Hörni. Nu har jag ju bloggat i två och ett halvt år. Och det är fine and dandy. Men ibland känns det som att jag bloggat igenom de flesta ämnen redan. Jag blir lite hemmablind och trött. Så nu tänkte jag fråga er vad era favoritkategorier på bloggen är? Vad tycker ni är bäst? Varför läser ni? Vad vill ni se mer av? Specifika förslag tack! Några hade efterfrågat bilder från min garderob och det inlägget fixade jag igår. Det var trevligt. Jag tänkte att ni kunde få mer av den varan. Som att blogga lite på uppdrag. Om ni bara klämmer fram några önskningar. Ok?
Spill the beans!











110 svar
Dina tankar. Du vågar tänka om allt mellan himmel och jord. Bilder. Bilder på dig, din hund, ditt hem din man. Recept. Symaskin. Vad som helst bara det är Clara. Det finns bara en underbara Clara.
Jag tycker så mycket om att läsa din blogg, jag blir så inspirerad, mer eftertänksam och ett litet steg till att bli lite gladare!..men en lite sak som hade vart trevlig att få läsa om är kanske din sminkväska, vad du har i den och bilder på dina fina nagellack!..:) men sen så skriver du ju även om ämnen som verkligen inte blir uttjatade, för de tåls att upprepas om och om igen, annars så glömmer man lätt bort sig i köphysteri och vikthets och ickejämställt samhälle! tack för en underbar blogg Clara!!!
Jag skulle vilja läsa om ditt beslut att inte dricka alkohol (om det är så det är, jag har för mig att du skrivit det någon gång?), hur det kommer sig, hur folk reagerat på det och sådant. Jag är sjutton år och har själv bestämt mig för att aldrig dricka, inte ens prova. Det hade varit så skönt att höra från en vuxen som har stått fast vid något sådant.
jag gillar småpysslet och presenttipsen man kan göra själv!
för mig är du som allra bäst när du ”ryter ifrån”
typ när cosmopolitan är en påse skit osv… det är ju förövrigt vädigt häftigt (kanske det häftigaste) att bli omskriven i bang som du blev. så mer sånt!
alla dina bilder är fantastiska. oavsett om det är på dig, på sixten, på skogen eller i huset. det är därför jag läser, för då får jag hälsa på i en annan värld en liten stund, mycket trevligt!
jag tycker mest om när du skriver om inredning och stil! och om mat och kakor och recept 😀
men jag älskar även när du är personlig, men jag förstår att det är lite svårt att vara det när du har så många läsare.
tack för en underbara blogg!
Jag tycker bäst om när du bloggar om stil, visar kläder och smycken och inspirerar till att våga med kläder, färg och mönster! Det var av den anledningen jag tyckte om att läsa din blogg och det är av den anledningen som jag läser om din arkivblogg oftare än jag kollar din nuvarande.
Den härliga blandningen det är nu! Alla dina fina bakverk, klader, bilder, ord, allt! Du skriver så fina texter och allt är så perfekt. Jag njuter.
Jag är kyrkligt aktiv och tycker du är en riktigt schysst kristen förebild. Många väntar sig att det bara är äldre människor som hänger i kyrkan men jag tycker det är bra att du visar att det finns en mångfald! Du är även en grymt bra förebild för unga tjejor som inte är kristna. Fortsätt som du gör :)+ fler recept, jag vill springa till köket och börja baka varje gång det kommer något nytt!
Jag tycker om recepten och alla dina kloka tankar om olika viktiga ämnen. Det är trevligt att kunna kolla in här och känna att man får lite mer livsglädje än vad man hade innan.
Några mer specifika grejer har jag tyvärr inte som jag kan tipsa om.
Jag gillar ju det mesta så jag vill bara ha mer mer mer av allt 🙂 Jag gillar nog allra mest när du ryter till eller funderar över något och det skulle vara kul om du följde upp diskussionerna bland kommentarerna ibland. Mer matrecept för mig som inte är så haj på att baka skulle också vara kul! Fortsätt vara UnderbaraClara helt enkelt, bättre än så kan de knappast bli 🙂
Oj vad många tips du får!
Jag gillar bilder där folk gör saker så jag skulle gärna ser dagens-kläder-bilder i aktion. Några sådana har du haft tex sparkåkat, cykla med Sixten och promenad med Sixten. Mera såna bilder. 🙂
Läste också någon som önskade att du fotade på loppisen där du letar. Kanske är jättesvårt att få snygga bilder på sånt men det är ju just det som förbryllar. Hur hittar du det du gillar i myllret på en rad med galgar?!
Sen är det nog bara du som tycker du skrivit om allt. Det händer ju något hela tiden, utveckling. Du visade ju det en gång när du hade bilder på dina kläder från olika tider.
Jag älskar bilderna av dig i vackra miljöer, när du ryter i från, dina baknings tips, dina pyssel tips. Hm förslag på nya uppslag..det är svårt. kanske.. nej jag kommer inte på nått. Tycker att bloggen är grym nu! 🙂
Jag tycker det är intressant att bara läsa om vad du gör på dagarna 🙂
älskar din blogg! gillar dina recept, bilder på prylar och inredning, kläder, frisyrer. dina egna åsikter. tankar om din tro! tycker det är så inspirerande att läsa om någon som har en sådan stark tro. det skulle jag också vilja ha. du låter så trygg i din tro!
Hej! Jag vill gärna ha mer dagens outfits och läsa om ditt vardagsliv. Tycker du skriver så fint om vad du gör på dagarna, plus att jag älskar dina längre inlägg om allt från religion till feminism. En annan sak är att jag jättegärna skulle vilja ha mer stiltips. Inga ”pekpinnar” men tips på hur man kan göra en tråkig outfit roligare, hur man kan variera jeans och enmönstrat, tex olika fest-outfits eller tips på hur man kan klä sig om man tex vill se seriös ut, ska på arbetsintervju, första skoldagen eller mingel. Ja, du fattar nog. Kram!
mer hemma hos och inredning hos andra, älskar att se andras hem (och såklart även ditt).
mer tips om hur man enkelt kan pyssla och göra egna fina prylar till hemmet, eller sy om något gammalt plagg.
tips om hur man sparar på både pengar och miljö genom att själv pyssla.
ja, sånt gillar vi!
Jag som oxå söker kläder på second H skulle tyck det var kul om du tog med din kamer och fotade dina val innan du hittar något, bar för att se Hur och varför du väljer …. Annars tycker jag att du har en bra blandning för allt så – keep on girl!!!
Kramar i massor !
Jag tycker jätte mycket om din blogg och mina favorit inlägg är recepten, bilder på sixten, bilder från ditt hus och dina loppis fynd.Älskar bilder helt enkelt! Och nu ser jag ju såklart fram emot att ni ska flytta till det nya huset som låter helt fantastiskt.Har inget emot att det blir renoverings blogg. Du har verkligen en otroligt fin känsla för färg och form!
Det bästa med din blogg är att det är så bra blandning av allting, både fina bilder och kloka ord!
Jag skulle jättegärna vilja veta hur du sätter upp frisyren som du hade den här dagen :http://www.folkbladet.nu/?p=131477, den var så himla fin tycker jag!
Vet förresten inte om det var menat som en koppling till Frida Hyvönen i inlägget, men annars tycker jag att ni påminner mycket om varandra.
hej! jag gillar din blogg och jag läser alltid allt. jag fastnar alltid lite extra för dina inlägg med mycket text. det kan va allt från bardoms minnen texter om ditt liv eller dina åsikter helt enkelt. ha det bra! puss
Mer ”Clara ryter ifrån”! Jag tycker bäst om att läsa dina lite mer politiska inlägg där du vädrar dina åsikter. Skriv och kommentera det som händer i världen, nyheter och så. Det tar ju aldrig slut på nyheter! 🙂
Folk har säkert sagt det här men det vore trevligt med någon slags rescension eller liknande av någon film.:) Har en fråga också… Jag har precis köpt textilfärg och T-tröjor men vet inte vad jag ska rita/skriva på dem. Har du några ideer?Det skulle i såna fall verkligen uppskattas!! P.S jag läser din blogg för att den är fylld av starka åsikter, goda resept och härliga klädkombinationer! Det är härligtD.S
Jag tycker om när du skriver dina små pepp eller moraltexter om livet och tron. Någonting som löser upp någon liten vardagsknuta här och där. Superfin blogg du har! Puss
jag älskar ”clara reflekterar och recenserar”. fantastisk kategori. det finns så mycket som jag har börjat fundera över efter att jag läst de inläggen. så mycket som jag aldrig tänkt på som verkligen känns så sjukt bra att var medveten och ha en åsikt om nu.
Jag röstar för mode, mat o fina bilder, ja sånt som du verkar vara så väldans bra på. Ser fram emot fina bilder från det säkert tokfina huset. Fred!
Jag gillar redan bloggen jättemkt, det är bra att det är en blandning av allt. Men om man nu ska önska så skulle jag gärna vilja läsa mer om feminism, mer politik (inte nödvändigtvis partipolitik men t.ex. åsikter om politiska beslut som fattats), mer av det kristna hur det influerar dig i din vardag och sådant.
Jag älskar i princip allt med din blogg! Men feministiska brandtal sitter aldrig fel så gärna (ännu) fler sådana. Plus en Umeåguide i stil med Claras bästa och sämsta.
Jag älskar och saknar fler dagens outfit. De gör mig glad!
Jag tycker jättemycket om att läsa om din tro och dina tankar om livet oså. 🙂
Hej! Jag tycker du gör en grym blogg! Gillar recepten, alla fina bilder och smarta betraktelser. Men mina favoritinlägg är nog de kring kläder och stil. Inspirerande outfits och tips om kläder är kul. Skulle gärna få ännu mer boosting i att våga leka med färger och sånt som du… Tack för all inspiration! Kram
Jag blir egentligen glad och inspirerad av alla dina inlägg. Variationen av tro, andra åsikter, mode, inredning och matlagning är perfa. Jag gillar dina recept som är lite lagom annorlunda (=inte för många nya ingredienser att köpa in, men ändå något annat än det vanliga). Tips på bra loppisar och ”loppisstrategier” vore trevligt. Och pyssel!
Keep up the good work!
Det skulle vara jätteroligt med massa hemma hos bilder hemifrån dig. En massa bilder på alla rum. Jag älskar inredning och ni verkar ha det SÅ fint.
Tack för en jättebra blogg! Det behövs en rejäl människa som luftar lite åsikter i mellanmjölkssverige!
Gillar verkligen din blogg Clara, läser den för att den är inspirerande! Du skriver kloka och intressanta tankar och funderingar, och jag gillar att du har gott om snygga foton! Tror också att en anledning till att jag fortsatt läsa sen jag hittade hit beror på att du skriver så varierat, inte bara om mode eller mat, utan allt i en salig blandning. Fortsätt gärna så, det är en bra mix! Men när du ändå frågar, skulle vara kul med mera pyssel- och heminredningstips/idéer. Satt och läste bland gamla inlägg och stötte på ett där du gjort en skål av en gammal spetsduk. Gjorde en igår som torkat klart idag! : ) Blev fint! Apelsiner ligger i den på köksbordet nu : ) Gärna fler inlägg i stil med det där du tipsar om skålen. Och andra inredningsbilder är också kul! Tack för en underhållande blogg! Kram
Dina inlägg med feministtema. Utan tvekan. De är så himla bra (fast de är alla andra också..).
skriv mer om sånt som inte är roligt, men samtidigt en sån stor del av livet. hur läker man ett krossat hjärta? hur går du vidare utan att vakna gråtandes av mammasaknad varje dag? jag uppskattar din blogg mycket, men bloggvärlden i stort är så ytlig och det är lätt att låta sig luras och tro att livet kan vara så där pastelligt som det ser ut på dina bilder. det är det ju inte och jag önskar mer ämnen som man kan relatera till även när det gör ont att leva.
Clara pysslar och stylar! Og Claras recept. Og bilder av interiør og detaljer i hjemmet.
dina DIY är underbara och alltid sa inspirerande….det vill jag gärna se mer av! bilder fran när du är ute i naturen är ocksaa otroligt fina…..det far vi inte sa mycket av här i storstan.
dina tankar, asikter osv. är otroligt givande, det läser jag jättegärna.
tack för en underbar och givande blogg!
/Romy
Underbara Du! Tack för att du bjuder på dig själv. Mera loppis, inredning och bak! Tack!
Hjemme hos! Enten det er hos deg eller andre. Elsker å se fine bokser, pene vinduskarmer og få gode ideer!
Det hade varit kul att läsa lite mer om det som finns runt omkring dig som Jakob, Sixten och din syster. Kanske lite mer vardagliga betraktelser.
Jag älskar när du skriver om din tro för det strker mitt förtroende i min egen, så jag tar gärna mer om den varan om det går för sig 😀
Hej Clara.
Kan du ikke skrive litt om dine favoriter? Foreksempel favorit butikker, resturanter, forbilder osv. og det som inspirerer deg?
Bildmässigt så ser jag gärna mer bilder från ert hus. Kanske i form av nåt litet reportage, ett om dagen ungefär ”såhär ser det ut hos oss, rum för rum”. Om du vill dela med dig av allt det såklart. Jag gillade din presentation av Jacob med bilderna – kanske kan du göra så med fler du känner, om de själva vill såklart?
Bloggmässigt så kanske lite mer om böcker. om film. mera tips på allt möjligt bra du tycker om.
Och nu är detta bara förslag – jag tycker inte alls att du är hemmablind, du är nog bland de mest varierade bloggerskorna jag vet och känner till. Så stirra dig inte blind på det utan var precis som du är, för det är du bra på.
Hördö, kan du inte göra nåt recept som är mjölkfritt? 🙂
Hej Clara! Jag älskar verkligen din blogg! Har visserligen bara läst i några månader eller något, men du måste få veta att du inspirerar mig väldigt mycket. Tillexempel stil, själförtroende, att söka Gud och att finna lugnet. Du är verkar verkligen vara en fin människa, och en sjuhelsikes bra förebild. Jag hade velat läsa mer om din tro, vad den innebär för dig o.s.v. eftersom jag själv letar efter min tro. Jag hade också velat läsa om hur du orkar ta dig igenom skitdagar eftersom jag själv går igenom många sådana just nu. Tack så hemskt mycket för en alldeles underbar blogg! Du är min favorit! Kramar från 18-åriga Malin i Göteborg!
Precis som någon skrev tidigare tycker även jag att det är dags att du ryter ifrån! Den här gången borde du bli råförbannad över att de funderar på att bygga en arena på hamrinsberget. Hello?!?! Vad hände med världens bästa utflyktsmål? Med oasen mitt i kaoset? Kom igen, få höra vad du tycker om saken!
Anledningar till varför tex jag fastnar för bloggar och även din är: fina outfit bilder och provocerande ämnen. Även om jag många gånger inte håller med om det du skriver så tycker jag det är rätt kul att läsa och även läsa andras kommentarer, de som blir otroligt provocerade. Det är kul med saker som skapar diskussion. Jag kan dock förstå att det kanske är tungt att skriva sådant som ger en massa jobbig respons.
Skriv mer om din tro, man blir nyfiken när man själv inte kan så mycket. Och matlagning! Det är helt underbart att få läsa om alla goda kakor du bakar! Ser fram emot renoveringsbloggen!
Ps. Tack för en väldigt väldigt fin blogg! Ds.
Dina bilder blir jag alltid glad av så det får gärna vara mer av den varan. På din hund, på dina kläder, på ditt hem, naturen eller vad som hellst. Dina kläder är förstås favoriten hos mig. Dina kloka åsikter om saker och ting är alltid kul att läsa också. Och tips på olika pyssel! Egentligen vill jag nog ha mer av allt när jag tänker efter.
Mer bakning, pyssel och inredning/loppisfynd ! 😀 Älskar din blogg ! (L)
Din blogg är den absolut bästa och jag är inne här varje dag och läser och kikar på dina inspirerande inlägg och bilder. Jag gillar din mix av det du skriver på bloggen, något jag gärna skulle vilja se mer utav är tips på hur man går emot samhällets ideal och vikthets, kanske en steg för steg skola som lär oss tjejer att få bättre själförtroende och framför allt självkänsla. Jag skulle också vilja se mer utav din färgglada garderob, alltså fler inspirerande dagens klädsel bilder.
Sluta aldrig blogga!
Mvh Ewelyn.
Hej Clara! Jag skulle gärna se fler outfits, fler inlägg om att kombinera ihop sin garderob på nya sätt och hur man återupptäcker gamla garderobsvärmare. Gillade också inläggen om dina bilder du hade målat, den kedjerökande damen
🙂 Säljer du dem? Annars är allt toppen i din blogg, keep up the good work! Kram Christine
Tror det blir en nytändning när du ska renovera faktiskt.
Men du behöver ju inte komma på en massa nytt hela tiden, jag gillar dina inspirerande outfitbilder. Jag gillar också bilderna på loppisfynden. Och peppinläggen för tjejer… och kvinnor.
Och landskapsbilderna.
Men som sagt, tror det nya du letar efter kommer med huset 🙂
Jag gillar när du har tagit kort på omgivningen, säg utomhus, på Norrland.
Ett foto i timmen kanske vore något?
Och så gillar jag när du lägger upp recept.
Och bilder på Sixten 🙂
Det är helt enkelt en skön vouyerism i att följa någon annans liv och vardag 🙂
Mer heminredning, loppisfynd blandat med djupa funderingar och sånt som får folk att tänka till/reagera! Denna blandning är det som gör att jag återkommer varje dag 🙂
Jag tycker mycket om din blogg som den är. Ser också fram emot före/efterbilder från ert nya boende.
Vad gäller nya saker: kanske ett boktips ibland, intressanta berättelser om Norrland och dess människor (jag är ju då Stockholmare), dina second hand-letartips, berätta gärna mer om vad ayurveda innebär. Kanske kunde du göra en serie med ”Klara prövar på” där du kan testa att göra olika saker du varit nyfiken på, men aldrig gjort och berätta vad du tyckte om det. Några funderingar…
Ser fram emot en fortsatt trevlig blogg!
Kramar
Hei Clara,
Personlig liker jeg veldig godt at du skriver om loppis, secondhandfunn, gamle klær på en ny måte og ikke minst innredning. Jeg synes du er utrolig flink til å fotografere, du har et årvåkent blikk for detaljer rundt deg.Fortsett med det!:) I tillegg, hva med å skrive litt om f.eks. musikk du liker? Bøker? Filmer? Mat må du også fortsette med!
Hej Clara! Läser din blogg ofta men det är nog första gången jag kommenterar. Först vill jag säga att du har skapat en sådan härlig, underbar, färgstark och EGEN blogg. Ingen annan skriver och fotar som du, det är kul! Mycket annat är så likformigt i bloggsfären. När jag går in här och läser är det som att jag får en liten dust av askungens fe’s ”stjärnstoff” 🙂 Dvs en lite magisk känsla. Så fortsätt bara som du gör så blir jag lycklig. En guide om hur man shoppar second hand skulle vara trevligt. Är en sådan där som blir inspirerad när jag ser dina och andras bilder, men när jag själv kliver in i andrahandsaffären så blir jag precis hur oinspirerad som helst. Hur gör man för att hitta guldkornen? Stor kram till dig, du är så bra. Stark och målmedveten trots din ringa ålder. Hälsningar från en 28-årig läsare 🙂
Jag kan komma på 3 specifika ämnen som jag skulle vilja läsa om! Det första kan du skriva hur många inlägg om du vill, för ämnet sinar aldrig. Feminism och allt ikring. Alltifrån kvoterings vara eller icke vara till osunda odeal till löner and so on… Sedan skulle jag även vilja läsa om Jakob. Du skrev kort om hur ni träffades ganska nyligen, men jag skulle gärna läsa en mer uttömmande historia om hur ni träffades, blev ett par och hur relationen har utvecklats. 🙂 Till sist är jag nyfiken på hur du hanterat sorgen året efter att din mamma dog. Det kanske kommer bli jättejobbigt för dig att skriva om, men det vore oerhört intressant och säkert hemskt gripande. Massa kramar till dig från en trogen läsare!
Hej Clara!
Jag gillar inredning och pyssel.
Du lär inte ha bloggtorka när ni flyttar i hus!
Jag känner lika ibland efter snart två år, att det är oundvikligt med lite repriser. Speciellt när man bara bloggar om sig själv och sina egna saker. Men det kommer ju nya läsare som kanske inte läst allt gammalt, så det gör inget med repriser tror jag.
Ha en bra dag!
bak och recept och sådant! det var vad som fick mig att börja läsa 🙂
Synes de fleste kategorier er bra og det finnes ikke noe mysigere enn å lese din blogg.Fortsett med outfit bilder, mysige bilder av Sixten, inspirerende naturbilder, resepter og innredning. Du har en unik stil og smak og det gjør det spennende å besøke din blogg:)
I likhet med mange andre, verdsetter jeg innlegg som dreier seg om selvtillit (sjolvbetroande på svensk??), religion, om å være seg selv. Du inspirerer meg veldig der, og jeg trenger det! I tillegg liker jeg oppskriftene dine og innleggene om Sixten:-)
Du er et verdifullt menneske, Clara!
Loppisguider, var man hittar bra loppisar och second hand butiker!
Inrednings och renoveringsblogg när ni flyttar till erat nya hus ser jag fram emot..
Dine funderinger, ettertenksomme bilder og meninger er de jeg liker best. Sånn som den gangen du skrev om oss på nordkalotten.
Jeg synes også det kunne være fint hvis du dro en tur på ferie, så kunne bloggen bli en liten reisedagbok.
Hej hej! Var bor du någonstans? Bor du uppe i norr eller i Stockholm eller vart? Har inte riktigt fattat det.. 🙂 Bor ni i hus nu? Eller lägenhet? Om det är hus så vore det kul med bilder utifrån på huset (även om ni ska flytta). Kramar
jag gillar dina ’hemma hos’-reportage. och clara tipsar, och bakar och pysslar. bilder! mycket bilder. färgglatt ska det va, då blir man gla!
Jag gillar dina frisyr och sminkningstips. så inspirerande. Sen några nya ämnen. det var svårt. svårt att komma på så här på rak hand. jag gillade ditt inlägg ”Småflickor,fröknar och girlpower”. Fantastiskt bra skrivit. keep up the good work! Ha en bra deg.
Jag tycker om att du går mot strömmen! Du är lite tvärtemot de flesta andra i din ålder och det är så skönt att se/läsa. När andra typ bantar eller ångesttränar kalasar du på kakor och njuter av livets goda! När andra sparar hollywoodlockar klipper du kort. När andra drömmer om Stockholm drar du till landet och lugnet. När andra dricker sig fulla och festar en fredagkväll myser du hemma med en bra bok. Det är ungefär så jag ser dig! Lite överdrivet förstås, men i stora drag. Det är detta jag gillar hos dig. Så jag önskar mera sådana inlägg som peppar till att köra sitt eget race! Om det än gäller klädstil, personlighet, intressen eller vad som helst. Och så älskar jag dina outfits så sluta inte med dom bilderna, ok? 🙂
Fortsätt med plåtburkar, feminism och härlig inspiration! Det är verkligen som att ta ett lyckopiller att klicka in på din blogg! Tack!
Å, jag älskar din blogg som den är, jag älskar speciellt när du skriver om dina tankar och funderingar om livet, om kärlek, om dina bakverk, om sorg och lycka. Jag älskar också dina fina bilder! Och så något helt annat, har du lyssnat något på Laleh?
Hej Clara! Jag älskar din blogg och besöker den flera gånger dagligen. Jag gillar framförallt alla bilder! Dom är så fina! Nu önskar jag nya bilder på dig och din man tillsammans! 🙂 Kram kram
MAKE UP!!
clara du sminkar dig så himla fränt! Vågar använda färger och så… det vill jag se mer av! Vill gärna titta in i din necessär!
Underbara Clara!! Jag tycker din blogg är fantastiskt bra och gillar den välbalanserade blandningen! Det är jättespännande (och frustrerande) att läsa alla loppisfynd du gör där upp i ”glesbygden” i Göteborg är det svårare att fynda då många är ute efter samma saker men skam den som ger sig!! Dina outfits är originella och inspirerande. Själv är jag otroligt svag för bakning men måste erkänna att jag inte testat något recept ännu men det kommer!! Jag skulle gärna vilja se mer smådetaljer från ert hem. Jag ÄLSKAR gamla möbler och blir sjuk av avund när jag ser er vackra röda Malmstensoffa. En bild jag särskilt gillar är din ”pynthylla” i köket med alla strössel och tårtljus mm. Man blir barnsligt lycklig av den tycker jag!! Mer inredning och recept således! O så lite Sixtenberättelser förstås!! =)
Jeg liker veldig godt bilder fra naturen, bilder av Sixten, bilder av deg og klærne dine, bilder fra huset ditt, tekster om girlpower, personlige tekster (selv om jeg forstår at du ikke vil brette ut hele sjelen din).. Fortsett med dette, og gjerne litt om det nye huset, stedet du bor osv.
Jag skulle tycka att det vore roligt att se en matvecka. Frukost till middagen, ibland behövs inspiration på enkel och hederlig mat! /Sofia
Jag vill läsa om vardagsfeminism, livsfilosofier och tankar kring kristen tro.
Jag gillar dina långa inlägg som kan handla om dig själv, inspiration, religion, hur man är sig själv – och ja, jag älskar när du påminner oss om att man ska göra sånt man mår bra av och gillar. Ibland måste man ha någon annan som påminner en om att man får fika på en vardag och inte behöver göra de där 100 situpsen just idag 🙂 Sen gillar jag när du berättar om ditt eget liv, saker du gör och har gjort och så. Varför läser jag din blogg? För att den gör mig så glad.
Hej! Det bästa är dina ofta så härligt enkla recept, har provat redan flera av dem, allt har blivit mycket gott. Så fler recept och ”köks-bilder” vore trevligt 🙂
Hej Clara! Foton och förklaring om hur du gör dina frisyrer och make up, step by step? Mera foton om dig på vardagssituationer? Hälsningar från Helsingfors = )
Claras outfits är definitivt den kategori jag läser mest av ! Brukar faktiskt titta in på din gamla blogg- tycker där finns riktigt finfinabilder på kläder! Skulle vilja se ännu mer av din gaderob- eller rättare sagt mer av dina outfits, dina kläder – kanske senaste inköp, favoritkläder etc. Blir väldigt inpirerad av din stil- älskar att se vad för kreationer du satt ihop. Ha en bra dag
Jag gillar inläggen som handlar om att man ska gå den väg man själv vill, inte bry sig så mycket om vad andra tycker. Jag har lite väl lätt för att göra det. Din blogg påminner mig flera gånger i veckan om hur viktigt det är att göra sådant som man själv mår bra av. Det gillar jag! Utan att överdriva det allra minsta tycker jag att du förmedlar livsglädje i dina inlägg! Förutom detta så ser även jag otroligt mycket fram emot att se hur ni kommer fixa till det i ert nyköpta hus!
Jag tycker alla dina inlägg är hemskt intressanta och roliga! Dina kläder och inredningsbilder är vackra att se på, dina längre textinlägg om miljö och feminism och kristen tro och så vidare är alltid intressanta, dina recept får mig att vilja baka, alla dina inlägg är inspirerande! Fast mina favoriter är nog de långa textinläggen. Och bakningen. Och bilderna… Hela din blogg är ju så bra!
Hm. Jag älskar när du ger ”pysseltips”, outfits, Fler bilder från ditt hem! Och när det väl blir dags så skulle ju renoveringsbilder klinga klockrent!
Hei, jeg skal gifte meg til sommeren (20. juni), og tar gjerne imot tips om hva jeg kan servere (jeg skal også lage maten selv, så helst noe som er lett, men enkelt å lage på forhånd), og så noen recepter på ”minglemat”, altså småtterier man kan spise mens man står og snakker 🙂 Kjempefin blogg!
jag besöker din blogg först och främst för dina fina dagliga outfits. resten är bara bonus. så fortsätta men outfits så blir jag glad. kram!
Clara ryter ifrån är bäst i alla kategorier. Jag skulle vilja höra dina tankar kring frihet och liberalismvågen som rullar in över oss just nu, om du tycker det är viktigt och intressant såklart 🙂
Jag gillar att se alla fina loppisfynd som du så snitsigt visar upp. Jag gillar också dina inspirerande recept och fina bilder! Du är en stor inspirationskälla!!
Jag är nyfiken på hur ni har det i kyrkan?
Jeg elsker bildene dine. Spesiellt de av klærne dine og interiør bilder.
Jag vill läsa om ert nya hus, före- och efterbilder mm.
Kram
Kan du inte ha typ, veckans klänning. Där du visar upp en klänning i veckan och skriver en rad om den, vad du tycker om hos den, vaför du köpte den m.m. Sen blir det ju kul att läsa när du flyttar. Fast när jag tänker efter, så är ju din blogg alltid kul! Kram
Allt som har med matlagning och bakning att göra! Du verkar vara så duktig på det, och har alltid (nästan ;)) nyttiga recept. Kram!
Hej Clara! jag tycker alltid det är lika skoj när du kommenterar din omvärld, artiklar och någon rådande debatt. Du kan verkligen uttrycka sunda, möjligen provocerande, åsikter som känns som en frisk fläkt i det här samhället. Tänk om fler vore så självständiga som du?
Hej! Allt du skriver om är intressant. Den är en inspirerande blandning av flärdfulla bilder, recept som jag alltid vill testa (men sällan hinner tyvärr), dina kloka åsikter i olika ämnen och en allmän livsglädje. Och dina fina inredningsbilder! Mitt uppdrag blir nog helt enklet: mer av allt! Och det en annan läsare skrev, lite mer second handtips vore inte fel 🙂 Ta hand om dig!
Jag ser verkligen fram emot att läsa om hur du fixar och donar och inreder ert nya hem. Lovley!
Clara pysslar och stylar såklart!
Gav mig på dit morotsbröd men jag tror det behöver jäsa mer än 2*30 min, smakade tyvärr jäst när det var klart, men för övrigt är jag sjukt imponerad över allt fint du bakar.
(hoppas Sixten har mindre snö hängandes från öronen nu 🙂 )
Kram!
Det jag tycker är roligast är dina recept, outfitbilderna och de gånger du är lite mer personlig och man får veta saker om din vardag. Jag bakar mycket och det är så roligt att få inspiration av dina fina bilder!
Men jag tror inte att det ska bli någon bloggöken nu när du flyttar och kan inreda som bara den. Det vore roligt att få veta lite hur du tänker om inredning och sådant redan nu i planeringsstadiet. 🙂
Jag tycker om din ödmjukhet i många av dina inlägg. När du skriver om politik och din tro bland annat. Det är fint.
Hej! Jag fyller 30 fredag den 13:e och tänkte ha fest med samma tema. Har du några tips på mat, kläder, atteraljer, lekar osv? Det vore även roligt med fler blogginlägg om t.ex. olika teman man använda vid middagar, fester, högtider osv..Din blogg är dock väldigt bra och en klar favorit redan nu.
vardagsfeministiska iakttagelser! du är grym på det!
jag skulle vilja ha fler baktips.
Din blogg har gjort mig mer intresserad av just bakning, och jag brukar få ideer från just din blogg. I somras hade du, om jag inte minns fel, ett baktips i veckan eller så .. kan du inte fortsätta med det ?
Och, Tack Clara. Din blogg får mig att må bra ! På riktigt, alla stockholms bloggare får mig bara att må dålig och mindervärdig .. så jag har slutat läsa alla dem. Tack för att du inte ser dig högre än någon utav din läsare !
Fler recept! Du skulle kunna skriva en kokbok =)
Hej Clara! I höstas tipsade du om en swopping i Borås som arrangerades av Fashionmarket. Jag tänkte tipsa dig om en som jag och mina två kompisar ska göra som projektarbete, den 14 mars. Du bor ju en bit bort, men din syster bor ju här så…
🙂
Hej Clara! Jag tycker visserligen att allt du postar är hemskans bra, men extra mycket tycker jag om dina outfitbilder, dina mer konstnärliga foton på både dig själv och omgivningarna, inredning av ditt hem (kommer välans mycket nu när du flyttar!!:) eller när du skriver något om Jesus:)
Mitt uppdrag till dig… skulle kanske vara… ja, kanske tips på hur man handlar second hand om man är nybörjare? Och förresten, hur gör du när du desinficerar med ättika, diskar du av objektet med ättika, skrubbar eller låter det stå en liten stund?
Kram Sandra, trogen läsare
Som ickenorrlänning skulle jag gärna läsa lite mer om din bygd. Berätta om arbetstillfällen, starka kvinnor, äldre släktingars berättelser, kyrkans syjuntas träffar, sånt som handlar om din omgivning.
Som ickenorrlänning skulle jag gärna läsa lite mer om din bygd. Berätta om arbetstillfällen, starka kvinnor, äldre släktingars berättelser, kyrkans syjuntas träffar, vad som handlar om din omgivning.
Kläder, Claras outfits, oppisfynd mm. Sixten och Jakob skulle det också vara kul att läsa lite mer om. Också dina kloka åsikter, det får man aldrig nog av….