Jag försöker lägga upp fler outfits här på bloggen eftersom det är något som efterfrågas. Oftast går jag dock omkring i sådant som inte alls är särskilt kul att fota. Men ibland smäller det till! Som häromdagen när jag var kittad med min röda klänning. Köpt på second hand och skorna har jag lånat av min syster.











51 svar
Vad kul, jag har en precis likadan. Visst är den skitsnygg!
http://ninnisvintage.blogspot.com/2011/09/prickig-klanning.html
Härliga kläder!
Jätteläcker!
Så tjusigt!=)
Grymt fin klänning! Gillar också att du erkänner att det inte är varje dag man klär upp sig, men att det kanske inte är de dagarna man väljer att fota!
sjukt fina klänning! =)
Åh herre jösses vilken fin klänning!!!!!!
vilken fantastisk klänning!! 🙂
Skitsnyggt Clara!
Prickar är mums! Jag vill också bli så där ståtligt lång när jag blir stor!
Hej Clara
I Want your dress! It’s lovely and you look beautiful in it, really suits you ;-D
Ha en trevlig helg
LOVE PEACE enJOY
Julie
x
Snyggt Clara!
Supersöt klänning! Liknar en jag sett min mormor i på ett fotografi grån när min mamma var liten^^
Snyggare mama får man leta efter! 🙂
oj oj oj så fin! jag drog också på mig röd/vitprickigt och såg ungefär likadan ut härom dagen 🙂 (http://vickys.se/?p=3254)
Vad fin du var i klänningen!
Perfekta storleken på prickarna-de ska ju inte vara för stora och inte för små!!!! Jag vill ha en likadan men blå….och så skulle jag nog sy om kragen…annars har den perfekt snitt!
Underbar!
HERREGUD vilken snygg klänning!
Den passar dig som handen i handsken.
Lyckliga du!
Så himla fin du är!
Fiiin!
LÄCKRA BEN! Verkar som att åderbråcken är ett minne blott – härliga tider!
Åh, vad fin klänning! Tänk att det aldrig finns klänningar på de secondhand butiker jag besöker! grr…
Åh snälla Clara, hur målar man bäst träväggar sådär vita och fina som på bilden? Vi har precis köpt ett sommarhus som har furuväggar överallt. Tack
Ljuvlig klänning!
Underbar!
Vilken ljuvlig prickklänning! Och det är ju så snyggt med vitmålat trä. Vi bor i en gammal 20-tals trävilla och jag drömmer faktiskt om just sådana väggar. Hur gick ni tillväga?
Trevlig dag!
Jättetjusigt! 🙂 Det är så fint med prickar.
Härlig klänning! 🙂 Kul med outfits. Men det är blandningen som är bra med din blogg.
Tycker också det skulle vara spännande att se din ”bröllopsoutfit”, finns det bilder här på bloggen? 🙂
Och Bo, jag förknippar ”doft” och ”doftar” med något som luktar ILLa. Beror nog på att min mamma brukade använda dessa ord om ”fislukt” och liknande. Varje person har väl egna uppfattningar om ordens betydelse, utifrån egna upplevelser. Sen vad ordens egenliga ”allmänna” betydelse är, det är ju en annan sak.
Sööt klänning!! =)
Med tanke på senaste dagarnas intensiva diskussion angående din sons klänning så gjorde jag ett litet montage
http://www.hejsonja.se/wp-content/uploads/2011/05/underbaraclarasson.jpg
Nu har jag ju ingen bild på din son men tog ett annat spädbarn. Inte illa alls tycker jag!
Hörde dig i radio för ett tag sen.
Du förväxlar…
Nåt som LUKTAR luktar illa!
Nåt som DOFTAR doftar gott.
Inte tvärtom.
Jag har ju aldrig sagt att något doftar illa. Däremot att det luktar gott. Det är väldigt vanligt och ett allmänt vedertaget begrepp som alla förstår. Uttrycket har ungefär 1,5 miljoner träffar på google.
Uppenbarligen är det inte många av ”min typ” som läser den här bloggen. Jag älskar dina bilder och din heminredningsstil. Men din klädstil är verkligen inte min stil och inte majoritetens i samhället heller…. Men alla är vi olika. Och tur är väl kanske det…. Jag skulle naturligtvis inte heller ta på en nyfödd pojke en klänning! Så det så!! Tack för ordet!
Vilken supertjusig klänning! Och ännu vackrare leende. 🙂
tjusig!
åh! vad fiiiiiin du är! ÄLSKAR klänningen! Sån tur jag har att jag hittat några godingar jag med, på second hand! Åh, nu vill jag vara frisk så jag också kan klä mig så fint!!!
Vilken pudding! 😀
Snyggt Klara!! En fråga: vad hade du för skor på ditt bröllop??
Förtjusande! Ja gärna fler outfitsbilder de inspirerar verkligen.
Sommarfint!
Harlig klanning! men skont att höra att du inte alltid ar sa uppiffad 😉
Urtjusigt! Jag är väldigt svag för prickar.
Åh vad fint! Älskar formen på klänningen!
Vilken supersnygg klänning.
å så fin!!!
härligt!
Och vitmålat trä, alltså my goood.
Har sagt det förr (
http://itsallvintage.webblogg.se/2011/february/malat-tra-ar-val-anda-fantastiskt.html
) och säger det igen.
Ha en skön dag!
Lovisa
vilken fantastisk klänning!
Mjau! Ursnyggt!
Vilken underbar klänning!
jättetjusig!