Snart har det gått en månad sedan jag införde en betalvägg för 70 procent av bloggens innehåll. När jag bloggade om det första gången var jag faktiskt förvånad över hur många positiva kommentarer det fick. För jag räknade ju med att de flesta inte skulle bli glada över att behöva betala för något de konsumerat gratis i 20 års tid. Samtidigt har jag ju också världens finaste läsarskara och det visar sig gång efter annan. Experimentet har gått över förväntan! Jag hade gjort en beräkning på antalet prenumeranter jag behövde få inom ett år, för att det skulle betraktas som ekonomiskt lyckat. Det antalet uppnådde jag inom två veckor och sedan dess har antalet prenumeranter dubblerats och fortsätter att växa. Samtidigt som den generella trafiken på bloggen inte har gått ner under den här tiden.

Bloggaren och influencermarketing-proffset Sara Rönne skrev om min betalvägg och att ha sitt eget ekosystem som kreatör:

”Affären behöver inte ligga i att skapa något som inte finns. Utan i att skapa något som är lite härligare, eller lite bekvämare, till exempel. Eller: bara för att en blogg är gratis innebär inte att en annan ska vara det.Vi är inne i en väldigt spännande fas. En uppluckring av det vi trott, sett till den digitala världen och SoMe, och en ny formation av allt möjligt och framförallt: härligt frigörande. Och ska du tjäna pengar på det du gör, utan att behöva lägga till massa andra saker, så bör du tänka till och forma en strategi för ditt ekosystem”

Och norska bloggaren Glitter och Grönska skrev även hon om min betalvägg som ett ”viktigt skifte i influencervärlden”

”Detta markerar ett tydligt skifte i influencervärlden. Istället för att jaga flest möjliga visningar och samarbeta med ett ökande antal kommersiella aktörer väljer hon att bygga en hållbar inkomst direkt från de som faktiskt uppskattar hennes innehåll. När en profil som Underbara Clara, med så många års erfarenhet och stor trovärdighet, tar ledningen och visar att kvalitet och djup kan vara värt att betala för, skickar det en stark signal till resten av branschen.”

Att införa betalvägg här på bloggen var ingenting jag kom på i stunden. Jag har ju gått i tankarna en längre tid – egentligen ända sedan jag märkte hur bra det funkade för vår podd Wollin & Clara. Och än mer när jag märkte hur bra det fick mig att må när jag faktiskt fick betalt för hantverket podd – istället för ett reklaminlägg inuti en podd. Det gjorde något med självrespekten.

Ändå har det varit läskigt. Ska jag våga göra samma sak med bloggen? Typ ingen annan bloggare gör det och läsarna kommer bli så besvikna och sura. Men om alternativet är att flytta till en sajt som är fullproppad med bannerreklam och där jag dessutom inte kan exponera hela mitt fina arkiv ordentligt? Då vet jag vad jag väljer!

Män så sjukt duktiga på att ta betalt för vad de gör. Alla stora svenska patreonpoddar består av män som tjänar deg på sitt innehåll och deras manliga läsare pröjsar. Flera av dem tjänar hundratusentals kronor per månad. Män är beredda att betala för sin kulturkonsumtion på ett sätt som kvinnor inte är. Och kvinnliga kreatörer förväntas fortfarande harva på och vara beroende av annonsörer för att gå runt. Samtidigt som de ska skämmas för sagda annonsörer och absolut inte får ha för många.

Nu har jag ju bara haft betalväggen i några veckor, men jag är golvad av responsen. Jag känner en nytändning inför bloggandet och som en bonus är det en otroligt fin stämning i kommentarsfälten i premium-inläggen. Alla har en extra nivå av bjussighet och vänlighet som gör mig rörd. Även premiumläsarna har påpekat att de uppskattar detta.

Det har varit lite barnsjukdomar med premium-versionen av bloggen. Ingenting oväntat eller konstigt utan en effekt av att det blev så enormt många prenumeranter på kort tid. Dessutom har vi haft en bugg med supportmailen, så ärenden har studsat. Nu är det i alla fall ordnat så att mailen kommer fram som de ska. Så har du problem med sajten – skriv INTE till mig i första hand! För jag kan ingenting om det tekniska och utan måste själv kontakta supporten med ditt ärende. Kika först in på min supportsida – och hittar du fortfarande inte svar på din fråga så maila på supportmailen – Josef och Charlotte är snabba på att svara där! Några har önskat få betala ett helt år på ett bräde, eller via swish. Maila direkt till supporten support@underbaraclaras.se så kan det mesta gå att lösa, även om det blir lite mer krångel och handpåläggning.