på hög, men jag har ju inte heller råd att konsumera i någon vidare mening eftersom jag har så otroligt liten inkomst så jag är ganska ointressant som målgrupp för influensers överlag 😊
På ett sätt tycker jag faktiskt det är skönt att du lägger det mesta bakom vägg för då kan jag kanske äntligen lyckas släppa det här med att ständigt läsa bloggar. Har följt dig och ett par andra i 10-15 år nu och det känns rätt sjukt att ha läst så mycket om några enstaka personers tillrättalagda liv. Minns så löjligt mycket om dig att jag börjar undra hur mitt liv sett ut ifall jag läst litteratur eller dagstidningar istället ☺️
Jag är såååå nyfiken på hur många prenumeranter podden har. Och hur snabbt det ökat. Så spännande med att driva saker och få upp omsättningen. Men ni kanske inte vill berätta sånt?
(Är en av de trogna prenumeranterna ☺️)
Hej Clara! Jag har läst din blogg i ca 10 år och sett den stadigt bli allt mer intressant, varierad, med proffsiga och vackra foton. Självklart stöttar jag dig och följer med bakom betalväggen. Heja dig! ☀️
🤗❤️ tusen tack!
Prenumererat och klart! KUL och bra!
Heja dig Clara!!! Du är en förebild som alltid 🥳🙌 Älskar att de äntligen börjar bli normaliserat att betala för innehåll man gillar. Sverige har varit bortskämt med gratis content alldeles för länge (och haft mage att samtidig klaga på mängden reklam oh well). Jag tecknade omedelbart en prenumeration – 49kr är ju ett bargain för att supporta Sveriges i särklass bästa bloggare!!!! 🙌
Så kul! Tack fina Elin! ❤️
Blir premium då utan reklam och ”samarbeten”?
Fast Claras samarbeten är så bra gjorda, att jag absolut inte skulle vilja att de filtrerades bort!
Hva m oss i Norge, som ikke ønsker bruke kort som betaling ( pga dårlige erfaringer), vi har jo ikke swish. Kan norske ( og danske) Vipps brukes? Kjenner jeg synes d er trist å skulle slutte med å lese din blogg, som jeg har fulgt en hel liten evighet…selv om jeg nok tilhører den eldre delen av dine lesere( blir 67 og pensjonist i august…)
Vad ledsen jag blir. Inte läge för mig att lägga 600kr om året på att läsa din fina blogg. Tänk om man kunde låna inloggning via biblioteket så som man kan göra med många dagstidningar online? Drömmen! Ser fram emot dina gratisinlägg. Tack för allt!
Samma här. Inte läge just nu. Men om någon blogg är värd att betala för så är det Claras. I framtiden förhoppningsvis!
+1
Glömde skriva att jag naturligtvis kommer börja prenumerera snart😍🌷
Förstår jag rätt att betalar man för bloggen så slipper man se reklamsamarbeten?
Reklamsamarbetena ligger i det öppna flödet, där alla vanliga inlägg ligger. Som alla har tillgång till. I premiumflödet kommer det inte ligga några sponsrade inlägg. Där är det bara osponrat. Men man slipper liksom inte reklamen i det öppna flödet
Hei
Jeg takker for følget🌼
Skulle gjerne fulgt både Sara Bäckmo, Maria Berg Hestad og deg, tre superdyktige kvinner. For meg er betalingsmurene et tidsskille. Lykke til videre med Clara Premium.
Jag är inte själv intresserad av att prenumerera men önskar dig allt gott och att de som tycker att det är värt 49 sek i månaden ska hitta fram och göra det möjligt för dig att fortsätta med ditt ambitiösa arbete. Det är verkligen kvalitet i det du gör. Jag har bara inget behov av att läsa blogg mera än att kanske slentrianskrolla nån gång. Lycka till vidare med både det privata och det professionella! 🙂
Jag är på! 🤚🏻
Självklart gör du helt rätt Clara, heja dig🥰Din blogg förtjänar, likt allt gediget arbete, all uppmärksamhet och alla intäkter den kan få.
Hos mig har jag valt att skriva om mitt bloggande i dag, varför jag ofta skriver så självutlämnande om svåra ämnen inte alla vill eller vågar ta upp💔Svaret är att jag gör det för att dela, för att det blir läst och för att jag vet att många upplever igenkänning, och därmed känner sig mindre ensamma❤️🩹🌷Kram på dig Clara, och alla andra därute!
Kommer man se reklaminlägg även då man är betalande prenumerant?
Min första tanke var att jag absolut inte ska betala för din blogg men jag klickade på prenumerera ändå. Tycker ju egentligen att du borde ta lite betalt för det förstklassiga innehåll som du levererar. Så ser fram mot dina kommande inlägg. 🙂
Spännande! Ser fram emot att få läsa mitt första inlägg som Clara Premium- prenumerant😊
Hej!
Betalar gärna! Såg att någon skrev något om att du skulle bli mångmiljonär. Skulle den dagen komma är vi många som blir glada för din skull, och då är ett önskeinlägg att du utfärdar en skål iklädd något pälsigt med dignande stora guldörhängen. Jag vet inte alls var jag fick den bilden ifrån, men det dök upp för min syn 😊 gillar din blogg skarpt och tycker det här blir bra. Klart man ska ta betalt!
Som många andra så använder jag inte mitt kort på nätet. Om det fanns swish hade jag prenumererat direkt!
Ja, snälla fixa swish eller Klarna!
Jag hade också gärna betalat om alternativet Swish funnits. Lätt, smidigt och man slipper lämna ut sina kortuppgifter.
Kanske går att fixa så småningom?
Suveränt ju! Blir helt glad att läsa detta. Skriver genast upp mig som prenumerant såklart och hoppas du drar in de där fem miljonerna i månaden nån här i kommentarsfältet hade räknat ut 🙂
Heja dig Clara! En mer genomarbetad blogg med storartade bilder och mycket läsvärd text både i form och innehåll är svår att hitta på nätet. Någon skrev att det inte är självklart att kunna leva på att berätta om sitt liv och det är klart att det inte är, samtidigt är Claras blogg så mycket mer, den ger inspiration och tröst och en känsla av gemenskap för oss som följer troget. Och det är dessutom väldigt förminskande att skriva att Clara bara skriver om sitt liv, då förstår man inte vilken verkshöjd text och bild har. Det är långt ifrån vem som helst som kan skapa det Clara skapat och det ligger mycket både arbete och kunskap och tid bakom bloggen. Även om Clara självklart ska värna sin familj och det mest privata förstås är hon väldigt bjussig med sitt liv, med tankar och känslor, ja hur det kan vara att vara människa i en tid som denna. Det är en ynnest att få följa med tycker jag. Så jag betalar gärna!
Vilken fin kommentar. Håller helt med!
Kanske blir det lite mer kravfyllt för dig men å andra sidan kan du släppa allt annat om bara hälften av dina följare blir prenumeranter och du mångmiljonär.
Och hur länge bloggvärlden står sig får du se men du kan ju spara pengar, investera och få ett väldigt bra kapital att leva av i framtiden.
Och skönt kanske om nu bloggen tar mer tid med tio välfyllda inlägg varje vecka så behöver du inte göra annat arbete om du inte vill och tre pojkar tar sin tid även om ni är två om ansvaret.
Intressant att se hur det blir och hur du tycker sen.
Lycka till med allt!
Hej Clara! Jag har följt dig i många år och jag älskar din blogg… Jag förstår din ståndpunkt, men härifrån där jag bor, i Spanien, kan jag inte njuta av många av dina saker, som dina böcker, som jag gärna skulle vilja köpa och samtidigt kunna ta del av de rabatterna. Jag vet att vi är många här, men jag skickar dig och din familj allt gott.
Har känt på mig att det var på väg, helt rätt!! Med tanke på hur mycket tid och energi du lägger ned på bloggen är det klart att du ska ha betalt, om inte från annonser så från oss.
Har läst länge och kommer fortsätta, prenumererar bums!
Förstår självklart att du behöver ha en inkomst. Och jag tycker om att läsa din blogg, verkligen. Och kanske knäppt, men är inte beredd att betala.
Tänker också att det är kul om man kan sitta hemma och berätta om sitt liv med mera, men att det inte är självklart nåt som ger en inkomst. Att det inte är självklart att man kan ta betalt för att berätta om sitt liv helt enkelt. De flesta av oss behöver väl med lust eller mindre lust ta sig till ett jobb, bidra och leverera, inte bara alltid på sina egna premisser.
Självklart bidrar du och levererar, men tänker att en blogg som inkomst är väl en jäkla lyx;)
Nähä du Ina – jag kan då rakt inte se det som en lyx att ständigt plåta o skriva o fixa o greja med bloggreportage. Jag hade aldrig känt mej riktigt ledig, det är jag rätt säker på. Jag ser en större lyx i att ha ett arbete att knalla iväg till o som är avgränsat i tid o rum.
Sedan är vi olika så klart.
Men Clara har ju lyckats på ett sätt som många andra inte skulle ha gjort. Tror du att hon studsar upp varje morgon o med iver tar tag i sitt jobb?
Tänk ett varv till. Ett jobb är alltid ett jobb.
Min man är professionell musiker – får ofta höra ”tänk att få ha sin hobby som arbete!”
Suck.
Lyxigt att kunna jobba hemma när det behövs. Att kunna välja arbetstid. Att kunna vara sin egen chef. Att välja och styra. Att under barntiden vara flexibel. Det anser jag vara lyxigt, men det ligger väl i betraktarens ögon. Inte sjävklart att bloggare ska klara sig på en blogg. Min ståndpunkt.
Håller med dig!
Precis som du skriver så bidrar och levererar ju Clara. Man kan kanske värdera vilka olika yrken som ”bidrar” mest, där typ sjukvårdspersonal, lärare, räddningstjänsten osv är helt ovärderliga för samhället, medan vi skulle överleva utan vissa yrken. Men vilket fattigt och tråkigt själsligt och intellektuellt liv vi skulle ha om vi inte hade yrken som bidrar på andra sätt än våra helt livsnödvändiga yrken. Tänk om ingen kunde jobba som skådespelerska, musiker, författare, fotograf mm. Vilken tråkig värld! Det skulle säkert finnas viss konst ändå, men jag har svårt att tro att det skulle vara i den utsträckning och till den kvalité som vi har idag. Utifrån hur mycket pengar nöjesbranchen och kulturbranchen drar in så kan vi väl konstatera att det är yrken vi uppskattar att de finns.
Håller helt och hållet med om att det är lyx att tro att nån skulle vilja betala för att tex jag skulle sitta hemma och berätta om mitt liv. Men det är ju för att jag inte alls behärskar yrket. Bloggar med halvtradigt innehåll och tråkiga bilder dör ju därför ut (eller blir ett hobbyprojekt med glesa uppdateringar, typ som amatörteater som är en hobby snarare än ett yrke. Och ja, amatörteater kan såklart vara kul och bra, men sällan som professionell teater). Att kalla denna blogg med sina högkvalitativa bilder, genomarbetade texter och genomtänkta resonemang, och som dessutom har större bredd än de flesta tidningsmagasin, för ”att sitta hemma och skriva om sitt liv” känns också nedvärderande tycker jag. Full respekt för att alla inte har råd, eller lust, eller är målgrupp för just denna blogg. Men man bör ändå inte nedvärdera varken yrket eller kompetensen för det tycker jag.
Jag blev otroligt provocerad av Inas kommentar, men visste inte hur jag skulle besvara den. Du gjorde det så bra, Disa 👍
Bra skrivet, Disa!
Hej,
Jag betalar gärna, men som vanligt när man betalar för något vill man veta lite om innehållet man betalar för. Kommer blogga ändra inriktning? Mode, recept o liknande är något jag mest scrollar förbi. Analyser, personligt, inslag med humor läser jag gärna😊 Hur ter sig framtiden?
Har periodvis haft olika digitala prenumerationer på ”morgontidningen”, men blev så jvla irriterad på att ingen korrläser ngt längre. Och sa upp dessa. Jag kan stå ut med att tryckfelsnisse dyker upp ngn enstaka gång, men inte VARJE dag när jag betalar. Igår så slog jag till än en gång för att få tillgång till lite extra ”sommarläsning” och tänkte att nu har det kanske blivit bättre.. men nej, första artikeln jag öppnade innehöll flera fel! Är ingen språkpolis i övrigt, men blir lite lätt frustrerad när det känns som om allt skrivits i en hast. Och med det sagt, så ska jag säga upp min nya prenumeration och gå över till Clara istället. 😀 För här är innehållet, språk och bild ALLTID en fröjd.
Så bra att du tar betalt!
Heja dig!
Allt gott
Johanna
(Trogen följare från start)
Mycket prisvärt! Jag kommer att avstå något onödigt i månaden och får istället något alldeles underbart och nödvändigt som är värt vartenda öre.
Önskar att det gick att betala på annat sätt än kort då jag aldrig lämnar ut kortuppgifter! Swish vore toppen då skulle jag prenumerera direkt!
Efter att en gång blivit bestulen på nätet så lämnar jag aldrig ut min cvc-kod men jag skulle vilja prenumerera på bloggen. Finns det inget annat sätt att betala på?
Självklart är du värd lön för alla fina texter och underbara bilder.Sett under ett helt år blir det minst ett par böcker och det är väl ingen som förväntar sig att en författare skulle skänka bort sina alster, så du gör helt rätt och jag är tacksam att du fortsätter, själv är jag ett ”stadsbarn” och blir så glad att läsa om livet på landet, som pågår nu.
PS. Har blivit prenumerant fr om nu.
Jättespännande och kul!
Done and dusted! Gleder meg <3
Jag ställde en fråga i morse som jag undrar om den försvann? Jag undrar om alla kommer se ens för- och efternamn när/om man kommenterar eftersom man är inloggad? Eller kan man använda signatur?
Jag fattar om du vill få bort troll, men ganska ofta delar ju människor med sig av personliga saker i kommentarsfältet som jag tänker att man kanske inte vill göra under sitt riktiga namn?
Man väljer ett alias när man reggar sig och det är det som syns r man kommenterar 🤗
Fast det är ju många kommentarer nedan där hela våra namn syns. Trots att vi valt alias. Det stod ”du är nu inloggad som xx, dvs hels mitt vanliga namn, för- och efternamn. Och då var det sen det som syntes när jag kommenterade.
Det ska vara åtgärdat nu 🤗
Jag tänker prenumerera, för du är den enda bloggare jag vet som skriver kul och intressant om vardagen. Så nu kan du skryta med att t.om. hårdrockare prenumerar🙂
Hej från en till hårdrockare! 😁
Hej Agneta🤘🏻
Kan man inte få betala med swish. Mitt kort klarar inte att betala på nätet med.
Jaaaaa, Swish, tack!🌹
Tvivlar inte för en sekund på att engagemanget för Clara att fortsätta ”leverera”, men undrar ändå om du Clara i och med prislapp kommer känna större press att måsta leverera så att säga!? När det är gratis för oss som läser är det, antar jag, inte samma press på dig att klämma fram x-antal inlägg osv. Har du tagit med den aspekten och gjort en slags bedömning för nu som du sedan ska utvärdera?
Jag betalar med glädje! Din blogg är den enda jag läser. Jag är inte ett dugg intresserad av Youtube och TikTok. Använder Instagram väldigt sällan. Har inga streamingtjänster och lånar alla böcker jag vill läsa på biblioteket. Jag köper inga tidningar, dricker inte kaffe eller alkohol. Handlar kläder secondhand. Så helt klart är jag värd att kosta på mig 49:- rent nöje. Fullt rimligt att betala dig för det du ger mig.
Apropå reklam på bloggen så har ju du alltid levererat högsta kvalitet även där. Genomarbetade inlägg med hög trovärdighet och gediget läsvärde. Inte bara ”köp-världens-bästa-grej-som-jag- gör-reklam-för-den-här-veckan-för-nästa-vecka-gör-jag-reklam-för-samma-grej-fast-av-annat-märke”. Eller den klassiska ’sälj-grej-med-tjej”. Nä, hatten av Clara! Det var på tiden att du börjar betalt. Önskar dig all lycka och framgång!
Vilket bra beslut Clara! Jag älskar din blogg och betalar gärna för den🥰
Äntligen! Jag har länge känt att jag -får- mycket mer än jag betalar för, tycker det känns bra att kunna betala för sig så att du kan fortsätta skapa så mycket vardags-värde för mig.
Otroligt tråkigt. Jag förstår anledningen och ja, ditt innehåll är säkert värt det och hade jag haft ekonomin att betala hundratals kronor varje månad för att allt från musik-och streamingtjänster, ljudböcker, poddar och bloggar hade ju det varit kul. Men det här var en väldigt hög summa i mängden av andra summor som ska betalas varje månad. Tråkigt att tappa en blogg jag följt i över 15 år..
Du tappar ju inte bloggen, kommer fortsatt att vara gratisinlägg för dig att läsa + om jag ”känner” Clara rätt kommer dessa ej vara illa pinkade bara för att dom är gratis. Så fortsätt läs dom inlägg som bjuds!
Fast du tappar ju inte bloggen, det finns ju fortfarande ca tre inlägg i veckan du kan läsa gratis.
Äntligen! Super Clara! Jag betalar gladeligen 👏
Kan jag som inte bor i Sverige bli prenumerant? Din blogg är en vitamin-kick!
Jag är prenumerant och jag bor i Finland.
När kommer första premium inlägget?
Ikväll eller imorgon 🤗
Betaler gjerne for å kose meg med din fine blogg. Lykke til med alt
Jag är med. Väl använda pengar. Bra att du vågar ta betalt. Stort lycka till framåt❤️.
Heja dig, du är fantastisk! Självklart prenumererar jag.
Den enda bloggen jag läser, så betalar gärna
Följt dig i många, många år och nu är din blogg den enda jag fortfarande läser mycket tack vare den kvalitét du håller. Följer gärna dig som prenumerant! 🥰
Har ju följt dig sen 2008..??? Så det känns helt rimligt att börja betala nu! 😅
Tack för det du gör!❤️
Helt rätt och rimligt! You go girl!
Blev prenumerant direkt! Älskar din blogg 🤗
Tack snälla 🤗❤️
Tycker mig redan se att ditt kommentarsfält gick från väldigt bra och fint till helt fantastiskt – känns som att det kommer bli en trygg gemenskap liksom! Härligt!
Utan denna blogg är internet rätt fattigt!
Lite sorgligt för min del då inte ekonomin räcker för det, men förstår verkligen att det är den vägen att gå eftersom det är ditt arbete. Får hoppas att det ändå blir trevliga gratisinlägg och inte allt intressant bakom betalvägg 🙂
Tror inte det går att betala med mitt kort. Kommer sakna essa jättemycket och det andra med. 😢
Helt rätt! Vi har ju (tyvärr) vant oss vid att allt på internet ska vara ”gratis”. Det vi inte tänker på är att vi faktiskt betalar med vår data (på plattformar som Facebook och Instagram), tid och uppmärksamhet. Och vi överöses ofta av annonser och pissdåligt innehåll.
Inte allt kan och borde vara ”gratis”, och jag tror vi alla mår bra av mindre innehåll och bättre kvalitet. Det kan du skapa genom det du gör. Så heja dig!
En fråga: får man tillgång till inläggen via RSS när man blir prenumerant?
Slänger iväg frågan igen: Hur blir det med RSS?
Det kommer tyvärr inte funka då rss-flöden är offentliga 😕
Betalar gärna men undrar samma angående möjligheten att läsa via RSS. Följer en hel del bloggar och läser alltid via Feedly pga lat och orkar inte gå in på varje hemsida och kolla om det kommit nya inlägg.
Lyckades inte (”error”) även om jag nu faktiskt tänkte betala för en blogg för första gången. Bra lösning att man kan läsa en del även gratis framför, vore intressant att veta hur du tänker med uppdelning/innehåll av de olika segmenten.
Äntligen! Läser allt du publicerar på bloggen och prenumererar på en kreatör på patreon så jag ska absolut bli prenumerant. Ser fram emot att fortsätta följa dig i (minst) 19 år till.
Tyvärr är min föräldrapenning alldeles för kass för att ha råd just nu (ja, 49kr gör stor skillnad i rådande ekonomi och om man får ut knappt 8 lax i månaden). Men hoppas kunna bli prenumerant om något år när mammaledighet och studier är avklarade. Klart du ska ha betalt för gediget arbete.
Lycka till så länge! Och tack för att vi får 3 inlägg ändå. Det finns stora bloggar som har det som total mängd inlägg per vecka, som mest.
Lycka till, det kommer att gå bra för dig!
Själv avstår jag att bli prenumerant då jag tycker det är ett för högt pris för något som jag bara går in på då och då när jag har tid och lust…
Heja dig Clara! Bloggen blir bara bättre och bättre med åren, uppskattar särskilt dina långa inlägg och de med mycket text. Så påkostat och generöst av dig! Tycker en sån här prenumerationslösning låter jättebra och prisvärd. Som nån annan nämnde, istället för att köpa veckotidningar som man gjorde förr (saknar det!)
Hurra & grattis! Har länge väntat på, och sett fram emot detta; SJÄLVKLART blir jag prenumerant & Premium-medlem! Jag unnar mig inga magasin ö h t, och din blogg är den enda jag läser!
Lycka till med den här stora satsningen!
Kramar i mängder!
Självklart ska du ta betalt!
Så mycket skit som vi överöses av på nätet är det verkligen värt att betala för kvalitet och äkthet.
Blev direkt prenumerant, vill självklart hänga med!
what a pity, I live in the Netherlands, bought your winterbook (in swedish, what I am still hoping to learn) and follow your life every day and now it is going to stop for me!
I’ll miss it and I wish you and your family the best!
Barbera
Det är en lyx att kunna jobba så, du gar helt rätt. Min förtvivlade andliga dotter i Filippinerna drömmer om ett sådant liv i sin råttinvaderade termitangripna mögliga lägenhet där hon tar hand om sim mycket dementa mamma. Jobbet hon hade tvingade henne till pendling 3 tummar om dagen rakt genom storstaden Cebu och hon fick ofta jobba natt med kunder i USA. Covidnedstängningen var ett paradis för henne. Hon söker desperat efter jobb att göra hemifrån men seriösa företag tvingar folk tillbaka till kontoren. Eftersom hon nu söker jobb som tillåter att man jobbar hemifrån uppsöks hon av diverse bedragare. En lurade av henne alla hennes besparingar. Hon är inte ensam om denna hopplösa sits. Du har rätt Ina.
Absolut rimligt. Som bonus kanske du slipper de värsta trollen också? 😊
Det är min främsta förhoppning, och vill de trolla får de i alla fall ge mig betalt innan 😅✌️
Men vilka troll avses? Upplever inte att det trollas så mycket i kommentarsfältet. Menar du dem som inte tycker likadant som du? Är de troll? I så fall blir det ju omöjligt att komma med ett annat perspektiv på saker och ting. Vilken är tanken med ett kommentarsfält då? Alla hyllar Clara som sektmedlemmar hyllar sin äldste? Så kan ni väl inte mena, tänker jag. Men jag förstår inte vilka trollen är.
Jag tycker inte alls som du Clara i många saker. När det gäller annat är vi mer lika. Jag är lika orädd som du kring att säga vad jag tycker. Är jag ett troll då?
Jag uppskattar din blogg ffa p g a jättefina bilder, du är en duktig fotograf och ditt generösa sätt att berätta om din familj. Jag hade gärna betalat 49 kr men jag vill gärna veta om jag anses vara ett troll innan jag bestämmer mig. Jag vill ju kommentera när det känns som att jag har något viktigt att säga utan att bli bortviftad som troll.
Förstår du hur jag menar?
De troll som tex skriver ”jävla penningkåta hora. Fyfan vad du är vidrig” när jag berättar om min betalvägg. Eller att jag har världens fulaste barn och man aldrig bord avlat på mig. Tex den sortens troll är jag oerhört glad att slippa ifrån som läsare av min blogg.
Du har ingen aning om hur vidriga kommentarer jag får. För jag godkänner dem helt enkelt inte.
Helt oacceptabelt att någon ska behöva stå ut med sånt! Så ledsamt. Då förstår jag och hoppas verkligen att du slipper dylikt i fortsättningen, Clara!
Jag funderade också på det, men tror du att det istället blir värre i den öppna bloggen? Eller att trollen knatar vidare till någon annan när de inte kommer åt att trolla på det ”smaskigaste”?
Haaha, bästa svaret. Absolut att trollen ska betala.
Klart du ska ta betalt! Ett enkelt val att betala 600 kr år för något som täcker mina behov av vad som förr (jepp, jag är gammal och 55+) fanns i vecko/månadstidningar. Där det bara är reklam numera och omöjligt att få denna bredd och kvalitet på innehållet utan arton prenumerationer. Varför ska kvinnor alltid behöva ”sälja sig” på ett eller annat sätt med reklam?! Nä, finns det alternativ så betalar jag gärna till upphovspersonen direkt och inte indirekt via ett el-, smink eller matföretag. Go girl! ❤️
Tycker det är märkligt att bloggen inte generera mer betalt av annonsmodeller och annat, förstår att du vill ha intäkt på den kanal du lägger mest tid på. Kommer själv tyvärr inte bli prenumerant, men tycker per princip du gör helt rätt som försöker skapa en ersättningsmodell även om jag personligen inte är målgruppen för den.
Jag måste säga att jag tycker detta var en väldigt hög summa. 49 kr för att läsa en blogg när jag läser många bloggar regelbundet. 19kr hade varit mer rimligt för mig att betala för en enskild. Om 100 000 läsare (vilket väl är en minoritet av alla dina läsare) betalar detta så ger det en intäkt på fem miljoner i månaden!
Till skillnad från vissa poddformat betalar man väl exempelvis 29kr för att få tillgång till en hel plattform.
Med all respekt för din privata ekonomi – men det kan inte anses som Claras ansvar att anpassa kostnaden för att vi som läser ska ha råd med andras bloggar också?!
Jag menar, jag kan ju inte gå in i en bokhandel och begära ett lägre pris för att jag vill läsa fler böcker än en? Eller i en klädaffär för att jag vill köpa flera plagg än ett?
Vi får var och en prioritera vad vi lägger pengarna på, det är ingen rättighet att läsa vare sig tidningar, böcker eller bloggar!
Kan också tycka att det är en hög kostnad för en enda blogg, även fast den är jättefin.
Jag tycker det är prisvärt. Ingen annan svensk blogg håller så hög kvalitet på text, foto och innehåll som Claras (vad jag vet). Att betala 49kr för ca 40 inlägg tycker jag inte är dyrt.
Plus en på den! All administration som ska drivas med medlemskap osv kan knappt täckas av 19 kr/månad. Folk har inga problem att köpa en loka för 30 kr på en mack men 50 kr för kvalitetsläsning är tydligen ett problem 💁♀️
Tack för de fina orden 🤗
Vi tar 39kr i månaden för två poddavsnitt och det har gått hur bra som helst, Sara Bäckmo tar 89kr för sin blogg och ett vanligt magasin kostar kring hundralappen. Så jag skulle säga att jag är väldigt prisvärd 😊 men det beror ju såklart på hur mycket man läser och uppskattar bloggen
Det är säkert prisvärt, din blogg är ju bra. Men att man inte kommer att prenumerera beror nog inte alltid på att man är mindre intresserad eller gillar bloggen mindre, utan på att man helt enkelt inte har råd.
Det har jag full förståelse för 🤗 jag gör ju detta för att jag själv inte har råd! Råd att lägga så mycket tid på något som inte genererar tillräckliga intäkter
Det förstår jag. Lycka till!
Tecknat prenumeration. Särskilt advent/julen skulle mista lite av sin glädje utan dina bilder/texter 😅
Du resonerar så klokt, Clara! Tycker det är frimodigt uppfriskande att någon vågar påtala elefanten i rummet, inte minst i vår kultur där det är vanligt att man – undertecknad inkluderad – inte sätter värde på eller ens inser värdet av saker och ting; ingenting är gratis. Allting kostar någonting, för någon i något led. I detta fall kostar bloggen dig arbetstid, engagemang, tekniska funktioner osv – mao självklart att det värdet också ska återspeglas i den som nyttjar och vill ta del av det du ger och gör. Inget magasin är ju gratis, oavsett form!
Med det sagt är det fint att du och fler med dig vågar styra konsumtions-kosan åt rätt håll i en annars skruvad ska-ha-värld. Vi kan inte både äta kakan och ha den kvar – och vi kan faktiskt inte tro att saker och ting är rakt upp och ned gratis utan att det kostar någon i något led. Då är den en gåva, och det är en annan sak.
Så fint att du har hittat en medelväg av att generöst dela några inlägg utan betalvägg – resten bakom. Och mest: fint att det får lov att finnas ett faktiskt värde på det vi tycker om.
Det är en ynnest att följa glimtar från ditt liv och däri trådar av äventyr – och det vore för mig lite som att släcka lampan att promt sluta. Ser fram emot att följa dig även fortsatt. Kramen! <3
Bra skrivet!
Bra resonerat!
Det är fullt rimligt att ta betalt för arbetet du gör. Och ett fantastiskt sätt att ta grepp om din och familjens nya tillvaro.
Blir prenumerant bums!
Tycker du gör helt rätt! Och hoppas och tror att vi går mer mot att folk kan tänka sig att betala för saker de vill läsa igen. Enda anledningen till att jag inte kommer att prenumerera är att det blir för spretigt för mig med massa olika prenumerationer, och jag gillar att blanda innehåll den relativt korta tiden som jag försöker lägga på att läsa på mobil eller dator under min fritid. Ibland läser jag här, ibland på Elle, men mest läser jag olika intervjuer och reportage i dagstidningar och magasin, om olika människor och olika platser. Så jag kommer tillbaka och betalar när du har ännu fler norrlandsbloggare på din fina plattform 😉 Lycka till, tror dock inte du behöver det, att det kommer gå skitbra! Och tack för många härliga inlägg genom åren. Kommer med största sannolikhet att köpa din kakbok snart, den ser fantastisk ut.
Din blogg är en av få saker jag inte räknar till min osunda skärmtid och det är nog just för att det inte är reklam, algoritmer och innehåll som triggar belöningssystem, utan endast trevlig och inspirerande läsning som snarare gör att jag inte vill konsumera nytt. Jag ska absolut börja prenumerera, men inväntar en vettigare tid på dygnet 🙂
Such a thoughtful and uplifting message. Keep shining bright!
Jag antar att betalningen blir på autogiro och dras samma dag man registrerar sig? Rent datummässigt hade det isf varit bättre att lansera premium en vecka senare, så lönedatumen hinner passera, eftersom summan kommer dras precis före lön varje månad. Så jag får nöja mig med gratisinläggen närmsta veckan så prenumerationen kan dras efter lön när jag sen startar den. (Retar mig att tex Spotify dras mitt i månaden pga när jag registrerat mig).
Det här undrar jag också.
Om det är som Storytel så är det en 30-dagars prenumeration vilket innebär att datumet kommer flyttas, där har jag nån gång haft problemet att den velat dra dagen innan lön och att det inte funnits pengar på kontot då.
Näääääj!! 💔💔💔 Bra för dig tråkigt för mig. Jag ska lägga mina 600:- att göra något med mitt liv istället för att läsa om ditt.. med det sagt – ÄLSKAT ATT LÄSA DIN BLOGG! men kommer nog bara bli irriterad över att bara kunna läsa gratisinläggen så därför är det nog bäst att jag i fortsättningen avstår helt 🥲
Att läsa din blogg innan lampan släcks på kvällen är ett måste!
Du är så klok och modig. Det är helt enkelt en glädje att läsa det du skriver. Och förstås att se alla fina bilder på lite av varje. Älskar tex när ni är i stugan. Där så vackert och gemytligt. Tack för att du delar med dig.
Tack för att du läser =)
Ska självklart bli prenumerant!
Vilket härligt kommentarsfält det var här som vanligt också. Bara snälla hejarop och pepp, även från de som inte kommer att betala för premium. Och modigt beslut, som så många andra redan skrivit! 🙂
så glad jag blir =)
Jag förstår dig så väl! Väldigt skönt att slippa annonsörer, och att helt fritt kunna kontrollera sitt flöde och vilka kanaler man trivs på. Dessutom håller du en kvalitet som är exceptionellt hög. Och jag kan föreställa mig att kvaliteten kommer bli, om möjligt, ännu bättre med mer frihet, och dessutom ett community med en fast trogen läsarskara som känner dig.
Tycker ditt beslut är helt rätt.
När det är sagt, är jag lite osäker på om jag själv kommer signa upp. Detta av den enkla anledning att jag vill minska min skärmtid. Har tidigare erfarenhet av att få dåligt samvete om jag betalar för något jag inte använder tillräckligt mycket.
Har jag ljudboksapp blir jag stressad om jag ”bara” hör en bok i månaden, på samma sätt känner jag att jag ”måste” höra alla podcastepisoder jag betalar för, när jag prenumererade på SvD fick jag dåligt samvete om jag inte var inne och läste nyheterna tillräckligt djupgående och ofta. Allt det här går emot vad jag egentligen vill spendera mitt liv på – så analogt som möjligt. Därför är jag kluven, ska fundera. Men oavsett förstår jag verkligen varför du går den vägen!
Känner samma! Jag har läst Claras blogg i många år – av och till- och förstår såklart att hon vill utvecklas och kunna dra in pengar på en blogg som hon lägger ner mycket tid och engagemang på. Jag har aldrig haft något emot reklaminlägg eller reklam på sidan av just den anledningen. Men att prenumera på en blogg känns som typ ett jobb 😅 Då måste jag gå in och läsa, och jag har redan dåligt samvete över alla DN-artiklar jag inte hinner läsa… Kommer hålla mig till att följa på insta, och kika in här någon gång ibland för att läsa det som är öppet och såklart bläddra i hennes fina almanacka. Det känns som lagom ribba för mig just nu!
Nu ser jag dock att mitt alias jag valde inte visas,i min kommentar nedan, utan mitt för och efternamn – och det vill jag helst inte.
När jag klickar på redigera profil kommer jag bara till detta inlägget, och i inställningar för min prenumeration saknas alternativet för alias.
Är det bara tillfälligt tekniskt strul?
(Testade att logga ut och in innan denna kommentar, kanske löste det problemet?)
Det är en tillfällig teknisk bugg. Tack för att du påtalade det =) ska ordnas! Tog bort ditt efternamn nu från kommentaren – tills vi kommit till rätta med problemet
Jag betalar gärna 49 kr i månaden för att ta del av dina kloka tankar. Kan inte tänka mig att vara utan din blogg.
Just nu när jag precis går på semester vill jag inte bli prenumerant, men om jag blir det i höst är det då bara inlägget från det datum jag betalar som jag kan se eller funkar det retroaktivt?
Det funka retroaktivt
Detta blir bra Clara! Heja dig 🤗
Vilket bra, och modigt initiativ!
Blev självfallet prenumerant, då jag läst din blogg i väldigt många år och verkligen uppskattar ditt innehåll. Till skillnad mot andra bloggare i vårt åldersspann (+-40-ish) tycker jag att du alltid levererar fina inlägg.
Uppskattar också möjligheten att ha ett eget alias i kommentarsfältet, då mycket av behållningen ligger i att läsa folks kommentarer samt dina svar.
Önskar dig en fortsatt fin stugvistelse!
Bra och smart, har länge tänkt att jag gärna betalar för din blogg! Sen kan jag inte låta bli att få en liiite dålig känsla av att detta kom två dagar efter nyheten om skilsmässan. Det kändes typ lite ”beräknande” i brist på bättre ord och då kände jag mig plötsligt lite…dumförklarad? MEN tycker som sagt premium är bra och ska signa upp!
Tänkte också på att detta kommer strax efter beskedet om skilsmässan. Men jag tänkte snarare att det ju är självklart att en ensamstående förälder måste se om sin ekonomi! Ett beslut helt i linje med hur jag tänker att Clara bidrar till att visa att kvinnor kan! Både i yrkesliv och som ansvarstagande förälder. Kram och lycka till med allt Clara! Ska absolut testa prenumerationen.❤️
Precis! Det är ju en fas i livet där man inte kan vara hur generös som helst med sin tid, utan behöver balansera mot att ha en ekonomi så man kan försörja sin familj
Tycker detta ska bli väldigt spännande och hoppas att det ska fungera bra. Kommer att prenumerera. En del av behållningen för mig med att själv ha en bättre ekonomi nu än förr om åren är just att få känna att jag kan få stötta sådant jag vill ska finnas. Typ friare skapande utan att vara beroende av reklamktörer, betala för vederhäftiga nyheter eller köp böcker eller stötta kreatörer jag tycker gör något intressant. Så blir prenumerant så fort jag inte är på resande fot (lite gammaldags på det sättet, vill helst sitta typ stadigt vid datorn när jag bestämmer mig för att betala för något, trots att det knappast förvandlas till en ugandabrevsscam bara för att jag gör det från telefonen) och hoppas den här satsningen ska gå bra!
Ni har alla HELT rätt! Jag tar tillbaka min kommentar. Borde hållit på tangenterna och låtit känslan passera, skyller på att jag är en känslomässigt engagerad läsare 🙂 Och som sagt: Tycker premium är helt rätt och hejar på Clara i det beslutet!
Tack och 🤗❤️ till dig!
Det vore väl fullt rimligt OM Clara tog beslut om Premium i samband med skilsmässan. Klokt drag för att trygga upp ekonomin och skydda delar av innehållet i bloggen, som båda troligtvis kommer påverkas av skilsmässan. Skulle man kunna tänka.
Men herregösses så osympatisk och klumpig kommentar
Jag ska verkligen se till att tajma min skilsmässa lite bättre nästa gång
😅 Fina Clara! Varm kram från en som också gått igenom en separation efter ett halv liv tillsammans 🤗
Blir SJÄLVKLART prenumerant omgående! Så jädrans bra initiativ – har så många gånger tänkt att du förtjänar att ta betalt
för det hästjobb du lägger ner på den här bloggen ❤️ Du är verkligen en inspiration, stort lycka till!
Haha 😅
Underbart svar. Livet är livat 🩷🩷🩷
Hurra! Ju mer man inser att man antingen betalar med sin data, sina pengar eller någon annans obetalda arbetstid, desto mer vill jag välja att betala med pengar. Ser fram emot Clara premium!
👏Bra sagt!
Mycket bättre alternativ än vad t ex Ebba von Sydow gör som bloggar en gång per år och fyller sina kanaler enbart med reklam, är så trött på det.
Undrar dock om du kan erbjuda paketpris för podden och bloggen? Det skulle jag älska!
Det önskar jag med, paketpris alltså! Då hade jag troligtvis äntligen tagit klivet till att betala för podden också!
Jag önskar att det gick men det är tyvärr inte möjligt då podden ligger på en separat plattform 😕
Bra idé!
Självklart ska du göra på detta vis. Köper inte veckotidningar som någon jämförde med så då unnar jag mig din blogg och podden. Förstår såklart att vissa inte kan unna sig det men då bjuder du ju på en del gratis både här och er poddradio.
Jag vill då inte vara utan dina trevliga, inspirerande och tänkvärda inlägg! Har registerat mig och undrar om det kommer gå att läsa premium-inläggen i en sån rss-feed-app?
Helt rätt Clara tänkt, jag betalar gärna för högklassisk content. Heja dig!
Betyder det att din blogg blir reklamfri?
Inga reklaminlägg kommer ligga bakom betalväggen. De inläggen är helt reklamfria. Däremot kommer reklaminlägg att ligga i gratisflödet. Och de inläggen kommer alla att kunna läsa.
Men hur kommer det funka? Blir det inloggning eller? Med typ lösenord eller liknande.
Exakt. Du är inloggad på min sajt, precis som om du har DN där du både kan läsa öppna och låsta artiklar.
Bra att du gör detta. Det är ett självklart steg, och jag har precis gått med i Clara Premium.
Jag inspireras (och är avundsjuk på) ditt sätt att hela tiden utvecklas och ta nästa steg. Fast det förmodligen går ihop med en del beslutsångest och funderingar som vi inte får se så mycket av.
Lycka till med allt det nya vill jag säga. Och tack för att jag får hänga med.
Kram!
Äntligen! Har längtat efter den här utvecklingen och är nu självklart prenumerant 😊. 49 kr i månaden är ju ingenting med tanke på all matnyttig, intressant och inspirerande läsning jag får. Heja dig!
Förståeligt beslut men känns trist. Antar att det är ända lösningen om man inte ska hamna bakom en flod av reklam som alla bloggar på Elle om man inte vill byta plattform.
Jag förstår o tycker att det är helt ok med att du får betalt för ditt jobb. Tyvärr lever jag på existensminimum och kan inte betala för tillfället. Så jag tackar för att jag får läsa litegrann iallafall.
Älskar din blogg men kan bara betala med pappersfaktura, inte digitalt. Kan jag betala med pappersfaktura ett år i förskott? Eller sedlar i ett kuvert, tycker summan är mycket rimlig tycker jag. Tillägger att jag är 70 år och har inga sociala medier förutom din blogg.
Maila mig Ann-Christin på underbaraclara@gmail.com så ska jag hjälpa dig =)
❤️
Det är sånna här inlägg från Ann-Christin 70 år och ditt fina svar till henne som gör att jag älskar din blogg och ditt kommentarsfält 😍
Kommer bli prenumerant, självklart ska du ha betalt för ditt fina jobb som ligger bakom bloggen!
Ett klokt och självklart beslut att du vill ha lön för allt jobb du lägger ner.
Jag kommer inte bli betalande det tillåter inte min ekonomi men önskar dig lycka till med bloggen och livet.
Fortsätter titta in då och då och spana efter gratisinlägg.
Selvsagt!!
Bloggen og refleksjonene dine har vært kjempeviktige for meg i mange år. Og boka til Erica og deg fikk meg til å forstå at det var andre som hadde det som meg, og den var det som ga meg troen på at jeg en dag skulle bli frisk (og det ble jeg!)
Takk for at nordmenn også kan henge på!
Självklart är min första tanke, men lite beroende på, kommer du då att minska flödet på Instagram? Jag hoppas nämligen det, jag stör mig på när du ibland (rätt sällan ändå) länkar till Instagram, jag har inte Instagram eller Facebook, Tikok eller liknande och kommer inte heller att öppna upp såna konton så länge inte heller Herren Jesus Kristus själv är aktiv där. Jag läser egentligen inga andra bloggar regelbundet än din, har inte heller några betaltidningar eller tv kanaler över huvudtaget. Prenumerera nuförtiden nog på er podd.
Så klokt av dig!
Så rätt väg att gå! Nu blev jag glad.
Jag (och säkert fler med mig) föreslog i din läsarundersökning att du borde börja ta betalt, pga så oerhört hög kvalitet på det innehåll och de texter och bilder du levererar. Det borde inte vara gratis, även om vi läsare har vant oss vid det under många år så är det tid att vänja om. Det ligger verkligen i tiden att samla sina läsare och våga ta mer betalt för bra innehåll. Det blir spännande att se vad som mer är på gång! Signar upp så fort det går och hoppas att många fler tänker på samma sätt.
Hej, klokt beslut! Kommer bli prenumerant när de tekniska problemen är lösta 👍 kommer det vara öppet fortsatta fram till tekniken är löst?
Med den kvalitet du har på såväl text som bilder så känns det självklart att du tar betalt.
Själv kommer jag att hålla mej till gratisinläggen för det är vad ekonomin tillåter.
Låter toppen om man kan kika in här ibland i alla fall.
Lycka till med framtid projekt!
Klokt beslut!
Absolut rimligt pris och en genomtänkt och bra lösning! Klart jag blir prenumerant!
Hej, jag bor i Finland. Kan jag bli prenumerant ?
Jadå =)
Tack och lov då, annars blir det att flytta ca 100km västerut 😅
Ja 49:- är ju mindre än vad en veckotidning kostar om jag inte har helt fel och där är halva tidningen fylld av ointressant reklam
Rätt beslut
Bra tänkt! 👍🏻👏🏻
Ja 49:- är ju mindre kostnad än en veckotidning, där halva tidningen är ointressant reklam
Bra pris och helt rätt tänkt av dig!! 👍🏻
Jag kan förstå, och respekterar, ditt resonemang. Själv kommer jag inte att fortsätta läsa. Det blir för mycket pengar i slutänden för mig och jag har länge tänkt att om de bloggar jag följer börjar kosta så kommer jag sluta följa. Jag vill egentligen inte hänga på nätet så mycket som jag ändå gör. Jag tycker din blogg är toppen, du gör ett superfint jobb! Jag tycker du skriver trevligt, särskilt när det handlar om hur det är att vara människa, kvinna, mamma. Modebilder och skönhetsinlägg samt recept intresserar inte mig alls.
Jag vill önska lycka till med allt nytt spännande i livet och tacka för många intressanta blogginlägg!
Det kommer ju fortfarande finnas gratisinlägg på bloggen. Så du behöver inte direkt ta farväl 😅 ❤️
När börjar betalväggen gälla?
Från och med idag 🤗 bara nya inlägg men inte de gamla. De kommer vara öppna och gratis som tidigare
Vad spännande med nya förändringar! Och självklart ska du ta betalt för allt jobb, din blogg är det bästa ”magasinet” jag kan tänka mig. Transparent, modigt, klokt, inspirerande, djupt, ytligt, viktigt, roligt och vackert i en salig blandning! Kommer vara trogen läsare i all evighet ❤️
Hej, bor i Finland, kan jag också bli prenumerant.
Har väntat på att kunna betala. Började abonnera på podden för att bidra med något, men är inte så väldigt intresserad i den. Nu byter jag till Clara premium. 😘
Din blogg är min paus och inspiration i vardagen.
Tänk Clara att det började med att skriva dagbok i flickrummet och nu är du här flera år senare. Ge dig själv en klapp på axeln.
Jag älskar din blogg och 49kr/mån är ju ingenting för allt jag får i form av glädje, tips och hopp om livet som du fullkomligen öser ut dagarna i ända! Jag skulle vara prenumerant för betydligt högre summa också, utan tvekan!! Kämpa på!
Hvordan kan jeg som norsk melde meg på?
Det ska funka med ditt betalkort bara =)
Modigt och helt rätt. Som en läsare som tittar in här flera gånger per dag är det självklart att jag blir prenumerant. Ser fram emot att fortsätta läsa din blogg lång tid framöver och delta i communityt. Tack för världens bästa blogg och tack för att du är du. Kram ❤️
Jag tycker att det låter sunt att ta betalt för det jobb du gör. Som du skriver, hade det varit en man som drev bloggen hade det nog setts som självklart att han ska ha en inkomst av det om det inte är en renodlad hobby. Varför ska du jobba gratis liksom?
Jag betalar gärna en slant för att fortsätta hänga med dig!
Ååh vad spännande! Jag har länge tänkt att ”allt detta goa kan inte vara gratis” så för mig känns det sjukt rimligt att betala en slant för att få läsa din fina blogg! En fundering dock: när alla uppgifter ska fyllas i för att bli prenumerant är fältet ”State/province” markerat som obligatoriskt att fylla i, hur ska man göra där? Har ju bara land, stad och postnummer haha
Vi ska försöka ta bort den onödiga punkten – men tills dess skriv bara länet du bor i. Tex Västerbotten eller Västra Götaland 🤗
Vad gör man om bor i utlandet? Funkar det att prenumerera då?
Mvh,
Anna.