Är tillbaka från Lappis nu. För er som inte känner till Lappis kan jag berätta att det är en kristen konferens som ordnas varje sommar i Husbondliden i Lappland. Jag och mina vänner drog dit över ungdomshelgen. Vilken pånyttfödelse. Lyssna på fantastiska predikningar och seminarium och ligga vaken på nätterna och diskutera teologi. Lappis håller på hela veckan och ni som bor i närheten, med aldrig varit där borde verkligen pallra er dit för att kika. Det är en upplevelse. Igår klockan tolv på natten stod solen fortfarande på himlen. Mitt ute i skogen, i ett gigantiskt tält lovsjöng hundratals människor tillsammans. Det var häftigt.











6 svar
Tipset e att dra till frizon, skitmysigt och bra kvällsmöten.
Du ska inte till frizon då? sjukt kul och bra källsmöten
Jag tror att jag var på Lappis som liten 🙂 Det snurrar i alla fall en låt i mitt huvud just nu: ”Här kommer Lappisgänget, tjolahopptjolahejtjolahoppsansa..”, så jag tror att det var där jag var..
Förresten så tycker jag att din blogg är underbar. Och att du är en värdefull förebild.
Jamen då löste sig den frågan. Grannflickan berättade om Lappis ”…och då är det ansiktsmålning och så är det som teater där för barn…” Jag förstod inte riktigt vad Lappis var ändå , men det fick jag ju veta nu.
wow. det lät grymt. 🙂 skulle vara kul att vara där och kolla!
Nice! Skulle gärna åka till Lappis någon gång i livet. Skulle vilja åka till Norrland också. =)