Första dagen på jullovet vaknade hela familjen klockan nio. Gud är god. Ute lockade solen och massor av pudrig nysnö

Vi åt frukost och förundrade oss  (och nästan förfasade oss) över den enorma granen

Efter frukost tog jag med mig småpojkarna på en sparktur! Folke i sparkpulkan och Bertil med sin lilla röda spark som jag hade som liten.

När han blev för trött i benen ordnade vi sparktåg istället

Falurött mot vitt är så himla fint!

När vi kom hem igen plockade vi fram bob och skrana och åkte i den lilla backen på gården.

Hus i vinterskrud (och stort behov av ommålning)

Sedan tog världens matlagningseftermiddag vid. Jakobs familj kommer förbi på jullunch en sväng i morgon så då gjorde jag några rätter till det. Det blir ett julbord i miniatyr. Köttbullar och korv har jag redan färdigt men idag gjorde jag grönkålspaj, kålrotslåda, två sorters julgodis samt saffranspannkaka till efterrätt! Det tog nästan hela dagen men jag gillar verkligen att stå vid grytorna om jag inte har någon tid att passa som stressar mig.

Dagens hit var för övrigt den ohemult fula men roliga hoppgungan! Aldrig sett en nöjdare unge än när Folke fick prova den för första gången. Önskar att de gjorde dessa gungor i vuxenstorlek så att man kunde hoppa själv för det verkar ju superkul!