När jag besökte Landskrona passade jag på att göra en liten film från de finaste platserna <3

I Landskrona finns mycket fint att se och göra under sommaren. Har du turen att bo i närheten och har möjligheten att göra en dagsutflykt skulle jag vilja tipsa dig om att:

Ta båten över till Ven (det går många avgångar per dag) och hyra en cykel och se dig omkring! Ta med badkläder och käka en lätt lunch på Pumpans kafé & restaurang.

Kalla, regniga dagar är Landskrona museums barnvänliga utställning Trädgårdslandet rolig för de minsta. De vuxna kan passa på att besöka någon av de andra utställningarna i museet. Inträdet är gratis.

Besök citadellet i Landskrona – de erbjuder guidade visningar. Och varför inte avsluta det hela med att ta en fika på Why not cafe som ligger på området.

Besök Örenäs slott och ät en god lunch. Och ta en titt på världens minsta museum, Amelie Posse museet.  Promenera i vackra Ålabodarnas fiskeläge och följ någon av alla de fina promenadslingorna runt slottet.

Åk till någon av Landskronas alla koloniområden och ströva runt och beundra de karamellfärgade husen med snickarglädje. Förslagsvis Citadellkolonierna och den Rothoffska museikolonin. Titta in i den söta lilla gröna stugan på tomten, inredd på gammaldags vis.

Och missa inte statyn vid havet av en (kortklippt!) Selma Lagerlöf!

I Landskrona finns massor av antikaffärer och loppisar. Ta en sväng till Gamla stan Antik & Kuriosa eller Skånes Auktionsverk

Erikstorps kungsgård i Borstahusen har fantastisk mat och fina omgivningar att ströva omkring i.

Strosa i stan – eller kring Borstahusen och kika på den fantastiska arkitekturen i fiskeläget från sent 1700-tal. Sväng förbi på Pumphuset och passa på att se någon av deras utställningar (Nino Ramsby ställer ut nu under försommaren.)

Landskrona Konsthall är en omtyckt utställningslokal. Se en utställning och avsluta med en fika på kafét i konsthallen –  med bevarad inredning från 60-talet. Deras fika görs huvudsakligen med ekologiska och rättvisemärka ingredienser. Från den 17e juni visas samtida latinamerikansk konst. Målningar, skulpturer, teckningar och grafik av åtta olika konstnärer från Syd- och Centralamerika.

Hemslöjden Skåne som ligger i det gamla stationshuset i Landskrona är väl värt ett besökt. I sommar ställer Elisabeth Dunker ut sina alster där.

Eller varför inte ta en trekkingtur på Ven med fantastiska alpackor? Följ slingrande vägar och njut havsutsikten.

Eller så packar du en picknickkorg och promenerar i Glumlövs backar och Hilleshögs dalar. Här kan man njuta av en fantastisk utsikt över Danmark och Ven. Och missa inte Glumslövs kyrka som har stått där sedan elvahundratalet

Jag vet att jag har ett gäng Landskronaläsare här på bloggen. Om ni vill får ni gärna fylla på med bra tips i kommentarsfältet!